Jump to content

Da li vas zabrinjava mali broj top naučnika vernika???

Оцени ову тему


Препоручена порука

Оседео сам од бриге. 

Проблем је колико видим неразумевање науке и вере, па и од стране тих научника. То је класично мишљење: религија је примитивно објашњење појава у свету која кад се не могу објаснити употреби се непознати узрочник истих звани Бог. Једним делом тачно, ако се религија сведе на митологију. Али је нетачно са гледишта религиозности. Постоје религије које се не баве објашњавањем појава у свету и готово задатак свих је нешто сасвим друго - спајање са божанским, стим што је то божанско различито од религије до религије. Зато религија и религиозност не могу нестати, јер божанско може бити и сам универзум, па ће неки научник можда хтети да се помоли ујутру свевишњем космосу и захвали се Великом праску што је омогућио постојање. 

 

Уосталом, ово је податак за САД, што и не чуди поред протестаната и креациониста. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Тачно, постоје теорије и закони. Само су теорије изнад закона у науци. Постоје и експерименти, и то је тачно. Само што они не служе за проналажење законитости, већ за тестирање теорија.

Овако можемо до прекосутра. :D Надам се да се бар може усвојити да се теорије у науци не сматрају доказаним и тачним, као што је случај са законима, од којих се полази као тачних исказа.

 

Но, оно што сам ја хтео рећи је да су данас многи "научници" само добри ученици савремених облика наука.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овако можемо до прекосутра. :D Надам се да се бар може усвојити да се теорије у науци не сматрају доказаним и тачним, као што је случај са законима, од којих се полази као тачних исказа.

 

 

Zakon je obična opservacija neke pojave i on opisuje tu pojavu, ništa više. Teorija objašnjava zašto se to nešto dešava i zato je teorija najviši model objašnjenja u nauci. Teorija se smatra dokazanom i tačnom dok se ne pojave dokazi koji su u suprotnosti sa onim što ona predviđa. Kada i ako se to desi, onda je teorija oborena.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uvek je zanimljivo pogledati u ovakvim istraživanjima - o odnosu vere i bilo čega (bavljenja naukom, inteligencije, sposobnosti za kritičko mišljenje) - koja su tačno pitanja postavljana i u kom kulturnom kontekstu.

 

Recimo, kada pitanja zvuče... malo simplistički?... onda će možda i neki koji jesu u nekom smislu vernici morati da odgovore sa "ne" (u jednoj od ovih studija je pitanje bilo "Da li verujete u Boga kome se možete moliti i očekivati odgovor?)"

 

Recimo, u SAD je ogroman procenat religijskog diskursa pod dominacijom protestantizma, gde je tvrdo verovanje u rigidno određene postulate (za njih "vera") bitnije od života u veri (za njih "dela").

 

Sad me mrzi da ganjam podatke i citiram, ali možete sami potražiti metastudije o religioznosti i inteligenciji - globalno, inteligentniji su često manje religiozni, ali kada se pogledaju podaci po odvojenim studijama, vide se razlike u kulturama. U SAD je taj konflikt najveći, ali među katolicima i Jevrejima svuda u svetu znatno manji. Jer je kod Jevreja i katolika (i pravoslavaca) učešće u verskom životu (lična i hramovna molitva, rituali poput Šabata, mise ili liturgije) ozbiljnije shvaćeno nego deklarativno verovanje u određene doktrine.

 

Jevrejin, katolik i pravoslavac, ukratko, može reći: tražim istinu, ne znam tačno šta trenutno mislim i verujem, ali se molim, idem u svoj hram, praktikujem rituale, živim u skladu sa onim što me moja religija uči, i - ostati Jevrejin, katolik i pravoslavac. Protestant ne može. A pitanja u ovakvim studijama su često - protestantska, da se tako izrazim (kada se kod nas prave ovakve studije, postavlja se pitanje "Idete li u crkvu i koliko često? Da li biste krstili dete?" i sl.) Tako da će, odgovarajući na tu vrstu pitanja, pomenuti Jevrejin, katolik i pravoslavac koji živi verskim životom ispasti ateista.

 

Mene je recimo iz ove druge studije (da citiram Volim_Sina_Božijeg) frapirao podatak da među evolucionistima ima čak 23% onih koji veruju da organizmi imaju i "duhovnu" stranu. Takođe me je frapirao ogroman procenat evolucionista koji veruju u slobodnu volju.

 

I ima još jedna stvar: Njutn je bio alhemičar. Nije to ništa strašno - to je u njegovo vreme prosto bila potencijalno "cutting edge" nauka, osuđena od strane dogmatičnih i pomalo zatupastih pravoveraca - a on je bio deo te avangarde. Time ništa ne dokazujem, samo da se retko šta može dokazati time u šta naučnici u nekom istorijskom periodu veruju.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овако можемо до прекосутра. :D Надам се да се бар може усвојити да се теорије у науци не сматрају доказаним и тачним, као што је случај са законима, од којих се полази као тачних исказа.

Но, оно што сам ја хтео рећи је да су данас многи "научници" само добри ученици савремених облика наука.

Bas suprotno. Teorije su dokazane a zakoni su cisto opisna kategorija.

Informisite se ljydi malo pre donosenja "tvrdih" misljenja ;-)

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne verujem brate da je to.. nemas ti nikakvih problema ako si naucnik vernik.. ima solidan broj naucnika vernika.... na vrlo visokim pozicijama....

У то нисам сигуран јер када јавно кажеш неки свој став , који се коси са ставом већине људи , они обично теже да те гурну у маргину .

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У то нисам сигуран јер када јавно кажеш неки свој став , који се коси са ставом већине људи , они обично теже да те гурну у маргину .

 

ОНИ

 

gty_shadow_men_ll_120320_wblog.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам мислио на људе из сенке , већ на научнике , то се ваљда подразумева у овој теми . И научници су људи .  :)

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам мислио на људе из сенке , већ на научнике , то се ваљда подразумева у овој теми . :)

 

Ништа се не подразумева и ништа није онако као што изгледа. Наука је само привидно састављена од научника и њиховог рада. У стварности неко други вуче све конце, а тај други је невидљив и много опаснији него што се мисли...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОНИ

 

gty_shadow_men_ll_120320_wblog.jpg

 

Akvi je onaj u sredini sa šeširom. Najzad je dolijao!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овако можемо до прекосутра. :D Надам се да се бар може усвојити да се теорије у науци не сматрају доказаним и тачним, као што је случај са законима, од којих се полази као тачних исказа.

 

Но, оно што сам ја хтео рећи је да су данас многи "научници" само добри ученици савремених облика наука.

 

Ne moze jer ond niko ne bi bio u pravu.

Teorija nije nesto "nedokazano" teorija je u naucnom kontekstu objsnjenje cinjenica"zakona" pa tako teorija gravitacije objasnjava zakon gravitacije.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У стварности неко други вуче све конце, а тај други је невидљив и много опаснији него што се мисли...

 

Чуо сам приче да је Дарвинов ћале био масон. А какав ћале, такав и син.

И Леметр је био  језуита, а сви знамо ко су језуити, да да. Папа вуче све конце, он је антирист. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Него, што се тиче проблема због којег је отворена тема, можда је ствар у томе што хришћанство верује у Бога Творца. То можда некима смета, јер такво мишљење потиче још од бронзаног доба где је тај Творац стварао муње и громове. Данас пак знамо како настају муње и громови, па ти научници идући том логиком долазе до решења: ''Па можда нико није ни створио универзум, него ми још не разумемо процесе који се у њему дешавају. Као недостатак разумевања и објашњења, људи решење проналазе у Богу.''  То је уствари став натурализма.  

 

Није лоше објашњење, али не мора то реметити Творца. Он је било директно било индиректно и даље створио муње и громове као што је створио читав универзум. Ко каже да и даље не ствара? Што би мислили да он седи у фотељи и посматра своју творевину, кад заправо делује све време. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako naprimer samo 7 odsto naucnika Americke akademije nauke veruju u boga. http://www.nature.com/nature/journal/v394/n6691/full/394313a0.html

 

Gotovo 90 % evoluciskih naucnika su ateisti i ne veruju u zivot nakon smrti. http://www.americanscientist.org/issues/pub/evolution-religion-and-free-will

 

Kako to objasniti???

 

To se objašnjava tako što postoji trend u nauci gde je vera u Boga jedan od uslova da ne napreduješ dalje. :D

 

Šalu na stranu. Ono što valja zapaziti jeste da članovi NAS (National Academy of Science) čine manje od 2% naučnika od ukupnog broja naučnika samo u USA. Trenutno ima oko 2 200 naučnika u NAS plus oko 400 stranih saradnika, dok je broj naučnika u USA (u koje su uračunate muškarci i žene) nešto preko 122 000. Osim toga, 7% njih veruje u ličnog Boga, dok 20-ak % nije sigurno. Njih poneki ateisti svrstavaju na svoju stranu, pa kažu da čak 93% članova NAS ne veruje u Boga. :) Ostali su se izjasnili da ne veruju, njih oko 72%. Inače, puna tabela ili prikaz statistike je na ovom linku.

Christo et Ecclesiae

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...