Jump to content

Kapitalizam: Povratak Slobode ili Put u Ropstvo

Оцени ову тему


florenntina

Препоручена порука

Све што си навела постоји и у САД, у већој или мањој мери, зависи од области, и ништа што си навела није од суштинског значаја за економски систем.

Али зато САД има итрадицију капитализма и јаке институције, о којима Србија може само да сања, као и свест појединцљ који би да брља да че га систем државне принуде открити и ефикасно казнити. То је оно што прави разлику.

 

Upravo je sustina u tome da bez slobode pojedinca  (u smislu licne i ekonomske slobode) nema ni prosperiteta ni napretka. I dok je USA to imala, bili su jako prosperitetni. Sto je drzava vise ogranicavala slobode, to je ekonomska situacija postajala losija i ono sto danas prave prave bas uprkos drzavnim intervencijama a ne zahvaljujuci njima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 110
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Slobodno trziste i totalno slobodni kapitalizam je najbolji put da bogati ostanu bogati i da siromasne zemlje ostaju siromasnje. Jer ne mogu da razviju sopstvenu industriju. Jer za to bi prvo trebala da se cuva ta ista na domacem trzistu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Агент са запада почео да спамује тему. Доказ да је материјал квалитетан и болан за њих. 0703_read

 

 On je od ciumiu6 izbacen s'padobran da tu izvrsi neke odredjene zadatke. I dok su se ljudi iscudjavali kako to on funkcionalno programira, svira buzuki i igra salsu on se pretvorio u iluminata i zabiberio svima i bili su svi sredjeni.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Upravo je sustina u tome da bez slobode pojedinca  (u smislu licne i ekonomske slobode) nema ni prosperiteta ni napretka. I dok je USA to imala, bili su jako prosperitetni. Sto je drzava vise ogranicavala slobode, to je ekonomska situacija postajala losija i ono sto danas prave prave bas uprkos drzavnim intervencijama a ne zahvaljujuci njima.

САД се развила управо захваљујући трговинским баријерама, и то на производе из Велике Британије, чија је привреда била далеко развијенија, и која би својом продуктивношћу потопила привреду САД, која је у то време била слаба и неконкурентна. А док није почела државна регулација радних односа, пребијани су и чак и убијани радници који су штрајковали, а масовно умирали радници у нељудским условима. Радила су и деца, без старосног ограничења. Пензије нису постојале. Оснивање синдиката је могло само ако оснивач синдиката сакупи екипу табаџија која може да парира батинашима власника предузећа.Велики апиталисти су блокирали пруге и тако читаве велике градове одсецали од сировина. Капиталисти су један другоме дизали фирме у ваздух, где су и људи гинули. Трговинске баријере су трајале негде до почетка првог св. рата, а развој радничких права је почео негде мало после Велике депресије масовно, мада су неке области почеле да буду регулисане и раније. Да подсетим, ради се о периоду који либертаријанци називају златним добом развоја у САД. 

 

И све то нема никакве везе са правим капитализмом, који се заснива тек онда кад имамо државу која може да гарантује поштовање права сваког појединца. Тад и појединац има интереса да пружи свој максимум. Тек тада је и САД постала суперсила у економском смислу, оно што је и данас. Трговинске баријере које је увек успостављала, као и царине, разни намети, порези, регулатива... Све се то занемари ако је тржиште довољно велико и добро регулисано, као што је САД.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Агент са запада почео да спамује тему. Доказ да је материјал квалитетан и болан за њих. 0703_read

Нисам видео ово данас. 

 

Нема потребе за овим стварима, немој ово да радиш. Причамо нормално, свако са свог становишта, нико није ничији агент. 

 

Ајде да не буде овога даље, посебно не према Хуану, који то ничим није заслужио, да не морамо безвезе да бришемо поруке.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slobodno trziste i totalno slobodni kapitalizam je najbolji put da bogati ostanu bogati i da siromasne zemlje ostaju siromasnje. Jer ne mogu da razviju sopstvenu industriju. Jer za to bi prvo trebala da se cuva ta ista na domacem trzistu.

 

nisu svi bogatasi preslikani bogatas iz jevandjelske price, pohlepni, bez osjecaja za drugog itd. vec sposobni ljudi koji imaju direktan uticaj na poboljsanje kvaliteta zivota i smanjenje siromastva, koji znaju vrijednosti preduzetnickog duha ..ti mislis da Voren Bafet, Bil Gejts i ekipa guta zlatnike u slobodno vrijeme i sebicno cuva svoje bogatstvo? Go home, you're drunk...nije u pitanju mehanizam slobodnog trzista itd., vec mehanizam samih drzava koje svojim ideologijama guse razvoj...zemlje u razvoju imaju najvecu korsti od bogatasa i njihovog iskustva.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам видео ово данас. 

 

Нема потребе за овим стварима, немој ово да радиш. Причамо нормално, свако са свог становишта, нико није ничији агент. 

 

Ајде да не буде овога даље, посебно не према Хуану, који то ничим није заслужио, да не морамо безвезе да бришемо поруке.

 

Аман. Није порука од данас. Зна Жуан добро наше односе и шале. Да је спам, јесте спам. Какве везе таматика теме има са проповедањем Павославља?! Тематика је чисто економска и нема везе са верском мисијом.

 

Мало сам га "чачнуо". Шта је ту катастрофа? Нисам се закачио за њега ко пијан плота, само једна порука. О'лади мало и стеј кул. ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аман. Није порука од данас. Зна Жуан добро наше односе и шале. Да је спам, јесте спам. Какве везе таматика теме има са проповедањем Павославља?! Тематика је чисто економска и нема везе са верском мисијом.

 

Мало сам га "чачнуо". Шта је ту катастрофа? Нисам се закачио за њега ко пијан плота, само једна порука. О'лади мало и стеј кул. ;)

ОК, само нема потребе за било каквим напетостима, кул је тема, а учесници су углавном такви да сви можемо понешто да научимо.

 

Само кул :)

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

RYLAH, шта мислиш да је данас већи проблем:

 

1) већина људи мисли да су капитализам и апсолутна слобода магично решење свих могућих проблема и најбољи могћи систем од свих система

 

2) већина људи мисли да је капитализам зло против кога се треба борити свим могућим силама

 

3) већину људи заболе, немају никакву личну иницијативу и вазда зову државу д'уради нешто

 

4) велике и безличне корпорације, уз подршку политичара које купују (што је у неким земљама легално, али се ради свуда без изузетка), бесомучно јашу кога стигну и како стигну и праве огромну штету (поред такође неспорне користи, не би било фер да се то занемари)

 

Ја бих рекао да у већини држава света имамо неку комбинацију последња 3.

 

Једино ови модерни амерички либертаријанци и њихови малобројни следбеници широм света мисле ово под 1. Али они су чисти утописти и идеалисти и екстремна мањина без икакве шансе да у догледној будућности, а вероватно икада, добију толику подршку да могу да ураде нешто конкретно и евентуално нанесу штету имплементирањем утопистичких идеја.

 

Сматрам да је за оне који подржавају капитализам у интересу да се стално боре против 2, 3 и 4. У том смислу видим ове силне теме и постове наших форумских либератријанаца. Није толико у питању јеховистичка страст за наметањем либертаријанизма, већ борба против друга 3, али с обзиом на то да су у питању потпуни идеолошки чистунци, логично је да ће нападати 2, 3 и 4 с позиција либератријанизма, а не тржишно орјентисане социјалне демократије или нечег сличног.

 

Ја сам лично класични либерал по убеђењу, што отприлике значи да се слажем с Хајеком, али не волим да се ограничавам у оквире идеологије. Волим да критички претресем сваку идеју. Али кад се узме у обзир где је Србија данас, мало ми је нелогично свађати се највише с овим нашим либертаријанцима, осим наравно у сврху чисте интелектуалне критике. Из авиона се види да Србији треба слободнија економија, а не више регулација. Куд ћеш више регулација, аман! Ништа се не може урадити што је у другим земљама сасвим нормално и то не само западним. Многе ствари које се у економијама и начинима пословања у другим земљама подразумевају, у Србији су или забрањене или отежане до бола.

 

Један најсвежији пример. Скоро смо куповали авионску карту за Србију и морали смо из неког разлога да платимо са рачуна, а не картицом. И кад завршиш процес, добијеш инструкције за плаћање. За сваку земљу су инструкције следеће: одеш у банку и платиш на тај и тај рачун или пак урадиш то исто електронски. Једини изузетак су биле једна афричка земља и Србија у којима једноставно плаћање ка иностранству са рачуна није могуће због разних бесмислених регулација. Просто није нормално колико је српско законодавство или пракса заостала у овом тренутку. И сад треба да нападам либератирјанце, а не ове што би још више да ”заштите” домаћу привреду. Ма није него...

 

Ја јесам иначе врло скептичан према тој ”заштити” привреде из практичних разлога (уз изузетак можда неких специфичних индустрија), али не бих да улазим у то сада. Но потпуно ми је јасно да је у Србији бесмислено тражити више ”заштите” и више ”регулација”. Дно је дна. А штета, јер је земља лепа, а људи ништа гори од других. Уопште не могу да објасним шта је то нас снашло. На крају ћу стварно поверовати да је неко бацио мађије и проклео нас. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

САД се развила управо захваљујући трговинским баријерама, и то на производе из Велике Британије, чија је привреда била далеко развијенија, и која би својом продуктивношћу потопила привреду САД, која је у то време била слаба и неконкурентна. А док није почела државна регулација радних односа, пребијани су и чак и убијани радници који су штрајковали, а масовно умирали радници у нељудским условима. Радила су и деца, без старосног ограничења. Пензије нису постојале. Оснивање синдиката је могло само ако оснивач синдиката сакупи екипу табаџија која може да парира батинашима власника предузећа.Велики апиталисти су блокирали пруге и тако читаве велике градове одсецали од сировина. Капиталисти су један другоме дизали фирме у ваздух, где су и људи гинули. Трговинске баријере су трајале негде до почетка првог св. рата, а развој радничких права је почео негде мало после Велике депресије масовно, мада су неке области почеле да буду регулисане и раније. Да подсетим, ради се о периоду који либертаријанци називају златним добом развоја у САД. 

 

И све то нема никакве везе са правим капитализмом, који се заснива тек онда кад имамо државу која може да гарантује поштовање права сваког појединца. Тад и појединац има интереса да пружи свој максимум. Тек тада је и САД постала суперсила у економском смислу, оно што је и данас. Трговинске баријере које је увек успостављала, као и царине, разни намети, порези, регулатива... Све се то занемари ако је тржиште довољно велико и добро регулисано, као што је САД.

Rile uvijek treba biti obazriv prema izvodjenju zakljucaka iz ovakvih hipoteza, kao na primer da li su se odredjene zemlje razvile zahvaljujuci barijerama ili uprkos barijerama, skola koja je to radila stara institucionalna ekonomija je odbacena sa pravom. Engleska je u XIX vijeku bila ekonomski slobodnija nego danas medjutim u pogledu politickih i individualnih sloboda nije, A.J P Taylor ima jedan dobar citat o tome kako je engleski gradjanin u XIX vijeku mogao da prodje kroz zivot a da ne osjeti postojanje nekih institucija.. Zapadni svijet je uvijek bio ili manje ili vise slobodan u ekonomskom smislu, nikad slobodan onako kako libertarijanci zele. Bolje pitanje je kako se USA razvila uprkos regulacijama i kako je uspjela da izgradi tako uspjesne institucije? Po meni kljuc se prebacuje na kulturu i demografiju, kao i na efikasan odnos institucija i pojedinca. 95 % ekonomista se slaze da su barijere stetne , to se moze procitati u Krugmanovoj ili Salvatoreovoj Medjunarodnoj ekonomiji. Druga je stvar kako politicari to razumiju i koriste

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кога брига за либертаријанце, ви хев сајнс. А конференција у Паризу је сумњива из сасвим других разлога, од оних које они наводе.

 

Нпр. ја уопште не капирам зашто би компанија која производи фосилна горива спонзорисала ту конференцију. Неко злонамеран би свашта помислио.

Ja govorim da je ovo prvi put da postoji koncenzus oko nekih pitanja, da su politicari bar malo postali svjesni globalnih prijetnji, nema veze ko je to finansirao, cak bolje ako je tako kako kazes.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rile uvijek treba biti obazriv prema izvodjenju zakljucaka iz ovakvih hipoteza, kao na primer da li su se odredjene zemlje razvile zahvaljujuci barijerama ili uprkos barijerama, skola koja je to radila stara institucionalna ekonomija je odbacena sa pravom.

 

Шта би се десило кад би сад (у тренутним околностима) нпр. С.А.Д. и Србија имале међусобно потпуно „слободне“ економске односе?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта би се десило кад би сад (у тренутним околностима) нпр. С.А.Д. и Србија имале међусобно потпуно „слободне“ економске односе?

Nista Srbija( gradjani) bi bila na dobitku, jer bi dobijala jeftinij i kvalitetnije proizvode koji nisu ograniceni barijerama, ona nije konkurentna na svjetskom trzistu i nije u stanju da proizvede ni jedan jeftiniji proizvod tako da ona i nema koristi od barijera.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Upravo vodjeni sopstvenim interesom, verujem da ce pre pojedinci spontano uskladjivati svoje akcije koje ce voditi resenju, nego neka hrpa nekorisnih politicara na kojekakvim konferencijama.

 

А шта ако је, условно речено, неком плутократи глобално загревање у интересу (или је барем убеђен у то)?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...