Jump to content

Ранко Кривкапић на фресци Саборног храма у Подгорици осликан у паклу

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ранко Кривкапић на фресци Саборног храма у Подгорици осликан у паклу. То је због неуспелих покушаја прогона Митрополије, рекао је подгорички парох за "Вијести".

 

Vijesti.jpg

 

Председник црногорског парламента Ранко Кривокапић осликан је на једној од фрески Саборног храма Христовог васкрсења у Подгорици, на којој је приказан пакао, преносе Вијести.

 

Подгорички парох Велибор Џомић рекао је да је Кривокапић своје место "у паклу обезбедио неуспелим покушајима прогона Митрополије црногорско-приморске".

 

Према његовим речима, у Саборном храму у Подгорици има на живопису и оних који су се прославили неуспелим покушајима прогона Митрополије, а посебно свештеника и монаха у време изградње храма.

 

"Има их више, али у ликовном смислу савремене персонификује лик чувеног европејца Ранка Кривокапића, сходно заслугама, насликан је у оквиру композиције пакла", казао је Џомић листу Вијести.

 

На фресци, која осликава пакао, осим Кривокапића, насликани су и Карл Маркс, Фридрих Енгелс, Јосип Броз Тито...

 

Медији су раније објавили да је на ктиторској фресци у храму Христовог васкрсења у Подгорици осликан лик сличан премијеру Милу Ђукановићу, али Џомић није желео ни да потврди, ни да демантује да је у питању актуелни председник Владе Црне Горе.

 

"Има неких који у једном лику на ктиторској фресци препознају Ђукановића, а други не. То је и разумљиво, јер фреске, поред своје сакралности, имају и уметнички израз тако да није чудно да се деси да неки једно дело посматрају на један, а други на други начин. Или, што би се рекло у оној песми - можда јесте, можда није", казао је Џомић.

 

Он је позвао све које интересује да ли се на ктиторској фресци налази и лик Ђукановића да дођу у Саборни храм Христовог васкрсења и сами погледају.

 

На ктиторској фресци, која се налази у близини главног улаза, осликано је како митрополит Амфилохије предаје храм Исусу Христу.

 

На истој фресци осликани су и покојни патријарх Српске православне цркве Павле са ореолом свеца, покојни патријарх московски Алексиј, покојни архиепископ атински Христодулос, архитекта храма Предраг Ристић, протомајстор Момчило Станојевић, свештеници и народ.

На фрескама се свеци сликају са ореолима, а ктитори без ореола. Камен темељац за изградњу храма 9. августа 1993. поставила су три патријарха, васељенски Вартоломеј, српски Павле и московски Алексиј.

 

Храм Христовог васкресења грађен је две деценије, а освештан је 7. октобра прошле године у оквиру обележавања 1.700. годишњице Миланског едикта.

 

РТС

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

hehehe ljudi se pribojali šta će neko na fresci, dal u raju ili pakli...jednostavno se ljudi uplašiše hehehe...

 

nego, sve vreme spominju da na fresci nema patrijarha Vartolomeja, pomešali ga sa arhiep.Hristodulosom,

 

pa pat.Vartolomej se nalazi odmah pored patrijarha Pavla - osoba sa pana kamilavkom, a arh.Hristodul se nalazi odmah iza njih,

 

ne znam šta pojedini vide ili ne poznaju pojedine crkvene i verske ličnosti, kako iz sadašnjosti , tako i iz prošlosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На фресци, која осликава пакао, осим Кривокапића, насликани су и Карл Маркс, Фридрих Енгелс, Јосип Броз Тито...

 

Ja ne mogu da verujem. Samo fale jos i voodoo lutke i iglice.

Ovog Kripovakapica i ne poznajem, a ako se vec u paklu muce Marks, Engles i Tito,

onda bi tu trebalo doslikati jos i Staljina, Hitlera,Pavelica...

 

Nego, jel ovo hriscanski?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne mogu da verujem. Samo fale jos i voodoo lutke i iglice.

Ovog Kripovakapica i ne poznajem, a ako se vec u paklu muce Marks, Engles i Tito,

onda bi tu trebalo doslikati jos i Staljina, Hitlera,Pavelica...

 

Nego, jel ovo hriscanski?

 

Tesko. Meni ovo izgleda bas bez veze.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Ovog Kripovakapica i ne poznajem, a ako se vec u paklu muce Marks, Engles i Tito, onda bi tu trebalo doslikati jos i Staljina, Hitlera,Pavelica...

 

pa verovatno nisu imali mesta u Paklu hehehe te ih nisu oslikali , verovatno je Pakao prepunjen :D

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa verovatno nisu imali mesta u Paklu hehehe te ih nisu oslikali , verovatno je Pakao prepunjen

 

Нек' збију мало редове. То навикло да се башкари...

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jelte a sta bi sa onim ne sudite da vam se nebi sudilo i molite se Bogu za one koji su na vlasti.To smo izgleda zaboravili ili sta....

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

to je na Mitropolitovoj duši ako je ovim unapred osudio nekoga na večnu muku,

 

možda to nekome sve simpatično izgleda što se slikaju poznate ličnosti iz istorije ali neke stvari to ja barem ne bih nikada uradio.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

takav im posao, mediji i novinari sve živo čačkaju samo da bi imali nekog materjala , kako bi drugačije zaradili platu...

 

prvo - što stavio Mitropolit patrijarhe na fresci, pa Đukanovića, sad Krivokapića, a sutra će već nekog četvrtog da pronađu kao senzaciju i ujedno napad na crkvu.

 

ako to nije napad, onda podmehivanje i ujedno omalovažavanje na sav taj rad i trud koji su dosta njih učinili i da iznikne ovakav lep hram.

 

to što ima onih koji su radili protiv crkve i naroda, i koji isti ti to danas rade - dal će ih Gospod poslati tamo na nako zasluženo mesto, to samo On najbolje zna, za svakog od njih i nas, ponajbolje poznaje naša srca i tako će mo nešto zaslućiti dal po pravdi i milosti, nešto će biti!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

glumio ne glumio , oni će preneti ono što se njima sviđa i ono što svojim očima tako vide...

 

to si u pravu što kažeš al kad zna kakav će biti bal onda šta veli - kad je bal nek je maskenbal :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...