Jump to content

Zašto ste baš vi pravoslavci u pravu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Koja je najstarija religija?

 

Najstariji oblik religije su plemenske ili šamanističke religije, gde glavnu ulogu ima šaman-vrač koji raznim obredima, ritualima i vradžbinama, uz obično korišćenje žrtava,  "udovoljava bogovima" i od njih traži nešto za pleme. Razni oblici šamanskih religija postoje i danas svuda u svetu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Кад православни свештеник освети воду, о на се не квари. Мош' је пити и послије 30 година. То из искуства знам, а ајд'

били који други да то може. Католички свештенки кад је освети квари се за три дана.

 

2. Свети Огањ у Јерусалиму на Велику Суботу силази само православнима. Што не сиђе католицима или неким другим. Пробали су неки али им није сишао.

 

3. Исцелитељна чуда која се дешавају код Светитеља тј. њихових светих моштију која миришу небеским мирисом, се дешавају само правосланим, па им долазе муслимани и католици за помоћ.

 

4. Свето Причешће приме верници из исте кашичице и никад се нико није разболео. А католици имају само крекерчиће чисте и паковане у целофан.

 

И безброј других доказа за маловерне и атеисте ... И шта треба неко неког да убеди да је једино право слављење Бога - Православље. То је немогуће. Једино лични опит човека доводи до Истине. То све говорим из личног искуства. Док нисам пробао, нисам мога да верујем и био сам тешки безбожник.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И безброј других доказа за маловерне и атеисте ...

 

Ali "dokaza" , mrzi me sad da pišem, malo pre samse probudio, a i prošli smo ovo na forumu osta puta, pa verovatno neću mnogo, učestvovati na temi, ipak da pustim ovog novog ateistu, da malo prođaska ipak je za to i došao.

Sadmo sam došao da kažem, to nisu nikakvi dokazi. Uopšte ne možeš ništa od ovoga sve da je tačno da uvrstiš u pojam dokaz.

A ima i ona druga teološka strana "dokazivanja tačnosti neke vere", za koju sam pre svega ovde na učio da je velika glupost.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Кад православни свештеник освети воду, о на се не квари. Мош' је пити и послије 30 година. То из искуства знам, а ајд'

били који други да то може. Католички свештенки кад је освети квари се за три дана.

2. Свети Огањ у Јерусалиму на Велику Суботу силази само православнима. Што не сиђе католицима или неким другим. Пробали су неки али им није сишао.

3. Исцелитељна чуда која се дешавају код Светитеља тј. њихових светих моштију која миришу небеским мирисом, се дешавају само правосланим, па им долазе муслимани и католици за помоћ.

4. Свето Причешће приме верници из исте кашичице и никад се нико није разболео. А католици имају само крекерчиће чисте и паковане у целофан.

И безброј других доказа за маловерне и атеисте ... И шта треба неко неког да убеди да је једино право слављење Бога - Православље. То је немогуће. Једино лични опит човека доводи до Истине. То све говорим из личног искуства. Док нисам пробао, нисам мога да верујем и био сам тешки безбожник.

NI JEDNA od ove cetiri tacke nije tacna.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ali "dokaza" , mrzi me sad da pišem, malo pre samse probudio, a i prošli smo ovo na forumu osta puta, pa verovatno neću mnogo, učestvovati na temi, ipak da pustim ovog novog ateistu, da malo prođaska ipak je za to i došao.

Sadmo sam došao da kažem, to nisu nikakvi dokazi. Uopšte ne možeš ništa od ovoga sve da je tačno da uvrstiš u pojam dokaz.

A ima i ona druga teološka strana "dokazivanja tačnosti neke vere", za koju sam pre svega ovde na učio da je velika glupost.

 

Da se niko ne uvredi...Jedna stara mudrost kaze... Budali objasnjavati je takodje budalastina :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Кад православни свештеник освети воду, о на се не квари. Мош' је пити и послије 30 година. То из искуства знам, а ајд'

били који други да то може. Католички свештенки кад је освети квари се за три дана.

 

2. Свети Огањ у Јерусалиму на Велику Суботу силази само православнима. Што не сиђе католицима или неким другим. Пробали су неки али им није сишао.

 

3. Исцелитељна чуда која се дешавају код Светитеља тј. њихових светих моштију која миришу небеским мирисом, се дешавају само правосланим, па им долазе муслимани и католици за помоћ.

 

4. Свето Причешће приме верници из исте кашичице и никад се нико није разболео. А католици имају само крекерчиће чисте и паковане у целофан.

 

И безброј других доказа за маловерне и атеисте ... И шта треба неко неког да убеди да је једино право слављење Бога - Православље. То је немогуће. Једино лични опит човека доводи до Истине. То све говорим из личног искуства. Док нисам пробао, нисам мога да верујем и био сам тешки безбожник.

 

Погрешан приступ. Чуда се не дешавају само код нас. Наш Бог је Љубав а не чудо. По томе смо јединствени од свих осталих. Највеће чудо је Нови човек који се у Христа обукао.

 

Не поричем постојање наведених чуда, али ја лично нисам верник само због њих. Исус је оно што мења овај свет, његову историју и људе од самог Његовог оваплоћења међу нас. Ко Њега пронађе чуда му неће требати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovako, pitanje je... u redu sa gledista ateiste, u smislu da trazi neki dokaz. 

Medjutim dokaz ne postoji.

 

Ali ovde si adresirao par zanimljivih pitanja... na koja cu pokusati da ti odgovorim. 

Ovde se promece pitanje da li je Hristos istorijska licnost. Mislim da tu sumnje ne treba da postoje, Hristos jeste istorijska lichstno i jako mali broj ateista istorichara tvrdi da Hristos nije istorijska licnost. Mislim da je pokret Hriscana koji pricaju o tom Hristu dovoljan dokaz da je on postojao. Naravno Hristos je postojao je jedna tvrdnja a Hristos je Bog je jedna sasvim druga tvrdnja koja ne moze da se dokze. 

 

Mislim da bi bilo naivno odgovorno tvrditi da je istorijski dokaziva Hristosova bozanska priroda, to je stvar poverenja. Da li verujes tim apostolima koji su zborili o tom Hristosu kao gospodu?

Ja sam odlucio da im verujem.... 

 

Zasto? Jedan od razloga (onako najblizi empirijskim) je to sto je Hristos jedini koji je tvrdio da je Gospod Bog i koji je za sobom ostavio svedocenja nekih apostola. Naprimer Muhamed je tvrdio da je prorok, ali nigde nije ostavio nijednog apostola koji tvrdi muhamedovu bozansku prirodu. 

 

Drugi razlog (manje emprijski ) je to sto Hriscanstvo radi. Kada kazem Hriscanstvo radi ne mislim na odgovaranje na molitve. Hriscanstvo ti obeca jednu ontolosku promenu. Licnu promenu... kroz praksu kojom je Hristos ucio apostole. Ta promena se desava u ljudima koji se pridrzavaju Hristovog ucenja i onoliko koliko se pridrzavaju. Dobar Hriscanin je covek koji je emotivno i psihicki stabilan i na mestu. 

Slicno kao kod budizma. Buda je takodje za sobom ostavio ucenike (kao Hristos) ali Buda nikada nije tvrdio da je Bog.

 

I na kraju, vidim fokusiras se na Bibliju previse, klasicna greska Ateista koji previse gledaju amerikance. Biblija je knjiga bitna protestantima, njima je biblija centar religije, pravoslavcima su centar religije Crkva(kao zajednica) i stvari koje su donete na crkvenim saborima, Liturgija (i ostale tajne spasenja) pa tek na kraju biblija. Biblija mu dodje kao "prirucnik" nista vise..najobichnija knjiga - svedocenja. 

 

Ono sto je Hristos ucio to se drzi unutar zajednice i prenosilo se oralno a danas i pismeno. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

za Aleksandra Makedonskog postoje validni istorijski spisi, za Isusa se zna samo iz biblije.

 

Kad sam bio djak u osnovnoj, 80-ih godina proslog veka, skolovani istoricari su nam predavali da je Hristos apsolutno istorijska licnost, samo su mu, naravno, negirali bilo sta bozansko. Bice da su ti istoricari tako isto ucili na fakultetu, sto opet znaci da si ti jedan od veoma usamljenih slucajeva koji misle suprotno...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neko ko je nov u veri, bez mnogo iskustva, još uvek nesiguran ili beži od rasprave ili se fanatično bori da odbrani svoju veru. Mada se češće brani religija, nešto što nije lično već je opšte, što pripada etničkom ili kolektivnom. Neko ko ima iskustva vere na ličnom planu, i ako su ta iskustva prosvetlila njegov um i duh, a njegovo srce ispunila Hristova ljubav, on se neće upuštati u suludo takmičenje i nadmudrivanje čija je vera bolja, jer zna da Hristova ljubav ljubi i grešnike, a kako onda neće pripadnike bilo koje svoje crkve. Kažeš iskustvo nasuprot znanju-pogrešno, iskustvo je preteča znanja, a znanje anticipira iskustvo. Nečije iskustvo se pretvara u znanje , a onda to znanje anticipira nečija druga iskustva.

 

Вера - јер верује да постоји Бог. У вери нико није нов православац или стaр православац, у вери се је православни верник. За неког ко први пут чита Свето писмо не може се рећи да је без много искуства, јер неко ко није ни бирао да га интересује Свето писмо и вера у Бога и  Православље, није ни био православни верник. А када приступи православној вери несигуран се не може назвати, јер се је у непрекидном сазнању о вери, у процесу учења, подучавања, проучавања. Може се назвати несигуран ако се је несигуран да постоји Бог, а онда опет није православни верник.

 

Схватате ли да оно што је на личном плану призвано је да успостави односе са учењем Цркве, са ЖИВИМ ИСКУСТВОМ. У цркви не постоји лични план, па тако ко има искуства вере на личном плану може да узима да чита светоотачке књиге и да ништа не разумеју. А њихово срце ако је испунила Христова љубав, оно није довољно да у Цркви врши божанствена - тајнодејства, неопходно је да се обави рукополагање, значи није на личном плану,  постоји и хијерархија, а сви остали чином крштења примљени су у лаичку службу. Тако да све оно што је на личном плану не треба тражити унутар Цркве. Тако се у Цркви има јединствено живо искуство и ту нико није искусни православац, него православни верник.

 

Генитив: Од кога? или од чега? од нпр стране искусног духовника. Тако сам "насупрот" користила у смислу "наспрам", лепо сам то написала - знању које се стекло кроз нпр теолошко образовање од нпр духовника. Писала сам и цртицу јер се наставља и објашњава нешто "наспрам". У суштини овде пишемо исто.

 

"Gde tu piše da sam JA pravoslavac?"

 

Пише тамо где сте поставили питање.

Јачи од смрти и лажи

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam procitao. Prepoznao sam da nije.

 

Један твој бивши колега атеиста је истраживањем дошао до сасвим другачијег резултата, Изволите погледати његoво истраживање:

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...

 

Lepa strana foruma i same Crkve je sto stalno ucim koliko su ljudi i ljudski zivoti razliciti. Evo Milosavljevic mi otkriva nesto apsolutno ne zamislivo za mene i moj mentalni sistem, da covek moze poverovati i iz racionalnih razloga. Zaista "mnogo je stanova" i Bog ocigledno uvek nadje prava vrata na koja ce da pokuca, za svakog coveka koji mu zeli otvoriti.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

. Evo Milosavljevic mi otkriva nesto apsolutno ne zamislivo za mene i moj mentalni sistem, da covek moze poverovati i iz racionalnih razloga. 

 

Nije moja vera racionalna per se ali to je jedan aspekt. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...