Jump to content

свештеник Љуба Милошевић (сајт Светосавље) о екуменизму Епископа Григорија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Tacno je da dijalog u Ljubavi Bozijoj treba sprovoditi na svim frontovim,

dakle, nezapostavljati takav dijalog ni kada je u pitanju neko sa kojim se ne slazete 100% a nalazi se  unutar

sabranja vaše pomesne Crkve.

Kako možete u verskom smislu to dvoje izjednačavati? Jedni veruju u Hrista i ispovedaju ga po Evandjelju, a drugi ga odbacuju i veruju po Talmudu.

Nisam ih nigde izjednacio.

ZASTO MI IMPUTIRATE DA SAM IH IZJEDNACIO?

 

Jasno sam napisao da i sa njima treba doci do dijaloga. Ako treba da "svi budu jedno" zasto bi neko privilegovao rimokatolike?!

Ne izjednacavam ih, ako pricamo o dijalogu, u dijalogu su svi isti kao i pred Bogom zar ne?!?!

Nema vise ni Judejina ni Grka... Mislim da tako stoji u Pismu?!?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nekome je baš lepo da bude protiv episkopa SPC

Istorija belezi primere mnogih episkopa koji nisu bilu u pravu. Zasto bi se i danas desavalo da svi budu kako treba?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам те напао. То је само твој осећај. Такав осећај не би требао, као хришћанину, да ти буде друг. Јер, такав осећај сведочи присуство самољубља. Лично се борим са тим кореном сваког греха.

Оно што код тебе постоји је контрадикторност, у најмању руку. У једном посту тврдиш, односно питаш се "зашто би нас римокатлици интересовали" и онда распалиш по свима нама које они интересују. После тога тврди да "ниси против дијалога" и питаше се "где си ти то говорио да си против". Дакле, контрадикторан си. Мораш се потрудити да будеш одређенији и јаснији у својим ставовима и онда ћемо избећи непотребне неспоразуме.

Друго, ако под екуменизмом подразумеш синкретизам (мешање свега и свачега по сваку цену), онда позови - и ја ћу устати против, заједно са тобом. Међутим, екуменизам није синкретизам. Јединства међу хришћанима нема и неће бити уколико не буде превазилажења спорних питања која нас деле.

 

А ко каже да ћу ја предвати на Богословском факултету? Ево, породицу си ми обрадовао. Ако нешто знаш, реци, јер би то заиста променило наше животе? :)

Neko je pomenuo u postu da ces predavati, hvala, sad mi je laknulo! ;)

 

Hvala to, o sarkasticni duhovnice, bez Vas ne bih znao nista...

Mada, nadjite neke instant vernika pa sa njima tako dijalog vodite, ja tako ne znam... Izvinite, ali ne znam... Ja sam ipak bogoslov ne lekar...

 

(Sada ce administratori da reaguju ali sam samo odgovorio Aleksandru kako zasluzuje i njegovim jezikom, da se prilagodim tom besu, teskobi, ne znam kako se to zove...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Епископ Иринеј Буловић.

Ево још једног доказа да се свети оци тумаче кроз историски контекст.

I episkop Artemije je bio Justinov ucenik. Najomiljeniji jer je imao najjacu veru. Cak mi je i prorekao da ce mu se desavati sve sto mu se desava...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Џабе ти њој пишеш и постављаш мишљње владике Иринеја. Она не жели да изађе из свог шанца јер јој је ту лепо. То је поента целе приче. Зато и кажем да са таквима не треба губити време и дискутовати о оваквим питањима.

Veoma hriscanski odgovor.

Iz tebe covece kipti mrznja, kljuca... Samo sto ne explodiras. Ona je dama, kako mozes tako sa njom. "Sa takvima"- nedopustivo... Sad znam da i zene degradiras!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam ih nigde izjednacio.

ZASTO MI IMPUTIRATE DA SAM IH IZJEDNACIO?

 

Jasno sam napisao da i sa njima treba doci do dijaloga. Ako treba da "svi budu jedno" zasto bi neko privilegovao rimokatolike?!

Ne izjednacavam ih, ako pricamo o dijalogu, u dijalogu su svi isti kao i pred Bogom zar ne?!?!

Nema vise ni Judejina ni Grka... Mislim da tako stoji u Pismu?!?!

 

Nema više ni muška ni ženska, i to tako stoji u Pismu. pa kad ti je sve to svejedno onda zašto onda ne rukopolažete ženske za sveštenike i episkope? I kad je to tako sve isto mi odosmo onda ekumenisat s protestantima a vi možete sa sajentolozima, Coca - Colom i s kim prije stignete, hahahaha!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gledao sam Velibora Dzomica na jutjubu gde on u raspravi sa Novakom Adzicem kaze da Nikodim Milas nije ni relevantan teolog a ni covek za pitanja prava i slicno te da od njega ima daleko strucnijih. Mozda jer pominje autonomiju CPC u pisanju Rusima i nedvosmisleno naglasava da je CPC samostalna. Dzomic zastupa Amfilohijevo stanoviste. Amfilohije je Justinovac.

 

Ili cemo se vezivati za Nikodima kako nam prija, da li je ok ili nije?!

Sta cemo sada?

 

Potrazite dijalog Dzomicev i Adzicev na jutjubu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није. У Зизијуласовој Тријадологији нема "градације".

 

Не, барем не у православној. Градација, односно субординација је постојала код Отаца апологета, у другом и трећем веку. Четврти век је дефинитивно решио тај проблем.

 

Н.Петровић ме је цитирао: ,,Иако се о Тројици говори као о једнаким Личностима, ипак постоји градација која указује на првога - тј. Оца.'' То је једини контекст где сам споменуо градацију.

 

Пажљиво сам бирао реч за то објашњење. Мислим да је оно од изузетне важности и зато скрећем пажњу на следеће (речи м.Зизјуласа):

 

„Заједно" и „истовремено", које се односи на ,,једно" и на мноштво у Богу, има такав смисао да унутар ове истовремености постоји извесна градација. Ова градација представља друго начело, које су углавном Кападокијци увели. То је градација узрочности. Другим речима, појављивање трију ипостаси није без узрочности. (Догм. теме, стр. 199)

 

Потребно је пажљивије да саслушамо једни друге када је реч о теологији. Можда на овој теми није згодна прилика за то.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајмо овако, један конкретан пример. Састану се православни и римокатолички теолози и великодостојници (епископи и бискупи) ради дијалога о превазилажењу раскола. Томе се нико овде не противи, јел да? У реду, шта онда треба да раде, како да почну:

 

1. Као да су друштво астронаута или књижевника, да одмах пређу на дискусију или

2. да пре почетка, рецимо, председавајући упути молитву Богу, да Духом Светим надахне и помогне дијалог.

 

Да ли у другом случају долазе под удар поменутог канона Цркве? Дакле, зашто је спорно да се у заједничким сусретима (то не значи једну Цркву, не значи јединство) призове Бог у помоћ у тешким разговорима? Зашто је боље да то решавамо сами, без мешања Бога?

Episkop = biskup. Ne znam da li ste to znali?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Ако имаш мужа, изволи па на њему празни своју негативну енергију. Немој на мени. Мени је и ова што је имам сасвим довољна.

 

Kakav odgovor?!

Sebe stavljas u recenici gde pominjes njenog muza?!

 

Neprimereno i nezrelo!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema više ni muška ni ženska, i to tako stoji u Pismu. pa kad ti je sve to svejedno onda zašto onda ne rukopolažete ženske za sveštenike i episkope? I kad je to tako sve isto mi odosmo onda ekumenisat s protestantima a vi možete sa sajentolozima, Coca - Colom i s kim prije stignete, hahahaha!

Ono se odnosi na misionarenje a ne na rukopolaganje.

 

Hristos prica u kontekstu da su svi narod Boziji a nema pomena o ukopolozenj. Zbog takvog tumacenja se i desava sta se desava.

 

Smej se grohotom, pristaje ti!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нису за саблазан увек криви они који саблажњавају. И Христос је многе саблазнио па су отишли од Њега. Саблажњивост је одлика слабости. Што смо у вери слабији то смо склонији саблажњавању. Наравно, о томе морају водити рачуна пастири Цркве. 

Koga je Hristos sablaznio?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У питању је Шмеман, ког је цитирао о Љуба :)

Izvini, a ko je Smeman spram Milojkova?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

,,Зар вас ово саблажњава'' - чувене речи Христове. И многи ученици су отишли од Њега, и више нису ишли за Њим.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...