Jump to content

Питајте Андреја и Дарка о погубном деловању верских секти

Оцени ову тему


Guest ага пије млеко

Препоручена порука

Брате Шангај, надам се да ће ти ови текстови бити од користи.  algabacaju

hvala i  :)

Надам се да ће твој одговор и другима помоћи...

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 110
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Е сад ја имам један предлог, али не знам да ли је паметан...

Да ли можете (мислим на брата Дарка) да нам кроз неки пример прикаже погубност деловање секти. Нешто на принципу књиге "Исповести жртава секти"...

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Шангај, да ли си мислио на овакав пример : https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,218.msg164302.html#msg164302 ?

Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος. (Јн 1,1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Шангај, да ли си мислио на овакав пример : https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,218.msg164302.html#msg164302 ?

Е тако нешто, стим што бих ја имена избацио ради приватности...

Ја ћу бити један од најдосаднијих форумаша на овој теми, само да изађем из гужве  nasznak

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е сад, постоје код нас секте које од својих чланова узимају 10 % (није фиксно) њихових прихода. Што је по мени друштвени односно "економски" проблем појединца и његове породице, поготово у ово наше кризно време.

Мене занима да ли држава може да заштити поједница и његову породицу од овакве појаве?

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е сад, постоје код нас секте које од својих чланова узимају 10 % (није фиксно) њихових прихода. Што је по мени друштвени односно "економски" проблем појединца и његове породице, поготово у ово наше кризно време.

Мене занима да ли држава може да заштити поједница и његову породицу од овакве појаве?

Кратко и јасно не.

Ако пунолетна особа жели да волонтира неки период у току недеље и да се одрекне већег или мањег дела прихода у корист организације којој припада, држава је ту немоћна.

Посредно, постоје одредбе у Уставу РС и Законима, против поробљавања и израбљивања, као и против преваре и злоупотребе поверења, али, чак и уз сарадњу чланова породице, у пракси је врло тешко применити ову регулативу.

Natus est Dei Filius, non pudet, quia pudendum est; et mortuus est Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus resurrexit, certum est, quia impossibile.

(De Carne Christi V, 4)

http://www.tertullian.org/library.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е сад, постоје код нас секте које од својих чланова узимају 10 % (није фиксно) њихових прихода. Што је по мени друштвени односно "економски" проблем појединца и његове породице, поготово у ово наше кризно време.

Мене занима да ли држава може да заштити поједница и његову породицу од овакве појаве?

Кратко и јасно не.

Ако пунолетна особа жели да волонтира неки период у току недеље и да се одрекне већег или мањег дела прихода у корист организације којој припада, држава је ту немоћна.

Посредно, постоје одредбе у Уставу РС и Законима, против поробљавања и израбљивања, као и против преваре и злоупотребе поверења, али, чак и уз сарадњу чланова породице, у пракси је врло тешко применити ову регулативу.

Да ли држава контролише финасирање секти (или како неке назваше "верске заједнице") и ако их контролише на који начин то чини?

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Е сад, постоје код нас секте које од својих чланова узимају 10 % (није фиксно) њихових прихода. Што је по мени друштвени односно "економски" проблем појединца и његове породице, поготово у ово наше кризно време.

Мене занима да ли држава може да заштити поједница и његову породицу од овакве појаве?

Кратко и јасно не.

Ако пунолетна особа жели да волонтира неки период у току недеље и да се одрекне већег или мањег дела прихода у корист организације којој припада, држава је ту немоћна.

Посредно, постоје одредбе у Уставу РС и Законима, против поробљавања и израбљивања, као и против преваре и злоупотребе поверења, али, чак и уз сарадњу чланова породице, у пракси је врло тешко применити ову регулативу.

Да ли држава контролише финасирање секти (или како неке назваше "верске заједнице") и ако их контролише на који начин то чини?

Ne kontrolise...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли држава контролише финасирање секти (или како неке назваше "верске заједнице") и ако их контролише на који начин то чини?

Одговор оца Угрина је, у основи, тачан. Додао бих да ипак постоји мноштво посредних прописа о заштити потрошача, пословно-финансијској делатности, харитативној делатности и слично, који би се могли применити на организације сектног карактера, које, великом већином те прописе безобзирно крше. На жалост, ми смо тзв. "транзиционо друштво" тако да је чак и за примену закона потребна одговарајућа политичка клима...  0405_feel

Natus est Dei Filius, non pudet, quia pudendum est; et mortuus est Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus resurrexit, certum est, quia impossibile.

(De Carne Christi V, 4)

http://www.tertullian.org/library.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Шангај, ал' добијаш експресне одговоре  smej.gif

Добри сте... што би рекли стари људи из лесковачког краја "Неће ве мењамо"...

Још мало па ћете и Ви да добијате експесна питања... само полако...

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е дође ред и ја да поставим неко питање  isus-sinai

Не могу да се сетим где сам то прочитао, али ради се о следећем... Сава центар је отворен раније тачније изграћен је пре рока, само да би Јеховини сведоци одржали конгерс, мислим да је у питању 197-и нека...

Из овога може да се види да неке секте имају утицаја и на политиче одлуке у нашој држави...

Да ли је уопште могуће контролисати овакве догађаје?

ЧЕКАМ ВАСКРСЕЊЕ МРТВИХ И ЖИВОТ БУДУЋЕГ ВЕКА

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Брате Шангај, нажалост није могуће контролисати такве појаве, јер смо имали ситуацију да пре отприлике две недеље организација Шри Чинмоја одржи концерт у великој сали Дома Синдиката у Београду, иако сви знају да је он био главни гуру у Уједињеним нацијама. Јер да би се на било шта утицало у овој земљи потребна је јако политичка воља, које нажалост, тренутно нема.  isus-sinai

Што се тиче Сава центра да је раније изграђен због конгреса Јеховиних сведока то не знам, то ће ти Андреј одговорити, и ако сам ја нешто испустио он ће ме надопунити.

Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ λόγος, καὶ ὁ λόγος ἦν πρὸς τὸν θεόν, καὶ θεὸς ἦν ὁ λόγος. (Јн 1,1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...