Jump to content

Богојављење широм наше помесне Цркве

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Гости
Богојављенски спуст и пливање за Богојављенским крстом

15. традиционални Богојављенски спуст одржан је у Бијелом Пољу, од Сињавца до манастира Куманице, удаљене 16 километара, гдје је за око 100 учесника са 12 посада из Бијелог Поља, Подгорице, Пријепоља, Шапца и других градова уприличен ручак.

jan-2014-bogojavljenje-u-bijelom-polju-1

Прије поласка регате и прије погружавања Богојављенског крста, за којим је запливало 13 одважних пливача, воде Лима су освештали протојереј ставрофор Мираш Богавац, протојереј Дарко Пејић и јереј Никола Скопљак. У пригодној бесједи отацДарко је подсјетио на велики празник Богојављења.

"Бог је дошавши на Јордан донио смирење својим погружењем у воду.Он је са свакога човјека, спрао старога човјека и стари гријех. Подигавши се из воде, Господ је подигао и оваплотио новога човјека, боголико биће. И сваки који се крштава и прима тајну крштења он је нови човјек”, бесједио је отац Дарко.
Он је великом броју окупљених Бјелопољаца поручио да се, уколико то већ нису учинили до сада, што прије крсте и врате цркви и Богу, "како би у овим тешким временима задобили благослов Божији“.

jan-2014-bogojavljenje-u-bijelom-polju-2

Поручио је да овај данашњи дан не би био толико диван да Бјелопољци нису изишли у толиком броју, и закључио да је сваке године све већи број Бјелопољаца који учествују и присуствују овом великом догађају на Лиму.
Свим учесницима спуста протојереј ставрофор Мираш Богавац уручио је примјерак Светог писма и пожелио “да се Господ Свети јави у сваком срцу њиховом и у сваком дому њиховом”.

Капетан Душан Гордић казао је да "ове године по први пут су и кајакаши из Подгорице, које предводи наш суграђанин Мирко Станић. Сваке године регата је све масовнија, а ове године пливачима је било мало лакше јер није било хладно и нема снијега. Традиционално наша регата се наставља окупљањем у манастиру Куманица, гдје је приређена трпеза“.

Најстарији учесник регате 83. годишњи Мина Ракочевић казао је да овакве манифестације значе много за омладину “да лакше уђе у свој колосјек “.

jan-2014-bogojavljenje-u-bijelom-polju-3

“Док год буду кафићи водили омладину, тешко нама. Треба да се вратимо породици, цркви и на тај начин да повратимо праве вриједности. То је велики удар на породицу и њено растурање, нас старије све то много боли”, испричао је старац.

Најмлађа учесница Катарина Беговић испричала је да први пут учествује на регати у својом граду, али да је раније учествовала на регати на Ибру. Пресрећна је што учествује у дружењу и регати.

Аџић по трећи пут најбржи до крста

Овогодишњи побједник у пливању за Богојављенским крстом је Бјелопољац Горан Аџић, којем је ово трећа побједа.

jan-2014-bogojavljenje-u-bijelom-polju-4

“Освојио сам крст 2010. и 2012. године. Имао сам велику жељу да освојим и по трећи пут као Хришћанин, Православац и Србин. Посветио сам га својој породици, жеља ми се остварила и срећан сам због тога”, казао је Аџић.

Уз побједника за крстом су пливали: Предраг Злајић, Миљан Мердовић, Немања Пешић, Ранко Обрадовић, Милорад Ракочевић, Филип Јоксимовић, Божо Протић, Славко Мрдак, Ивица Игњатовић, Раде и Милош Булатовић, Радоје Мештер, Сава Шпањевић, Јасмина Симовић и Катарина Гајић.

Од Јасмине Симовић многи су очекивали да прва доплива до крста. Она је испричала да је ронилачко одијело отежало посао.

”Долазим овдје први пут. Вријеме је било сјајно. Штета што није било више учесника. Препоручила бих сваком да бар једном проба, ово је фантастично искуство. Наравно, посебно бих то препоручила припадницима љепшег пола”, казала је Јасмина.

jan-2014-bogojavljenje-u-bijelom-polju-5
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Ивана Биговић прва до Часног крста

Након што је на традиционалном Богојављенском такмичењу у Подгорици прва допливала до Часног крста у таласима хладне Мораче, своје утиске са нама је подијелила Ивана Биговић из Никшића.

Освећење ријеке на саставцима Рибнице у Морачу обавио је Његово Преосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, а потом је одржано такмичење за Часним крстом, у којем је учествовало око 70 учесника, међу којима и три дјевојке.

jan-2014-niksicanka-ivana-bigovic-prva-d

На знак Високопреосвећеног Митрополита у хладну ријеку је скочило више од педесет најодважних. Осим Никшићанке Иване Биговић, запливала је још једна дјевојка, а ове године најспретнија да стигне до крста, који је Владика Амфилохије погружио у Морачу, била је управо наша суграђанка Ивана.

"Видјела сам да је та дјевојка кренула прије мене, па ипак рекла сам себи да свом снагом морам настојати да уграбим крст. У тренутку скока у воду нијесам размишљала ни о хладноћи, ни о чему, осим о једином циљу – да будем прва, а што је, вјерујем, био сан свих нас младих, сабраних у Подгорици. Одушевљена сам; заиста предиван осјећај за који не могу наћи одговарајуће ријечи да га опишем. Овај дан и овај успјех ми много значе, јер представља остварење моје дугогодишње жеље да на Богојављење запливам до Часног крста“, казала нам је деветнаестогодишња Ивана Биговић.

Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије није крио радост што је управо једна дјевојка с успјехом допливала до крста.

"Није случајно да је на данашњи дан, на Богојављење, баш на овом мјесту Ивана Биговић дошла прва до крста. Она носи име Јована Крститеља, који је крстио Христа у Јордану. На свим језицима, на свим ријекама и на свих пет континената прославља се овај празник и тако се обнављају свете вриједности. Богојављење није само пуки обичај, јер се освештавањем ове воде, као и свих вода у које се она улива, открива дубљу смисао човјечји“ казао је Архиепископ цетињски.
Он је додао да се овим празником подстиче развој, напредак и усавршавање људске заједнице.

jan-2014-niksicanka-ivana-bigovic-prva-d

"На овом мјесту рођен је Симеон Мироточиви и обиљежава се деветсто година од његовог рођења, а Свети Симеон се крстио баш на овој ријеци. На тај начин ми славимо вјековну тајну и вјеру у хришћанске вриједности“, поручио је Митрополит.

Владика је побједницу традиционалног Богојављенског такмичења, одважну Никшићанку Ивану Биговић даривао Златним ликом Петра Другог Петровића Његоша, ловћенског Тајновидца. Златник је већ нашао почасно мјесто међу 120 медаља, које је Ивана добијала, учествујући као џудисткиња на бројним спортским такмичењима. Џудо тренира већ 12 година и за то вријеме је 13 пута била првак Црне Горе у неколико дисциплина.

jan-2014-niksicanka-ivana-bigovic-prva-d
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Богојављење на Чукарици

22. Јануар 2014 - 8:41

 
 

_dsc0690.jpg
 

Овогодишње централно обележавање празника Богојављење на Чукарици почело је светом литургијом у свим храмовима.

 

На Бановом Брду, у храму Светог Георгија свету архијерејски Литургију служио је Преосвећени Епископ ремезијнски г. Андреј, викар Патријарха српског. Саслуживали су свештеници и ђакони Архиепископије београдско-карловачке. После Литургије и освећења воде литија на челу са Владиком и свештенством упутила се ка Савском језеру и Ади.

У литији су узели учешћа и представници републичке и градске Владе г. Дејан Павићевић, г. Зоран Алимпић и г. Бата Петковић.

 

У Богојављенском пливању на Ади учествовало је 58 пливача, а први до часног крста стигао је Урош Николић из СВИБОР-а. Он је и најмлађи победник у досадашњем пливању на Савском језеру. У програму на Ади приређен је кратак културни програм који је водио проф. др Никола Рацков.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Богојављењe у Катедралом храму Свете Тројице у Бранзвику

22. Јануар 2014 - 8:18

111565654854.jpg
 
 
 

У недељу, 19. јануара, празник Богојављења свечано je прослављен у катедралном храму Свете Тројице у Бранзвику. У препуном храму верног народа који се окупио на овај велики празник, светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске Српске Православне Цркве г. Иринеј.

Саслуживали су пароси овог светог храма протојереји-ставрофори Мирослав Хаџи-Поповић и Петар Дамјановић и архиђакон Силуан (Мракић), којима су прислуживали чтеци Григорије Павић и Илија Пераћ уз присуство протојереја Драгољуба Пантелића и појање црквеног хора "Стеван Сремац" на челу са диригентом гђом Нином.

Поздрављајући присутни народ са најрадоснијим поздравом празника "Христос се крсти, Бог се јави" и отпоздравом верника "Ваистину се јави",  владика Иринеј започео је своју надахнуту беседу о значају празника Богојављења за људски род и нагласио да се кроз сусрет чистоте и чистоће, са дејством Христовим силаском у струјама Јордана, на данашњи дан долази до кулминације Богојављења а то јесте када се Бог у Тројици јавио да би смо ми знали тачно ко је Бог кога ми славимо; а претходно син Божији који је оваплоћењем примио људско тело, да би нас ослободио од оптерећења наших телеса, односно греха, и поново нас увео у живот вечни. Затим је повезано са Јеванђељем празника указао на силазак Духа Светог који се јавио у виду голуба, слетео на Христову главу и лебдео над Њим, а затим и глас самога Бога Оца творца свега што се види и онога што се не може видети голим оком када се чуо Његов глас који је у том моменту говорио, Овај је син мој љубљени, који је по мојој вољи – чујте га, слушајте Њега, слушајте сваку Његову реч, сваку Његову заповест, живите по Његовим заповестима и придобићете за себе живот вечни. Бог тада открива себе и јавља нам се да би смо ми могли открити пред собом сами себе, ко смо ми,  шта смо ми, зашто нас је Бог створио.

Сваком човеку на овом свету дата је прилика да открије не самога себе него и Бога који живи у његовом срцу, рекао је Преосвећени Владика.  Када то сазнамо тек онда ћемо постати свесни и сазнати праву истину зашто нас је Бог створио.  Бог је сишао на овај свет да би спасао све нас и преко сина свога љубљеног Исуса Христа, који је примио страдања по телу да би могао да нам откирје пут ка вечном животу,  да нас сапере у водама реке Јордана од наших сопствених грехова и сагрешења преко крштења. Христос се крстио не ради себе, него се крстио због нас и ради нас да би нам показао почетак тог пута ка небеском царству.  Владика је даље наставио како све почиње са крштењем јер са крштењем улазимо у живот наше Цркве, улазимо у сам живот Исуса Христа и постајемо удови Његовог тела, постајемо освећени сасуди који носе благодат Божију у себи и са собом кроз овај свет до вечног живота.  Тога ради Христос је примио крштење и од тада она вода у Јордану није више никада била иста вода. Тако се и на овај велики празник освећује вода која ће постати чиста и пречиста вода као што је Бог створио, вода која се не квари и која у себи носи моћ Духа светога.  Благодат Божја ући ће у наше домове преко ове свете воде.  

На крају свете Божанске Литургије приступило се освећењу воде. Пошто је храм и вернике благослвио светом освећеном водом после поделе нафоре верни народ приступио је захватању свете воде коју су сви присутни понели својим домовима на здравље и спасење својих душа и тела а и домова.

Свечаност дана настављена је крштењем мале Адријане Здравковић коју су родитељи Марко и Хана решили да крсте баш на овај велики празник Богојављења а кумови Мирко и Линда Килибарда својим заветом пред Господом постали њени штићеници.

 

 

Извор: Митрополија аустралијско-новозеландска

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...