Jump to content

Da li može episkop da upravlja istovremeno dvema eparhijama?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Мислим да епископ једне епархије може да управља другом само као администратор, док се не постави нови епископ на упражњену епархију, услед смрти епископа и слично... Није неки стручан одговор, али мислим да је тако... Али питање је добро, чућемо шта кажу други... 

Него који је највећи међу вама нека буде као најмањи, и који је старешина нека буде као слуга. (Лк. 22, 26)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ниједан епископ не може бити назначен на две епархије. Може само да буде мјестобљуститељ (чувар трона) друге епархије. Чак и више епархија одједном. ако га Синод или Сабор постави. То је наравно услед неких ванредних околности. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ниједан епископ не може бити назначен на две епархије. Може само да буде мјестобљуститељ (чувар трона) друге епархије. Чак и више епархија одједном. ако га Синод или Сабор постави. То је наравно услед неких ванредних околности. 

Da li na primer može patrijarh da administrira nekom mitropolijom ili arhiepiskopijom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li na primer može patrijarh da administrira nekom mitropolijom ili arhiepiskopijom?

 

Без одлуке Сабора или Синода, Патријарх не може да администрира нигде (као ни други архијереји). Митрополијом либертвилско-чикашком администрирао је патријарх Иринеј после смрти митрополита. Док није извршена арондација епархија у северној Америци.

Ако си мислио да ли Патријарх може да администрира у охридској Архиепископији. Не може јер је за то надлежан Синод Православне Охридске Архиепископије. ПОА има 4 архијереја и они су ти који ће администрирати у епархијама Архиепископије ако за тим постоји потреба. Ако би се упразнио трон Архиепископије, Синод ПОА би изабрао једног од архијереја за мјестобљуститеља до избора новог Архиепископа.

Током владавине комуниста патријарх Викентије је до (изнуђеног) постављања викарног епископа Доситеја за Архиепископа охридског администрирао епархијама у Македонији. После раскола који су комунисти 1967 спровели уз учешће Доситеја и још двојице македонских владика, епархијама у Македонији је администрирао Патријарх. Једно време и Патријарх Павле је администрирао овим епархијама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...