Никола Попмихајлов Написано Јун 4, 2013 Пријави Подели Написано Јун 4, 2013 Иако други, долазиш по реду По сласти први, ти си медоточни Јер твоја медна, и најслађа песма Смирује тело, а срце нам крепи У другом гласу, појаху сирене Певања слађа, од меда и саћа. Други глас води порекло из античког Лидијског модуса. Име је добио по малоазијској покрајини Лидији. Његов карактер се потпуно разликује од карактера првог гласа. Док је први глас смирен и достојанствен, мелодије другог гласа су пуне сете. Стога се овај глас сматра страдалним гласом. Зато и није чудо да је по легенди антички свирач Орфеј кротио дивље звери овим гласом ублажавајући њихов бес сетним мелодијама. У једној легенди се каже да је неки младић, син Зевса и Торебије, шетајући поред неког језера, касније названог по његовој мајци, чуо песму нимфи, које су житељи Лидије звали музама, научио њихову музику и пренео је Лиђанима. Платон назива лидијски модус раскалашним и пригодним за пијанке те га стога не препоручује, јер у младој души може да створи празнину. Сматра се да је извесни Амфион измислио лидијски модус, иако неки кажу да је уствари Олимп први у овом гласу на свирали свирао погребне песме. Други глас црквене музике пак, буди у души хришћана осећај благодарности, а слушајући његове мелодије слушалац постаје питом и благ, што су особине које чине предуслов општења са Богом. https://soundcloud.com/cbx-1/blagosloven_budi -Владимир-, ines, Александрида and 2 осталих је реаговао/ла на ово 5 Link to comment Подели на овим сајтовима More sharing options...
Препоручена порука