Jump to content

"Čudo" u Međugorju zapravo trik: Gospin kip ofarban deterdžentom koji svetli u mraku

Оцени ову тему


Препоручена порука

Hrvatski naučnici tvrde da novo čudo u Međugorju - Gospin kip koji svetli flourescentnom svetlošću, ima logično i prirodno, a ne natprirodno objašnjenje.

381750_medjugorje-01_f.jpg?ver=138019369
Vernici su počeli da se okupljaju sipred kuće čim su čuli za "čudo"

Pavle Močilac, hemičar Instituta za organsku hemiju i biohemiju u Pragu, kazao je za "Jutarnji list" da je u pitanju školski primer prirodnog fenomena koji se naziva fosforescencija i da takav efekat pokazuju cinkov sulfid i pogotovo jako stroncijumov aluminat.

 

 

 

- Neko je očigledno, u želji da napravi predstavu, obojio Gospin kip premazom na bazi stroncijumovog aluminata. Naime, ukoliko uporedimo boju Gospinog kipa koji svetli u mraku s bojom kojom u mraku isijava stroncijumov aluminat, možemo da vidimo da su istovetne. Stoga je jasno, nema tu čuda. Ovo je samo jeftin pozorišni trik za naivne i lakoverne - tvrdi Močilac.

 

Njegov kolega Tomislav Portada, hemičar Instituta Ruđer Bošković, smatra da bi trebalo otići u Međugorje i na licu mesta ispitati što je izazvalo neobičnu svetlost.

 

- Ne mislim da je neko namerno lažirao priču. Ipak, verujem da postoji logično objašnjenje fenomena koji ljudi vide, ali ga pogrešno tumače - rekao je Portada.

 

On smatra da postoji niz mogućnosti za flourescentnu svetlost Gospinog kipa, kao što su deterdženti za izbeljivanje odeće koji pod ultraljubičastim zračenjem proizvode fosforencenciju.

 

Blic

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Međugorje: Gospa "svetli" zbog deterdženta?Izvor: Tanjug

Novo međugorsko "čudo", Gospin kip koji svetli flourescentnom svetlošću ima logično i prirodno, a ne natprirodno objašnjenje, tvrde naučnici, a i crkva ne veruje da je u pitanju čudo, pošto je pre dva dana objavljena vest da je kip počeo da svetli nakon čega je počelo okupljanje brojnih vernika.

 
51146824452440caeb119f531359513_orig.jpg
Međugorje (Foto: Vincenzo_1949 /Flickr.com)

"Ovo je školski primer prirodnog fenomena koji se naziva fosforescencija. Takav efekat pokazuju cinkov sulfid i pogotovo jako stroncijev aluminat", kazao je dr Pavle Močilac, hemičar Instituta za organsku hemiju i biohemiju u Pragu.

On je objasnio da je "neko, očigledno, u želji da napravi predstavu, prebojio Gospin kip s premazom na bazi stroncijumovog aluminata".

"Ukoliko se uporedi boja Gospinog kipa koji svetli u mraku s bojom koju u mraku isijava stroncijumov aluminat može se videti da su istovetne. Zato je jasno, nema tu čuda. Ovo je samo jeftin pozorišni trik za naivne i lakoverne", istakao je Močilac.

Njegov kolega dr Tomislav Portada, hemičar Instituta Ruđer Bošković, smatra, međutim, da bi trebalo otići u Međugorje i na licu mesta ispitati šta je izazvalo neobičnu svetlost.

"Ne mislim da je neko namerno lažirao priču. Ali, verujem da postoji logično objašnjenje fenomena koji ljudi vide, ali ga pogrešno tumače", rekao je Portada. On smatra da postoji niz mogućnosti za flourescentnu svetlost Gospinog kipa i navodi da, na primer, deterdženti za izbeljivanje odeće pod uticajem ultraljubičastog zračenja daju fosforocentnu svetlost, prenosi Jutarnji list.

Iz Hrvatske biskupske konferencije za portal Index.hr su rekli da uopšte ne žele da komentarišu ovo najnovije "čudo".

"Crkva se i dalje drži stava iz 1991. kad je objavljena poznata zadarska izjava", kratko je rekao portparol Hrvatske biskupske konferencije Zvonimir Ancić. Naime, na osnovu mišljenja komisija koje su sedam godina istraživale fenomen Međugorja, Biskupska konferencija Jugoslavije na svom zasedanju u Zadru 10. aprila 1991. objavila je izjavu u kojoj, između ostalog, stoji da se na osnovu istraživanja ne može tvrditi da se radi o natprirodnim ukazanjima i objavama u Međugorju.

Crkva time odbacuje ikakvu mogućnost za čudo, a razni portali preplavljeni su komentarima prema kojima većina ljudi takođe ne veruje da je fluorescentan kip ikakvo čudo, nego samo trik da se privuku novi posetioci.

Jedna od čitateljki na portalu Čitluk.net kaže da "sve ti (kojima se Gospa ukazuje) danas voze skupocene automobile, puno putuju i imaju kućerine". I većina ljudi je skeptična i tvrdi da je ovo samo dobar trik za stvaranje novog profita, jer je "ponestalo Međugorčanima turista, ova godina im je bila katastrofa pa su morali nešto da smisle da dovuku ljude opet u Međugorje".

O ukazanjima u Međugorju konstantno daje izjave i italijanski biskup i nekad vodeći egzorcista u Vatikanu Andrea Gema, koji je celu priču o Međugorju nazvao "prevarom i delom Sotone, iza kojih se krije loše prikrivena želja za zgrtanjem profita".

Majkl Dejvis, autor knjige "Međugorje - The Definitive History", smatra da je razlog za ovako dug kontinuitet održavanja priče o ukazanjima, težnja "videlica" i njihovih duhovnih mentora da se osigura priliv hodočasnika - turista, koji Međugorju, a posebno njima, donose višemilionske profite svake godine.

Portal podseća da je sve počelo 1981. godine, kada su dve devojke, Ivanka Ivanković i Mirjana Dragičević, prema sopstvenoj priči, prilikom potrage za ovcom na brdu Crnica kraj Međugorja, poznatijem kao Podbrdo, navodno doživele ukazanje Device Marije.

U nadolazećim danima je ukupno šestoro dece tvrdilo da imaju svakodnevna ukazanja, a još dvoje kako čuju Gospin glas. Jedno od tih "čuda" dogodilo se i pre dva dana kada je objavljeno da je počeo da svetli Gospin kip, star 40 godina, u kući žene koja je 1981. godine sa grupom dece videla lik Gospe.

Kameni kip u njenoj kući počeo je navodno da svetli sinoć a vest o tome se proširila mestom za samo nekoliko minuta, tako da su se ispred kuće masovno okupili vernici.

Vernici su opisali da je kip svetleo tako da je obasjao čitavu sobu ali svetlost nije bilo moguće fotografisati. Nekoliko profesionalnih fotografa je slikalo kip sa najboljim mogućim aparatima, ali nisu mogli zabeležiti svetlost, objavila je hrvatska i bosanska štampa, mada su se sutradan ipak pojavile fotografije sa svetlošću.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo ovakve prevare dešavaju se u 21. veku, koliko ljudi poveruje u njih (u tekstu se nazivju lakoverni). I onda meni neko kaže da nije moguće (ne kažem da jeste) da su razni svedoci čuda kroz istoriju isto nasankani kao ovi ovde laoverni i to pre skoro 2 milenijuma.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хтео сам на првобитној теми да поставим ону слику из Мућки када Родни и Дел Бој префарбају мајчин споменик неком флуоресцентном фарбом, али ми било глупо. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја немам ништа против католика, али цела прича око Међугорја је фалсификат!

''Бог је Истина. Зато наша уста не смеју говорити лаж. Ми морамо живети у Истини и за Истину и кроз Истину.''

Димитрије Љотић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
U Međugorju nema čuda, meštani izmišljaju da bi profitirali! Pojava kipa Gospe koji svetli u Međugorju izazvao je novu buru komentara, a Crkva i naučnici tvrde da tamo nema nikakvog čuda već da meštani samo žele da profitiraju na račun hodočasnika i vernika
 
 
 
Bogorodica-u-Medjugorju-1.jpgFoto:medjugorje-info.com

Ceo region poslednja dva dana bruji o još jednom “čudu” u Međugorju.

bannerinternetgroup_468x60.jpg

Navodno je u ponedeljak oko 22 sata, u kući Vicke Ivanković, koja tvrdi da je 1981. godine prvi put videla Gospu s ostalom decom, počeo da svetli Gospin kip, star 40 godina.

Iako je portal iz Ljubuškog napisao kako svetlost Gospinog kipa ni uz pomoć najmodernije tehnologije nije mogla da se uslika, već drugi dan su po svim medijima osvanule fotografije fluorescentnog kipa, a većina ljudi je skeptična i tvrdi da je ovo samo dobar trik za stvaranje novog profita.

Iz Hrvatske biskupske konferencije rekli su kako uopšte ne žele da komentarišu ovo najnovije “čudo”.

Gospa-u-Medjugorju1.jpg

Foto: Youtube/medjugorjeinfo

- Crkva se i dalje drži stava iz 1991. kad je objavljena poznata zadarska izjava – rekli su Katoličkoj crkvi.

Naime, na temelju komisija koje su sedam godina istraživale fenomen Međugorja, Biskupska konferencija Jugoslavije na svom zasedanju u Zadru 10. aprila 1991. objavila je da se na temelju istraživanja ne može utvrditi da se radi o natprirodnim čudima u Međugorju.

- Neko je očito, u želji da napravi predstavu, prefarbao Gospin kip s namazom na bazi posebnog aluminijuma. Naime, ukoliko uporedimo boju Gospinog kipa koji svetli u mraku s bojom koja u mraku isijava iz aluminijuma, možemo videti da su identične. Stoga je jasno, nema tu čuda. Ovo je samo jeftin pozorišni trik za naivne i lakoverne – istakao je dr Pavel Močilac.

Bogorodica-u-Medjugorju.jpg

Foto:medjugorje-info.com

Biskup Andrea Gema: Međugorje je prevara i delo sotone

O “čudima” u Međugorju konstantno daje izjave i italijanski biskup i nekada vodeći egzorcista u Vatikanu Andrea Gema, koji je celu priču o Međugorju nazvao “prevarom i delom sotone, iza kojih se krije loše prikrivena želja za zgrtanjem profita”.

Majkl Dejvis, autor knjige “Međugorje – The Definitive History”, smatra da je razlog za ovako dug kontinuitet održavanja priče o čudima težnja meštana i njihovih duhovnih mentora da se osigura priliv hodočasnika – turista, koji Međugorju, a naročito njima, donose višemilionske profite svake godine.

(Telegraf.rs / Index.hr)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хтео сам на првобитној теми да поставим ону слику из Мућки када Родни и Дел Бој префарбају мајчин споменик неком флуоресцентном фарбом, али ми било глупо. :)

Htedoh i ja da stavim ovog playmobile duha igracku koju sam imao kao mali, ali i meni bilo glupo lol

119595_GeistVWG_1.jpg
ako se puni svetloscu i posle svetli zelenkasto nije fluorescentno nego fosforescentno :)

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ubrzo na svom blogu postavim članak o oficijalnom stavu Katoličke Crkve prema navodnim ukazanjima u Međugorju koji obavezuje svakog vjerujućeg katolika i to tako što u slučaju prestupka protiv tome što tamo piše svakome prijeti realna opasnost ekskomunikacije iz Crkve. Crkva i katolička hijerarhija se o tome izjasnila jasno, razumljivo i razgovijetno već nekoliko puta a sve to što je tamo rečeno važi i dan danas. Ukratko: pod prijetnjom ekskomunikacije je svakom vjerujućem katoliku izričito zabranjeno o navodnim ukazanjima u Međugorju širiti bilo kakvu literaturu, organizovat oficijalno patohijalna i dijecezna "hodočašća u Međugorje" kao na mjesto ukazanja Blažene Djevice Marije i razvijati bilo kakvu propagandnu činost i aktivnost i nazivati to "ukazanjima" a put do Međugorja "hodočašćem" na navodno mjesto ukazanja Blažene Djevice Marije i iz tih motiva hodočastiti tamo sve do vremena kad o tome Sveta Stolica da svoj konačni sud. Ko se toga dopusti, dopušta se smrtnog grijeha a prema kanonskom pravu i prestupka za koji grozi i ekskomunikacija. To je zvanični stav Katoličke Crkve koji je vrlo jasno nekoliko puta na razne načine izrečen, artikulisan i dan svima na znanje! A obavezujući je za sve!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Evo ovakve prevare dešavaju se u 21. veku, koliko ljudi poveruje u njih (u tekstu se nazivju lakoverni). I onda meni neko kaže da nije moguće (ne kažem da jeste) da su razni svedoci čuda kroz istoriju isto nasankani kao ovi ovde laoverni i to pre skoro 2 milenijuma.

Није спорно да су постојале преваре овакве врсте,људи су одвајкада хтели лаку зараду,користећи веру као њен извор, али по твом животном ставу и опредељењу ,све везано за веру,за тебе је превара и лаж.

Тако да заиста је сулудо и бесмислено да атеиста коментарише ове и сличне ствари...

 

Ја могу само рећи ,да бар у православном свету,све те чудотворне иконе,воде, мошти и слично, су делотворне онолико колико човек има вере!

Чак мислим да је искрени верник ,који је и дошао у међугорје,да затражи помоћ од Богородице,бити услишен, јер она се појављује,тамо где је људи призивају,а не измишљају...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...