Jump to content

Прилог познавању Ислама: хронолошки редослед сура и правило аброгације

Оцени ову тему


иље

Препоручена порука

Iskren da budem, ovo sto brat Zvonko sve vreme ovde pokušava, meni se ne sviđa (pokušava da pokaže da bolje poznaje islam od Eniza (teologa i veroučitelja) i drugih muslimana prijatelja ovde) slicno kao kada sektasi pokusavaju da mene  ubede da bolje poznaju Bibliju i hriscanstvo....

Оче, ни мени се не свиђа овакав некоректан коментар са твоје стране. Као прво - апсолутно никада нисам рекао да "боље познајем ислам од Ениза и других муслимана" нити то покушавам да покажем. Дакле, немој да се служиш неистином. Вама се "не свиђа" то што истина некада није пријатна за уши, а немате снаге да је сагледате онакву каква јесте.

Друго, немој брата у вери да упоређујеш са секташима, није лепо нити је хришћански.

Sto bas i nije previse pametno i interesantno, cak naprotiv. Ja sam vise puta kroz postove do sada predocavao bratu Zvonku, ali i Andrej, da to sto radi nije bas ok sa hriscanske, a prvensveno sa srpske i pravoslavne tacke gledista....

Ти и Андреј изгледа уопште не читате шта се овде пише већ пишете напамет о нечему чега код мене нема. Није људски и хришћански бити индиферентан према злу и то прави Србин и православац себи не може да дозволи. Ако неко заступа зло треба га суочити са тим, тако је и Христос радио.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 43
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Поздрав свима!

Најпре да разјасним: моја намера није да убеђујем.  Уосталом, откако је форума и дискусија, није ми познато да је било какво убеђивање уродило плодом - нити да је неко променио веру услед аргумената друге стране.

Међутим, моја намера јесте да помогнем људима који не познају Ислам у довољној мери да имају јасну слику о томе шта Ислам јесте, а шта није.

То упознавање је веома тешко ако се човек ослони само на разговор са муслиманима јер разни људи (муслимани) имају различите погледе и схватања своје вере, а веома често уопште нису компетентни да дају ваљане и исправне одговоре.

Стога је најбољи метод обратити се оним исламским изворима који су општеприхваћени; оним  ауторитетима којима се сами муслимани служе у разумевању и учењу своје вере.

Један од таквих и Ibn Kesir (1301-1373) чувени исламски учењак чији је тефсир (тумач) Курана један од најпризнатијих у сунитском свету.

Предлажем вам да његов тефсир, ту свакако корисну књигу набавите.  Она је доступна и у електронској форми и може се преузети, например, са:

http://www.dzemat-sabah.com/index.php?option=com_docman&task=doc_details&gid=776

Из ње ћете научити какав је муслимански поглед на свет, чему их учи њихова вера и како би они требало да је спроводе.

Примера ради, Ibn Kesir сасвим другачије тумачи ајете (9.5 и 9.29) него форумаш mikael_pasa рекавши:

...dalje-ni jedan ajet ne poziva na rat.vec govori o pravilima koji vaze ako do rata dodje...

Погледајмо шта Ibn Kesir каже:

Постављена слика

Као што се из приложеног тумачења види, овај ајет итекако позива на рат; Мухмед је рат желио организовао и предводио поход на Византију. 

Предлажем вам да у циљу бољег упознавања са Исламом набавите оне књиге (Ibn Kesir_ов тефсир је једна од њих) из којих се муслимани читавог света уче својој вери, те да тако стекнете праву слику о томе шта је то Ислам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поздрав свима!

Најпре да разјасним: моја намера није да убеђујем.  Уосталом, откако је форума и дискусија, није ми познато да је било какво убеђивање уродило плодом - нити да је неко променио веру услед аргумената друге стране.

Међутим, моја намера јесте да помогнем људима који не познају Ислам у довољној мери да имају јасну слику о томе шта Ислам јесте, а шта није.

То упознавање је веома тешко ако се човек ослони само на разговор са муслиманима јер разни људи (муслимани) имају различите погледе и схватања своје вере, а веома често уопште нису компетентни да дају ваљане и исправне одговоре.

Стога је најбољи метод обратити се оним исламским изворима који су општеприхваћени; оним  ауторитетима којима се сами муслимани служе у разумевању и учењу своје вере.

Један од таквих и Ibn Kesir (1301-1373) чувени исламски учењак чији је тефсир (тумач) Курана један од најпризнатијих у сунитском свету.

Предлажем вам да његов тефсир, ту свакако корисну књигу набавите.  Она је доступна и у електронској форми и може се преузети, например, са:

http://www.dzemat-sabah.com/index.php?option=com_docman&task=doc_details&gid=776

Из ње ћете научити какав је муслимански поглед на свет, чему их учи њихова вера и како би они требало да је спроводе.

Примера ради, Ibn Kesir сасвим другачије тумачи ајете (9.5 и 9.29) него форумаш mikael_pasa рекавши:

...dalje-ni jedan ajet ne poziva na rat.vec govori o pravilima koji vaze ako do rata dodje...

Погледајмо шта Ibn Kesir каже:

Постављена слика

Као што се из приложеног тумачења види, овај ајет итекако позива на рат; Мухмед је рат желио организовао и предводио поход на Византију.  

Предлажем вам да у циљу бољег упознавања са Исламом набавите оне књиге (Ibn Kesir_ов тефсир је једна од њих) из којих се муслимани читавог света уче својој вери, те да тако стекнете праву слику о томе шта је то Ислам.

aha...de mi reci ZASTO JE I KAKO DOSLO DO SUKOBA SA BIZANTINCIMA....a mozemo i o kompetentnosti....
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inače, Muhamed je Bizantu poslao glasnika, kojeg su Bizantinci pogubili i poslali Muhamedu glavu nazad. U to doba, to je bila smrtna uvreda, bačena rukavica u lice, čin ruganja, najsramnija stvar koju je jedna država mogla napraviti drugoj. To isto su (primjerice) perzijanci napravili mongolima, pa znamo kako su završili. I Bizantinci su znali da će takvim činom prouzrokovati takvu reakciju, to je bio uobičajen način da se započne rat.

Dalje...U samom Poslanikovom okruzenju bilo je sasvim dovoljno Hriscana i Jevreja pa je mogao da je hteo sa njima da se bavi a ne da,eto tako,zapuca u Bizant...Tako da ako zelis da nekoga upoznajes sa islamom,onda upoznaj sebe....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поздрав свима!

Најпре да разјасним: моја намера није да убеђујем.  Уосталом, откако је форума и дискусија, није ми познато да је било какво убеђивање уродило плодом - нити да је неко променио веру услед аргумената друге стране.

Међутим, моја намера јесте да помогнем људима који не познају Ислам у довољној мери да имају јасну слику о томе шта Ислам јесте, а шта није.

То упознавање је веома тешко ако се човек ослони само на разговор са муслиманима јер разни људи (муслимани) имају различите погледе и схватања своје вере, а веома често уопште нису компетентни да дају ваљане и исправне одговоре.

Стога је најбољи метод обратити се оним исламским изворима који су општеприхваћени; оним  ауторитетима којима се сами муслимани служе у разумевању и учењу своје вере.

Срам те било! Мрзиш муслимане! Мислиш да боље познајеш Ислам о муслимана! Секташу један!

Шта би ти - да побијеш све који се са тобом не слажу, а?

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поздрав свима!

Звонко шта вам је?  Откуд таква реакција?

Ја да мрзим муслимане?!?  Далеко било: па нама је заповеђено да волимо своје ближње, а не да мрзимо.

Откуд вам идеја да мислим да боље познајем Ислам од самих муслимана? 

Погледајте поново шта сам написао.  Поновићу: Ислам треба упознавати кроз оне исламске изворе које сами муслимани користе у учењу своје вере.  Учити треба од оних који најбоље познају своју веру; па стога Ислам треба учити од исламских учењака, а Ibn Kesir је један од најпознатијих.

Да ли бих ја да побијем све који се са мном не слажу?  Не, никако!  Напротив, ја бих да помогнем својима и да укажем где се може о Исламу тачно научити.  Не можемо бити добре комшије ако не разумемо једни друге.

За оне који знају енглески предлажем да погледају још и www.altafsir.com - упоредну збирку тумачења Курана у организацији Al-Azhar универзитета: најстаријег универзитета на свету и  једног од најпознатијих (ако не и првог) што се тиче исламских наука.

Што се тиче примера који сам навео: Ibn Kesir_овог тумачења ајета (9.29) - напомињем да је то општеприхваћено тумачење у муслиманском свету.  Сигуран сам да је Ibn Kesir (1301-1373) перфектно познавао и Куран и хадисе и да је поменуо све што је потребно да би се поменути ајет правилно протумачио.

То тумачење је општеприхваћено у свом исламском свету; сад, да ли се оно поклапа или не поклапа са нашим представама - сасвим је друга ствар...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иље, Звонко се само шали, тј. показује како то изгледа када се оспе паљба по некоме као што је својевремено осута по самом Звонку :drugarstvo:

Једна мала корекција: Al-Azhar није "најстарији универзитет на свету" него је то Магнаурски универзитет (Πανδιδακτήριον της Μαγναύρας) у царском Константинопољу изграђен 425. године од стране цара Теодосија II под именом Πανδιδακτήριον. Ал-Азхар је изграђен 970 као медреса. Наравно, било је многих школа још старијих (Атинска академија) али генерално се узима да је Магнаура најстарији "универзитет".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала Уроше.

Брате Иље праштај - само сам хтео да покажем Андреју и компанији како је то бесмислено када насрну на некога безвезе. Ја сам овде почашћен сто пута горим епитетима када сам аргументовано писао о исламу као и ти. Ево и изнад ми се потура нешто што ми никад није пало на памет, ал` такав нам хороскоп шта да радиш... :drugarstvo:

Свака част на теми! Супер објашњено.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Као прво - апсолутно никада нисам рекао да "боље познајем ислам од Ениза и других муслимана" нити то покушавам да покажем.

Добро, онда овде сви погрешно стекли утисак..

Вама се "не свиђа" то што истина некада није пријатна за уши, а немате снаге да је сагледате онакву каква јесте.

Мили брате, остави то. Овде свако има "своју истину" . Питај сваког протестанта и он ће ти причати истину.... ако би кренули са својим истинама не верујем да би далеко стигли.  Није ствар у томе. Битно је какав утисак остављамо. Битно је  да ли смо добри домаћини, како дочекујемо наше пријатеље, како се према њима опходимо, да ли их поштујемо, уважавамо и волимо или им правимо сачекуше нашом истином и нашим виђењем њих....молим те да на ово обратиш пажњу.

Није људски и хришћански бити индиферентан према злу и то прави Србин и православац себи не може да дозволи.

Мислим да изимати на себе "улогу Бога" као што то чине Образовани и други је опасна ствар.

Добро знамо која су духовна оружија : (Еф 6, 13-17, 1 Пет 3,9-11, .....)

Ако неко заступа зло треба га суочити са тим, тако је и Христос радио.

Да, али мислим Звонко да Христос није никога истјезавао и набијао на нос његове верске ставове. Његов метод је био сасвим другачији а укључивао је поштовање, уважавање и љубав према саговорнику. Сети се детаља разговора са Самарјанком, и цариницима Зекхеј (није му натурао на нос то што је богат и слично) Никодимом и осталима...

По мени, битно је какав утисак и филоксенију остављамо овде јер ће се по овоме показати наша истина, добронамерност и љубав.

Мислим да по овоме треба да се разликујемо од оних који нас затрпавају својим истинама.

Мислим да се православље и српство управо у овоме састоје - у гостопримству и простосрдачности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро, онда овде сви погрешно стекли утисак..

Не знам да ли су сви, али знам да оно што си ми приписао нигде нисам рекао. Чак шта више, пар пута сам написао супротно.

Мили брате, остави то. Овде свако има "своју истину" . Питај сваког протестанта и он ће ти причати истину.... ако би кренули са својим истинама не верујем да би далеко стигли.

Може оче свако да има своје "истине" по питању "божанских нестворених енергија", али не може да буде различитих "истина" када несрећну жену ударају камењем у главу до смрти. Ту је једна истина. И ако то прихватимо као "верски став", онда смо прихватили и такав поступак. Нема теорије да пристанем на то у име било каквог "гостопримства" или слично. Не дај Боже да док сам жив затворим уста по том питању.

Мислим да изимати на себе "улогу Бога" као што то чине Образовани и други је опасна ствар.

Добро знамо која су духовна оружија : (Еф 6, 13-17, 1 Пет 3,9-11, .....)

Замена теза оче, овде улогу Бога узимају на себе они који кажњавају грешнике. Ја сам само узео незахвалну улогу да на то укажем.

Да, али мислим Звонко да Христос није никога истјезавао и набијао на нос његове верске ставове. Његов метод је био сасвим другачији а укључивао је поштовање, уважавање и љубав према саговорнику. Сети се детаља разговора са Самарјанком, и цариницима Зекхеј (није му натурао на нос то што је богат и слично) Никодимом и осталима...

Читај мало боље Јеванђеље оче. Није Христос имао длаке на језику према фарисејима и компанији. У чему је овде "истјазавање" ако ми наведемо цитате из исламских књига и тражимо објашњење? За мене је истјазавање управо упорно одбијање муслимана да осуде негативне поступке из Мухамедовог живота.

По мени, битно је какав утисак и филоксенију остављамо овде јер ће се по овоме показати наша истина, добронамерност и љубав.

Мислим да по овоме треба да се разликујемо од оних који нас затрпавају својим истинама.

Мислим да се православље и српство управо у овоме састоје - у гостопримству и простосрдачности.

Видиш занимљиву ствар - када смо ја и браћа муслимани први пут разменили пар порука на овом форуму прва реакција с` њихове стране била је, парафразирам "свака част, заиста си коректан саговорник". Међутим када сам почео да цитирам исламске књиге и постављам питања онда одједном више нисам коректан саговорник него сам, цитирам, "подлац" итд. Знам само једно - ја се нисам променио за ових пар месеци.

Али ето, опет губимо време на споредне ствари... Човек постави добру тему.

Он није "подлац" као ја па ваљда можемо да поразговарамо о томе.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мили брате, остави то. Овде свако има "своју истину" . Питај сваког протестанта и он ће ти причати истину.... ако би кренули са својим истинама не верујем да би далеко стигли.  Није ствар у томе. Битно је какав утисак остављамо. Битно је  да ли смо добри домаћини, како дочекујемо наше пријатеље, како се према њима опходимо, да ли их поштујемо, уважавамо и волимо или им правимо сачекуше нашом истином и нашим виђењем њих....молим те да на ово обратиш пажњу.

Није толико поента ко шта од нас овде мисли, већ Христос. А на основу његових речи, није баш тако тешко закључити.

„Ко прими на себе грехе света, постаће истински цар света.” Лао Це, пет векова пре Христа

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

klapklap

Класична конфузност курана...

Састављен људским умом да задовољи потребе онога ко га је писао у било којој ситуацији!

Тако да они који шире мухамеданство по Хришћанским земљама могу да лупају како је куран мир...а када постану већина узму исти тај куран и позивају на рат..само пасус горе доле..

klapklap klapklap
vmzn06.jpg
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...