Jump to content

Питајте фармацеута (ОБАВЕЗНО ПРОЧИТАТИ УВОДНИ ПОСТ) - Лекови, лековито биље, вакцине и серуми, интеракција лек-лек, храна-лек, дијететски суплементи..


lab_man

Препоручена порука

Чула сам и то, али ми гадно да пијем. Није ми више суви кашаљ, почела сам да искашљавам. Хвала, Снежо.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 199
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Гости

Ovako, lekari, ne znam iz kog razloga, a ni njima nije jasno, favorizuju paracetamol, koji je slabiji i toksičniji...Brufen je efikasniji i manje toksičan...Ali, nijedan nije potpuno bezopasan.

 

Zasto je paracetamol toksicniji? Zar on nije samo sa analgetskim i antipiretskim dejstvom, dok su drugi i sa antiinflamatornim? Zar paracetamol nije izbor kod trudnica takođe?

 

Koliko imate godina?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zasto je paracetamol toksicniji? Zar on nije samo sa analgetskim i antipiretskim dejstvom, dok su drugi i sa antiinflamatornim? Zar paracetamol nije izbor kod trudnica takođe?

 

Koliko imate godina?

Putevi metabolizma paracetamola i naćin njegove konjugacije i izlučivanja nije ni malo naivan, ali nije bukvalno opasan...to što je relativno bezopasan za trudnice ne umanjuje činjenicu da je hepatotoksičan...

Što se godina tiče, reći ću samo da imam radni staž od 14 godina kao farmaceut.

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да питам - шта мислите о омега 3 киселинама из рачића?? То данас видех у апотеци, кажу да су још боље него оне класичне, а и цена им је негде између 2500 и 3000 дин за 30 таблета.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да питам - шта мислите о омега 3 киселинама из рачића?? То данас видех у апотеци, кажу да су још боље него оне класичне, а и цена им је негде између 2500 и 3000 дин за 30 таблета.

Anika, omega-3 masne kiseline su aktivni principi čije je dejstvo identično, ukoliko im je hemijska struktura ista, bez obzira odakle su izolovani. U ribama je njihova koncentracija najveća, pa je taj prirodan izvor najpodesniji za njihovo izlovanje sa ekonomskog stanovišta.

  • Волим 1

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам баш сигуран да ли је ово питање за фармацеута, али можда знаш одговор.

 

Колико је заиста штетно пржење на маслацу и екстрадевичанском маслиновом уљу? При томе не мислим на дубоко пржење у фритези, већ у тигању, на некој средњој ватри.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Anika, omega-3 masne kiseline su aktivni principi čije je dejstvo identično, ukoliko im je hemijska struktura ista, bez obzira odakle su izolovani. U ribama je njihova koncentracija najveća, pa je taj prirodan izvor najpodesniji za njihovo izlovanje sa ekonomskog stanovišta.

 

Схватила сам, хвала. Онда нема потребе то куповати.

  • Волим 1

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам баш сигуран да ли је ово питање за фармацеута, али можда знаш одговор.

 

Колико је заиста штетно пржење на маслацу и екстрадевичанском маслиновом уљу? При томе не мислим на дубоко пржење у фритези, већ у тигању, на некој средњој ватри.

To važi za sva ulja koja su bogata nezasićenim masnim kiselinama, ne samo za maslinovo, ali pošto je ono najrasprostranjenije, za njega je opšte poznato. Na visokoj temperaturi (koja u tiganju dostiže i nekoliko stotina stepeni) dolazi do oksidacija na dvostrukim vezama i tom prilikom nastaju slobodni radikali i brojni raspadni i potencijalno štetni proizvodi. Kuvanjem se temperatura povišava do maksimalno 100 C, pa to i može da prođe...

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Схватила сам, хвала. Онда нема потребе то куповати.

Normalno...mamipara... Just_Cuz_19

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To važi za sva ulja koja su bogata nezasićenim masnim kiselinama, ne samo za maslinovo, ali pošto je ono najrasprostranjenije, za njega je opšte poznato. Na visokoj temperaturi (koja u tiganju dostiže i nekoliko stotina stepeni) dolazi do oksidacija na dvostrukim vezama i tom prilikom nastaju slobodni radikali i brojni raspadni i potencijalno štetni proizvodi. Kuvanjem se temperatura povišava do maksimalno 100 C, pa to i može da prođe...

 

Тачка димљења маслиновог уља је 190оС, а 180оС је довољно за пржење о коме говорим. Или, рецимо, за печење у рерни. Италијани готово искључиво прже/пеку на маслиновом уљу (екстра девичанском), а северњаци и западњаци на маслацу. Има ли неких истраживања о томе колико је пржење на овим незасићенијим масноћама заиста у пракси нанело штете овим популацијама?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тачка димљења маслиновог уља је 190оС, а 180оС је довољно за пржење о коме говорим. Или, рецимо, за печење у рерни. Италијани готово искључиво прже/пеку на маслиновом уљу (екстра девичанском), а северњаци и западњаци на маслацу. Има ли неких истраживања о томе колико је пржење на овим незасићенијим масноћама заиста у пракси нанело штете овим популацијама?

Tačka isparavanja nekih komponenti maslinovog ulja može biti 180-190, ali isključivo onih komponenti sa manjim brojem C atoma i inih koji su zasićeni. Sa porastom broja C atoma i brojem nezasićenih veza raste temperatura ključanja, a opada temperatura topljenja (masti koje se prevashodno sastoje iz zasićenih masnih kiselina su čvrste supstance). Te komponente koje "ostaju" u tiganju baš one su odgovorne za razlaganje i oksidaciju. Nisam naleteo na takve studije štetnosti degradacionih produkata, pošto se time bavi posebna grana farmacije koja se zove bromatologija- nauka o hrani...

Ja se prevashodno bavim lekovima..

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Normalno...mamipara... Just_Cuz_19

 

Да, претпоставила сам. Као и прилично скупи препарати на бази печурака које препоручују људима болесним од канцера. Знам особу која је користила и само је бацила паре.

 

Што се маслиновог уља тиче, колико ја знам, пржи се само на уљу од комина маслина, не и на екстра девичанском.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, претпоставила сам. Као и прилично скупи препарати на бази печурака које препоручују људима болесним од канцера. Знам особу која је користила и само је бацила паре.

 

Што се маслиновог уља тиче, колико ја знам, пржи се само на уљу од комина маслина, не и на екстра девичанском.

Baš tako, jer ekstradevičansko maslinovo ulje ili "prvotok" sadrži najveći procenat nezasićenih komponenti, imaju u sebi i fenolkarbonske kiseline, flavonoide, nešto oleuropeina, terpene...Rafinisano maslinovo ulje i ono iz komina je mnogo homogenije po sastavu, samo masne kiseline

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovako, lekari, ne znam iz kog razloga, a ni njima nije jasno, favorizuju paracetamol, koji je slabiji i toksičniji...Brufen je efikasniji i manje toksičan...Ali, nijedan nije potpuno bezopasan.

 

Хвала. Само, мене и даље интересује који то проблем постоји код Бруфена? Педијатар каже Парацетамол увек као избор, а Бруфен само у случајевима високе температуре која се тешко скида и упорно се враћа. За Парацетамол пише да се може давати деци са навршена два месеца, а Бруфен тек након прве године живота. Парацетамол да у трудноћи - Бруфен не. Помињала је опасност од гушења (?!) код мале деце приликом примене Бруфена... А, да је ефикаснији - јесте. Као што сам већ описала.

 

:.mislise.

Земаљско је за малена царство, а небеско увек и до века.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала. Само, мене и даље интересује који то проблем постоји код Бруфена? Педијатар каже Парацетамол увек као избор, а Бруфен само у случајевима високе температуре која се тешко скида и упорно се враћа. За Парацетамол пише да се може давати деци са навршена два месеца, а Бруфен тек након прве године живота. Парацетамол да у трудноћи - Бруфен не. Помињала је опасност од гушења (?!) код мале деце приликом примене Бруфена... А, да је ефикаснији - јесте. Као што сам већ описала.

 

:.mislise.

Brufen je po strukturi sličan i sintetisan je po uzoru na aspirin (acetilsalicilnu kiselinu), pa su i kod njega alergijske reakcije vrlo česte, a može se javiti jedan vrlo opasan sindrom koji može i fatalno da se završi (verovatnoća vrlo, vrlo mala, ni celi promil), pa se zato ne daje deci pre napunjene godine života...

Brufen svoje neželjene efekte ispoljava naglo, a paracetamol podmuklo...

Господи возвах к Тебе, услиши мя. Да исправится молитва моя,яко кадило пред Тобою,водеяние руку моею,жертва вечерняя.Услиши мя, Господи.

post-4388-0-42760500-1422739834_zps9d7da834.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...