Jump to content

Зоран Ђуровић: Жене су биле рукополагане

Оцени ову тему


Препоручена порука

Uh... ala si ga izgnjechio!... mislim, ceo text, ovaj deo mi je jos i jasan... 4chsmu1

 

Bit srzi tvoje sustine je ovde:

 

 

... to je istina, ali ne i ovo o cemu pricamo. Covek (muskarac) je samim stvaranjem dobio svestenicku ulogu, ne kasnije.

 

Ili, kako bi to rekli drukcije - muskarac je pozvan da bude svestenik, a zena je pozvana da bude hram (Zivota)...

 

 

А шта ако жена не може да рађа?

 

А мушкарац рецимо глухонемм ?

 

Шта су они онда у том контексту ? Монструми?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 232
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

А шта ако жена не може да рађа?

 

А мушкарац рецимо глухонемм?

 

Шта су они онда у том контексту? Монструми?

 

Zeljko bre? Si pomislio bolesni? Zasto se Ucitelju radjaju slepi da nije zbog greha? Mislim da im je Hristos odgovorio da bi se pokazala Cuda Bozja.

Koji ti je kontekst meni samo pada na pamet : Bolesni trebaju Lekara.

Pade mi napamet i Zaharija i grozdje iz Hilandara... nisam pametan.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ti sad ovde počinješ neku novu teologiju da uvodiš

 

Sta mi naprica...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ако жена не може да рађа?

 

А мушкарац рецимо глухонемм?

 

Шта су они онда у том контексту? Монструми?

 

Hmmm, a kakve veze ima ovo pitanje sa temom? Naravno da nisu monstrumi, Boze prosti, ali ni ne pricamo o tome ovde...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта ако жена не може да рађа?

 

А мушкарац рецимо глухонемм?

 

Шта су они онда у том контексту? Монструми?

 

Питања на месту.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За сада само хомосексуалци могу у епископе...

 

Да, управо.

 

Зато, ако није проблем да се познати, неприкривени и отворени практицирајући хомосексуалаци и активни педофили без проблема хиротонишу за епископе (имена позната редакцији) у СПЦ и другим свјатим церквама православним, не видим саблазан да се честита и побожна жена рукоположи за ђаконису. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma otje li biti cestitija i poboznija zbog toga? Ili ce doprineti (kako neki nazivaju SPC) ...organizaciji da svojim dejstvom operu organizaciju od pederastije i pedofila? I sta cemo da radimo ako nam zaluta pedofilicarka ili zenoljubnica?

Malo lutamo temom ja najvise i ocekuje se od mene ali vi preterujete.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па онда ћемо је рашчинити :D

 

Isto im je brat moj i sa penzijom znamo ko Sudi definitivno znamo. :) teska je tema...

Evo za svaki fizicki pokret gde neko nije gledao episkopa no Boga ja cu dinar dati a Bog Sud.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оби, ти си цар!

Да се ја питам, ја не бих дао женама ни да уђу у цркву док нови васељенски сабор не преиспита њихову улогу. 

Пошто је ова ствар за тебе беспредметна, надам се да нећеш више губити време на њој. 

Нектарије Егински није био тако духован и добар психолог, па је рукополагао ђаконисе. 

 

свети Нектарије није рукополагао ђаконисе већ је игуманију Ксенију рукопроизвео за ипођаконису поршо је она помагала у олтару. тиме је светитељ желео да испуни свете каноне који говоре да нико од непосвећених не би смео да служи или прислужује у олтару.

Због овога чина је имао проблема јер иако канони не забрањују рукопроизвођење жена за чтечеве и ипођаконе то је временом нестало из праксе, чак и у женским манастирима.

Само да нагласим поново свети Нектарије није руколопожио ниједну жену

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hmmm, a kakve veze ima ovo pitanje sa temom? Naravno da nisu monstrumi, Boze prosti, ali ni ne pricamo o tome ovde...

 

Па са овом темом пола ствари нема везе.

 

Пре свега половина уопште није прочитала текст са почетка теме.

Даље овде није ствар неких канона или дефинитивних ставова о којима нема расправе или могућности за расправу а управо се то потенцира све време.

Даље за мене је Св.Нектарије изузетан ауторитет а он је рукоположио ђаконисе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Trebalo pi poći od službe kao diakonie i karizme, odnosno od exousia(mk 3.15), dalje arhe, telos, time, sve ove reči označavaju jedan odnos vladanja i upravo u Novom Zavetu i imamo diakonia reč koja ne može probuditi nikakvu asocijaciju na neku upravu, vlast, gospodarstvo, položaj po dostojanstvu ili moći.

 

1. Svi Isusovi vernici su članovi jednog Božijeg naroda.

 

2. Svaki Isusov vernik ima u svom pozivu na sudioništvo u Isusu hristu u veri i nasledovanju svoju od Duha podarenu karizmu (usp. 1 Kor 12.12-31)

 

3. Kao svaki Isusov vernik na svoj način tako se i "nositelj službe u užem smislu treba sagledati bitno u svom odnosu prema celini tela Hristovog. On se uključuje u služenje na telu Hristovom(usp. 1 Kor 12-14) i ne sme zanemariti milosne darove koji su mu ponuđeni

 

Iz gore nabrojanog je vidljivo da nigde žene nisu isključene. 

 

Obi uvodi nekakvu novu teologiju pa ih isključuje. 

 

Treba imati u vidu da kod nas katolika bar za sada nema dileme oko službi žena, ali obzirom da je koliko mi je poznato, možda grešim SPC član Svetskog saveta Crkava, a dokument takozvani Lima dokument za dalje izjašnjavanje o konvergenciji ima odeljak o službama pitanje je koje su mutacije u crkvenoj strukturi službe ne samo pomislive , nego se i kao odgovarajući izvornoj intenciji Hristoj mogu zastupati kao legitimno dopuštene vi imate gde postaviti pitanje o ženi i službi. 

 

Ako vi na primer uvedete žene to bi onda bio najveći udarac za nas u daljem ekumenskom dijalogu sa vama. joooj Znači da ovo pitanje nije samo unutarcrkveno štetno nego je pepreka izmeću denominacija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako vi na primer uvedete žene to bi onda bio najveći udarac za nas u daljem ekumenskom dijalogu sa vama. joooj

Znači da ovo pitanje nije samo unutarcrkveno štetno nego je pepreka izmeću denominacija.

 

Zato s tim đakonisama moramo požurit da nas ne prestgnu oni. Vidiš da samo što nisu, kod njih se o tom već uveliko priča a kod nas tek stidljivo naznačuje. Kad ih budemo imali i mi i oni opet neće biti nikakvih prepreka, jasna stvar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...