Jump to content

Монаси мирјани; Бело монаштво


Препоручена порука

Пример да бело монаштво још увек није угашено је манастир св. Лидије у Аспровалти, где се жене смењују на сваких недељу дана рада у манастиру ако се не варам.

не разумем у чему се смењују у том манастиру?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 78
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Пример да бело монаштво још увек није угашено је манастир св. Лидије у Аспровалти, где се жене смењују на сваких недељу дана рада у манастиру ако се не варам.

не разумем у чему се смењују у том манастиру?

pa sad ti malo manastirski zivot, pa malo drugi, pa treci, pa opet ti..... i tako.....  0104_cheesy

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Beli monah je bio sveti Jovan Kronstatski,bio je u braku a ziveo monaski

Не, свети Јован је био протојереј-стафровор, тј. свештеник. Није био бели монах јер таква служба у Цркви не постоји. Свети Јован је живео дествено у Браку, али ипак није био монах (па ни бели јер је носио мантију, мада веома често белу :smiley:), и ако је живео живот сличан монашком. Да би неко био монах мора на себе узети тај чин. Бели монаси у доба Комунизма су били људи који нису били одевени у расе, али над њима јесте био извршен постриг.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Beli monah je bio sveti Jovan Kronstatski,bio je u braku a ziveo monaski

Не, свети Јован је био протојереј-стафровор, тј. свештеник. Није био бели монах јер таква служба у Цркви не постоји. Свети Јован је живео дествено у Браку, али ипак није био монах (па ни бели јер је носио мантију, мада веома често белу :smiley:), и ако је живео живот сличан монашком. Да би неко био монах мора на себе узети тај чин. Бели монаси у доба Комунизма су били људи који нису били одевени у расе, али над њима јесте био извршен постриг.

Hm...

Iz razloga koje je si naveo on zaista nije bio monah ,vec beli monah !

Znaci ako takva sluzba u Crkvi ne posoji tu se svrstavaju ljudi koji zive devstveno a u svetu su i mozda u braku i imaju svoja zaposlenja ,neko je protojerej stafrovor a neko auto mehanicar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Beli monah je bio sveti Jovan Kronstatski,bio je u braku a ziveo monaski

Не, свети Јован је био протојереј-стафровор, тј. свештеник. Није био бели монах јер таква служба у Цркви не постоји. Свети Јован је живео дествено у Браку, али ипак није био монах (па ни бели јер је носио мантију, мада веома често белу :smiley:), и ако је живео живот сличан монашком. Да би неко био монах мора на себе узети тај чин. Бели монаси у доба Комунизма су били људи који нису били одевени у расе, али над њима јесте био извршен постриг.

Hm...

Iz razloga koje je si naveo on zaista nije bio monah ,vec beli monah !

Znaci ako takva sluzba u Crkvi ne posoji tu se svrstavaju ljudi koji zive devstveno a u svetu su i mozda u braku i imaju svoja zaposlenja ,neko je protojerej stafrovor a neko auto mehanicar.

Не, ти људи који живе свето, девствено, а у свету су или браку, се једноставно у Цркви називају "лаицима", или како ми то често кажемо "мирјанима".

Свети Јован Кроштански није био "бели монах", као што то нису ни они који живе "монашким животом" у свету. Бели монаси су они људи над којима је извршен ПОСТРИГ ( монашење, давање завета (зависи од степена монаштва)), а који из неких разлога (за време комунистичког терора у Русији) нису смели да носе расе и камилавке и да се јавно декларишу као Православни монаси,  већ су морали да живе "илегално" монаштво(не приказујући се окружењу као калуђери), и ако то они пред Богом - Црквом јесу.

Бели монаси су исти монаси као они у манастиру (са постригом, другим именом, малом-великом схимом) само без монашких обележја (мантије,расе, камилавке) и јавног декларисања да су монаси.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i monah je laik

Узгред и то.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када поменусте бело монаштво,паде ми на памет одмах Русија под комунизмом.Већина нас везује бело монаштво управо за Русију,јер их се тамо доста појавило у већ поменутом периоду.Као што је брат,Искушеник у потпису,рекао,бели монаси су монаси са положеним заветима и постригом,али који су остали на световним и другим  административним функцијама,док су постриг и чин сакрили.Познати случај у комунизму,био је са једном чувеном фабриком млека и млечних производа на Кавказу (ако се не варам),која је само наједном нестала,а била је на јако добром гласу,због квалитета својих производа.Шта се заправо десило?Власт је открила да је цела фабрика у суштини скоро цела једна епархија.Све бели монаси,скривени презвитери са својим породицама,а директор је био канонски хиротонисани епископ.Није било реткости ни да се бели монаси открију и на другим високим државним функцијама,као што је случај био са једним високим официром,који је вероватно на неком састанку,доживео срчани напад,и када су му раздерали одећу да би му омогућили да дише,испод кошуље се налазила као црна крапица,за коју су касније сазнали да је монашка схима.Тако је то било у комунистичкој Русији,а да ли данас међу нама има белих монаха?Сазнаћемо на дан када нам ништа тајно бити неће.

Није толико битно како смо постали,много битније од тога јесте куда идемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Власт је открила да је цела фабрика у суштини скоро цела једна епархија.Све бели монаси,скривени презвитери са својим породицама,а директор је био канонски хиротонисани епископ.

који краљеви ти подвижници!  navijanje navijanje navijanje
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

obično se kaže da se monasi razlikuju od mirjana po tome što nemaju brak, i što uglavnom više vremena

provode u molitvi, odnosno žive određenim "sređenim" životom, jasno organizovanim, (mada se to u današnje vrijeme vjerovatno donekle promjenilo), sa malo dodira sa spoljašnim svijetom.

u samom učenju postoji literatura koju monasi više iščitavaju od mirjana (koji su sveti oci pisali za monahe), i njima ovozameljski svijet ne znači mnogo. kada bi mirjani toliko udaljili od ovozemaljskog svijeta, pretpostavljam da bi im nekad i sama porodica postala "daleka" klapklap, i na posao ići izuzetno dosadno  :).

zato se pitam koje su smjernice za  granice u učenju  mirjana i monaha?  :group111:

Петровић Станислава

„А ово је вјечни живот да познају Тебе јединога истинитог Бога кога си послао Исуса Христа“ Јн. (17, 3)

Бог створи прво Адама и Еву, а послије Стеву. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

obično se kaže da se monasi razlikuju od mirjana po tome što nemaju brak, i što uglavnom više vremena

provode u molitvi, odnosno žive određenim "sređenim" životom, jasno organizovanim, (mada se to u današnje vrijeme vjerovatno donekle promjenilo), sa malo dodira sa spoljašnim svijetom.

u samom učenju postoji literatura koju monasi više iščitavaju od mirjana (koji su sveti oci pisali za monahe), i njima ovozameljski svijet ne znači mnogo. kada bi mirjani toliko udaljili od ovozemaljskog svijeta, pretpostavljam da bi im nekad i sama porodica postala "daleka" nobelll, i na posao ići izuzetno dosadno  :(.

zato se pitam koje su smjernice za  granice u učenju  mirjana i monaha?  :)

        Putevi monaškog i mirjanskog života i ako potiču iz istog izvora u procesu posvećenja ne mogu se slediti istovremeno.To su dve staze koje i ako se sastaju u eshatonu, ipak svaka za sebe je posebna harizma ,Božiji dar za posvećenje.Monah znači biti sam to je onaj koji se odrekao sveta i primio sto puta više darova od ostalih a po Hristovom dolasku život večni.I mirjani nisu primili stoputa više ali i oni poseduju večni život.Životna praksa monaha ne može da bude uzor mirjanima.Mirjanima je uzor sveto pismo, jevandjeoski život dok monasima i asketska praksa posebnog načina života koji mirjani nemogu voditi iz jednog razloga što zato nisu posvećeni.

      Zato je velika greška da se monaški život pokazuje kao uzor mirjanima i obrnuto.Svako treba da sledi svoju stazu  a obe dovode do oboženja.

        Ako nekim slučajem porodičan čovek počne da živi monaškim životom to može dovesti do njegovog otudjenja od sveta i porodice.Mirjanin treba ne da se otudjuje od sveta već da bude svetlost i so tom svetu i svojoj porodici.Monasi sa druge strane nebi trebalo da podstiču mirjane da ih podražavaju iz jedinog razloga zato što oni nisu zato posvećeni.Jer u protivnom ako su mogli da žive monaškim životom u svetu zašto su se zamonašili. MIRJANINE NIKAKO NE OPONAŠAJ MONAHE tebi to nije dato usavrši se u tome da budeš hodeće  jevandljelje i so ovom svetu pa će ti se dalji put otvoriti ali taj se put nikako ne otvara pre vremena ili nametanjem  izvesnih monaških praksi onoma koji nisu pozvani.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...