Jump to content

Срушио се хеликоптер Војске Србије који је превозио животно угрожену бебу


Препоручена порука

  • Одговори 421
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Чак ни ''морална одговорност'' не долази у обзир. Али питање остаје. Ко је инсистирао да летелица промени план слетања?

 

Слетање је било неприродно из више разлога. Контрола лета је директно навела летелицу на катастрофу.

  • Волим 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Уручење медаље за храброст породици Мехић

 

Председник Републике Србије Томислав Николић уручио је данас породици настрадалог пилота Омера Мехића Златну медаљу за храброст „Милош Обилић“.

GST_1437.JPG

 

Супруги Омера Мехића, Славици Мехић, медаља је уручена у згради Генералног секретаријата председника Републике.

Уручењу одликовања присуствовали су и министар одбране Братислав Гашић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић и представници Министарства одбране и Војске Србије.

GST_1466.JPG

 

Саветник председника Србије Оливер Антић прочитао је биографију настрадалог пилота и Указ о одликовању. Николић је 8. априла донео Указ о одликовању припадника Војске Србије и медицинског особља, трагично настрадалих у несрећи 13. марта 2015. године.

GST_1536.JPG

 

На његову иницијативу, за испољену изванредну личну храброст и самопрегор у спасавању људских живота у изузетно опасној ситуацији, Златном медаљом за храброст „Милош Обилић“ постхумно су одликовани мајор авијације Омер Мехић, капетан авијације Милован Ђукарић, заставник Небојша Драјић, заставник Иван Миладиновић, лекар др Џевад Љајић и медицински техничар Мирослав Веселиновић.

 

МОРС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Уручење медаље за храброст породици Мехић

 

Председник Републике Србије Томислав Николић уручио је данас породици настрадалог пилота Омера Мехића Златну медаљу за храброст „Милош Обилић“.

GST_1437.JPG

 

Супруги Омера Мехића, Славици Мехић, медаља је уручена у згради Генералног секретаријата председника Републике.

Уручењу одликовања присуствовали су и министар одбране Братислав Гашић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић и представници Министарства одбране и Војске Србије.

GST_1466.JPG

 

Саветник председника Србије Оливер Антић прочитао је биографију настрадалог пилота и Указ о одликовању. Николић је 8. априла донео Указ о одликовању припадника Војске Србије и медицинског особља, трагично настрадалих у несрећи 13. марта 2015. године.

GST_1536.JPG

 

На његову иницијативу, за испољену изванредну личну храброст и самопрегор у спасавању људских живота у изузетно опасној ситуацији, Златном медаљом за храброст „Милош Обилић“ постхумно су одликовани мајор авијације Омер Мехић, капетан авијације Милован Ђукарић, заставник Небојша Драјић, заставник Иван Миладиновић, лекар др Џевад Љајић и медицински техничар Мирослав Веселиновић.

 

МОРС

 

 

 

ne znam za vas ali meni je ovo toliko uvredljivo da nemam reci...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Диван гест колеге из Загреба

 

Данас је из Загреба нашем Удружењу (Удружење пензионисаних војних летача и падобранаца Србије) стигла пошиљка од Тоше Марчетића из Секције зракопловних војних умировљеника. Као и све којима је ваздухопловство у срцу, и колеге из Загреба је погодила тужна вест о трагичној погибији четворице летача Војске Србије. Наш пријатељ Тоша, иако у деветој деценији живота, након трагичног удеса је, а с обзиром да му је дуборез хоби којим се поред вишебоја бавио и током летачке каријере, одлучио да из пијетета према жртвама овог трагичног удеса направи један дуборез, као трајно сећање на преминуле колеге…

tosa.jpg

 

Његова жеља је да репродукције дела буду уручене члановима породица трагично настрадалих летача, што ће наше Удружење у сарадњи са 204. ваздухопловном бригадом и учинити. Тошо-хвала ти!
 
Иначе, Тодор Тоша Марчетић је потпуковник авијације у пензији и један је од оснивача Секције зракопловних војних умировљеника у Загребу. Током летачке каријере, обављао је дужност штурмана на Москиту, да би након преобуке, дуги низ година, све до завршетка летачке каријере обављао дужност пилота на транспортном хеликоптеру Ми-8. 
 
udruzenje_zpscdnkgpxr.png
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Диван гест колеге из Загреба
  :bendoff:

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Nešto malo iz 18:30 jučer se u slovačkoj turističkoj oblasti Slovenskom raju, lokalitet Klaštorisko, Slovačka srušio spasilački helikopter firme ATE koji je letio sa zadatkom transportovat ranjenog desetogodišnjeg njemačkog dječaka kojem je prvu pomoć pružio i o transport zatražio češki vatrogasac. Helikopter se zamotao u žice električnog razvoda i spao sa visine 50 metara u vodu na dnu riječne klisure već spomenutog lokaliteta Klaštorisko prije nego što je uspio doletjet na cilj i preuzeti ranjenog dječaka na transportni let. Od četvoročlane posade na palubi pad helikoptera nije preživio nijedan od njih. RIP.

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ve-slovenskem-raji-spadl-vrtulnik-se-zachranari-ctyri-mrtvi/r~1015919e2cbf11e586d30025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-7

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

@@Милан Ракић,

 

Да искористим прилику за једно питање. Пре неки дан је пао хеликоптер Ми28 на војним играма у Русији. Кажу да су се пилоти катапултирали и да је један преживао а други није.

 

Питам да ли тај хеликоптер уопште има могућност катапултирања пилота? Ако нема, да ли онда значи да је пилот који је преживео, заправо преживео пад у хеликоптеру?

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I taj i njegov "kolega" Kamov KA-52 imaju katapult sedista. Koliko znam, ona funkcionisu tako sto pri povlacenju poluga za izbacivanje mehanizam prvo odbaci glavni propeler daleko, da ne bi ugrozio pilote koji iskacu, onda poklopac kabine, pa na kraju sama sedista. Sve se to odigrava prakticno munjevito brzo, kao i kod mlaznih aviona, i kao i kod njih ne garantuje da ce svaki pilot bas uvek da prezivi, jer su sve te potencijalno hazardne situacije krajnje nepredvidive.

 

I Mi-28 (kao topovnjaca nasledio Mi-24/35) i Ka-52 su isljucivo borbeni helikopteri, i Rusi ih koriste oba, a razlika je u tome sto kod Mi-28 piloti sede jedan iza/povise drugog, a na Ka-52 jedan pored drugog.

 

Mil MI-28...

 

640px-Mil_Mi-28,_MAKS_Airshow_2003.JPG

 

izvor

 

Kamov Ka-52...

 

kamov-ka-52-alligator-helicopter.jpg

 

izvor

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако нема, да ли онда значи да је пилот који је преживео, заправо преживео пад у хеликоптеру?

 

Inace, naravno da moze da se prezivi i pad helikoptera/aviona i bez izbacivih sedista, s tim da je verovatnoca da se pad prezivi svakako neuporedivo veca ako sedista ima nego ako ih nema.

 

Prosle godine, kad je poceo sukob u Ukrajini, rezimska vojska je koristila, izmedju ostalog, helikoptere Mi-24 za napade na pobunjenike. U vise navrata su ovi helikopteri obarani, za to ima i dosta snimaka, a onda su prestali da ih koriste bas zbog tog vrlo velikog rizika (pobunjenici su zaplenili vecu kolicinu vrlo opasnih malih PVO raketa Igla, a rezimska vojska prosto nije razradila valjanu strategiju da koristi helikoptere i avione i pored toga, pa je doslo do obaranja preko 30 aviona i helikoptera ukupno).

 

E sad, dobro se secam da je prvi od tih oborenih Mi-24 upravo tako prosao - jedan pilot je preziveo pad, i povredjenog su ga zbrinuli pobunjenici, a drugi je na zalost pri padu odmah nastradao. Mi-24 NEMA izbaciva sedista.

 

Sto znaci, moze da se prezivi pad i ovako i onako, narocito sto helikopteri lete visestruko sporije od aviona, s tim da izbaciva sedista mnogo uvecavaju mogucnost prezivljavanja, a danasnji (najnoviji) modeli tu mogucnost vec prilicno priblizuju stopostotnoj...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@@Милан Ракић,

 

Да искористим прилику за једно питање. Пре неки дан је пао хеликоптер Ми28 на војним играма у Русији. Кажу да су се пилоти катапултирали и да је један преживао а други није.

 

Питам да ли тај хеликоптер уопште има могућност катапултирања пилота? Ако нема, да ли онда значи да је пилот који је преживео, заправо преживео пад у хеликоптеру?

Џедајски генерал ти је све рек`о и објаснио, само бих још додао да су избацива седишта на борбеним хеликоптерима још увек изузетак... Наиме, због сложености конструкције ове летелице и низа специфичних врста вибрација које се јављају само на хеликоптерима, постоје разна решења за избацива седишта, која се као што рекох још увек испитују. Тако да има решењеа са избацивањем читаве кабине, попут неке капсуле (система који је Милојко Вучелић своједобно пројектовао за НАСА-у), па са избацивањем седишта бочно у односу на правац лета, па онда испод осе летелице (практично пропадање кроз "под") и класичан начин. Заједничко је за све да, као што генерал Оби рече, неколико милисекунди пре него што ракетни мотори на седишту започну покретање истог, пиропатрони у коренима лопатица главног ротора експлодирају и на тај начин одбаце лопатице, да не би дошло до "транжирања" посаде :)))

 

Иначе, за велику већину хеликотера и дан данас је једини начин за спасавање стара добра ауторотација... 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, за велику већину хеликотера и дан данас је једини начин за спасавање стара добра ауторотација...

 

Ako mozes malo da objasnis ovaj deo, o cemu se tu radi, kako koriste autorotaciju za spasavanje...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...