Jump to content

HRZ sledeće godine nabavlja eskadrilu borbenih helikoptera

Оцени ову тему


Препоручена порука

Stručni tim Ministarstva obrane RH i Oružanih snaga RH u sastavu dva pilota i tri inženjera boravili su u radnom posjetu Sjedinjenim američkim državama od 9. do 14. studenoga 2015., gdje su u Fort Bragg-u u državi Sjeverna Karolina i Redstone Arsenalu u Alabami proveli detaljan tehnički pregled helikoptera OH-58D Kiowa Warrior te ostale imovine koja je predmet ponude Vlade SAD-a u sklopu donacije vojne opreme i naoružanja Hrvatskoj.

phoca_thumb_l__rtc3782.jpg

 

Riječ je o opremi koja je proglašena vojnim viškom Oružanih snaga SAD-a. Ovaj pregled jedan je od posljednjih koraka u složenom procesu donacije helikoptera.

phoca_thumb_l__rtc3763.jpg

 

U procesu se moraju definirati svi pojedinačni helikopteri, sustavi naoružanja, oprema helikoptera, streljivo i rakete, pričuvni dijelovi za višegodišnje održavanje, logistička i stručna potpora, alati i ispitno mjerna oprema, zemaljska opća i posebna oprema za opsluživanje helikoptera, dokumentacija helikoptera i opreme, informatički sustavi za potporu održavanju te modeli transporta helikoptera i imovine u RH. 

phoca_thumb_l__rtc3816.jpg

 

Uz navedeno, proveden je pregled i odabir tri trenažera za obuku tehničara i pilota, i to, trenažer za obuku tehničara za održavanje motora, kompleksni trenažer za obuku tehničara i pilota po svim sustavima helikoptera te trenažer za obuku tehničara za sustave upravljanja, transmisiju i motor. 

Tijekom posjeta održani su i razgovori koji su definirali daljnje korake u ugovaranju obuke pilota i tehničara kako bi se za nova sredstva i sposobnosti stvorili uvjeti za održivost dugi niz godina tijekom kojih će se helikopteri eksploatirati u OS RH.

phoca_thumb_l__rtc3836.jpg

 

Vlada SAD ponudila je veliki broj helikoptera OH-58D, a stručni tim odabrao je 16 helikoptera koji su iz WRA programa (War Replacement Aircraft – zamjenski helikopteri koji nadoknađuju gubitke u operacijama). Ovim programom obuhvaćeno je 40-ak helikoptera koji su isporučivani postrojbama kopnene vojske SAD-a od 2012. do 2014. Svih 16 odabranih helikoptera proizvedeni su između 2010. i 2012. godine i imaju između 100 i 600 sati naleta. Helikopteri posjeduju svu standardnu opremu i naoružanje koja se ugrađuje na OH-58D Kiowa Warrior u skladu s propisima i standardima kopnene vojske SAD-a. Od odabranih helikoptera, njih 14 još uvijek se nalazi u aktivnoj postrojbi kopnene vojske SAD-a što je jamstvo da će do sredine iduće godine biti u aktivnoj uporabi te će biti održavani prema propisanim standardima, odnosno neće se konzervirati na trajnom skladištu što značajno smanjuje troškove za Republiku Hrvatsku (dekonzervacija, pregled, ispitni letovi, ishođenje dozvola i plovidbenosti itd.). 

phoca_thumb_l_img_0349.jpg

 

Odabir sustava naoružanja za helikoptere proveden je na način da se oni mogu konfigurirati na sve četiri standardne inačice; strojnica-nevođene rakete, nevođene rakete-nevođene rakete, vođene rakete-vođene rakete, strojnica-vođene rakete. Odabrane količine streljiva i raketa omogućit će potpunu obuku pilota za sve zadaće za koje je helikopter OH-58D namijenjen.  

phoca_thumb_l_20151109.jpg

 

Svi helikopteri imaju standardnu pasivnu zaštitu posade i vitalnih dijelova helikoptera te pripremu za postavljanje aktivnih protumjera. 

Sve dogovoreno definirat će se u Ugovoru o donaciji. Ukoliko se donese pozitivna odluka i predmetni Ugovor se prihvati početkom 2016. godine, isporuka helikoptera i imovine može se očekivati u drugoj polovici 2016. godine.    

 

MORH

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владимире Владимировичу, ти си на потезу! :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Владимире Владимировичу, ти си на потезу! :)))

 

Чуо те Бог, а и он. Треба да се испрси и дарује нам неки миг, Бук... Имају и Руси ваљда неке вишкове, неку старудију да пошаљу јединим савезницима на Балкану, а и шире.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Nama moze jedna eskadrila Mi-35 (ko nije u toku - modernizovana verzija cuvenog Mi-24 koji se npr. sad masovno koristi u Siriji i Iraku), da ne bude neskromno, a da valja... :)))

 

mi-35m_2.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koliko čujem od informisanih, Rusi i te kako planiraju uticaj na Balkan. Tako da su u ovom slučaju stvarno na potezu. :)

Сам` се тај потез одужи већ четврт столећа....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бојим се да се од Владимира нећемо леба најести...

 

Што се наши исто не пријаве код Амера за неки прилог?

Исти ђаво...

 

Поента је у томе што држава, власт, зови је како хоћеш, просто нема или не жели или не уме да изнађе средства за набавку НВО, нарочито у зракопловству. Последњи новац (и једини од 1987. године) који је уложен у авијацију је оних 30-ак милиона евра од пре пар година, које су обезбеђене из НИП-а за адета Млађана Динкића као финансисјког милистора. И тада је извршен ремонт 5 комада МиГ-29, дава Ми-17 (преузети из МУП-а, ремонтовани у Украјини), три Ми-8 и један Ан-26 (такође Украјина). "Двадесетдеветке" су расклапане код нас, па су мотори и опрема ремонтовани у Русији, док су змај и структура рађени код нас, као и склапање и барвање... На концу се испоставило да је од планираног изузет ремонт она две "Френкијеве" 24-ке... Ваљда није било новаца...

 

И наравно улагање у "Ласту", од којих је наша индустрија НВО успела и да профитира, продавши 20 и кусур комада РВ Ирака (уз одобрење и "ветар у леђа" од стране Амера), где је тај наша авион сада већ у употреби као трејнер за почетну обуку младих ирачких пилота.

 

А наше РВ је од 22. децембра 1987 (када су стигле прве 29-ке), па до данас, купило само једну, подвлачим једну летелицу, и то Пајпер Сенеку Па-34, а и тај авион је за аерофтото снимања и "комасацију" :)

А без новца, неће нама дати нико ништа. У томе је ствар. Као што ни до сада није давано... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Значи опет се враћамо на поље број 1, да нам треба здрава економија, тј. привреда. Јер највећа опасност за безбедност је кад останеш без пара...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...