Jump to content

Познати исламски теолог открио јавности једну од главних тајни Ислама

Оцени ову тему


Препоручена порука

Дејан је у праву. Какво је Хришћанство у Америци и какве небулозе проповедају, није ни чудо што прелазе. Али требаш добро да упознаш веру у којој хоћеш да пређеш. И ја сам размишљао о преласку на Ислам једно време, док нисам боље упознао и своју веру и Ислам.

 

Мада хришћани нису толико активни у пропаганди о конвертитима у Хришћанство као Муслимани. Тако да изпада као да прелазе у не знам колико великом броју, што је далеко од истине.

 

Једном сам гледао клип о томе како су две девојке прелазиле на Ислам у Америци. Проповедник им је рекао да постоји неки фонд који им може помоћи да плате сва дуговања која су имали пре обраћења. Значи не поричем њихов велики труд и рад који улажу у проповедању. Нормално је да имају успеха, али им је пропаганда прилагођена и много тога не причају, а што је најгоре изврћу Библију у своју корист и додатно обмањују Хришћане. А то није лепо и поштено. Чак се супроставља и самом Курану.

 

Све је то кратког даха, и може да да фиктивно добре резултате, али на дуге стазе је осуђено на пропаст.

 

Људи су гладни, жедни Бога, и траже га. Траже га и у исламу. Због тога је неопходан екуменски дијалог са муслиманима, да им покажемо пут до живог Бога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"njihova vera je odma počela sa ratovima..."

 

A naša nije?!

Hrišćani su u roku od nekoliko decenija zatukli celu jednu kulturu rušeći hramove ili gradeći od njih Crkve (gle čuda kad to neko drugi uradi sa crkvom hrišćani se snebivaju), ubijajući sveštenike, proganjajući verne (šta mislite da su crkve u 4. veku bile pune samo zbog velikog interesovanja?) ... a za divno čudo nigde im nije pisalo da to trebaju da rade, nego baš naprotiv.

Muslimani bar imaju napismeno da je to bogougodno :)

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A naša nije?! Hrišćani su u roku od nekoliko decenija zatukli celu jednu kulturu rušeći hramove ili gradeći od njih Crkve (gle čuda kad to neko drugi uradi sa crkvom hrišćani se snebivaju), ubijajući sveštenike, proganjajući verne

 

 

(šta mislite da su crkve u 4. veku bile pune samo zbog velikog interesovanja?)

 

Нешто си гадно побркао госн. Оливер. Та рушења и Крсташки ратови су почели знатно касније.... вековима касније. Први Хришћани су били прогањани, мучени и убијани, и нису смели вековима да имају своје храмове.

 

 

Muslimani bar imaju napismeno da je to bogougodno

 

То је брате главна ствар. Њихова вера учи насиљу, а наша не. Зато ни један Хришћанин не може насиље да оправда учењем вере, док Муслимани могу. Није то неко Хришћанско прећутавање, читао си ваљда учење Исуса и апостола.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neko moje vidjenje je da muslimani vise ne veruju u Hriscanstvo nego sto veruju u Islam. Oni idu metodom eliminacije. Njima se kaze da Hriscani veruju u 3 Boga i tesko im je da shvate drugacije, a u Islamu je to dosta jednostavnije, tako da verujem da je to glavni razlog zasto je njima tesko da prihvate Hriscanstvo i napuste Islam. Inace kad pitate muslimana zasto misli da je Islam poslednja prava religija on ce Vam reci zato sto je Allah jedini Bog a Muhamed njegov poslanik. Ako mu kazete da navede neki bolji razlog on ce preci na Bibliju i nelogicnosti. Tako da ta stvar zajedno sa raznim kaznama u Islamu je ono sto odrzava Islam po mom misljenju. 

 

Обичан човек није теолог, и спреман да да одговор на свако питање о вери. Чак и они који су се спремали на то, често се нађу неспремни, и дају многе погрешне одговоре. Вера је питање срца, а од срца долази знање о вери. Џабе неком силне прочитане књиге, и силно научено знање, ако он то не осећа. Може само да ти избацује цитате, али ти ћеш осетити да је то само научено знање, празно.

 

Већина људи је вере које је због околности где су рођени, и одгајани. И од њих не можеш очекивати неки рационални, паметан одговор. Та вера је њихова, и не дају је. Све док сами не осете да им она није довољна, а пре тога морају да крену да је проучавају, да постану Боготражитељи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нешто си гадно побркао госн. Оливер. Та рушења и Крсташки ратови су почели знатно касније.... вековима касније. Први Хришћани су били прогањани, мучени и убијани, и нису смели вековима да имају своје храмове.

 

 

 

То је брате главна ствар. Њихова вера учи насиљу, а наша не. Зато ни један Хришћанин не може насиље да оправда учењем вере, док Муслимани могу. Није то неко Хришћанско прећутавање, читао си ваљда учење Исуса и апостола.

Naivni moj prijatelju koji držiš Klodovika, nisam ništa pobrkao. Naravno da ne govorim o krstaškim ratovima.

Za vreme i posle Konstantina Velikog (posebno u vreme Teodosija kad je hrišćanstvo bilo proglašeno državnom religijom romejskog carstva) hrišćani su se debelo naplatili za ranije progone, tačnije bili su brutalniji i efikasniji u tome od pagana. Budući da je paganska kultura zatrta, u potonjim hrišćanskim vekovima carstva nestalo je većina dokaza za to. Nije imao ko da piše žitija paganskih mučenika.

Šta misliš zašto je Julijan Apostata učino ono što je učinio? Sveti car Konstantin mu je pobio celu familiju (doduše ubio je i dobar deo svoje porodice). 

Julijan je jednostavno bio razočaran u hrišćanstvo.

 

Uostalom ovo je podforum koji se zove dijalog, a bojim se da dijaloga nema kad neko započinje razgovor sa: oni su vaki i vaki a mi smo vidiš dobri...

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uostalom ovo je podforum koji se zove dijalog, a bojim se da dijaloga nema kad neko započinje razgovor sa: oni su vaki i vaki a mi smo vidiš dobri...

 

Када сам говорио позитивно о Хришђанству говорио сам о настанку саме вере и нјеног почетка. Муслимани су још за живота Мухамеда кренули да убијају и освајају и то под Нјеговим вођством и командом.

 

Наравно да се зло чинило у име обе религије, наравно да будала и фанатика има на обе стране, као и добрих и поштених људи. Не приписуј ми нешто што нисам рекао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za vreme i posle Konstantina Velikog (posebno u vreme Teodosija kad je hrišćanstvo bilo proglašeno državnom religijom romejskog carstva) hrišćani su se debelo naplatili za ranije progone, tačnije bili su brutalniji i efikasniji u tome od pagana. Budući da je paganska kultura zatrta, u potonjim hrišćanskim vekovima carstva nestalo je većina dokaza za to. Nije imao ko da piše žitija paganskih mučenika.

 

Али наравно теби докази нису потребни пошто си тада живео тамо и лично видео.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaš da se ponekad zapitam šta je dobro a šta loše?

Po toj logici zapadna kultura je potpuno u pravu što svima nameće svoj sistem vrednosti i ceo svet pretvara u kopiju sebe same ne birajući sredstva za to, tumečeći svima demokratiju ljudska prava itd...

Postoje li univerzalne ljudske vrednosti uopšte?

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али наравно теби докази нису потребни пошто си тада живео тамо и лично видео.

većina dokaza jeste nestala ali nisam rekao da je sve nestalo, još uvek ih ima dovoljno, procunjaj malo po netu ako te interesuje...

 

Inače ja tada nisam živeo tamo, ali Nj. Visost jeste pa nam je on jednom prilikom pričao...

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Al je lep ovaj cvet, tamo kocka vamo droga.

 

Idemo redom:

 

Šejh Jusuf Kardavi je najpoznatiji i najuticajniji islamski teolog današnjice. Njega su nazvali, naravno nije službeno, "globalnim muftijom". Iako izgleda kao žestoki momak, on zastupa srednji put tj. put umerenosti i tolerancije. Pa je i takvih fetvi izdavao, s kojim se mnogi ne slažu. No, na zapadu se predstavlja kao aligator sa istoka, kao i svaki musliman, što je normalno kad postoje dupli aršini. 
 

Ignjatije,

 

Зашто уопште постоје такве казне ?

 

 

Zbog istog razloga kao i u Bibliji. 


Ponovljeni Zakon, glava 13: 


1 Ako ustane među vama koji prorok ili sanjar i navijesti vam koji znak ili čudo, 2 Pa se doista zbude taj znak ili čudo, što vam ga je navijestio, i on rekne: Hajde da štujemo druge bogove, kojih do sada nisi poznavao, i njima da služimo!3 Ne slušaj što ti kaže taj prorok ili sanjar, jer Gospod, Bog vaš, kuša vas, da spozna, ljubite li Gospoda, Boga svojega, svim srcem i svom dušom. 4 Samo Gospodu, Bogu svojemu, služite i Njega se bojte! Zapovjedi Njegove držite, glas Njegov slušajte, Njemu služite i Njega se držite!5 A onaj prorok ili onaj sanjar neka se pogubi, jer je poticao na otpad od Gospoda, Boga tvojega, koji te izvede iz zemlje egipatske i izbavi te iz kuće sužanjstva. On te je htio da odvrati od puta, kojim da ideš zapovjedio ti je Gospod, Bog tvoj, Tako imaš istrijebiti zlo iz svoje sredine! 


6 Ako brat tvoj, sin matere tvoje, ili sin tvoj, ili kći tvoja, ili žena tvoja mila, ili prijatelj tvoj, kojega ljubiš kao samoga sebe, hoće da te zamami tajno: Hajde da služimo drugim bogovima, koji su tebi i ocima tvojim nepoznati,7 bogovima naroda oko vas, u blizini tvojoj ili daleko od tebe, od jednoga kraja zemlje do drugoga, 8 Ne pristaj s njim! Ne slušaj ga! Neka ga ne žali oko tvoje, i ne štedi ga! Ne taji krivnje njegove, 9 Nego ga ubij! Tvoja ruka neka se prva digne na njega, da ga ubiješ, pa onda ruka svega naroda. 10 Kamenuj ga na smrt, jer pokuša da te odvrati od Gospoda, Boga tvojega, koji te izvede iz zemlje egipatske, iz kuće sužanjstva. 11 Sav Izrael neka to čuje i neka se boji, da niko više ne počini tako zlo među vama!''

Dakle, ne naređuje se zbog konvertovanja već zbog anti državne propagande. Služenje drugom bogu znači i potencijalna opasnost od sprovođenja propisa tog boga na državnom nivou. Dakle, ako se omogući svakome anti državna propaganda (propaganda je jedno a kritika drugo!) onda će u budućnosti postojati opasnost od zamene postojećih zakona YHVH sa zakonim drugog boga tj. sistema. Da bi se to sprečilo, propisana je smrtna kazna.  I kad se uspostavi Hram, po verovanju Jevreja, biće tehnički omogućena i ovakva kazna. Naravno, mnogi vole ovo da predstave kao da je to na individualnom nivou.  Tako da, smrtna kazna ne postoji zbog konvertovanje već kada konvertit krene sa antidržavnom propagandom.

To što neki praktikuju da ubijaju samo zbog konvertovanje, to je drugo. Ta pojava ima svoje okolnosti a ako krenem da objašnjavam biće dugačko. Ukratko, ne postoji ni u jednom ustavu niti zakonu muslimanske države, čak ni u Saudijji, da se otpadnik od Islama kažnjava. U Kur'anu takvo nešto ne postoji. Menja se pravni status ali nema kazne. 

 

Њихова је вера одма започела са насиљем и ратовима, а наша настала на мирним проповедима Исуса, апостола и ученика, који су били мучени и убијани, они мучени и убијани а не да су они убијали. Свако је могао слободно постати верник или напустити веру.

 

1000 X ponovljena laž postaje istina

 

Muhammed a.s. i ashabi (njegovi sledbenici) su 13 godine u Mekki trpili raznorazna maltretiranja, vređanja, mučenja, ubijanja, ... Svi su imali sablje ali niko nije nosio sa sobom. Bili su pod opštim bojkotom. Isterani iz svojih kuća na vreli pesak. Bez hrane i vode. Bez prava na humanitarnu pomoć. Bez prava na rad i trgovinu. Umirali su žedni i gladni. Bili su u potpunosti pod izolacijom dve godine. Tada je Poslaniku a.s. umro stric Ebu Talib i njegova žena Hatidža r.a. Robovima su stavljali kamenje na stomak, bičevali ih, iscrpljivali, ... A sve to na vreli pesak u pustinji. Poslanik a.s. je pokušao diplomatijom, nije išlo. Poslao je jedan deo muslimana u azil kod pravednog hrišćanskog kralja u Etiopiji. Zatim je naredio i ostalima da se presele u Jesrib. Posljednji je izašao iz Mekke uoči atentata. Povukao se daleko od očiju pagana. Ali pagani su počeli da pripremaju invazije. Jedna od invazija je odbijena tako što su iskopali velike rovove tako da su se pagani vratili kući nakon dve nedelje opsade bez borbe. Nakon 10 godina u Jesribu (kasnije preimovan u Medina) sa strahom od invazija, opsada i drugih neprijateljskih akata, Poslanik a.s. sa 12. 000 vojnika kreće na Mekku. Opkolio je Mekku i poslao delegaciju. Mekkelije su se uspaničili jer su znali šta ih čeka po njihovim plemenskim zakonima. Delegacija je obavestila celu Mekku, da svi koji budu kod kuće ili u dvorištu Kabbe kada budu muslimani ušli, biće zaštićeni od svega. Kada je Poslanik a.s. ušao u Meki, ljudi su izašli i samo čekali. Ti isti ljudi koji su godinama mučili i ubijali njemu najdraže osobe. On je svima oprostio. Čak je pomilovao i nekolicinu ubica koji su trebali biti likvidirani čim muslimani uđu. Nikome tada nije falila ni dlaka sa glave. A moglo je sve nestati. 

 

I sva ta halabuka oko nasilja i ratova nestaje kad se krene redom i objektivno. Ali, onda nastaje druga, koju je spomenuo Sir Oliver. Pa je zato bolje, ponavljati naučenu lekciju.

Погледајмо и данашње време. Где су одржаване оне намештене трибине о томе да ли је Исус разапет, шта је истина Куран или Библија.... и слична предавања ? Одржавана су у државама са већинским хришћанским становништвом. Мислиш да би код њих могло да се одради тако нешто у вези Мухамеда и Ислама.

 

Jesi li ti svestan koliko ima aktivnih misionarskih organizacija sa dugovekovnom tradicijom u muslimanskim zemljama?! Tribine možete da držite ali ne po nasleđenoj navici iz vreme kolonijalizma gde se pljuvalo po svemu što je islamsko. Jasno da bude, vređanje ne tolerišemo. 

 

Такав ти је био и Комунистички режим. Свака идеологија која кажњава оне који из ње иступају или који против ње говоре, и која не дозвољава јавну критику и могућност учења друге, значи да стоји на климавим ногама. И зато је штити страх, лажна пропаганда, и насиље.

 

 

Eto, komunisti nestali, muslimani opstali. A koliko se da videti, i vi ste pri kraju ako ne preduzmete nešto pod hitno. 

 

Да поновим још једном. Не верујем да је убијање одступника из вере 100% заслужно за постојање Ислама. Наравно да није и Кардави сигурно то и не мисли. Али верујем да је то допринело, и да и дан данас доприноси очувању Ислама у одређеној мери.

 

 

Nije uopšte doprinelo, jer svako može da ode iz svog mesta i adio mare.  I upravo se to dešava, muslimani emigriraju na Zapad  i slabo konvertiraju. Ako se izuzmu šije i iz koristi zbog azila, zanemarljivo. Ali, danas ima nekih koji se prave pametni da bi bili popularni. 

Не знам много о Исламу, али знам да је то јако компликована тема, која захтева студиозност, и да не треба олако га одбацивати, него му треба прићи са поштовањем, и водитити екуменски дијалог са представницима Ислама.

 

 

Poštovani Đorđe, drago mi je da sam ovo pročitao. Sve što vas zanima u vezi Islama i muslimana, slobodno možete me pitati. Naravno, i o svemu ostalom. Samo bih dodao u vezi studija o Islamu da im nedostaje objektivnost.

Те теме су постављане у већински хришћанским државама, где је хришћанство изгубило своју доминацију, и замењено је са секуларизмом. То су земље које у својим уставима су избациле хришћанство, а убацили "људска права", "толеранцију". Велико је питање могу ли се оне назвати хришћанским земљама, када им је елита, која их води, одбацила хришћанство.

 

Zanimljivo je, uvaženi Đorđe, da su hrišćanske države izbacili Hrišćanstvo iz svojih ustava a da je istovremeno Hrišćanstvo uz Judaizam spomenuto u ustavima mnogih muslimanskih država. Nedavno je Hrišćanstvo uz Judaizam ubačeno i u egipatskom Ustavu i to u čl. 3. 


Треба се знати какав је Ислам на Зпаду, а какав у шеријатским државама. Не причају исту причу. Када би Амери видели сакаћење лолова, каменовање прељубница, и убиство брата који је прешао на Хришћанство.... променили би мишљење.

 

 

Ameri svakodnevno gledaju sakaćenja kad se bande zakače međusobno. Preljubnice ionako izvise pa sami sebi, krk. A ubistvo brata koji je prešao na Islam?! Ma jok, to ne postoji, jel de? Smrtna kazna se izvršava i kod amera. 

Zapadnjaci mi se sviđaju što oni prvo pročitaju islamsku literaturu pa onda odlaze na licu mesta da sve provere. 

Наравно да имам поштовања према ономе што је добро у Исламу, као и према Муслиманима. Има пуно тога доброг у Исламу,   али "мало квасца сво тесто ускисне"

 

E, onda bi trebali taj kvasac eliminisati. 

 

На силу се ништа није одржало. Свака сила може кратко време да одржава заједницу. Сила дође и прође. Исто тако тешко могу да поверујем да је само сила оно што одржава ислам у шеријатским државама, него има ту још нешто друго. Шта је то, не знам.

 

Šerijatska država u pravom smislu ne postoji danas ni u zadnjih 100 godina. Najbliže tome je Saudijska Arabija iako kraljevska porodica se petlja previše. Ustvari, istorijski je bilo ovako: Od raspada Hilafeta 1924. godine kreće se svestrano na minimalizovanju šerijata i islama. Kolonijalizam, sekularizam, nacionalizam, socijalizam, komunizam, liberalizam, i sad neka demonkratija, ... su zamenjivali Islam u sve sfere. Do '67 sve islamske obrazovne institucije su bile pod direktnom kontrolom  režima. Na njima su se izučavali ovi prethodno nabrojani sistemi i govorilo se da je spas u tim sistemima a ne u Islamu. Od '67 kreće osnivanje nezavisnih islamskih institucija iz raznih oblasti. Islamska svest jača pa je glas za islamski identitet bio sve glasniji. Naravno, u krvi ugušivan nekoliko puta. Tako da, kako kažu kojekakvi eksprti, od '67 do danas odvija se proces reislamizacije muslimana dok se do '67 odvijao proces deislamizacije muslimana. Dakle, nikakav šerijat nije bio do '67 sem, eto u Saudijji. Od tada, mnoge muslimanske zemlje pokušavaju povratiti šerijat ( i islamski identitet) kojeg su ukinuli kolonizatori, mada delimićno uspešno i neadekvatno. 

Zanimljivo je da u Grčkoj (EU), u zapadnoj Trakiji, još uvek postoje šerijatski sudovi a njihove presude su jednakovažeće sa sekularnim.

Neko moje vidjenje je da muslimani vise ne veruju u Hriscanstvo nego sto veruju u Islam. Oni idu metodom eliminacije. Njima se kaze da Hriscani veruju u 3 Boga i tesko im je da shvate drugacije, a u Islamu je to dosta jednostavnije, tako da verujem da je to glavni razlog zasto je njima tesko da prihvate Hriscanstvo i napuste Islam. Inace kad pitate muslimana zasto misli da je Islam poslednja prava religija on ce Vam reci zato sto je Allah jedini Bog a Muhamed njegov poslanik. Ako mu kazete da navede neki bolji razlog on ce preci na Bibliju i nelogicnosti. Tako da ta stvar zajedno sa raznim kaznama u Islamu je ono sto odrzava Islam po mom misljenju. 

 

Prijatelju, mi Hrišćanstvo ne eliminišemo. Mi na Hrišćanstvo gledamo kao sebi bliskoj teologiji. Ali se ne slažemo u vezi nekih stvari. Što se tiče Trojstva, ne samo muslimani već sam primetio da ni mnogi hrišćani ne razumeju Trojstvo. Čak nemate ni iste definicije. I nije samo u Islamu jednostavno, što se tiče shvatanja Boga, već i u Judaizmu. Ako gledamo hronološki, samo vi odudarate. 

Kada pitate muslimana, on će vam odgovoriti srazmerno svojim znanjem, okolnostima, ... Kao i svaki čovek. Ja ću vam odgovoriti  zašto mislim da je Islam "poslednja vera".

Pre svega, Islam nije poslednja vera već je Kur'an poslednja Objava od Boga. Mi tvrdimo da je Islam oduvek. Islam znači "pokornost Bogu" a musliman znači "pokoran Bogu". Tako da je musliman bio i Adam a.s. i niz ljudi od Adama a.s. i hzr. Eve. Mi smatramo da je Božija vera bila oduvek ista. Samo se Šerijat menjao. Dakle, svi proroci su verovali isto samo su im propisi bili drugačiji. I svi su proroci govorili i pozivali na obožavanje Jednog Jedinog Boga. Dakle, Kur'an je samo nastavak ovog kontinuiteta. Kur'an nije objavljen da donese nešto novo u teologiji već da ljude pouči onom starom verom i praksom svih proroka. I ja vam preporučujem da uzmete i Bibliju i Kur'an kao i razne knjige,  i redom krenite istraživati i uspoređujte. Krenite od Judaizma preko Hrišćanstva do Islama. I biće vam sve jasno. A one muslimane koji odmah prelaze na Bibliju zaobiđite. 
 

Islam održava svoja struktura koja prija ljudima. Kakve kazne, kakvi bakrači? Ko želi da sedi u zatvor pod kaznom? A šta onda održava Islam na Zapadu?! Nema kazni, nema bakrača.

 

Sir Oliver, on 14 Feb 2013 - 11:52, said: Muslimani bar imaju napismeno da je to bogougodno   То је брате главна ствар. Њихова вера учи насиљу, а наша не. Зато ни један Хришћанин не може насиље да оправда учењем вере, док Муслимани могу. Није то неко Хришћанско прећутавање, читао си ваљда учење Исуса и апостола.

 

 

Izvolite citirajte normativne izvore Islama. 

Ima jos jedna nezgodna stvar ako zelis da ubedis muslimana. Cak i ako uspes da mu objasnis sustinu hriscanstva, i on to razume, reci ce da je tebe poslao Sejtan i da mu ti ne mislis dobro. 

 

Citiram  Đorđa R.: "Обичан човек није теолог, и спреман да да одговор на свако питање о вери. Чак и они који су се спремали на то, често се нађу неспремни, и дају многе погрешне одговоре.".

 

 

 

U islamu vlada situacija koji bi inače vladala i u hrišćanstvu da nije bilo onih Vaseljenskih Sabora, sad bi svi zajedno u jednoj Crkvi bili i ikonoklasti i ikonoduli i monofiziti i monteleti i pelagijani i kojekakvi gnostici itd. itd. A svi bi tvrdili da su jednako pravovjerno vjerujući hrišćani. A prema tome onda tako i izgledaju te sve islamske nauke, islamski učenjaci i te njihove izjave potom, svaki tvrdi što mu prvo padne na pamet itd. Ne postoji jedan jedinstveni islam ni nauka islama, postoji samo jedna velika iluzija o jedinstvu islama. Inače taj Kardavi mi ne spada u nekakve baš mnogo vjerodostojne tumače islama. Više medijska zvijezda i popularna vjerska celebrita nego ozbiljan teolog ili bilo šta drugo u tom smislu.

 

 

 

Svi muslimani veruju isto, verska praksa je ista, isto uče Kur'an, isto je sve. Skoro sve je definisano za vreme Poslanika a.s. tako da Ulema ne menja ništa. Dakle, nešto što je već Poslanik a.s. objasnio Ulema samo ponavlja. Ulema se razilazi u islamsko pravo i to u sporednim stvarima. I to je pozitvno.

Dakle, kad je u pitanju pravo to ide ovako:

Nije lako biti akademik. E, Ulema je kao što su akademici- najviši stručnjaci raznih islamskih nauka. Svaki teolog u skladu sa svojim znanjem i razumevanjem donosi fetvu. Međutim, ispravna je ona fetva koja sadrži najjači šerijatski dokaz. Šerijatski dokaz je nepoznato nemuslimanima jer razni stručnjaci za islam nemaju vreme da objasne. U Islamu, glavnu ulogu igra šerijatski dokaz. Može svako svašta da priča ali se prihvata samo dokaz. Izgleda da nekima smeta ta prevelika sloboda govora Uleme. U š. dokaz spadaju svaki ajet, hadis ili praksa ashaba, tabina ili tabitabina koji se konkretno odnose na pravni problem. Dakle, centralno mesto  u donošenju konačne obavezujuće fetve su dokazi. Postoje više vrsta fetvi ali osnovne su savetodavna i obavezujuća. Kada ne postoji nijedan šerijatski dokaz onda je procedura ista samo što glavnu reč ima većina Uleme. Dakle, prihvata se ono mišljenje koje zastupa većina Uleme.

Citirati neko slabo mišljenje kako bi potom bilo lako oboreno i na taj način dokazano da je Islam ovakav ili onakav je prevara, s obzirom na objašnjenu funkcionalnosti. Ali, lakše se prodaju knjige i više ima gledanost.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi, hrišćani, nalazimo se u jedno jako zanimljivoj situaciji. Hrišćanstvo kakvo poznajemo je rezultat susreta s jedne strane Evanđelja i s druge strane, grčke kulture i filozofije. U toj interakciji nastala je teologija, ali je zajedno sa bogatstvom kategorijalnog aparata i finim nijansiranjima određenih problema, teologija je naslijedila i teret raznih dilema i nedorečenosti. Rezultat toga su brojne jeresi, a izgrađivanje dogmatike je rezultat otklona od tih promašaja i pokušaj da se Istina izrazi u formi kategorijalnog aparata koji je naslijeđen iz grčke filozofije. 

Elem, istorijske okolnosti su dovele do toga da Crkva Zapada i Crkva Istoka se razvijaju u duhovno, filozofski i pravno različitim pravcima. Prepuštanje pretjeranom uticaju filozofije je na zapadu dovelo do nečega što će Niče nazvati "smrt boga" tj smrti boga filozofa (boga metafizike). Stanje ni do danas nije sasvim promijenjeno i u ovaj prazan prostor uplivava islam koji nudi jedinstvo teorije i prakse, lako shvatljiv sistem vrijednosti i zadovoljava čovjekovu žudnju za bogom. No, ono što je za nas bitno je da je to prazan prostor i da možemo da ponudimo zapadu što su i oni nekada imali, ali što je skrajnuto i pomalo izgubljeno - Istinu i živog Boga. Naravno, i mi smo daleko od savršenstva, ali i pored svih naših nedostataka i problema, vjerujem da još čuvamo vatru Istine 

 

Izvinjavam se za ovako uprošćavanje ;(

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ponovljeni Zakon, glava 13: 1 Ako ustane među vama koji prorok ili sanjar i navijesti vam koji znak ili čudo, 2 Pa se doista zbude taj znak ili čudo, što vam ga je navijestio, i on rekne: Hajde da štujemo druge bogove, kojih do sada nisi poznavao, i njima da služimo

 

Pored toga što je u pitanju Stari Zavet jasno se vidi sledeće :Govori se o proroku a ne o verniku, radi se o odvlačenju u paganska verovanja, a Hrišćanstvo se u Islamu, koliko mi je poznato, tretira drugačije od paganizma. Tako da ti to poređenje ne stoji.

 

Jesi li ti svestan koliko ima aktivnih misionarskih organizacija sa dugovekovnom tradicijom u muslimanskim zemljama?! Tribine možete da držite ali ne po nasleđenoj navici iz vreme kolonijalizma gde se pljuvalo po svemu što je islamsko. Jasno da bude, vređanje ne tolerišemo.

 

Pa gde su te tribine ako je dozvoljeno ?

 

Eto, komunisti nestali, muslimani opstali. A koliko se da videti, i vi ste pri kraju ako ne preduzmete nešto pod hitno.

 

Komunistički bogovi su bili privremeni, a muslimanski je ipak nevidljiv i kažnjava nevernike večnim mukama za razliku od komunističkih. Tu su se komunisti zeznuli, uništio ih je materijalizam. Islam je dosta jednostavan i praktičan a i žestoko preteći, ne zahteva mnogo razmišljanja sve je propisano, i ne dozvoljava sumljanje u njegova učenja jer te čeka večni oganj ako sumljaš u Kuran. Neko je sve to lepo sklopio i ponudio ljudima, ljudi prihvatili i širili dalje. Isto tako opstaje i komunizam u Kini i S. Koreji, paganizam u Africi, Hinduizam i Budizam u Indiji i ostalim državama. Ljudi prihvataju ono što im je primamljivo, nudi recept za organizovan život, zvuči lepo i obećava rajski život uz jednostavne obrede i poštovanje određenih propisa. Hrišćanstvo je malo drugačije.

 

Kako smo to mi pri kraju ? Šta bi trebalo da preduzmemo ? Da postanemo Muslimani ili da menjamo metode, šta predlažeš kao rešenje ?

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...