Jump to content

Патријарх Иринеј: Наводи из уџбеника неистина и срамота за народ

Оцени ову тему


Препоручена порука

Нисам баш читао све по теми, али само неколико реченица. Можда грешим, али стекао сам утисак да ти ове ствари о којима се дискутује поимаш сувише формално. Ето, изјаснио се човек као "индијанац" и то је то, он је индијанац. Етнички Хрват или Мађар се изјасне као Југословени и они су Југословени. Формално да, међутим, историјска пракса је показала да ти Хрвати или Мађари, нису били Југословени, већ Хрвати/Мађари. Њима то формално прихватање Југословенства ништа није значило, оно није потирало осећај њихове етичке припадности, и са тим повезано националности, напротив. Могао си бити Југословен а остати Хрват, као што можеш бити Американац а остати Мексиканац, или бити Француз а остати Алжирац, шта више, бити Хрват/Мађар било је прво, бити Југословен било је сасвим споредно, успут, као неки привезак, обланда, спољашњи оквир.. Код Срба, бити Југословен значило је потирање и етницитета и нације, или си Србин или си Југословен, не може и једно и друго. И огроман део Срба је то прихватио, захваљујући комунистима из српског етничког корпуса. Постали су Југословени и прецртали се као Срби. Нико као Срби, међу балканским народима, није тако здушно прихватио идеју југословенства. И ја то тако гледам, југословенство је била национална идеологија коју су суштински само Срби прихватили. После, кад је дошло "уз кичму" било је касно и накарадно. 

 

Причало се о систематским злочинима Хрвата, Муслимана и Албанаца којима је злочин у крви, а да Срби нису чинили злочине него само појединачне инциденте. Онда је Ћириличар споменуо Србе комунисте и њихове злочине, а Православни Србин је рекао да то нису Срби. Ја сам рекао "Јок, Марсовци су" и тако се наставило.

 

Не знам како је ко разумео шта је за кога Србин, а за кога није, да ли је Србин онај ко стоји на химну, онај који баца смеће или онај ко је мени по вољи, ја сам о Србима говорио као о српском народу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У смислу држављанства, јер је тад постојала држава "Југославија".

 

Da, državljan, to je moglo biti ali nacija "jugosloven" je isto besmislena kao i "čehoslovak", no, ovdje "čehoslovak" niikad nije bila nacija već samo državljanstvo. Ljudi obično misle da je "jugoslovenstvo" nekakav pozitivan prilog panslavizmu, medjutim, ako ona podrazumijeva brisanje i nekakvu fuziju slovenskih nacija onda to s panslavizmom nema njikakve veze. Inače i o panlsavizmu ljudi imaju svakakve nekakve iskrivljene predrasude, da se bori za to kako bi svi bili Sloveni itd. To je besmislica jer za tako nešto se boriti ni ne treba pošto su svi Sloveni već sada faktički svi Slovenima. Panslavizam podržava svaku slovensku naciju i ne propovijeda nikakve "fuzije" već saradnju. Zato panslavizam danas radije ni ne zovemo panslavizmom jer nekom ta riječ evocira, pripominje baš te "fuzije" već ga zovemo modernijim nazivom jednostavno "slavizam" ili "slavizmus".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A husiti smatraju da je i katolička religija ispravna?i obrnuto katolici za husite?Ako su sve ispravne uključujući i pravoslavlje čemu onda te podele?

 

Kod nas nisu nikakve podjele. I češki husiti se smtraju jednako Česima isto kao i češki katolici. Jer ne poistovjećuju vjeru i naciju. Ja sam napisao kako bi to izgledalo kod nas u Češkoj kad bi to bio slučaj kao s tim pravoslavljem koje se u Srbiji smatra jedino ispravno srpskim. Kod nas toga nema jer ni husiti ni katolici ne poistovjećuju češtvo, naciju s vjerom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kod nas nisu nikakve podjele. I češki husiti se smtraju jednako Česima isto kao i češki katolici. Jer ne poistovjećuju vjeru i naciju.

Ja sam napisao kako bi to izgledalo kod nas u Češkoj kad bi to bio slučaj kao s tim pravoslavljem koje seč smnatra jedino srpskim.

Pa nema ni kod nas.Velika većina su pravoslavni makar formalno i po tradiciji.Pravoslavlje svetosavskog tipa je neodvojivi deo srpskog identiteta.

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa nema ni kod nas.Velika većina su pravoslavni makar formalno i po tradiciji.Pravoslavlje svetosavskog tipa je neodvojivi deo srpskog identiteta.

 

No, to je tačno. Katoličanstvo i husitizam su takodjer neodvojivi dijelovi češkog identiteta. Ne radi se o tome. Već o onom što tvrdi član foruma "Pravoslavni Srbin". Da ako je neko komunista ili uzmimo i razvedimo to dalje, ateista, agnostik, musliman, budista, neopagan, republikanac, za ulazak u EU i/ili NATO a nije monarhista, svetosavac i/ili ravnogorac i za savez sa Rusijom, za Savez Pravoslavnih Zemalja onda nije jednostavno kako treba Srbin ili nije čak uopšte Srbin. To proizilazi iz čega? Iz etnikuma srpstva/slovernstva ili svetosavlja/hrišćanstva/pravoslavlja? Dakle je to poistovjećivanje etnikuma i konfesije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa nema ni kod nas.Velika većina su pravoslavni makar formalno i po tradiciji.Pravoslavlje svetosavskog tipa je neodvojivi deo srpskog identiteta.

 

Mi u Češkoj nemamo nikakav takav exkluzivni, isključujući kriterij koji bi iz češtva, češkog naroda isključivao, exkomunikovao, anatemisao  bilo koju važnu češku tradiciju ili identitet bilo katolički, husitski, evangelički ili pravoslavni ili republikanski, monarhistički. Medjutim vi imate i to odmah dva:

 

Svetosavlje recimo ne uključuje (bolje reći ravno ih isključuje) u sebi Srbe katolike (BiH, Dubrovnik, Boka Kotorska, Vojvodina). Ravnogorstvo ili ideja ravnogorskog četničkog pokreta ne uključuje u sebi Srbe republikance i Srbe protivnike monarhije koji Srbiju vide u svim mogućim pozicijama i kombinacijama osim monarhije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, то је друго. Ако тако кажеш, ту не видим ништа спорно. Ја само кажем да српске комунисте не можемо да посматрамо као неки туђи народ који је дошао и окупирао нас, као да нема никакве везе са нама. Са те стране је бесмислено рећи "Убијали су Србе" јер нису убијали Србе по етничком кључу, него по неком другом.

Нешто тако као ,,српски комунисти" никада није постојало. Постојали су југословенски комунисти, а многи међу њима су били етничким пореклом Срби. Али, само  етничко порекло ије довољно.

 

Па не могу ја гледати као свој народ људе који сами себе нису гледали тако. На крају, немам право да некога, против његове воље присвајам, називам Србима, а они људи се не осећају тако.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Друга је ствар етничко порекло које се доказује историјом и код људи где 200 година међу прецима нису имали човека који каже "Ја сам Србин". Овде говорим о људима којима је отац био српски војник, који су крштени у СПЦ, који су од оца и мајке васпитани као Срби, који су у школи учили да су Срби, који су у школи чак имали и обавезну веронауку, које су за време Другог светског рата нацисти, хортијевци, усташе, балисти и сви остали третирали као Србе и само као Србе, који су због тога били убијани. Није Немац убијао 100 комуниста за једног Немца кад партизани неког убију, него 100 Срба.

Па, пази, рецимо сам Лубурић кога сам навео као пример, тврдио је баш то. Рекао је парафразирам:,,Ја сам Србин, пореклом, и ја то знам, али се не осећам као Србин". 

 

Да, све што си навео ништа не мења. Једноставно, неко није прихватио све то, прихватио је комунизам и југословенство, а Српство и претке одбацио. 

 

Немаш ти право њега сад да називаш Србином, ако он сам себе тако не назива и управо све то негира.

 

Није исто неки Анте Јозић који је католик 1000 година, кога су подигли Хрвати, научили га да је Хрват и да воли Хрватску са неким Милутином који је 4 године ратовао против усташа и Немаца и коме су усташе све побиле и који после рата стреља "домаће издајнике" по Београду, добија кућу у Војводини где домаћим Србима одузима земљу, а децу не крсти јер је са тиме "раскрстио". Српски комунизам није појединачна појава, него масовна и да су сви Срби били као што ти кажеш, патриоте, свесни Срби и да су Србију и српство волели као што су Хрвати волели Хрватску и хрватство, не би се комунизам тако лако примио. Али по томе би онда испало да ти Срби нису били Срби ни пре него што су се латили комунизма, нити су данас Срби они о којима читамо по темама, који не држе ни до нације, ни до државе ни до обичаја, ни до вере. А јесу Срби, Срби смо сви ми јер смо народ

 

Шта да ти кажем? Проблем Срба је све што прихвате, прихватају искрено. Срби који су прихватили комунизам, прихватили су га искрено, до краја, а одбацили Српство. Не треба да их сматрам како ја хоћу, већ треба да поштујем оно  што они осећају и како се изјашњавају. 

 

Хрвати, за разлику од нас, нису прихватили комунизам искрено,него само као транзитну, пролазну фазу, док су у души остали Хрвти и католици.

 

Али, такође, преувеличава се број Срба у комунистима. Није број Срба код комуниста био тако масован, маса Срба се супроставила комунизму, што они који су отишли у емиграцију, што они који су остали, побијени, итд. Такође,већина Срба у партизанима нису уопште били комунисти, нису знали ни шта је то, већ су у те редове отишли из антиокупаторских и антиусташких тежњи.

 

И на крају, опет те подсећам: није постојао никакав српски комунизам, постојао је југословенски комунизам чијесу присталице били многи Срби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi u Češkoj nemamo nikakav takav exkluzivni, isključujući kriterij koji bi iz češtva, češkog naroda isključivao, exkomunikovao, anatemisao  bilo koju važnu češku tradiciju ili identitet bilo katolički, husitski, evangelički ili pravoslavni ili republikanski, monarhistički. Medjutim vi imate i to odmah dva:

 

Svetosavlje recimo ne uključuje (bolje reći ravno ih isključuje) u sebi Srbe katolike (BiH, Dubrovnik, Boka Kotorska, Vojvodina). Ravnogorstvo ili ideja ravnogorskog četničkog pokreta ne uključuje u sebi Srbe republikance i Srbe protivnike monarhije koji Srbiju vide u svim mogućim pozicijama i kombinacijama osim monarhije.

Ни Срби немају такав екслузивни критеријум. Нити Светосавље искључује Србе католике, протестанте, атесте, итд. То су глупости и пропаганда, а они који то тврде о Светосављу појма немају...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ни Срби немају такав екслузивни критеријум. Нити Светосавље искључује Србе католике, протестанте, атесте, итд. То су глупости и пропаганда, а они који то тврде о Светосављу појма немају...

 

Naravno da isključuje svetosavlje Srbe katolike i muslimane isto kao što se husitstvo i katoličanstvo uzajamno isključuju Čehe husite i Čehe katolike. Nije problem u tome koga sve isključuje svetosavlje, husitstvo i katoličanstvo nego tvrdnja da je jedino ispravnim Srbinom Srbin svetosavac koji participuje samo na svetosavskom dijelu srpske tradicije ili Čeh katolik koji participuje samo na svatovaclavskim katolčkim tradicijama češkog naroda ili Čeh husita koji participuje samo na husitskim tradicijama češkog naroda. A dešava se to tim što se kod Srba često poistovjećuju nacija i vjera, srpstvo i svetosavlje/pravoslavlje. Kod Čeha to nije slučaj kao kod Srba jer se tamo, opet ponavljam, ne poistovjećuju vjera i nacija, češtvo ií husitstvo ili češtvo i katoličanstvo kao kod Srba srpstvo i pravoslavlje/svetosavlje. Izmedju češtva i katoličanstva i češtva i husitstva ne postoji znak jednakosti kao izmedju srpstva i pravosloavlja/svetosavlja. A to zato što u Češkoj niko ne poistovjećuje češtvo sa vjerom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da isključuje svetosavlje Srbe katolike i muslimane isto kao što se husitstvo i katoličanstvo uzajamno isključuju Čehe husite i Čehe katolike. Nije problem u tome koga sve isključuje svetosavlje, husitstvo i katoličanstvo nego tvrdnja da je jedino ispravnim Srbinom Srbin svetosavac koji participuje samo na svetosavskom dijelu srpske tradicije ili Čeh katolik koji participuje samo na svatovaclavskim katolčkim tradicijama češkog naroda ili Čeh husita koji participuje samo na husitskim tradicijama češkog naroda. A dešava se to tim što se kod Srba često poistovjećuju nacija i vjera, srpstvo i svetosavlje/pravoslavlje. Kod Čeha to nije slučaj kao kod Srba jer se tamo, opet ponavljam, ne poistovjećuju vjera i nacija, češtvo ií husitstvo ili češtvo i katoličanstvo kao kod Srba srpstvo i pravoslavlje/svetosavlje. Izmedju češtva i katoličanstva i češtva i husitstva ne postoji znak jednakosti kao izmedju srpstva i pravosloavlja/svetosavlja. A to zato što u Češkoj niko ne poistovjećuje češtvo sa vjerom.

Не лупетај. Где си то чуо да Светосавље искључује оне Србе који нису православци? Где? Дакле, конкретно, где.

 

Свако ко се осећа ко Србин и воли Српство и јесте Србин, без обзира на вероисповест. И нико му не брани да буде Србин, нарочито не Светосавље.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не лупетај. Где си то чуо да Светосавље искључује оне Србе који нису православци? Где? Дакле, конкретно, где.

 

Свако ко се осећа ко Србин и воли Српство и јесте Србин, без обзира на вероисповест. И нико му не брани да буде Србин, нарочито не Светосавље.

 

 

A gdje ih uključuje? Kako to katolici, muslimani, ateisti Srbi u praksi participuju na srpskom svetosavlju, na primjer, objasni? Opet ti kažem, svetosavlje ne uključuje nikog ko nije pravoslavac. Nije problem u tome već u poistovjećivanju nacije i vjere, etnikuma i konfesije, srpstva i pravoslavlja. Husitizam takodjer nije tradicija čeških katolika ali i katoličanstvo i husitizam se smatraju jednako ravnopravnimn češkim istorijskim kulturnim i državotvornim tradicijama. Ovdje se ne smatra državnom istorijom samo istorija do Jana Husa ili isključivo samo ona poslije Jana Husa već sva i do Husa i poslije Husa. No nisam primjetio da bi nepravoslavne srpske tradicije prije Nemanjića bile smatrane srpskom državotvornom tradicijom. To je isto kao kad ne bismo mi ovdje u Češkoj smatrali državotvornim kneževske predpremislovske češke ili vekomoravske tradicije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A gdje ih uključuje? Kako to katolici, muslimani, ateisti Srbi u praksi participuju na srpskom svetosavlju, na primjer, objasni? Opet ti kažem, svetosavlje ne uključuje nikog ko nije pravoslavac. Nije problem u tome već u poistovjećivanju nacije i vjere, etnikuma i konfesije, srpstva i pravoslavlja.

Православна  Вера јесте много (у ствари не много, него највише) утицала на Србе, њихов идентитет и менталитет, српске вредности, идеале, итд. Светосавље је, кроз народну Цркву и државу, хомогенизовало српску нацију. Лик Светог Саве био је темељ српског народа и нације. Зато Светосавље јесте кључно за српску нацију и државу, јјер и након пропасти српске државе, Црква је била место окупљања српског народа. Тачно је да постоји велике везаност, историјска, између Православне Вере, Православне Цркве и српске нације. То је неспрно.

 

Али, нико, па ни Светосавље, није забрањивало онима који су се осећали Србима да то и буду, без обзира на вероисповест. То никоме никада није забрањивано.

 

Проблем је тај што Срби муслимани, Срби  католици, Срби атеисти итд,нису хтелида буду Срби, него су радије били Хрвати, некакви Бошњаци, Југословени, итд. О томе се ради...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...