Jump to content

Разговори о болестима зависности са сарадником Центра "Земља живих"


Препоручена порука

Hristos voskrese!

Kakva su iskustva sa osobama koje su zavisnici od interneta (informacija)? 

Da li se po završenom programu u Zemlji živih preporučuje totalna abstinenca i zašto?

hvala

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 78
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 4 часа, Земља Живих рече

Бог вам помогао!

Трудим се да будем разумљив и прецизан и јако ми је жао ако у томе нисам успео уколико је ваше питање било инспирисано мојим предходним одговором.

Говорио сам о индивидуалном доживљају и искуству терапијске заједнице који је личан. Свако је доживљава по својој мери и датости, свако генерише аутентичан доживљај заједнице.

Творца сам поменуо ка Некога Ко нас одржава у животу, у било чему..као животворну енергију. Нисам то довео у везу са зависношћу.

Поштовани, ја само желим нешто – дакле да разумем Вашу поруку. На почетку реченице коју цитирам оквир схватања за нешто што се жели остаје да "виси у ваздуху" као недовршена наративна конструкција. Дакле схватили сте да сте могли само нешто да желите али нас Творац одржава у стање које нам је дато...У том контексту кажете сада да сте Творца поменули као Некога Ко нас одржава у животу, у било чему, као животну енергију...Када се користи термин "стање", је лингв граматичка категорија која изриче однос између глаголске радње с једне стране те њеног извршитеља и објекта с друге...Ако је тако онда, шта "АЛИ" означава? Од мене се тражи да повежем реченицу са начином који глаголска радња казује. Господе, схватио сам да могу само нешто да желим, АЛИ Ти си Творац који одржава све нас у животу...

On 1/12/2016 at 22:30, Земља Живих рече

Shvatio sam da mogu samo nešto da želim ali da je Tvorac taj koji održava sve nas u stanju koje nam je dato.

"АЛИ" указује на жеље које Творац неће задовољити или сте са "АЛИ" исказали могућност да ће Творац неку радњу извршити – дакле реченица се дословно завршава ванредно занимљивом, јер ништа нешто од  жеља није развијено даље у наставку реченице, нити на било који други начин, већ се помиње ДАТО СТАЊЕ. Ко је дао дато стање? У физици и хемији стање је систем тренутног карактера.

пре 4 часа, Земља Живих рече

уколико је ваше питање било инспирисано мојим предходним одговором

Не разумем којим претходним одговором, нисам била инспирисана ничим претходним, била сам конкретна, од свега што сте написали једино не разумем претходни цитат, нема потребе да вам је јако жао, дружићемо се још.

Поштовани, пружили сте веома корисне информације, можете видети да сам Вам се захвалила. Могуће је да видим конфузно и збуњујуће, али заиста не разумем ту Вашу реченицу. Ништа страшно, идемо даље. Бог Вам помогао! Захвална.

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вучице с Проклетија,

ја сам искрено захвалан за тако посвећену анализу, чак сам се и насмејао у тренутку јер ми је сопствена реченица кроз вашу анализу звучала обесмишљено. Ви сте јако аналитични и потпуно сте у праву, ја сам само лекар који покушава да вербализује и често остане недоречен. Могу вам само рећи да сам у тој реченици хтео да кажем да ништа не зависи од нас него од Творца. Тако је једноставније.

Хвала на помоћи и свако добро!

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Никаква селекција не постоји и једини критеријум је да особа заиста жели да се мења. Највећи број штићеника ове заједнице је претходно пробао све облике институцијског лечења и аутомедикације, многи су имали проблеме са законом, неки од њих немају ни где да се врате. Али сви имају подједнако право на нови почетак.

Пожељно је да на пријему у колектив већ постоји краћа или дужа апстиненција од објекта зависности, да зависник не пати од других, клинички дефинисаних психичких или душевних поремећаја, да нема акутне интернистичке или друге телесне проблеме који би захтевали здравстевену негу. Све ово је важно како за новог члана тако и за целу заједницу.

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недалеко од нас у Реснику, једно 500 метара ниже од основне школе, постоји центар за одвикавање од наркоманије, Рето центар, хришћански центар при протестанској цркви. Имају изузетне методе за лечење, а има их и у Нишу, Скопљу, Загребу и на још много других локација. Они који су се излечили постају помоћници при лечењу новајлија који тек приступају у центар. Забрањено је међусобно дружење младих "зависника" на одвикавању а свако од њих има свога духовника који је дуже у дому, односно прихватилишту. Нарочито бих истакао и похвалио Маркуса, изузетног човека, који је и окосница овога лечилишта (иначе је и сам некада овде лечен).Имао сам прилике да разговарам са једним некадашњим штићеником овога центра, и осим што се потпуно излечио запањило ме је његово познавање Светога Писма и његова ревност. Пре него што је доспео у Центар, људи око њега су имали виђење Анђела који је седео поред њега, у стању у којем је под наркотицима и алкохолом возио украдено возило. Слупао се колима у којима је било 1% вероватноће да би преживео. Међутим прошао је без и једне огреботине. Сви су га питали ко је седео крај њега на сувозачевом седишту али он није никога могао да се сети. Исто питање је постављао и судија. Међутим, данас, како он сам сведочи: у питању је био његов Анђео чувар. Ово су предивне вести, за многе, да постоји овакав центар за лечење. Истини за вољу, он је и одбацио Свету Тајну Крштења и поново се крстио у протестанској цркви.

Линк:  Рето центар - Ресник, Београд

Мало ме је збунило, што мој пријатељ нема поштовања према иконама, па нам је све иконе из Богородице у стени, на Лептерији побацао у реку, и што на крст и светитеље има необичан став али руку на срце, драго ми је што се излечио и што многима говори и сведочи живим примером да Бог постоји и да је Бог јако милостив. Верни сведок чуда Божијег су управо његова Дела милости и доброте.

 

Надам се да ће СПЦ више деловати на овом пољу и да ће уз овај већ добро делујући Центар и наша црква оваква лечилишта подизати у Нишу, Крагујевцу, Новом Саду и у свим цетрима у којима жарући, гори проблем наркоманије. И да ће се штићеници крштавати у православну веру и лечити под окриљем исте. Нажалост, ово је многима огроман бизнис без обзира на трагедије људских душа и пакао које иста причињава. Ево и народне изреке коју сте већ видели: "Када непријатељ хоће да те уништи он узме да ти васпитава децу." - дакле децо васпитавајте се мудро и по Богу у православној цркви. 

Мишљења сам да "Земља живих" треба да буде обавезан део нашега сајта а православна црква главни такмац у лечењу наркоманије, јер је православна црква већ и најуспешнија у лечењу истих (до 80% излечења). Поманкање праве и истините вере, и задобијање исте, могуће је и на нашем сајту Поуке. Чак је и неопходно и незаобилазно у рехабилитацији, јер дрво се на дрво ослања а човек на човека! "Где су двоје или троје сабрани у Моје име онде сам и Ја са њима." и још је писано "ако слепац слепца води обоје ће у јаму пасти"... Пре пар дана, супруга и ја смо слушали емисију о вама на изврсном радију Благовести манастира Лепавина http://www.manastir-lepavina.org/stranica.php?id=18 и изузетно су нам се допале поучне исповести.  Волео бих да могу да прочитам сведочења истих, и на нашим Поукама. Јер знамо, да та краткорочна саблазан може многе да предупреди да се не упуштају у то. 

Ево, написах ово јавно, не замерите, јер мислим да ће многима бити од користи а нарочито нама члановима ове "мале" интернет заједнице. "А ако со обљутави чиме ће се посолити", и "ви сте со свету"...  рекао је Спаситељ. И још нам је Господ поручио "тешко вама ако правда ваша буде мања од правде фарисеја и цариника јер нећете наследити Царство небеско."

 

Чак шта више, волео бих да чујем и представнике Рето центра и њихова искуства у лечењу болести зависности, и њихово учешће на форуму Поука.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Земља Живих рече

Вучице с Проклетија,

ја сам искрено захвалан за тако посвећену анализу, чак сам се и насмејао у тренутку јер ми је сопствена реченица кроз вашу анализу звучала обесмишљено. Ви сте јако аналитични и потпуно сте у праву, ја сам само лекар који покушава да вербализује и често остане недоречен. Могу вам само рећи да сам у тој реченици хтео да кажем да ништа не зависи од нас него од Творца. Тако је једноставније.

Хвала на помоћи и свако добро!

Поштовани докторе, анализа није исто као тумачење. Анализа је нешто што сви могу да виде, зашто је важно бити у анализи близак тексту. Тако да су наглашене поенте транспарентне, и да их други могу утврдити. Анализа увек садржи неке субјективне приоритете. Субјективним приоритетима значи, на пример, да се анализира како је језик изграђен, док у другом примеру исто текст се може поставити за тему. Ја сам Ваше "стање које нам дато" поставила за тему.  Обе анализе су подједнако легитимне, али имају различите циљеве и на тај начин различите закључке. Анализа не терба да садржи елементе који су екстерни за рад. Ово се може у тумачење и стављање у перспективу.  Тумачење је независни резултат анализе. Овде могу да се повежу резултати и да се да укупна линија и идеје у тексту. Тумачење је, дакле, надградња на анализу, а дозвољено је да се ставе своје субјективне процене овде. Ја сам се поставила субјективно да је могуће да видим конфузно и збхуњујуће. Перспектива је последњи део анализе...Ово је место где анализа добија једну екстензију, која се односи на нешто изван текста...Када сам Вашу реченицу ставила у перспективу, покушала сам да погледам шта каже Свето писмо, или допуним са неколико општих коментара светих оца.


1)  “Без мене не можете чинити ништа”, (Јн. 15, 5) говори нам Господ
2) Бог је допустио страдање ради нашег спасења
3) аналитичка опсервација као аргумент


Поштовани докторе, дакле, ја имам чудан "проблем" који желим да умањим. Ствар је у томе да јако гледам на ствари из другог угла (перспективе), значи да ставим нешто у шири контекст. Ако поглеате Ваша реченица је стављена у одговарајући контекст (1,2,3). Најискреније, без трунке намере да обесмислим ваше писање овде, већ јако желим да помогнем једној драгој особи. Толико. Ваше писање је од помоћи. И Вама свако добро од Бога.

 

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Изабрали сте одличне илустрације за смисао онога што сам хтео да кажем.

Трудим се да не интелектуализирам и не елаборирам више него што је неопходно. Занима ме какав конкретан проблем има ваша драга особа и како је њен проблем повезан са смислом моје реченице и мојим субјективним доживљајем заједнице?

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Земља Живих рече

Изабрали сте одличне илустрације за смисао онога што сам хтео да кажем.

Трудим се да не интелектуализирам и не елаборирам више него што је неопходно. Занима ме какав конкретан проблем има ваша драга особа и како је њен проблем повезан са смислом моје реченице и мојим субјективним доживљајем заједнице?

Поштовани, није проблем мени драге осебе повезан са смислом Ваше реченице већ са мојим проблемом. О проблему драге особе не бих овде,  ја сам жедна информација и да на најбољи начин разумем овисност о опијатима, односно  на најбољи начин да помогнем.  Молим Вас да ме разумете, не  мислим да је табу тема, у спашавању нема табу тема, а ОПЕРИСАНА сам од осуђивања људи и упирања прстом,  и није ме брига да ли други мисле лоше, реч је о особи која има велике људске квалитете, али ето.  Него не налазим да ће тој мени драгој особи помоћи, да отворено износим проблем (отворен је да више не може бити, и на послу претпостављени знају и труде се да ишчупају из "рупе", тако је на западу) поред толико индивидуалних  примера неједнаких судбина, осим њему/њој лично.  Устаје сваког дана и пази посао. Али је то на неки начин  једина свакодневна активност, остаје много вечерњих сати да се падне у искушење и, наравно, да се "изглупира" како то он/она зове, што се дешава. Сведок сам неких стања више од пет месеци, неописив је бол у међувремену да ли позвати амбуланту (не живимо заједно, али сам често на адреси због помоћи) или чекати да хаос прође (карактер се мења и сијасет симптома који се појаве), односно изборити се са временом и да особа сама може да одлучи. Колико је то у таквој ситуацији паметно? А  особа је одлучила да жели да се спасава, али је морам признати веома тврдоглава и хоће све како он/она хоће, мисли да је најпаметнији/а.  А ја живим у страху да јој се не деси најгоре.  Па када кажете:

пре 5 часа, Земља Живих рече

у тој реченици хтео да кажем да ништа не зависи од нас него од Творца

слажем се, али не у потпуности. Па да не испадне истругнуто ис контекста, молим Вас ако можете нешто о вољи за спасавањем, колико је битна. Хвала Вам и свако добро од Бога.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Поштовани докторе, драго ми је да сте се прикључили овом форуму и нека вам Бог да све најбоље.

Колико у просеку, временски, траје лечење неког зависника?

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Poštovani ! 

Kao posmatraču , drago mi je da ova stranica postoji zarad spasenja Bogom danih života a koji su u nekom svom trenutku slabosti pronašli prividno rešenje uživajući u opijatima .

Kakva su posledice , to većina razumnih zna a da bi ih preduhitrili dobro je da mnogo toga saznamo iz različitih skustva .

Koristim priliku da pozdravim osnivače sajta koji su prużili mogućnost da uživaoce oslobode od poročnog zla i time u miru produże život tamo gde "beše " stao. 

Kao izlečenog zavisnika i kao humanistu , oberučke pozdravljam dr. Milana čija će iskustva osvetliti  puteve kako uživaocima tako i onima koji su njime hteli krenuti ! 

S anđelima !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Добро дошао Милане @Земља Живих

Неколико питања:

- Колико у просеку један центар највише има штићеника( по центру) и зашто не више?

- Да ли су сви који дођу у центра верници или можда има и атеиста?

- Ако је неко атеиста, да ли постоји посебан програм за њега, с обзиром да сте ви ипак центар под покровитељством Цркве и да свештеници поред медицинских стручњака такође руководе овим центрима + врше се и богослужења у центрима и штићеници се моле, посте, причешћију ?

- Да ли је то центар само за Србе или има и других нација у њему?

- Да ли сами припремате храну( ручак, вечеру) или то неко спрема за вас?

- Какве су дневне обавезе штићеника, да ли то можда личи на манастирски поредак?

- Шта вам значи оно јавно исповедање када сваки штићеник понаособ за себе говори од чега је зависан и колико дуго?

- Како породице штићеника гледају на Земљу живих и да ли је дозвољено да родбина, мужеви, жене, деца посећују штићенике?

- Да ли Земља живих помаже штићеницима по изласку с обзиром да су многи зависници у претходном периоду покидали све везе са родбином и пријатељима и да најчешће немају где да оду, у том смислу да ли Земља живих или Црква на неки начин за прву помоћ помогну штићеницима који излазе или су они препуштени сами себи?

- Да ли имаш инфомације колико држава помаже Земљу живих и да ли уопште?

- Којих година су у просеку штићеници, и колико година има најмлађи?

- Шта се дешава са штићеницима који су прошли све потребне године опоравка и излечења а који се поново врате болести зависности, да ли они могу поново доћи у центар и поново се лечити?

- Да ли можете да нам испричате случај неког ко се излечио како се снашао након боравка у Земљи живих, да ли се запослио, оженио, добио децу или тако неки позитиван пример враћања у редован живот?

- Шта је оно што је кључно што штићеници науче у Земљи живих?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разумем и вас и вашу дилему у потпуности. Воља за лечењем је есенцијална али морате узети у обзир да се ниједном наркоману по том питању не може веровати потпуно. Многи свесно желе да се лече јер су суочени са паклом у коме живе али истовремено бране и штите своју зависност, можда чак и несвесно. Зависника не треба мазити нити испуњавати његове услове јер "он зна најбоље". То није тачно, и то је вид манипулације. Онај ко истински жели да се лечи пристаће на сваки предлог и иницијативу. Знам из искуства.

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12/3/2016 at 16:17, Ненад Р. рече

Поштовани докторе, драго ми је да сте се прикључили овом форуму и нека вам Бог да све најбоље.

Колико у просеку, временски, траје лечење неког зависника?

Бог вас обрадовао!

Дужина лечења је индивидуална али и захтевна по питању времена и делимично зависна од дужине наркоманског стажа. Потребне су године вежбања, заборављање старих образаца понашања и усвајање нових. Враћање себи онаквом какви смо били пре нароманије. Просечна дужина трајања програма у овој заједници је три године.

viber_image.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...