Jump to content

Смије ли свештеник одати тајну нечију из исповјести?


Препоручена порука

ispovedaju se valjda gresi, sta si ti uradio.... zasto bi iko uopste pricao da mu sin ima depresiju... 

 

Нисам говорио о исповести већ о преношењу информација које су ипак приватне ..... није оно била исповест, већ молба да се помогне некоме... затим је то пренесено другој особи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да ли свештеник може да шири информације које нису на исповести, али су му људи поверили ?. Нпр долазе свештенику људи да поразговарају и одају му своје проблеме, болести, жеље, интимне ствари..... са намером да им свештеник помогне колико може....  И тај свештеник пренесе те приватне информације другима.. Да ли је то у реду ?

Nije moralno, i ne bi smeo, samo uz dozvolu onoga sa kim je razgovarao, ali to ne spada u ispoved pa važe druga pravila. 

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ako neko ucini ubistwo i ode da se ispowedi SVESTENIKU.Da li on mora da cuti i pred sudom,i da li swestenik biwa optuzen za pomaganje ubici kao saucesnik?

Mora da ćuti jer se time, barem kod nas, čuva ispovedna tajna koja je važna za sve. Ipak, sveštenik u tom slučaju može da ne da odrešenje ako onaj ko se ispoveda ne pristane da se prijavi policiji, a i treba da insistira na tome da se taj preda policiji. Sveštenik ne može da odgovara jer ga štiti zakon o privatnosti informacija, kao i novinare, recimo, koji ne žele da otkriju izvor informacija.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A koja su to druga pravila ?

Pa, na prvom mestu, to ne spada pod ekskomunikaciju, ali grdno urušava poverenje u tog sveštenika. Nikakve kanonske norme ne mogu da budu primenjene protiv njega, ali predpostavljam da će posle toga da bude malo onih koji će mu se poveravati. Dakle, biće primenjene ljudske norme :)

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da ne sme. 1314_womens.gif catfight.gif To je posednja osoba na ovom svetu kojoj verujem,ne znam zašto ,al* tako je to. icon_pop.gif

Ovo je dvosmisleno.

Sveštenik je posednja osoba ,tj.posle svih stoji jedna osoba kojoj želiš da ispričaš neke stvari koje moraš nekome da kažeš ,ne razmišljajući da li ćeš nekog da povrediš.Pričaš ono što misliš ,što nije slučaj ni u bilo kom drugom slučaju.Nikada nisamo toliko iskteni,kao kad se ispovedamo.

Zato niko,nikad ne sme da izneveri to poverenje koje možemo da imamo u čoveka,a koje nam je opet dato od Boga.

Ja nisam neki smireni čovek i najverovatine bih se naljudila do kraja života,a onda više nikad ne bih mogla to da mu oprostim...  :svadja: ...i tužila bih ga kod .... :.mislise. .... nekog,jer ne može tako da se igra sa svetim tajnama.  Ni malo mi se ne svidja ni to  kad svi sve moraju da čuju. Ne radi se tu o bog zna čemu,ali to je nešto isuviše lično da sluša ceo red ljudi koji čeka neki svoj red .Tvoj život,život ljudi koje voliš ili ne voliš...to je nešto što ne treba svako da zna i ne sme...to je tvoj život u koji ne bi trebalo svako da ima uvid kao ne tacni serviran. A posebno ne u današnje vreme.

Moj savet je da se naprave neke posebne,hermetički zatvorene ispovedaonice i da se napravi jedno crveno  alarm dugme za slučaj da u ispovedaonicu dospe psihopata.Tada bi sveštenik mogao da stisne dugme za "ninu-ninu"  i da  spasi živu glavu .U sporotnom,ne treba praviti ni najmanje izuzetke.

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa, na prvom mestu, to ne spada pod ekskomunikaciju, ali grdno urušava poverenje u tog sveštenika. Nikakve kanonske norme ne mogu da budu primenjene protiv njega, ali predpostavljam da će posle toga da bude malo onih koji će mu se poveravati. Dakle, biće primenjene ljudske norme :)

 

Људске норме зависе од сваког појединца понаособ, дакле то је остављено појединцу да суди ? Видим да сте католик... волео бих да знам шта православци мисле о томе... немам много поверења у католике јер се ипак разликујемо доста .... али хвала Вам на мишљењу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Људске норме зависе од сваког појединца понаособ, дакле то је остављено појединцу да суди ? Видим да сте католик... волео бих да знам шта православци мисле о томе... немам много поверења у католике јер се ипак разликујемо доста .... али хвала Вам на мишљењу.

:) Pa da, mi obično imamo i rogove, a i pitanje je koliko smo ljudska bića tako da...treba nas se čuvati :)

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:) Pa da, mi obično imamo i rogove, a i pitanje je koliko smo ljudska bića tako da...treba nas se čuvati :)

 

Немој тако... захвалио сам се, а сад хоћу да видим и шта други мисле. Ви сте своје мишљење рекли и хвала Вам на томе. Треба чути и друге...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sme,ali ISKLJUCIVO POD USLOVOM ako npr. radi i kao neki veroučitelj,pa počne deci (ucenicima) pricati o tim stvarima,s ciljem da ih uputi na pravi put. Ali pod uslovom da neciju ispovednu tajnu ostavi “anonimnu“ (da se vec tako izrazim) ,kako tad,tako i u svakodnevnici. Sme on neku neciju tajnu odati,ali neka ta tajna bar ostane “anonimna“. :) (nisam bas znao najbolje objasniti, al msm da ste shvatili)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sme,ali ISKLJUCIVO POD USLOVOM ako npr. radi i kao neki veroučitelj,pa počne deci (ucenicima) pricati o tim stvarima,s ciljem da ih uputi na pravi put. Ali pod uslovom da neciju ispovednu tajnu ostavi “anonimnu“ (da se vec tako izrazim) ,kako tad,tako i u svakodnevnici. Sme on neku neciju tajnu odati,ali neka ta tajna bar ostane “anonimna“. :) (nisam bas znao najbolje objasniti, al msm da ste shvatili)

 

Да, тако људи неће знати .... али могу после да нагађају ко је та особа и онда ће закључити.... знам за такве случајеве....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не сме да ода чак и да му упере пиштољ. Сад куку леле, ако ода бива лишен чина, и забрањују му се даља чинодејства.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да ли свештеник може да шири информације које нису на исповести, али су му људи поверили ?. Нпр долазе свештенику људи да поразговарају и одају му своје проблеме, болести, жеље, интимне ствари..... са намером да им свештеник помогне колико може....  И тај свештеник пренесе те приватне информације другима.. Да ли је то у реду ?

Наравно да не сме , свештеник је ту да помаже људима , а не да одмаже људима . 

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...