JESSY Написано Мај 24, 2014 Пријави Подели Написано Мај 24, 2014 Лику наших светих наредне године биће прибројане невине жртве Другог свјетског рата у Пиви, а међу њима и Јаглика Аџић, седамнаестогодишња дјевојка која је заједно са родитељима и браћом и бројним комшијама од стране фашиста и усташа спаљена. Митрополит црногорско-приморски Амфилохије боравећи на празник Св. Василија Острошког у Никшићу даривао је епископа будимљанско-никшићког Јоаникија иконом Новомученице Јаглике. - Идуће године предложиће се Светом архијерејском сабору да Новомученица Јаглика са својом браћом и родитељима и осталим сагорјелим за вјеру православну, за част и достојанство буду прибројани лику светих, казао је Митрополит. Бројне су жртве које је Пива дала у Другом свјетском рату, а фашисти и усташе на најсвирепији начин побили су на стотине невиних житеља тог краја, жена, дјеце и стараца. Злогласна „Принц Еуген“ дивизија харала је Пивом 1943. године када су њени припадници за непун сат, свједочили су очевици тог догађаја, у мјесту Дола свирепо убили више од 500 мјештана околних села, међу којима је било преко 100 дјеце, а најмлађе од њих било је у колијевци. Дан раније у Гојковића долу, затворили су у једну колибу око 50 мјештана, међу њима су били Јагликина браћа Милирад (8), Момчило (4) и Душан (2), као и родитељи Стоја и Крсто. Она је успјела да побјегне али се вратила када је чула вриску и плач своје браће. Злочинци су је спријечили да уђе у већ запаљену колибу, имајући с њом, пошто је била изузетно лијепа, друге намјере. - Она се, попут древних хришћанских мученица, отргла и улетјела у огањ и заједно са својом браћом и родитељима и осталим страдалницима претворила се у жртву свеспаљеницу. Сагорјела је сачувавши своје дјевичанство, свој образ и своје хришћанско достојанство. Треба да се сјетимо те мученице и оних са њом пострадалих, те дивне чудесне дјевојке сагорјеле, претворене у плам божанске љубави, дјевичанства и чистоте, рекао је митрополит Амфилохије. Икону којом је даривао владику Јоаникија, није прва на којој је Јаглика Аџић, јер је њен лик осликан у храму Христовог Васкрсења у Подгорици и још неким црквама. Биљана Брашњо Извор: Дан Фото: Вијести http://www.mitropolija.com/u-diptih-svetih-uskoro-ce-biti-upisana-jaglika-adzic-iz-pive/ Ова порука се налази и на насловној страници Поука. Погледајте! Pontifex Emeritus, Orthophill and Пг је реаговао/ла на ово 3 ''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''(Св.Нектарије Егински) ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука