Милан Ракић Написано Јануар 25, 2019 Пријави Подели Написано Јануар 25, 2019 Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ учествовао је 24. јануара на Светосавском балу који је Српски центар из Беча организовао у Парк-хотелу "Шенбрун".Током церемоније отварања присутнима су се обратили амбасадор Републике Србије у Аустрији његова екселенција Небојша Родић и председницa Републике Српске Жељкa Цвијановић, који су отварајући бал истакли значај за неговање културне и верске традиције Срба.Наводећи да „богата понуда бечких балова не би била комплетна и не би одражавала дух дунавске метрополе, када у календару не би био и Светосавски бал“, његова екселенција Небојша Родић је у свом обраћању истакао и да је ово прилика да се сетимо Светог Саве и аманета да судбина српског народа овиси о посвећености усавршавању и школовању младих људи. У том маниру, амбасадор Родић је током боравка Ансамбла у Бечу приредио пријем на којем се захвалио свим члановима што славу српске музике и војних музичара негују и преносе диљем отаџбине и света.Након извођења Светосавске химне, тактовима Српског кадрила Јохана Штрауса млађег отпочео 22. по реду бечки бал посвећен Савиндану. У музичком делу програма солисти су били Никола Роквић, Тијана Дапчевић, Жељко Самарџић, Ива Мрвош, Даница Крстић, Ранко Јовић, Гордана Лазаревић, а Ансамблом је дириговао маестро Војкан Борисављевић. У програму су учествовали и КУД „Стеван Мокрањац“, дуо Пилер, Академски плесни клуб Хабанера из Бања Луке и Полицијски оркестар Министарства унутрашњих послова Републике Српске. Госте су кроз програм водили глумци Јелена Јовичић и Слободан Стефановић. Mеђу више од 500 званица Светосавског бала били су и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, државни секретар у Министарству културе и информисања Александар Гајовић, представник Министарства спољних послова Растко Јанковић, представник Епархије аустријско-швајцарске отац Филип Милуновић, као и бројни гости из јавног живота Републике Аустрије и града Беча.Традиција српских балова у аустријској престоници потиче из 19. века, када је давне 1846. године кнез Милош Обреновић иницирао одржавање првог светосавског бала како би на њему окупио знамените Србе и европске дипломате, у намери да промовише Србију и њену културу. Са истом намером, пре нешто више од 20 година, Српски центар у Бечу је оживео традицију Светосавског бала и гламура који прати тај догађај, те је он прерастао у једну од најпрестижнијих манифестација за Србе у Бечу и њихове пријатеље. Поет је реаговао/ла на ово 1 Тко вриједи лети, тко лети вриједи, тко не лети не вриједи... Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука