Jump to content

Otac Petar Denkovacki

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Не знам ја ко је питам се да ли је то овај.Сећам се да је еп.Атанасије говорио сад је и Пера секирче постао духовник само питам медо медени.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 97
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Не знам ја ко је питам се да ли је то овај.Сећам се да је еп.Атанасије говорио сад је и Пера секирче постао духовник само питам медо медени.

Jeste,to je taj Petar,Carstvo mu Nebesko i jeste bio onakav kakvog ga opisujete i nije to krio nikada.Cesto je on znao ovako da besedi o stvarima koje nije poznavao dovoljno dobro,ali mu nisu motivi nikad bili neblagocestivi.Iskren,duboko verujuci covek,koji je celi zivot proveo u podvigu,ali je kao i skoro svi monasi te generacije bio na tragu etnofiletizma,bez mnogo znanja o istoriju,bogoslovlju i sa temperamentom koji mu je dosta smetao da prihvati razlicitosti.Dosta sam vremena proveo u Denkovcu uz njega i dosta ga volim,kakav god je znao da bude,ali je imao veliku toplinu za sve koji mu redovno dolaze.I ja sam onaj Sasa kojeg spominje i veoma mi je zao sto je celi nas odnos sveo na to koliko se ko pricescuje,sto je potpuno nebitna stvar...Ja nikada nisam oponirao starcu,ali sam imao otvoren odnos sa njim u stvarima sa kojima se nisam slagao kod njega,sto je ostalu bratiju strasno zestilo,a sto su i iskoristili kasnije da me blate iza ledja,naravno bez tri ciste da mi se u lice kaze sta se ima.Neka,nek rade kako im volja,a starcu svaka uteha od Gospoda.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

У томе је ствар.  0102_laugh

Ти онда сигурно знаш како су многи око старца манипулисали њиме, како су му давали информације из света окрећући онако како се њима прохте. Нажалост, све је то довело касније до разних подела, да би на крају довело до овога што је урадио Артемије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У томе је ствар.  0102_laugh

Ти онда сигурно знаш како су многи око старца манипулисали њиме, како су му давали информације из света окрећући онако како се њима прохте. Нажалост, све је то довело касније до разних подела, да би на крају довело до овога што је урадио Артемије.

Da,sa starcem se strahovito manipulisalo,jer je on znao o stvarima van manastira na osnovu onoga sto mu se prenese,a imao je temperament kakav je imao i tako se sve vrtelo u krug.On je jos .mislise. bio uravnotezen za neke druge "duhovnike" koji su dolazili kod njega,na savetovanja i da mu donesu razne informacije,naravno shvacene na njihov iskrivljen nacin,pa je sve to zajedno vuklo u totalno pogresnu stranu,ali ruku na srce i deda Pera je dosta tome kumovao,sa svojom tvrdoglavoscu da shvati i prihvati, razume stvari o kojima nije ima nikakvog iskustva.Primerice radi,ja sam sa njime otvoreno pricao,uz prisustvo drugih u njegovoj keliji,o nepostojecoj povezanosti posta,ispovesti i pricesca,kod svih Velikih Otaca.Bukvalno ni traga ni glasa o tome kod njih,ali se zato spominju razne druge stvari ,o kojima se nece ni malo danas razgovarati, koje su ozbiljne prepreke za pricesce.On mi je otvoreno rekao na to,da je to isto cuo i na Svetoj Gori,od drugih svetogorskih monaha, ali da on nema takvo iskustvo i da ga njegov duhovnik o.Gavrilo Raletinacki tome nije ucio i da ima obavezu prema njemu da nista sad ne menja ,malte ne pred smrt,kad je proslo vec tada 65 godina u manastiru.Ja sam to postovao,pozdravio se sa starcem i tamo vise nisam isao iz postovanja prema njemu.Ali mi je veoma krivo da je on posle svega mogao ovako nesto da kaze,sto se da cuti sa ovog snimka,posle svih silnih otvorenih razgovora koje smo vodili nas dvojica u njegovoj keliji, pa se ispostavlja da treba biti privoran i misliti jedno a ciniti drugo pred starcem,sto su mnogi tamo cinili,a ne, biti iskren prema sebi,Bogu i starcu i ici drugde,kad se ne slazes....Veoma zalostan zakljucak svog mog boravljenja u Denkovcu...Sa zaljenjem moram da zakljucim da je kod nas tkz "starcestvo" maligno i da treba bezati od njega kao djavo od krsta,a ovo izgovaram teskoga srca,jer sam dosta video i sa dosta njih se upoznao,razgovarao i namece se jedan zalostan zakljucak....Strahovito odsustvo osecaja za vreme u kojem zive i potpuna nesposobnost da se odgovori na izazove vremena.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам ко је овај свештеномонах о коме је реч али је сасвим тачно да су сви стварно велики старци били благи људи као св.Тихон задонски св.Серафим саровски

оптински старци св.Мојсије,Антоније,Макарије ,Анатолије,Јосиф,Анатолије млађи,Амвросије,Нектарије

па св.Теофан затворник.

рецимо св.Амвросије имао је завршену ондашњу богословију знао је грчки и латински и савремен језике и говорио је исто и са простим људима и Достојевским,Соловјевим Толстојем  а сматрао се простим човеком.

Мени стварно није јасно да ли су људи који сматрају о.Јоила за старца читали ишта.какви су то старци који плаше народ уместо да га теше.

Што више прете и плаше то су као светији шта је то па то је потпуно изокренуто.

Рецимо имао сам прилику да причам са од свих признатим светим старцем Пајсијем светогорцем који је преминуо 1994 године.увек се шалио причао о обичним стварима,а био је прозорљив.Сећам се једном рекао је једном од нас у групи немој да тучеш дете или мени из чиста мира како ти је брату у војсци иако му нисам ни рекао да имам брата ни да је у војсци.Шалио се са нама и пре свега се трудио да разбије страх који смо имали пред њим.Или пок.о.Софроније Сахаров ученик старца Силуана само је говорио ''Треба да се молиш'' и није више причао о великим стварима него о обичним животним стварима.

А ови само решавају глобална питања и прете.Ужас.

Potpuno se slazem sa tobom brate...i sam sam bio u situaciji da slusam apokalipticne vizije tih tkz."staraca" i utisak neke gorcine umesto radosti je preplavio celo moje bice kao i kod svih prisutnih....mislim da je radost ono sto jedan ozbiljan duhovnik treba da "emituje" iz sebe i prenosi na ljude koji zele da ga cuju....naravno, postoje i ozbiljne stvari ali se sve to moze iskazati na neke druge nacine a ne tako sto ce plasiti ljude i ne daj Boze time ih odvratiti od puta kojim bi mozda i krenuli da su osetili onu radost citog srca velikih Bozijih ljudi...

Hristos voskrese, radosti moja!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам ко је овај свештеномонах о коме је реч али је сасвим тачно да су сви стварно велики старци били благи људи као св.Тихон задонски св.Серафим саровски

оптински старци св.Мојсије,Антоније,Макарије ,Анатолије,Јосиф,Анатолије млађи,Амвросије,Нектарије

па св.Теофан затворник.

рецимо св.Амвросије имао је завршену ондашњу богословију знао је грчки и латински и савремен језике и говорио је исто и са простим људима и Достојевским,Соловјевим Толстојем  а сматрао се простим човеком.

Мени стварно није јасно да ли су људи који сматрају о.Јоила за старца читали ишта.какви су то старци који плаше народ уместо да га теше.

Што више прете и плаше то су као светији шта је то па то је потпуно изокренуто.

Рецимо имао сам прилику да причам са од свих признатим светим старцем Пајсијем светогорцем који је преминуо 1994 године.увек се шалио причао о обичним стварима,а био је прозорљив.Сећам се једном рекао је једном од нас у групи немој да тучеш дете или мени из чиста мира како ти је брату у војсци иако му нисам ни рекао да имам брата ни да је у војсци.Шалио се са нама и пре свега се трудио да разбије страх који смо имали пред њим.Или пок.о.Софроније Сахаров ученик старца Силуана само је говорио ''Треба да се молиш'' и није више причао о великим стварима него о обичним животним стварима.

А ови само решавају глобална питања и прете.Ужас.

Potpuno se slazem sa tobom brate...i sam sam bio u situaciji da slusam apokalipticne vizije tih tkz."staraca" i utisak neke gorcine umesto radosti je preplavio celo moje bice kao i kod svih prisutnih....mislim da je radost ono sto jedan ozbiljan duhovnik treba da "emituje" iz sebe i prenosi na ljude koji zele da ga cuju....naravno, postoje i ozbiljne stvari ali se sve to moze iskazati na neke druge nacine a ne tako sto ce plasiti ljude i ne daj Boze time ih odvratiti od puta kojim bi mozda i krenuli da su osetili onu radost citog srca velikih Bozijih ljudi...

Amin.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А испричаћу и ово да их још више иритирам.

Када ми је син био у нижим разредима основне школе био је веома немиран,али је реакција учитељице била претерана,правила је родитељске састанке због њега и слично и дете се нашло утучено дезоријентисано.

Ја од муке нисам знао шта да радим и одведем га код владике Игњатија.И кажем му само ово.реци му владико молим те нешто много је немиран.Нисам рекао ни да је дете утучено ни ништа друго.

И каже му Игњатије-само се ти играј душо моја кад ћеш ако нећеш сад нећеш кад будеш стар као ја и твој тата.И дете се озарило и није више био утучен и знао је да разграничи када је стварно немиран када га лажно оптужују по навици.

А шта би било да сам га одвео код неког од ових апокалиптичара.

Владика Игњатије је већи духовник од свих тих који га пљују јер су глупи и не могу да га разумеју јер је добар човек пре свега јер има радост која долази из вере јер има своју животну мисију и јер верује оно што говори.

Било је још случајева када сам неке особе водио код њега док је био јеромонах и то по савету митрополита Јована загребачког.

И за оне који не знају владика Игњатије је више времена провео са светим оцем Пајсијем пустињаком из кутлумушке испоснице него што неки јадници могу да замисле.Али он то не говори јер је скроман.

И тада сам га питао док је још био Добривоје-о чему причате,каже о обичним стварима о животу шта се дешава.

А ови мисле да су много битни па удри о смаку света масонима папи.

Сад сам се сетио јел то онај Пера секирче о коме је вл.Атанасије говорио.

И опрости брате Дејане знамо да је дотични жив човек али питање је колико човек себи сме да дозволи да дели поуке о стварима о којима нема ни чињеничну представу и још да га узимају као неку парадигму светости.

Хвала ти за ово што си написао.

0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ова беседа много говори, заправо о необавештености о. Петра, тј. да су му сви пунили уши. Нажалост, о. Петар је отишао са овога света. Можда би многе ставове променио када би му неко појаснио.

Оцу Петру архимандриту, великосхимнику су " пунили уши " најпре Свети Владика Николај код кога је био искушеник у манастиру Жича а затим му је " уши пунио "и схиархимандрит Гаврило Ралетиначки који му је био духовник до краја живота (1995.г)...Такође друговао је и са највећим србским подвижником светогорцем о.Георгијем (Витковићем) коме је годинама био исповедник...Старао се и о старцу Евгенију,Русу са којим је неко време живео у једном од руских скитова на Светој Гори до кончине старца...познавао се и духовно општио и са чувеним старцем Пајсијем Светогорцем..."Уши су му пунили" и многи блаженопочивши духовници из рода србскога  чији је савременик био живећи дванаест година на Светој Гори као хиландарски монах и касније још тридесетак година у манастиру Денковац који је обновио из темеља и у материјалном и што је важније у духовном смислу !

Оно о чему у овој беседи говори блаженопочивши отац Петар старац је научио од њих а не од било кога !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ова беседа много говори, заправо о необавештености о. Петра, тј. да су му сви пунили уши. Нажалост, о. Петар је отишао са овога света. Можда би многе ставове променио када би му неко појаснио.

Оцу Петру архимандриту, великосхимнику су " пунили уши " најпре Свети Владика Николај код кога је био искушеник у манастиру Жича а затим му је " уши пунио "и схиархимандрит Гаврило Ралетиначки који му је био духовник до краја живота (1995.г)...Такође друговао је и са највећим србским подвижником светогорцем о.Георгијем (Витковићем) коме је годинама био исповедник...Старао се и о старцу Евгенију,Русу са којим је неко време живео у једном од руских скитова на Светој Гори до кончине старца...познавао се и духовно општио и са чувеним старцем Пајсијем Светогорцем..."Уши су му пунили" и многи блаженопочивши духовници из рода србскога  чији је савременик био живећи дванаест година на Светој Гори као хиландарски монах и касније још тридесетак година у манастиру Денковац који је обновио из темеља и у материјалном и што је важније у духовном смислу !

Оно о чему у овој беседи говори блаженопочивши отац Петар старац је научио од њих а не од било кога !

Зато и сматрам да је отац Петар био веома искрен у својим намерама.

Искрено говорећи,он је био прост монах.

Да би се за нешто тврдило да је новотарија или не ипак је потребан одређени степен образовања.

И наши епископи који су оптужени за новотарство су мање више провели своје животе поред људи као што су горе наведени старци,неки су и исти.

Први пут сам за оца Георгија (Витковића) и остале српске подвижнике сазнао из књиге коју је написао Архимандрит Јован Радосављевић.

Књига је састављена из личних сведочанстава наших "новотараца".

Дакле то што је отац Петар провео поред свих тих подвижника не даје на легитимности његовом мишљењу о теолошким питањима.

Зашто рецимо Архимандрит Јован нема исто мишљење као и отац Петар а можда је и више подвижника и светитеља упознао и боравио са њима него што је отац Петар?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уз сво поштовање према подвигу почившег оца Петра, довољно је само прочитати "Тумачење Свете Литургије" од Светог Николе Кавасиле, па видети да ово што је отац говорио једноставно НИЈЕ ТАЧНО. У томе и јесте грешка: једно време безбожног комунизма и црквену праксу у њему генерализовати, када је народ био потпуно расцрковљен, те је с тога и морало онако практиковати Причешће, како отац говори. Толико сам тога о Причешћу прочитао не само код савремених теолога (наших, руских, грчких), него и код многих, многих Светих Ораца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зато и сматрам да је отац Петар био веома искрен у својим намерама.

Искрено говорећи,он је био прост монах.

Да би се за нешто тврдило да је новотарија или не ипак је потребан одређени степен образовања.

Све оно што је годинама говорио отац Петар,оно у шта је веровао оно што је благословио свима који су му се обраћали за духовни савет или просто разговарали са њим је,употребићу израз, школа Светог Владике Николаја,Преподобног Авве Јустина и многих других школованих монаха и духовника у роду нашем...

То је ништа друго него учење Светих Отаца наше Цркве кроз векове и ако он није био школован на богословијама и факултетима ипак је школу изучио у србским манастирима и крај србских православних калуђера !

Најважније , да је искуство у расуђивању стекао као дугогодишњи монах(преко педесет година) и свештенослужитељ !

Говорити о томе да би отац Петар имао другачије мишљење о неким питањима вере да је имао ко да му објасни јер је био неупућен је у најмању руку смешно и не одговара истини.

Такође је сулуд покушај да мирјанин учи духовника о питањима вере на основу неколико прочитаних књига(и поред најбољих намера)...Неможе као што рече Светитељ,да другог учи онај који ни сам није научен...У овом случају знање се стицало искуством и духовним опитом а не прочитаним књигама...

Велики је број људи којима је својим саветима и својим личним примером помогао отац Петар,о молитвеном посредовању да и не говорим...Бог нека му дарује Рајско Насеље !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам ко је овај свештеномонах о коме је реч али је сасвим тачно да су сви стварно велики старци били благи људи као св.Тихон задонски св.Серафим саровски

оптински старци св.Мојсије,Антоније,Макарије ,Анатолије,Јосиф,Анатолије млађи,Амвросије,Нектарије

па св.Теофан затворник.

рецимо св.Амвросије имао је завршену ондашњу богословију знао је грчки и латински и савремен језике и говорио је исто и са простим људима и Достојевским,Соловјевим Толстојем  а сматрао се простим човеком.

Мени стварно није јасно да ли су људи који сматрају о.Јоила за старца читали ишта.какви су то старци који плаше народ уместо да га теше.

Што више прете и плаше то су као светији шта је то па то је потпуно изокренуто.

Рецимо имао сам прилику да причам са од свих признатим светим старцем Пајсијем светогорцем који је преминуо 1994 године.увек се шалио причао о обичним стварима,а био је прозорљив.Сећам се једном рекао је једном од нас у групи немој да тучеш дете или мени из чиста мира како ти је брату у војсци иако му нисам ни рекао да имам брата ни да је у војсци.Шалио се са нама и пре свега се трудио да разбије страх који смо имали пред њим.Или пок.о.Софроније Сахаров ученик старца Силуана само је говорио ''Треба да се молиш'' и није више причао о великим стварима него о обичним животним стварима.

А ови само решавају глобална питања и прете.Ужас.

klapklap

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А што онда Свети Кавасила каже: да приступе свети и они који су на путу да постану свети? Зашто каже да не могу приступити само они са смртним гресима? Зашто не помње "6-7 дана на води"? Посте ли свештеници увек када се причешћију, или посте онда кад и сви остали верници посте? Тоје питање које захтева одговор - одмах, без одлагања.

Људи, много тога су Оци рекли и написали у Светом Причешћу. Хвала Богу, данас је много такве литературе приступачно нашем народу. И зато овакви ставови више не могу проћи, понављам, уз сво дужно поштовање према оцу Петру.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Skoro smo kod nas u Crkvi pricali o jednom starom bogomoljcu i pojcu koga je znao ceo nas kraj, nismo znali puno o njemu, ali bio je stara skola, kulturan itd. dolazio je redovno u Crkvu i uvek za pevnicu, cekao bi svoj red i onda otpevao svoje, Vozbranije, Dostojno, ne secam se ni sam. Bio je jako star i umro je pre neku godinu. Raspravljali smo o tome kada je tacno umro i prisecali ga se, a onda nas je jedna sestra koja zbog godina nije neko ko bi trebao biti lako sablaznjiv, pocastila sa intormacijom da je taj deda voleo da stipka zenske za pevnicom. Ne sumnjam uopste da je to tacno, ali neki od nas koji smo razgovarali o tom dedi imali smo gorak ukus u ustima posle te informacije. Ne zato sto nas je to sablaznilo, niti zato sto to podrzavamo, nego zato sto je "otkrivena golotinja oca nasega"

ova tema je mogla biti i uopstena. Ne sumnjam da su ucena braca u pravu, ipak, ipak...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...