Jump to content

Православац или Србин

Оцени ову тему


Православац или Србин  

61 члановâ је гласало

  1. 1. Шта сам?

    • Православац
      10
    • Православац и Србин
      38
    • Србин и Православац
      7
    • Србин
      2
    • Ја нисам одавде
      1
    • Нешто друго
      3


Препоручена порука

Ипак, оно што сам написала још у првом посту на овој теми, стварно је тако. Сад се ту поставља питање, зашто се ти људи не осећају Србима?

једноставно, испада да се никад нису осећали добродошли, или никад нису хтели да се асимилирају на неки начин. ;)

остали су странци, таквима их и треба третирати што се мене тиче.

Медо, поправи молим те мој пост изнад...нешто сам скарабуџила погрешно са овим цитирањем, па ни на шта не личи  8086.gif

сређет  :drugarstvo:
Хвала царе! isus-sinai

Ово за странце...пре пар дана на тв-у гледам интервју са неким мушкарцем, који је (ваљда Немац, можда и Аустријанац) дошао у Бг и ради у некој интернац. фирми (нисам ухватила почетак интервјуа па су ми информације збрда здола). И сад тај човек, од својих 30-ак година, феноменално прича српски. Има акценат, али убада све одлично. Каже, одушевљен је Београдом, Србијом уопште (навео и наше мане, није да није) и довео будућу жену такође овде. Додуше, она му је сад већ жена јер су се венчали у општини у Бг. И сав срећан, показује венчани лист на српском. Одушевљен! Решили људи ту да живе, ту ће вероватно и деца да се роде...и ето. Мој жму је, додуше, одмах прокоментарисао да је тај "сигурно неки шпијун", али мени се искрено допала репортажа

uCttp1.png

Th1rp1.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесам, приметио сам. Ово сам нашао на нашој групи на фејсу. :drugarstvo:

Да ли је већи Србин онај који је родом Србин и оде да живи у иностранство (или није патриота), или странац који заволи Србију и настани се у њој?

Тачно тако...то је оно о чему причам...

Имамо пример Немачке породице Керн(мислим) у Чачку...

Који су направили пивару..пар зграда...музеј итд...донели културу у Чачак..

Прихватили Правиославље и помагали Србији...

И они су Срби...већи од неких на овом форуму...

to o tome , da  sad neko koga najvise nevolas recimo turci pocnu da dolaze i izgradjuju i tako kao ti sto ih opisa dadnu ,za tebe postaju srbi ,a srbi koji slucajno nije po volji  ga ispises iz imena srbi ,joj alme nasmija sada ,izvini nije zlonamjerno,istoriju isto ti poznas sto bi se mucili onda kad tebe mozem pitat
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мој жму је, додуше, одмах прокоментарисао да је тај "сигурно неки шпијун",

;) smej.gif smej.gif smej.gif smej.gif :drugarstvo: isus-sinai 8086.gif
Не стај на муку, удадох се за Илију Чворовића  smej.gif :) smej.gif

uCttp1.png

Th1rp1.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

како да не, само у твојим ружичастим утопијским сновима.

хоћеш да кажеш да треба да сад лепо експортујемо све остале који нису Срби и направим ''чисту'' националну државу?

шта је следеће - стерилизације, концентрациони логори?

ајде важи  confused1

Ти се стварно просипаш и измишљаш..

Ај лепо поново приочитај шта сам написао...нигдје нисам споменуо ево твоје измишљотине...

а те либералне форе са Б92 неком другом!

Heghlu'meH QaQ jajvam

http://orthodoxbrotherhood.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

како да не, само у твојим ружичастим утопијским сновима.

хоћеш да кажеш да треба да сад лепо експортујемо све остале који нису Срби и направим ''чисту'' националну државу?

шта је следеће - стерилизације, концентрациони логори?

ајде важи  confused1

Ти се стварно просипаш и измишљаш..

Ај лепо поново приочитај шта сам написао...нигдје нисам споменуо ево твоје измишљотине...

а те либералне форе са Б92 неком другом!

па кад изјавиш нешто типа Србија Србима, просто не знам колико далеко то иде ...

информиши се ко су све грађани државе у којој живиш.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

па кад изјавиш нешто типа Србија Србима, просто не знам колико далеко то иде ...

информиши се ко су све грађани државе у којој живиш.

Опет ти..

Шта бре причаш?

Ајде погледај шта пишем поново ти речем...

Мало пре сам спомену Немце који су већи Срби и од тебе и мене..

Ја причам о духовној завету Срба...а не расној или етничкој...

Пример Јевреја!

Heghlu'meH QaQ jajvam

http://orthodoxbrotherhood.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

па кад изјавиш нешто типа Србија Србима, просто не знам колико далеко то иде ...

информиши се ко су све грађани државе у којој живиш.

Опет ти..

Шта бре причаш?

Ајде погледај шта пишем поново ти речем...

Мало пре сам спомену Немце који су већи Срби и од тебе и мене..

Ја причам о духовној завету Срба...а не расној или етничкој...

Пример Јевреја!

духовни завет Срба је Христу, а не територији или нацији, или чему год већ.

извини, ал ја видим човека испред Бога, независно од било које друге припадности.

све што се сукобљава у тој слици са вером, није како треба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

духовни завет Срба је Христу, а не територији или нацији, или чему год већ.

извини, ал ја видим човека испред Бога, независно од било које друге припадности.

све што се сукобљава у тој слици са вером, није како треба.

О завету са Христом и причаааам...Ромеја-Србија-Јевреји....

Ај човече читај лепо...

Heghlu'meH QaQ jajvam

http://orthodoxbrotherhood.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

духовни завет Срба је Христу, а не територији или нацији, или чему год већ.

извини, ал ја видим човека испред Бога, независно од било које друге припадности.

све што се сукобљава у тој слици са вером, није како треба.

О завету са Христом и причаааам...Ромеја-Србија-Јевреји....

Ај човече читај лепо...

аааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааа, сад тек капирам.  confused1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па интересантно је то што се углавном и не изјашњавају као Срби. Живим у Поморављу и овде нема пуно "шареног" становништва. Е сад, имам комшије који су католиц. Али не кажу да су Срби католичке вере већ-Горанци. Они, искрено, максимално цене православне празнике да то иде дотле да неће ни дрва да цепају кад је рецимо Мала Госпојина или данас Крстовдан. За сваку похвалу.

Онда рецимо, моиј супер друг из основне школе, који је и рођен у мом граду и његови родитељи су `50.-их такође рођени у мом граду. Можда и бабе и деде. Они су такође католици, али се увек изјашњавају да су Хрвати. Не само баба и деда, већ и тај мој школски друг. Никад није рекао да је Србин католичке вере (иако му је мама 100% Српкиња, православне вере). Још у 1. основне се изјашњавао као Хрват.

Тако да ја, заиста никада нисам чула реченицу:"Ја сам Србин муслиманске вероисповести или Србин католичке или Србин хебрејске вере". Вероватно то постоји, али ја то нисам чула. Чак ни док сам 7 година живела у Зрењанину, где је мултинационална средина и некако је чешће дружење и сретање са људима других нација и религија но у мом родном Поморављу.

Evo da ti  učinim, pa da možeš da kažeš da si čula/pročitala -  ja jesam Srbin i katolik...čak...katolički sveštenik. A ima nas još, itekako, i govorimo da smo Srbi katolici, ali neki pravoslavci imaju problema da to čuju, a i neki katolici imaju takođe problema da to čuju, pa - kao, niko im nije rekao.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

О завету са Христом и причаааам...Ромеја-Србија-Јевреји....

Ај човече читај лепо...

Osim deklarativnog, druže, ne vidi se skoro ništa u praksi - nemoj da se lažemo. Srbija je 4 na svetu po broju abortusa. Godišnje stradaju 3 grada veličine Kragujevca,  korumpiranost na sve strane, kriminal, a ti govoriš o zavetu! Bilo bi lepo kad bi počeo da se i primenjuje. Pa umesto da se gleda ko je veći Srbin, da se malko zarotira pa da se vidi ko je veći Hrišćanin. Jedno sa drugim, NAŽALOST, nije baš tako čvrsto povezano, a i samo ovo drugo spašava, prvo ume i da pogubi.

Verbum Domini Manet in Aeternum!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo da ti  učinim, pa da možeš da kažeš da si čula/pročitala -  ja jesam Srbin i katolik...čak...katolički sveštenik. A ima nas još, itekako, i govorimo da smo Srbi katolici, ali neki pravoslavci imaju problema da to čuju, a i neki katolici imaju takođe problema da to čuju, pa - kao, niko im nije rekao.

У реду, ја сам само била искрена кад сам рекла да нисам никад чула. Али ни једног тренутка нисам помислила да се сви тако изјашњавају. Поштујем, максимално. Клизава тема, па да не дође до неког погрешног тумачења и евентуалног дурења  :291291291:

uCttp1.png

Th1rp1.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У кратком тексту протојереја - ставрофора Зорана Крстића,несумњиво присуствује истина у одређеном виду и количини.Међутим,проблематична срж и тежиште ове приче,по мом мишљењу,присуствује у виду недовољно објективног промишљања о неизбежној комплексности и свесложености која је инхерентна сваком историјском процесу,контекстуално недоречених и самим тим потенцијално једносмерених изјава,скоро "подразумеваној" кривици српске државе,етноса и Цркве за одрицање националног идентитета оном другом делу српског корпуса који је "преверио",те се,сходно томе,основано поставља питање добраног присуства психолошко-социјалног и религиозно-политичког поједностављења и упрошћења које овај и овакав поглед на историју и њене процесе,носи у себи.На сву особеност и комплексност многовековног историјско-политичког,социјално-економског,психолошког,културног,антрополошког и религиозног процеса изграђивања кроз прожимање са другим народима и њиховим схватањима свих тих круцијалних питања,сам тај веома компликован и сложен процес поистовећивања верског и националног момента у животу српског народа,не треба и не сме бити овако једнострано третиран и упрошћено доживљен и схваћен.

Где се овде поставља питање оквира,врсте и квалитета свеживотног односа према српском православном етносу од стране оних који су се на политичко-религозној основи одвојили од свог народа? Где је овде питање одређеног неизбежно психолошки укорењеног осећаја својеврсне кривице као и логично происходећег одређеног степена анимозитета огромног броја конвертита према сопственом народу који је историјски остао укорењен у својој вери? Где се овде поставља питање несумњиве и необориве историјске чињенице о планском и систематичном продубљивању политичког,религиозног јаза између "Срба-православаца и Срба-осталих" од стране политичких и политичко-религозних ентитета који су вековима владали балканским просторима? Зар се заборављају непорециве историјске чињенице насилног мењања идентитета огромном делу српског корпуса и то управо кроз призму религиозног? Постоји на десетине,десетине питања која се генеришу из оваквог паушалног,површног и једностраног приступа овом проблему и која са правом бацају сенку на потпуност и циљну оствареност датог текста.Део кривице несумњиво стоји до нас и о њеним узроцима и последицама се може дискутовати,али опасност оваквог,чини ми се,заиста скоро једностраног приступа одређеној проблематици лежи у скоро сигурном амнестирању од одговорности оне другог или других,чија улога је итекако била доминантна и која се никако не сме пренебрегнути...зарад истине.

Дати текст је,сума сумарум,не само тексутално кратак већ је садржајно и идејно фрагментаран и не даје праву и потпуну истину о проблему о коме говори.Изузетно ценим проф.Дарка Танасковића и убеђен сам да би са његове стране постајале одређене ограде од датог текста у коме је цитиран.

У сваком случају,не желим,понављам,да негирам и онај истинити део о нашој слабости,нашим пропустима,лошим потезима и лошим резултатима који су из тога происходили.

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...