Jump to content

Nemiri u Iranu

Оцени ову тему


Препоручена порука

Мени се чини да је ту у питању црно-бели поглед на свет где се све увек гледа кроз призму "злог запада". Знате добро да ја највише мрзим ове ратове "утеривање демократије" тамо где не треба итд.

Али је свака ситуација другачија и треба је посматрати независно. Иран се драстично разликује од арапских земаља. И њихови протести су, колико могу да видим, доста различити. Не треба све да се трпа у неку унапред одређену предрасуду.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, GeniusAtWork рече

Ако је ово стварно оркестрирано са запада као неко "персијско пролеће", не капирам како су замисли то да изведу.

Danas sam bas procitao komentar na vojnom forumu, upravo po ovom pitanju, pa prenosim odatle... ovo mi deluje kao logicno objasnjenje...

...

Organizator ovih protesta, ma ko to bio, ocigledno ne ide direktno na rusenje vlasti (krupan zalogaj), vec na destabilizaciju Irana kroz sukob izmedju gradjanskog (prozapadnog) i ateisticnog Irana protiv pristalica vrednosti i tekovina Islamske revolucije. Drugim recima, izazivanje gradjanskog sukoba koji bi trebao steci kapacitet za prerastanje u gradjanski rat.

https://www.mycity-military.com/Aktuelna-vojna-desavanja-u-svetu/Iran-2_427.html

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

25-5.jpg

Baš je zlo ovaj Iran, tu nešto podržava Hezbolah i Hute, nastoji ostvariti regionalni uticaj nije kao ujka Sem koji gleda svoja posla i propovjeda demokratiju širom svijeta. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

SAD u raspravi o Iranu u Vijeću sigurnosti same i bez podrške saveznika

(ostatak na linku)

https://www.logicno.com/politika/sad-u-raspravi-o-iranu-u-vijecu-sigurnosti-same-i-bez-podrske-saveznika.html

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, obi-wan рече

a za to treba zahvaliti Washingtonu, koji ima neobjašnjivu alergiju prema Iranu”.

Nije to toliko neobjašnjivo. Jenkijima je Iran isto što i Rusija, kamen spoticanja u dominaciji na bliskom istoku, kao Rusija što je kamen spoticanja u dominaciji svijetom. Iran nikad nije bio kolonizovan u pravom smislu kao ostale države bliskog istoka, ali u 20 vijeku uz pomoć pokvarenih šahova Britanija je uspjela dobiti monopol na trgovinu duvanom, kasnije i naftom. 1951 su pokušali glasati da se naftna polja nacionalizuju, ali je uz pomoć SAD i Britanije ministar koji je vodio incijativu smjenjen i u poniženju je ostao do kraja života u kućnom pritvoru. Bijes naroda je kulminirao 1979 i onda su Jenkiji i Briti dobili po njusci, i ostali su bez ekskluzivnog monopola nad iranskim naftnim poljima. Iran danas ne prodaje naftu u dolarima što je udarac Washingtonu i atak na njihovu ekonomiju koja uveliko zavisi od petrodolara. Plus imaju sopstveni interes u regionu i vidjelo se to u poslednjem porazu zapadne koalicije u Siriji, i to je ono što naročito boli i njih i Izrael  Ono što je Putin za zapad nakon Jeljcina, to je Homeini za zapad nakon Saha Reze. Možda ni Putin nije dobar čovjek, Homeini svakako ali ono što ljudi ne kontaju je da bez onoga što se desilo nakon njih došlo bi do raspada i Rusije i Irana vremenom koji bi sigurno završili u građanskom ratu. 

 

Jedan odličan komentar u ovom tekstu:

Цитат

Tako nesto razmisljam i nekako mi sve to nije razvidno i logicno! Mnogo je tu vode zamuceno! Zaista ovako kako izgleda a i cine se nekakvi “potezi” USA ispada da su sani protiv svih? Tradicionalno tj. povijesno najveci interes u Iranu ima VB koja je popusila sva ona silna naftna polja. Nikada se pirgavi nece odreci oduzetoga im kolaca. Sada su se uparili sa, mentalno sumnjivoga zdravlja, americkom Administracijom koje poteze pitanja, stavljajuci ih na stol dovolljno neosmisljena a sve Englezi govore kroz usta Nikina! Ustvari to Izrael oce da vrati dugove engleskoj kraljevskoj porodici zarad rijesenja izraelskog drzavnickog pitanja! To bi bila jedna domena koja takodjer rijesava i geopoliticke odnose i statuse, druga je ekonomija. Da je bilo kako su navijali iz I, SA, USA, VB cijene energenata bi isle u plafon koliko sutra i eto nam jakoga petrodolara u situaciji kada USA pocinje drzavnicki ekonomski protekcionizam.

 

  • Свиђа ми се 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Btw, Иран је уз Русију најзаслужнији за пораз Исламске Државе у Сирији. Од првог дана су обучавали сиријске војнике и ратовали заједно са њима. И на терену и преко својих обавештајних служби. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Војвода7 рече

Мислим да је Иран једино могуће разбити изнутра, тако да... није ово неко изненађење... Надам се да им неће поћи за руком

To je nemoguće da učine, kao što u ovom momentu dok je u Rusiji ovakava struktura vlasti nemoguće da pokrenu bilo kakve unutrašnje nemire. Fali im jedino atomska bomba pa da onda bilo kakvi vlažni snovi zapadnjaka i Izraela nestanu na vjetru. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...