Jump to content

Саопштење за јавност Епархије шумадијске у вези са текстом “Самољубље Божијег слуге, Владика исковао себе на златнику”

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости

137.JPG

 

Поводом чланка “Самољубље Божијег слуге, Владика исковао себе на златнику”, објављеном у новинама “Блиц” (5. јун 2016. године), обавештавамо јавност да су у поменутом тексту, који је потписала Жељка Јевтић, изнете грубе, тенденциозне и злонамерне тврдње са очитом намером да се углед Епископа шумадијског Господина Јована уруши, или бар доведе у питање.

По већ познатом моделу, када се не сме или не може писати о тешким темама које се тичу друштва у целини и које утичу на животе људи, прибегава се сензационалистичком писању, тако што се лажна актуелност текста постиже измишљеним увредама, клеветама, обманама, претеривањима, непотпуним информацијама, намерним пренебрегавањем одређених информација, јевтиним провоцирањем емоција читалаца, циљаним узнемирањем јавности, преувеличавањем, представљањем само једне стране и, наравно, изостављањем контекста. А контекст је следећи.

Поводом четрдесет година од рукоположења у свештенички чин, двадесет година архијерејске службе и десет година на трону Епископа шумадијских, 2012. године основан је Уређивачки одбор за издавање “Споменице” која би била посвећена овим јубилејима Епископа шумадијског Господина Јована.

Резултат рада овог одбора био је издавање “Споменице” која је 25. јула 2013. године представљена јавности. Ова “Споменице”је дар свештенства Епархије шумадијске свом Епископу коју је Владика Јован тада и касније делио пријатељима Цркве и Епархије, установама и угледним личностима. Ова “Споменице” била је запакована у кесу са одразом лика и потписом Епископа шумадијског, док је уз “Споменице”, као поклон, дариван и медаљон са ликом Епископа шумадијског Господина Јована. Дакле, украсна кеса је саставни део паковања “Споменице”, а не самостални производ у функцији било чијег себељубља.

Медаљон са ликом Епископа шумадијског Господина Јована, који је дељен уз “Споменице”, израђен је на иницијативу поменутог Уређивачког одбора и изливен је од месинга, док је само мањи број ових медаљона пресвучен декоративном позлатом. Дакле, Епископ шумадијски није исковао свој лик на златнику, нити такав златник уопште постоји.

Издавање оваквих споменица није никакав изузетак. Епархија шумадијска је, такође, издала и “Зборник радова” посвећен другом Епископу шумадијском Сави Вуковићу, а у изради је и монографија посвећена првом Епископу шумадијском Валеријану Стефановићу. Сличне споменице издавале су и друге Епархије СПЦ, тако да ова “Споменица” није ни једина ни усамљена, и не тиче се Јована Младеновића као појединца, већ њега као Архијереја у коме се возглављује Црква Божија у Шумадији. Отуда ова“Споменица” представља сведочанство црквеног живота у Епархији шумадијској, као и сведочанство архијерејског служења Владике Јована.

Исти је случај и са медаљоном на којем је лик надлежног Епископа. Такви медаљони се израђују и даривају од стране Епископа, а и сам Владика Јован је исте добијао на молитвену успомену у разним приликама од више Архијереја, како у Србији тако и у иностранству. Наравно, ни ти медаљони, као ни медаљон са ликом Епископа Јована, нису од злата.

Аутомобил “Фримонт” није власништво Епископа шумадијског Господина Јована, већ је то службено возило које се налази у власништву Епархијског управног одбора Епархије шумадијске. Возило је купљено и регистровано у Крагујевцу по уобичајеној процедури, без икаквих нарочитих захтева, како у погледу броја, тако и када су у питању слова на регистарској таблици аутомобила.

Када су у питању остале квалификације и увреде, поготово оне које наводно износи неименовани професор Теолошког факултета, не вреди трошити речи. Да ли се Епископ Јован, који у току године одслужи преко три стотине Светих Литургија, поставио изнад свих или служи свима, могуће је веома лако проверити пратећи његове активности, како на интернет презентацији Епархије шумадијске, тако и преко “Каленића”, часописа Епархије шумадијске.

Нама остаје само да прибележимо још једно тужно сведочанство о урушавању новинарске професије у Србији, проистекло из страха наручилаца чланка у “Блицу” од угрожавања нечијег култа личности.

Из Канцеларије Епископа шумадијског

Link to comment
Подели на овим сајтовима

7 minutes ago, R2D2 рече

из страха наручилаца чланка у “Блицу” од угрожавања нечијег култа личности.

 

Чијег култа личности? Ово ми је нејасно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
1 hour ago, александар живаљев рече

Чијег култа личности? Ово ми је нејасно.

Ни мени... Шта то значи у тексту?

Треба да се прочита пре него ли се објави...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad procitah zvanicno saopstenje...  Nego pomislih nesto eto sta ti je sudbina,cudni su putevi Gospodnji...

Vladici Jovanu za 40 godina sluzbe zlatnik sa sve kesom, a Artemiju za 40 godina monastva izopstenje...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Totalno nemusto i cudno saopstenje...i na kraju krajeva kao da vladika nije mogao da kad je saznao za nameru za tako nesto da ih spreci u tome. Pa ja prvi da neko stampa moj lik na necemu bi se pobunio,a kamoli monah.Nazalost imamo puno sujetnih,gordih i slavoljubivih ljudi u vrhu SPC.

 

 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 hours ago, александар живаљев рече

Чијег култа личности? Ово ми је нејасно.

Мним да је завршни део саопштења у вези са почетним где се каже,

10 hours ago, R2D2 рече

По већ познатом моделу, када се не сме или не може писати о тешким темама које се тичу друштва у целини и које утичу на животе људи,

па претпостављам да се "угрожавање култа личности" односи на нпр. људе из власти, конкретно Вучића. Дакле, аутор саопштења је хтео рећи, тумачим: "кад се не сме писати о друштвеним проблемима из страха да се не угрози култ вођине личности онда се клепају текстови у којима се блати епископ".

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

36 minutes ago, Ђоле Пролеће рече

па претпостављам да се "угрожавање култа личности" односи на нпр. људе из власти, конкретно Вучића. Дакле, аутор саопштења је хтео рећи, тумачим: "кад се не сме писати о друштвеним проблемима из страха да се не угрози култ вођине личности онда се клепају текстови у којима се блати епископ".

То сам и ја помислио, али оно "наручилац текста у Блицу" ме, некако, више подсјећа на неког из Цркве:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 minutes ago, александар живаљев рече

То сам и ја помислио, али оно "наручилац текста у Блицу" ме, некако, више подсјећа на неког из Цркве:)

Да, тачно тако. Што би даље повлачило анализу коме се то у Цркви владика замерио и због чега, тј. са ким није "на линији", рачунајући и политичку. Али да, у недостатку поузданих информација, не бих трачарио, испирао уста и спекулисао, боље да се манем приче. Требало би некад победити многоговорљивост. :)

Јер овај син мој бјеше мртав, и оживје; и изгубљен бјеше, и нађе се. Сваки човјек најприје добро вино износи, а када се опију, онда лошије; а ти си чувао добро вино до сада. Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе. Јер сад видимо као у огледалу, у загонетки, а онда ћемо лицем у лице; сад знам дјелимично, а онда ћу познати као што бих познат.

 
 
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Каква је ово комедија од званичног саопштења...страшно.

У Епархији Жичкој свака Црквена Општина је била дужна да купи ову споменицу и да плати 8000 дин :)

 

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хоћу да кажем,немам проблем са тиме,на његову душу нек иде што је искасирао толике црквене општине за ту споменицу али онда бар нека напишу како је било.

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Макрина рече

али онда бар нека напишу како је било.

кажу да су ДЕЛИЛИ а не продавали.

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...