Jump to content

Zastrašujući podatak: Velika Britanija u posljednjih 25 godina uništila skoro dva i pol milijuna ljudskih embrija

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

пре 8 минута, Paradoksologija рече

Implantacija se obavlja nakon 3 ili 5 dana, zavisno od procedure.

I mislim da ovde imamo dve odvojene etičke dileme: jedna je 'šta je sa embrionima koji se ne uspeju imaplantirati, uprkos pokušaju?' i 'šta je sa viškom embriona koji se ni ne pokušavaju implantirati već ostaju zamrznuti, pa se na kraju i unište?'. SPC odobrava postupke IVF u kojima se svaki stvoreni embrion u nekom trenutku pokušava implantirati, za razliku od katolika, koji osuđuju svaku formu potpomognute oplodnje koja stvaranje života odvaja od direktnog seksualnog čina.

Ili je ovde možda preciznije govoriti o zigotima? Natasa?

03eggpuc.jpg

Ovo je ljudski embrion star 7 dana, skup od 128 ćelija. Mislim da malo preterujemo sa etičkim dilemama. Može jedino da se diskutuje o igranju Boga.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Natasa. рече

03eggpuc.jpg

Ovo je ljudski embrion star 7 dana, skup od 128 ćelija. Mislim da malo preterujemo sa etičkim dilemama. Može jedino da se diskutuje o igranju Boga.

Ма види малог што личи на тату :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ћириличар рече

Ма види малог што личи на тату :D

Tako nekako :D.

Ja razumem diskusiju da li je etički igrati se Boga i veštački stvarati život, ali raspredati kako je greota što propade skup ćelija samo zato što je ljudska, to mi je malo usiljeno. Da su od pacova, bolelo bi nas uvo, čist egocentrizam. Koliko je samo pacovčića propalo na tom stadijumu i ništa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Natasa. рече

Tako nekako :D.

Ja razumem diskusiju da li je etički igrati se Boga i veštački stvarati život, ali raspredati kako je greota što propade skup ćelija samo zato što je ljudska, to mi je malo usiljeno. Da su od pacova, bolelo bi nas uvo, čist egocentrizam. Koliko je samo pacovčića propalo na tom stadijumu i ništa.

Управо то. Једини аргумент који се овдје може ставити јесте да ембрион има потенцијал да постане човјек, али ни он није кључни ни одлучујући аргумент ( јер ембрион има потенцијал да некад касније постане човјек... што значи да још увијек није човјек ). Занимљиво како, рецимо, код ембриона пилета кажемо "ембрион пилета" а не "пиле". Заиста заслужује такву твоју "карлиновску" реакцију. Море, себични смо и егоцентрични као врста. Спознајмо истину и истина ће нас ослободити :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Ћириличар рече

То је фетус, а не ембрион.

Nije.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Kratos рече

Nije.

Kako god, mi tvrdimo da je fetus, ali nije ni bitno jer se implementacija vrši posle 3-5 dana, u fazi skupine ćelija. Silimo bezveze etiku u pogrešnom pravcu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Kratos рече

Nije.

Fetusom se smatra proizvod začeća od 9. nedelje, kada poprimi ljudski izgled i oblik.

  • Волим 1

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Natasa. рече

Tako nekako :D.

Ja razumem diskusiju da li je etički igrati se Boga i veštački stvarati život, ali raspredati kako je greota što propade skup ćelija samo zato što je ljudska, to mi je malo usiljeno. Da su od pacova, bolelo bi nas uvo, čist egocentrizam. Koliko je samo pacovčića propalo na tom stadijumu i ništa.

Vidim da mi ignorises pitanja i da uporno ponavljas iste stvari, pa ajde malo da pojasnim, pa ako mi vec neces nista napisati, onda ces valjda nesto nauciti.

Svi smo mi skupovi celija. Ja sam veci skup celija nego sto je desetogodisnjak i desetogodisnjak je veci skup celija nego sto je novorodjence i samim tim, novorodjence je veci skup celija nego embrion.
Broj celija ne znaci apsolutno nista.
Onda...Mi smo ljudska bica, to jeste, organizmi koji pripadaju ljudskoj vrsti i logicki sledi ako ljudska bica imaju neku vrednost X, onda svi organizmi koji pripadaju ljudskoj vrsti imaju vrednost X, a embrion o kome pricamo je organizm koji pripada ljudskoj vrsti.
Nema toga kao sto je potencijal da se postane ljudsko bice, kao sto Cirilicar prica, nego je nesto ljudsko bice, ili nije. Po toj logici mozemo zakljuciti da novorodjena beba nije ljudsko bice, nego ima poitencijal da postane, itd, a to nema smisla.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Natasa. рече

Kako god, mi tvrdimo da je fetus, ali nije ni bitno jer se implementacija vrši posle 3-5 dana, u fazi skupine ćelija. Silimo bezveze etiku u pogrešnom pravcu.

Pa ako ćeš tako i čovek je jedna velika skupina milijardi ćelija ili recimo beba je isto tako skupina od ne znam koliko milijardi ćelija sa potencijalom da postane čovek.

 

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Wlof рече

Vidim da mi ignorises pitanja i da uporno ponavljas iste stvari, pa ajde malo da pojasnim, pa ako mi vec neces nista napisati, onda ces valjda nesto nauciti.

Svi smo mi skupovi celija. Ja sam veci skup celija nego sto je desetogodisnjak i desetogodisnjak je veci skup celija nego sto je novorodjence i samim tim, novorodjence je veci skup celija nego embrion.
Broj celija ne znaci apsolutno nista.
Onda...Mi smo ljudska bica, to jeste, organizmi koji pripadaju ljudskoj vrsti i logicki sledi ako ljudska bica imaju neku vrednost X, onda svi organizmi koji pripadaju ljudskoj vrsti imaju vrednost X, a embrion o kome pricamo je organizm koji pripada ljudskoj vrsti.
Nema toga kao sto je potencijal da se postane ljudsko bice, kao sto Cirilicar prica, nego je nesto ljudsko bice, ili nije. Po toj logici mozemo zakljuciti da novorodjena beba nije ljudsko bice, nego ima poitencijal da postane, itd, a to nema smisla.

Ne ignorišem nego imam dosta notifikacija pa propustim neku.

Dobro, mi smo skupina ćelija sa svešću, intelektom, emocijama, za razliku od embriona od par dana. Nije možda etički prekinuti tok života, ali ... ga, moraš razbiti par jaja da bi napravio omlet. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Kratos рече

Pa ako ćeš tako i čovek je jedna velika skupina milijardi ćelija ili recimo beba je isto tako skupina od ne znam koliko milijardi ćelija sa potencijalom da postane čovek.

 

Sa bebom majka ima već uveliko vezu. Plače, zadovoljna je, nije zadovoljna, sisa, spava, piški, kaki, smeje se, raste...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Natasa. рече

Ne ignorišem nego imam dosta notifikacija pa propustim neku.

Dobro, mi smo skupina ćelija sa svešću, intelektom, emocijama, za razliku od embriona od par dana. Nije možda etički prekinuti tok života, ali ... ga, moraš razbiti par jaja da bi napravio omlet. 

To me vraca na predhodnu stranu. Moja macka i moji psi imaju veci intelekt, svest i i emocije nego novorodjena beba. Jel to znaci da bi trebali da razbijemo par jaja i tu?

Drugi problem koji imas je da ta ljudska svest, emocije i intelekt zavisi od nase biologije, to jeste, nasih gena. Posto odrasli ljudi i embrioni dele gene, isto mora da vazi i za njih, sto me vraca ne predhodnu poruku sa primerom o vrednosti X.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Wlof рече

To me vraca na predhodnu stranu. Moja macka i moji psi imaju veci intelekt, svest i i emocije nego novorodjena beba. Jel to znaci da bi trebali da razbijemo par jaja i tu?

Drugi problem koji imas je da ta ljudska svest, emocije i intelekt zavisi od nase biologije, to jeste, nasih gena. Posto odrasli ljudi i embrioni dele gene, isto mora da vazi i za njih, sto me vraca ne predhodnu poruku sa primerom o vrednosti X.

Tvoja mačka i pas deluju instinktivno, kao i novorođenče. Nema tu ni svesti ni intelekta ni emocija, čist instinkt.

Koja je tvoja poenta? Da li u suštini smatraš da je sve ovo neetička praksa? Nema veštačke oplodnje ako ne propadne neki embrion.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Natasa. рече

Sa bebom majka ima već uveliko vezu. Plače, zadovoljna je, nije zadovoljna, sisa, spava, piški, kaki, smeje se, raste...

Veza sa majkom postoji od samog začeća.Jedina razlika je to što ti vizuelno možeš da ih doživiš kad se dete rodi.Osim možda piškenja i kakenja.:D

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Natasa. рече

Koja je tvoja poenta? Da li u suštini smatraš da je sve ovo neetička praksa? Nema veštačke oplodnje ako ne propadne neki embrion.

 

Poenta je da su embrioni ljudska bica kao i novorodjencadi, petogodisnjaci, desetogodisnjaci, tinejzderi, pedesetogodisnjaci, itd i ponistavanje zivota nekog ljudskog zivota nije eticki.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...