Jump to content

Зашто је православно хришћанство неспојиво са јогом (образложење телевизијске изјаве дате телевизији N1)


Препоручена порука

Istina ne može da se nauči, tako da li je neko zna ili ne zna irelevatno je za hrišćanstvo, jer su njeni najveći oci prosti i neuki ribari - sv. apostoli.Ona se otkriva Duhom Svetim i tako otkrivena je zalog naše vjere koja ne može da se uči bez da se ispovjeda na osnovu onoga što si iskusio u toj vjeri. Ja vjerujem u iskustvo sv.Apostola, najneposrednijih svjedoka Vaskrslog Hrista kao i nastavljača njihovog predanja - svetih otaca, čije ispovjedanje čuva Crkva.

Ne isključujem sličnost sa mnogim religijama, ali se taj politeistički duh hinduizma nikako se ne može porediti.

Razlike su očigledne​ u samom svjedočenju onih koji su sa Hristom bili, a da ne pričamo o suštinskim dogmatskim razlilaženjima.

Hristologija (njegova inkaranacija i sve vezano za njegovu bogočovječansku prirodu) je neodvojiva od eklisiologije, odnosno identieta Crkve kao zajednice vjernih u Hristu.

Čitaj uporedo jevanđelje, djela apostolska, poslanice apostola Pavla i svetih otaca sa jedne i hinduističke spise sa druge strane, ništa nemaju zajedničko, a koja će od njih da prepozna tvoje srce i tvoje biće kao autentično, ostavljam sili njihovih ispovijedanja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Veoma mi je drago sto je Otac Sava odgovorio na moju poruku,koja se uprkos svim ogranicenjima ipak pojavila na forumu...Sta ja na to da dodam?Nista,samo-amin. :-) Eto,sada mogu u miru da napustim forum,jer videse oci moje delic pravde ...

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da si ti napisao sve kao o.Sava, ciji odgovor koristis, mi polemike sa tobom ne bi imali, prema toma, nemoj sada govoriti, da te niko citao nije.

 

Dakle ako hoces oko joge, mozemo uzeti obrazac o.Save, bez ikakve nepotrebne dopune. Tvoje dopune "poznavaoca pravoslavne duhovnosti koje su u saglasju sa jogom" su vrlo problematicne i ne bi dalje govorio o tome.

Dakle sve je jasno racun je cist.

 

Колико се сећам, а ти ме исправи, ти лично не да са мном ниси имао никакве полемике, него си ме цитирао са коментарима сагласности и на моје поруке си притискао „Амин“. Како је могуће да се пре три месеца слажеш са мном, а након три месеца се сећаш неких полемика са мном које ниси ни водио? Јеси ли сигуран да ме ниси побркао са неким другим, на пример са Жичанином који је отворено пропагирао далекоисточну духовност као „претечу хришћанства“?

 

Допуне, потребне или непотребне, нису битне, битна је суштина. Постоји став оца Саве који је веома јасан, и постоји став неколилине (а који пред оцем Савом ником поникоше) који су говорили да они који раде физичке јога-вежба убијају своју душу, нису православци, идолопоклоници су и клањају се хиндуистичким лажним боговима. Нема потребе да се тај став шминка и ублажује, тај став је овде мене напао јер сам говорио да није тако, а у недостатку нормалних аргумената кренули са отвореним некажњеним вређањем које је кулминирало у оној јучерашњој експлозији бесмислених увреда једног члана према мени. Психологија је чудна ствар, заборавили су шта су тврдили и писали онда, али се сећају да су ме због нечега мрзели, а сад када је отац Сава потврдио оно што сам ја писао покушавају себе да убеде да сам писао и тврдио нешто друго, али срећом, моје поруке су и даље све тамо. Једино за част и поштење оних који су ме због мојих порука прогонили и кажњавали, па доживели да их на крају чују од архимандрита Високих Дечана, треба да се утврди где су и постоје ли уопште.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Veoma mi je drago sto je Otac Sava odgovorio na moju poruku,koja se uprkos svim ogranicenjima ipak pojavila na forumu...Sta ja na to da dodam?Nista,samo-amin. :-) Eto,sada mogu u miru da napustim forum,jer videse oci moje delic pravde ...

 

Отац Сава им није само из манастира дао лекцију из опште информисаности о стварима световне природе, него и лекцију из пристојног и хришћанског опхођења према људима. Додирљивији је, приступачнији и мање „заузет“ од оних који на овом форуму изигравају судије, архимандрите и владике, а у души су чудовишта без покајања и без милости.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико се сећам, а ти ме исправи, ти лично не да са мном ниси имао никакве полемике, него си ме цитирао са коментарима сагласности и на моје поруке си притискао „Амин“. Како је могуће да се пре три месеца слажеш са мном, а након три месеца се сећаш неких полемика са мном које ниси ни водио? Јеси ли сигуран да ме ниси побркао са неким другим, на пример са Жичанином који је отворено пропагирао далекоисточну духовност као „претечу хришћанства“?

 

Dakle vrlo moguce oprosti ako je tako!

 

Ne znam ko je od vas dvoje, cvrsto stajao i branio kompaktibilnost hriscanske mistike i joge, odnosno u same vezbe uvodio Hriscansku molitvu naprimer...

 

Dakle prastaj ako sam pogresio. tacno je da sam tvoje postove aminovao i to one, koje su u saglasju sa odgovorom o.Save i mojim odgovorima na tu temu, koja se je poprilicno zakuvala. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји став оца Саве који је веома јасан, и постоји став неколилине (а који пред оцем Савом ником поникоше) који су говорили да они који раде физичке јога-вежба убијају своју душу, нису православци, идолопоклоници су и клањају се хиндуистичким лажним боговима. Нема потребе да се тај став шминка и ублажује, тај став је овде мене напао јер сам говорио да није тако, а у недостатку нормалних аргумената кренули са отвореним некажњеним вређањем које је кулминирало у оној јучерашњој експлозији бесмислених увреда једног члана према мени.

 

Video si i sam, da sam i ja bio "manjina" i delio sam tvoju sudbu.

 

Ali moras ostajati malo mirniji i postojaniji, bez odlazka u brzu pravdu i svepravdu. Vidis da to dolazi spontano i kad je najvise potrebno.

 

Dakle ako si imao ispravan stav, imao si ga i tada i sada a to je najbitnije od svega, razni mucenici su to skupo platili a mi mozemo i na ovu jeftinocu, da se prisecamo njihove dusekorisne zrtve.

 

Budi ispravan bez obzira na sve a pravda dolazi sama, tebi vidis nije ni bila potrebna, jer si sve vreme imao ispravan stav. Bogu lice okreci ne ljudima.

 

Prastaj na kratkoj minijaturi i ja je se rado potsecam, jer me boli ponekad "nepravda".  

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Отац Сава им није само из манастира дао лекцију из опште информисаности о стварима световне природе, него и лекцију из пристојног и хришћанског опхођења према људима. Додирљивији је, приступачнији и мање „заузет“ од оних који на овом форуму изигравају судије, архимандрите и владике, а у души су чудовишта без покајања и без милости.

Ja prosto ne umem da objasnim kako nadje vreme za tako  iscrpan, iskren i nadasve u ljubavi ispunjen odgovor na svako pitanje i svaku temu. Jedan vrlo Gospodski stav jednog mladog "starca".

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja prosto ne umem da objasnim kako nadje vreme za tako  iscrpan, iskren i nadasve u ljubavi ispunjen odgovor na svako pitanje i svaku temu. Jedan vrlo Gospodski stav jednog mladog "starca".

 

Када је Христос опрао ноге апостолима, није им рекао „Ја сам млади 'старец' и толико сам смиренији од вас да ја вама ноге могу опрати, а ви не морате једни другима док не постанете свети као ја“, него им је дао заповест „Ако ја, који сам вам Господ ово радим вама, ви сте дужни ово чинити једни другима“.

 

Овде на форуму се не ради о томе да једни другима перемо ноге и једни се пред другима понижавамо, него да једни друге 1. саслушамо, 2. одговоримо. Зато и кажем да су овде неки вероватно већи и битнији од оца Саве, кад долазе на форум а предугачко им је да читају, тако не читајући свеједно коментаришу, осуђују и вређају, а немају ни времена да одговоре. Отац Сава, ето, има времена да прочита "дугачке постове", има стрпљења да разуме њихову поенту, и има времена да на њих једнако "дугачко" одговори. То не чини зато што је докон, него јер не користи форум да празнослови па да од празнословља нема времена и то не чини јер је такво понашање недостижан узор свима нама, него јер је човек и хришћанин какви сви не само да треба да будемо, него и можемо да будемо само ако желимо.

 

Само то, наравно, нико не чита чак ни на оној теми. Мирослав, ето, у својој осуди да сам „њуејџ секташ“ и „јога инструктор“ показује да одговор оца Саве није ни прочитао а камоли разумео (и није у томе једини) када закључује да се ради о светопавловској поруци „све ми је слободно, али није све на корист“. Порука оца Саве је да се не може и не сме а приори осуђивати и анатемисати оно што се не познаје, а да физичке вежбе нису и не могу бити „неодвојиве“ од идолопоклонства и других традиција, јер исто тако и православље користи многе и премноге спољне праксе које су практиковали и пагани, јер у њима није нити суштина паганизма нити суштина православља. Такође, у оној мојој поруци у којој сам сажео све што сам на овим темама говорио, није издвојио ништа вредно осуде, макар и најблаже. Али, шта то вреди када је довољно да 10 људи 10 пута понови „ти пропагираш јогу“ (а јасно од почетка говорим само о томе да се не могу и не смеју анатемисати као идолопоклоници они који у знању или незнању практикују само вежбе и ништа више, јер су то све православни Срби као и сви ми, чак и већи од оних православаца који се облаче у црвено-беле или црно-беле маске и камуфлажне униформе), да то постане јавна истина због које ће неко, због тога што се усуђује да изговори исте речи као и отац Сава, а да није отац Сава, бити понижен, извређан, оклеветан и забрањен.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle vrlo moguce oprosti ako je tako!

 

Ne znam ko je od vas dvoje, cvrsto stajao i branio kompaktibilnost hriscanske mistike i joge, odnosno u same vezbe uvodio Hriscansku molitvu naprimer...

 

Dakle prastaj ako sam pogresio. tacno je da sam tvoje postove aminovao i to one, koje su u saglasju sa odgovorom o.Save i mojim odgovorima na tu temu, koja se je poprilicno zakuvala. 

 

Немам шта да праштам, брате, ако си сам видео ненамерну грешку и повукао реч, ту ти је Бог истог момента опростио. Имам да праштам једино онима који су оклеветали, па и даље ћуте у љутњи својој и онима који су казнили, па и даље ћуте у гордости својој, али они нити грешку признају, нити опроштај траже. Онај ко не тражи опроштај, том се не може ни опростити јер мисли да на себи греха нема.

 

Прође време, па се заборави и тако си вероватно помешао моје писање са писањем тог другог форумаша, који јесте бранио компатибилност хришћанске мистике и јоге, чак далекоисточну духовност називао претечом хришћанства. Ја то не осуђујем нити њега нападам, само кажем да ја тако не мислим и да такве ствари нисам износио ја, него неко други, а са тим другим нека се види шта је мислио и шта је хтео тиме да каже, а не због његових речи да се кола ломе на мени.

 

Мој исправан или неисправан став није битан. Хришћани смо и дужни смо једни друге да речима опомињемо, а не да осуђујемо. Када су Христа ударили по лицу, он није ћутао јер је знао да је рекао исправну ствар, већ је онога који га је ударио упитао „Ако зло рекох, докажи то зло. Ако нисам, зашто ме бијеш?“ Исто то сам и ја упитао, али одговор након шамара нисам добио. И тако их сада питам, ако мене због мојих речи осуђујете, а оца Саву због истих речи благосиљате, шта радите односно шта мислите да радите? Можете ли да докажете несклад између тих речи, да покажете да једне говоре једно, а друге друго? Како објашњавате да на моје речи отац Сава одговара са: „Мање-више то је оно што сам и сам желео да нагласим“, а браћа хришћани са „Ти си секташ који мисионари јогу“ и „Овај форум није место где ћеш да пишеш то што пишеш?“ И закључни осврт оца Саве о опасности „гетоизације“ Цркве због неусклађености са спољним информацијама и позиву да се то промени. Као да човек на теми пише и баца у ветар, а не да својим речима свима нама упућује позив, савет, опомену и поуку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slazem se sa Sevastokratorom.Osnovni problem nas je taj sto nikad nismo culi za obrazac po kom se saopstavaju neprijatne ili izuzetno osetljive stvari,nemam vremena za to,uglavnom,on glasi priblizno ovako->lepo-lose-lepo...Svako dobro svima.Eto,toliko ...pa,ukoliko zelite da i dalje budete trapave lisice,morate jos malo da poradite na svom obrazovanju,po uzoru na obraz Gospodnji,naravno.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...