Jump to content

Финска најавила увођење основног дохотка у износу од 800 евра

Оцени ову тему


Плутон

Препоручена порука

 
ХЕЛСИНКИ - Један званичник финског министарства за социјална питања, рекао је да би сваки Финац могао добити по 800 евра месечно, безусловно и без обзира да ли је запослен или није, преноси Б92.
Како се наводи реч је о пилот пројекту који покреће влада, а у експерименталној фази та помоћ ће износити 550, а касније око 800 евра месечно.
 
Оли Кангас, који руководи пројектом, рекао је да ће основни доходак бити релативно висок јер замењује друге социјалне накнаде. Предлог пилот програма биће завршен до новембра 2016. године после чега ће кренути његово тестирање у целој земљи.
 
Засада, многим Финцима ова идеја звучи нереално.
 
Финска економија била је у рецесији скоро непрекидно од средине 2012. године, тренутно се не прогнозира раст. На привреду је лоше утицао и пад Нокие као лидера на тржишту мобилних телефона.
 
Ако би се издвајало 800 евра месечно за сваког Финца, то би државу коштало 52, 2 милијарде евра годишње, а буџетом су предвиђени приходи од 49,1 милијарде евра за 2016. годину.
 
Пројекат је посебно занимљив незапосленима. У Финској их је тренутно око 280.000 што представља 10 одсто укупне радне снаге.
 
У Финској прихватање посла може значити нови трошак за грађане јер плаћени привремени посао смањује социјалне повластице. То значи да, уколико прихватите посао нижег платежног ранга, губите новац.
 
Чак и богата Швајцарска, која би требало да одржи референдум о овом питању наредне године, тешко да ће усвојити идеју управо због високих трошкова.
 
Осим Швајцарске, холандски град Утрехт такође је осмислио сличан пилот пројекат који би требало то да покаже да ли друштво ефикасно функционише ако сви имају иста примања.

 

Извор: rtv.rs

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Текст Душана Павловића на ову тему:

 

Osnovni dohodak: moralno i tržišno opravdanje

 

Finska je najavila uvođenje osnovnog (garantovanog) dohotka u iznosu od €800 mesečno. Sličnu meru najavio je i grad Utreht (Holandija). Najviše je sa konceptom eksperimentisala Kanada. 

 
Ovakvu politiku nazivamo politikom univerzalne socijalne zaštite. Ideja je prosta: svaki građanin, bez ozbira na to da li je zaposlen ili ne, ovlašćen je na osnovni dohodak u iznosu koji odredi država. (Postoje različite varijante ovog koncepta o kojima može posebno da se diskutuje.)
 
Kako ovakva socijalna mera može da se pravda? Svaki pojedinac svoj dohodak stiče učešćem na tržištu. Nisu, međutim, svi pojednako sposobni za tržišnu utakmicu. Neki pojedinci imaju telesne ili mentalne prepreke. Za neke se, pak, prepreka sastoji u tome što su se rodili u siromašnoj porodici koje nisu mogle da im obezbede sticanje tržišnih talenata.
 
Siromaštvo reprodukuje siromaštvo, te ljudi koji su se rodili u siromašnim okolnostima često ostaju na dnu socijalne lestvice, bez osnovnih sredstava za život. Da li je ovo pravedno? Da li su ljudi koji se nalaze na dnu lestvice tu došli sopstvenom odlukom? Drugim rečima, da li su pojedinci koji su se rodili u siromašnim okolnostima odgovorni za životnu poziciju u kojoj su se našli? Isto pitanje može da se postavi za za ljude koji su se rodili u imućnim porodicama. Ni jedni, ni drugi nisu odgovorni za svoje životne pozicije, a upravo te početne pozicije presudno utiču na razoj i sticanje intelektualnih i fizičkih veština koje će sutra morati da prodaju na tržištu da bi preživeli.
 
Naše moralne intuicije nam sugerišu da ljudi mogu biti odgovorni za životne izbore, ali ne i za stvari koje su im se desile slučajno. (Recimo, osećamo potrebu da pomognemo ljudima koji su izgubili kuću u poplavi, ali ne i da im pomognemo ako izgube kuću na kocki.) A sa stanovišta pojedinca, rođenje je stvar slučaja, a ne životnog izbora. Niko ne može da bira u kakvoj se porodici rađa. Pošto siromašni nisu odgovorni za poziciju u kojoj su se našli, socijalno odgovorno društvo može da odluči da pomogne onima koji se nalaze u takvom položaju.
 
Čak i libertarijanci i neoliberali (koji smatraju da socijalna pomoć mora da bude dobrovoljna, tj. da se obezbeđuje kroz tržište) imaju dobre razloge da prihvate sistem univerzalne socijalne zaštite. Kada takav sistem postoji, društvo ima legitimitet da privredni sistem dizajnira kao tržišnu ekonomiju na kojoj vlada bespoštedna konkurencija. Konkurencija bi omogućavala da na tržištu ostaju samo najbolji, čime bi se osiguravao kvalitet proizvoda i privredni napredak. Sa sistemom univerzalne socijalne zaštite niko ne bi morao da brine da li je dovoljno talentovan da učestvuje u takvoj utakmici ili da će ga sutra na radnom mestu zameniti mašina. Svi koji ne bi bili sposobni za tako žestoku tržišnu utakmicu sada bi bili zaštićeni garantovanim dohotkom.
 
To nije sve. Kada postoji univerzalna socijalna zaštita, pojedinci se lakše odlučuju da preuzimaju preduzetnički rizik. Spremnost pojedinaca da prihvataju ovakav rizik je neophodan za preduzetništvo i tržište. Veliki broj ljudi odustaje od preduzetničkih aktivnosti upravo zbog straha od propasti i gubitka koji nastaje ako ih pobedi konkurencija ili ako naprave lošu tržišnu procenu (investiraju u proizvod koji tržištu nije potreban). Takvi ljudi sada imaju manje razloga za strah, jer znaju da ih u slučaju propasti na tržištu očekuje zagarantovani dohodak.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то лепо, само се питам: Да ли ће се појавити велики број људи који уопште неће имати мотивацију за раду у тим земљама у случају да тај проекат заживи?

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то лепо, само се питам: Да ли ће се појавити велики број људи који уопште неће имати мотивацију за раду у тим земљама у случају да тај проекат заживи?

 

Вероватно зависи од суме.  Био сам у Финској и рекао бих да је тамо 800 евра довољно тек да не умреш од глади и то под условом да имаш стан. С друге стране, у Порторику су направили систем у коме је социјална помоћ боља варијанта од минималне плате. Ко не ради, добије солидан стан, паре и мобилни телефон. Наравно да се намножило паразита ко мрава. И не само то, већ те станове користе и кримоси, трговци  дрогом, па се свако вече у тим комплексима дешавају обрачуни ватреним оружјем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је то лепо, само се питам: Да ли ће се појавити велики број људи који уопште неће имати мотивацију за раду у тим земљама у случају да тај проекат заживи?

Naravno, sad ce se svi Sirijci presaltati na Finsku, kakva Nemacka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sad vidim kakva je sreća što Češka nema takvu rastrošnu socijalnu politiku, barem neko dobro od toga, sreća u nesreći. Ovdje bi svaki radnik i penzioner dobio prije  800 pendreka po glavi i bubrezima i 800 dana zatvora nego 800 kruna (30 evra) a kamo li 800 evra. Kad bi političari morali izglasat tih 800 kruna - 30 eevra radnicima i penzionerima plakali bi i zapomagali kao da od očevine i djedovine odvajaju svoje da bi ih ljudima dali. Evo narod kod nas demonstrovao za plate i penzije koje je zaradio i odradio pa ovako s njima postupaju, nedaj Bože da su tražili 800 evra bez rada, to bi ih ravno razstreljali ko na Majdanu, scvokli se i izbezumili već i zbog plata i penzija. A tek što bi te azilante zbili, bolje im je da ni ne pomisle ovamo doći, nek mirne duše produže bilo gdje drugdje, ovdje ništa osim zatvora, batina, policije i sudova ne propuštaju. Ako su muslimani slabo prilagodljivi, češki policajci i političari su na tom još gori i još neprilagodljiviji, sve isto ko muslimani ali na kub. Ko se bude prilagodjavao ne znam ali znam ko ne bude, češki političari i policajci, oni se ne promjene nikad

https://youtu.be/II_wJHFKjHc

https://youtu.be/hjjAMJBDhXI

Kako se integruju izbjeglice u Njemačkoj (2015) Češki dabing (NIKAKO! ahahahaha)

Jak se integrují uprchlici v Německu (2015) ČESKÝ DABING

https://youtu.be/6N8oYlrLFBo

Isti taj video na njemačkom tj. u originalu za vas koji znate njemački:

ZDF: Parallelgesellschaften in Deutschland / A Parallel Society in Germany?

https://youtu.be/LeOMn3Aqv4o

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo šta mogu muslimanski imigranti dobit od nas:

https://www.pouke.org/forum/topic/40158-srbija-da-podigne-zid-na-granici-sa-makedonijom/?p=1357030

 

Ona naša češka Sonja Biserko se zove paní Anna Šabatová a stropila prvo frku da su uprchlici kod nas jadni mučeni gladju i žedju, zatvarani, da ih sa djecom zajedno uključujući i dojenčad držimo po gladomornama, to je bilo prije par mjeseci. A sad okrenula ploču sasvim, hvali kako je sve to tamo OK, sve gladac, nikakav jadac, navodno se to sve ispopravljalo za par mjeseci. A popravle se glavno stvari dvije, da smo ih sve pustili da odu u Njemačku za svojom Mutter Merkelovom pa ih tamo više ni nema, ostalo par desetaka ljudi, stari moldavski beskućnici i slični ubožaci i bogeci a Šabatka, kako je ovdje zovu od milja dobila nekakvu vanrednu donaciju od ministerstva vnitra i sociálních věci koju je veselo rozfofrala sa svojim službenicima te svoje bogulibe kancelarije, 50% ona šefka, 50% njeni pisarčići ií kuvarice kafa,  Ma isto ko i sa Srbským helsinským Výborem i tatičkem Soroszom i vašom "Heilige Mutter" S.B.

Gore nego zatvor, Šabatova kritikuje držanje djece u izbjegličkom centru Běla.

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/horsi-nez-vezeni-sabatova-kritizuje-drzeni-deti-uprchliku-v-bele_358757.html

Situacija u Běloj se značajno poboljšala, konstatovala ombudsmanka

http://zpravyextra.cz/zpravy-z-domova/politika/situace-v-bele-se-znacne-zlepsila-konstatovala-ombudsmanka/18750

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је крајња глупост, легализација лењости. Уместо да држава кроз ниже порезе обезбеди снажну и разноврсну економију – она ће узимати од оних који умеју да  створе и давати онима који неће да раде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тако је то кад држава има превише пара. Један део народа не мора ни да ради. Може да живи од вишка који цео народ производи(или граби, али то је већ друга тема).

 

Прави комунистички принцип "свако према могућностима, сваком према потребама" почео да се остварује у финој Финској.

 

На шта ће да изађе видећемо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam koliko su ovi nasi to dobro preveli ali kao ideja nije losa, sav taj novac ce se vratiti kroz potrosnju koja ce stimulisati proizvodnju. Ne znam koliko bi to bilo odrzivo na duzi rok jer bi verovatno pogodovalo stimulisanju izbegavanja posla ali samo kod nekih kategorija stanovnistva. Tako da kao eksperimenti nije lose da se proba.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo šta mogu muslimanski imigranti dobit od nas:

https://www.pouke.org/forum/topic/40158-srbija-da-podigne-zid-na-granici-sa-makedonijom/?p=1357030

 

Ona naša češka Sonja Biserko se zove paní Anna Šabatová a stropila prvo frku da su uprchlici kod nas jadni mučeni gladju i žedju, zatvarani, da ih sa djecom zajedno uključujući i dojenčad držimo po gladomornama, to je bilo prije par mjeseci. A sad okrenula ploču sasvim, hvali kako je sve to tamo OK, sve gladac, nikakav jadac, navodno se to sve ispopravljalo za par mjeseci.

http://zpravyextra.cz/zpravy-z-domova/politika/situace-v-bele-se-znacne-zlepsila-konstatovala-ombudsmanka/18750

 

Ma kakvi part mjeseci, za nepunih mjesec dana se sa situacije "Gore nego u zatvoru" raketovnom brzinom "izletjelo" na "Situacija u Běloj se značajno poboljšala". Prvi članak gdje Šabatova plače i zapomaže šta sve to iízvodimo i provodimo sa uprchlikama i na koje sve neljudske načine ih tamo bičujemo, držimo da spavaju na betonu, mučimo gladju i žedju i sadxistički zlostavljamo, da je tamo i gore nego u Aušvicu ili Dachau od 13.10.2015. se to stiglo sve isprepopravljat za ni cijelih mjesec dana do 6.11.2015. a Šabatova nebudi lijena piíše novi pohvalni članak. Ono glavno što se stiglo napravit je to da je sa računa ministarstva vnitra na račun njene kancelarije stigla biti translokovana izvjesna pozamašna suma novca koja onda tu zaležitost pripadno uravnala na obostrano zadovoljstvo a svi uprchlici veselo otputovali za Njemačku u roku par sedmica poslije članka (prevod njemačke riječi flüchtlinge - "izletjelci"). Ustvarři prva grupa 50 njih ih je otputovala čak 10 dana prije tog članka a najavljeno bilo puštanje po manjim grupama a ne sve odjednom kako bi ih Njemačka lakše stigla aposrbovat, no, članak je potom to sve samo ubrzao.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-uprchlicka-krize/340992/policie-pustila-50-syrskych-uprchliku-mohou-do-nemecka.html

No good, no Czech, to Germany!

http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/uprchlici-chteji-do-nemecka-o-nasi-pomoc-prilis-nestoji.html

 

Sad supporteri uprchlika rješavaju nemio dogadjaj kad im je porodica prevezena vladnim specijalom (vojnim transportnim avionom) koja je zatražila azil u Siriji od Češke i dobila ga te prednostno bila prevezena do Praga kako bi tamo liječili teže bolesno dijete u vrhunskoj češkoj dječijoj bolnici Motol, to liječenje nije ni sačekala a čim su se dokopali tim vojnim, vanrednim avionom Praga isti dan su zdrhli, strugnuli svi za Njemačku, mani liječenja djeteta i kerefeke češke, Njemačka je važnija. Prema informacijama iz Motola sad tamo u Njemačkoj stanuju pod šatorom a o veleskupom liječenju tog djeteta tamo u Njemačkoj nema ni govora. To je bila jedna od trih porodica koji su tako doputovali u Prag ali MEDEVAC, češki humanitrarni zdravstveni program će usprkos tome nastaviti dalje i biće prevezeno do Češke još najmanje 21 osoba potrebnih liječenja od kojih su polovina djeca.

http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/136380-syrska-rodina-prijela-s-nemocnym-ditetem-do-cr-pak-utekla-do-nemecka/

 

Šta je mislila Merkelova, da će je papa Francis kanonizovat zbog toga kao Heilige Mutter Theresu, ona je pomagala gubavcima, beskućnicima i ubožacima ne tako što ih je slala na gumenim čamcima preko mora u svoje rodno Skopje ili u Berlin i Hamburg već ih je liječila, hranila ií oblačila tamo u Kalkuti i u Indiji a nije iíh slala svuda po bijelom svijetu.

 

MERKELDIESPIEGEL.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Način kako razmišljaju današnje izbjeglice: Dajte nam kuću u dobroj četvrti i platu a potom si budem tražiti posao - proglasio naivini Sirijac. Zamislite da to isto pokušate vi u Turskoj, u Kataru ili u Saudijskoj Arabiji. Prošlo bi vam to, ili ne? Tamo je originalni video na njemačkom, ko zna njemački može si ga pustit:

 

Neuvěřitelná drzost aneb, jak přemýšlejí současní "uprchlíci": "DEJTE NÁM DŮM V DOBRÉ ČTVRTI A PŘÍJEM A PAK SI BUDU HLEDAT PRÁCI," - představte si, že by to samé zkusili třeba v Turecku, v Kataru, nebo v Saúdské Arábii. Asi ne, co?

http://echo24.cz/a/iqHBb/dejte-nam-dum-a-prijem-pak-si-budu-hledat-praci-oznamil-naivni-syran

 

Kad bi to proglasio u Srbiji, ljudi rodjeni Srbi nemaju sami gdje

stanovat a ni posao, stanuju gdje stignu, rade na šta prvo naidju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...