Jump to content

Рукоположени први кандидати за војне свештенике у Војсци Србије

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 48
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Моја Крсна Слава, Свети Димирије Солнски. Па Свети Георгије, итд, итд... Било је војника хришћана колико хоћеш. Сети се, Христос није осудио римског капетана, када Му се овај обратио. Није га укорео зато што је војник.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је у Србији још увијек обавезно одслужити војни рок?

 

Не. Укинуто је служење војног рока. Могуће је служити на добровољној основи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не разумем? 
 

Модерни ратови су увек агресорски, увек веће зло...

Моја Крсна Слава, Свети Димирије Солнски. Па Свети Георгије, итд, итд... Било је војника хришћана колико хоћеш. Сети се, Христос није осудио римског капетана, када Му се овај обратио. Није га укорео зато што је војник.
Па зар нису они умрли мученичком смрћу пре него што су имали и прилике да се одрекну службе? Али капетан није био хришћанин, а Христос је од хришћана тражио савршенство, од других не...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па схватио сам ја, само не схватам как?о хришћанин може да буде војник у модерној држави?

Модерна држава ???

Да ли закључаваш врата свог дома кад излазиш из њега, или кад одлазиш на починак ?

Шта би предузео кад би угледао или чуо провалника који ти  улази у кући, пљачка те,  можда покушава да уђе у собу твог детета......, и све то у модерној држави  ?

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Код нас војни свештеници имају и парохије за које су задужени, мислим да немају никакав војни чин.

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Модерни ратови су увек агресорски, увек веће зло...

Па зар нису они умрли мученичком смрћу пре него што су имали и прилике да се одрекну службе? Али капетан није био хришћанин, а Христос је од хришћана тражио савршенство, од других не...

 

Ратови су увек зло. У хришћанству не постоји "свети рат". Но, хришћанин је дужан да учествује у одбрамбеном рату, јер би неучествовање произвело још веће зло - страдање ближњих и недужних. Али, и у таквом рату, хришћанин мора имати свест да је убијање зло. Да жали, а не да ликује над мртвим непријатељем. Канонско предање Цркве предвиђа епитимје за војнике који су убијали и у одбрамбеном рату (видети каноне Светог Василија Великог). Да ли су ти људи реално криви? Нису. Па зашто их онда канонско предање позива на покајање, дајући им епитимију? Да бисмо сачували свест да је убијање грех, да не постоји "правда" која би убиство оправдала. Нажалост, како рекох, некада се не питамо хоћемо ли то зло чинити. Једноставно морамо, јер нечињење значи још веће зло.

 

Не, нису се одрицали службе. Умирали су оног тренутка када су проказани као хришћани и када су одбили да се одрекну Христа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ратови су увек зло. У хришћанству не постоји "свети рат". Но, хришћанин је дужан да учествује у одбрамбеном рату, јер би неучествовање произвело још веће зло - страдање ближњих и недужних. Али, и у таквом рату, хришћанин мора имати свест да је убијање зло. Да жали, а не да ликује над мртвим непријатељем. Канонско предање Цркве предвиђа епитимје за војнике који су убијали и у одбрамбеном рату (видети каноне Светог Василија Великог). Да ли су ти људи реално криви? Нису. Па зашто их онда канонско предање позива на покајање, дајући им епитимију? Да бисмо сачували свест да је убијање грех, да не постоји "правда" која би убиство оправдала. Нажалост, како рекох, некада се не питамо хоћемо ли то зло чинити. Једноставно морамо, јер нечињење значи још веће зло.
Модерне државе су секуларне, а ратови које они воде нису одбрамбени, већ агресорски и воде се зарад интереса политичара и лобиста...

Не, нису се одрицали службе. Умирали су оног тренутка када су проказани као хришћани и када су одбили да се одрекну Христа.
Сигурно си читао апостолске оце и њихове листе забрањених професија: глумац, војник, циркузант, гатар итд.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хришћани у случају рата полажу животе бранећи једни друге и тако испуњавају заповест. Не убија зато што мора, него зато што брани  другове и породицу која га чека.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Војник није професија, већ позив. И не видим чему толико ружних мишљења, као да духовност у војсци не смије да постоји.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Модерне државе су секуларне, а ратови које они воде нису одбрамбени, већ агресорски и воде се зарад интереса политичара и лобиста...

 

То није нужно тако. Па чак и да јесте, како рекох, Црква и свештеници у војсци нису ту да благосиљају војне мисије већ да се брину о војницима као људима, хришћанима, припадницима Цркве. Да им помогну да у сваком искушењу буду и остану хришћани.

 

Сигурно си читао апостолске оце и њихове листе забрањених професија: глумац, војник, циркузант, гатар итд
 

 

Не треба мишљења Отаца кидати из историјског контекста. И није свако мишљење Оца свеобавезујуће. Оно што јесте, ушло је у канонско предање Цркве, а то предање не забрањује хришћанима да буду војници и да бране своју отаџбину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...