Jump to content

Препоручена порука

Sinoc sam bas gledao, pa rek`o da malo pricamo i o tome.

 

Kad se okrenem prema jugu, pa pogledam iznad mene, vidi se Orionov pojas, gore i dole oivicen Betelgezom i Rigelom, levo je blistavi Sirijus A, desno Aldebaran, a jos desno pored njega rastureno zvezdano jato Plejade (7 Vlasica).

 

:)

 

Evo slike koja bas odgovara sadasnjem momentu; naravno, svetlo je pojacano, da bi se trazeni objekti bolje uocili.

Belim pravougaonikom uokvirena su 3 objetka, od kojih je srednji cuvena Orionova maglina.

Sasvim desno gore, kao grozdic, je jato Plejade...

 

dfawrp.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Betelgeuse [betelgez] (α -{Ori}-) je druga najsjajnija zvezda sazvežđa Orion i deseta najsvetlija zvezda na noćnom nebu. Udaljenost od Zemlje je 427 ± 92 svetlosnih godina (131 parsek). Prečnik Betelgeusea iznosi 900 miliona kilometara (oko 650Sunčevih prečnika, više od Jupiterove orbite).

 

http://sh.wikipedia.org/wiki/Betelgeuse

 

http://mostodd.wordpress.com/2011/03/06/will-the-earth-get-a-second-sun/46-betelgeuse-vs-sun/

46-betelgeuse-vs-sun.jpg

 

http://abyss.uoregon.edu/~js/ast122/lectures/lec09.html

betelgeuse.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Orionova maglina, uvecana...

 

http://static.astronomija.co.rs/au/5000lys/m42/m42.html

 

m42.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ti se u noćno nebo, Bog zna, i ne razumijem! Ali volim da ga posmatram! Posebno za vrijeme toplih avgustovskih noći! Ono kad ima puno "zvijezda padalica"! :)

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Plejade su asterizam i rasejano zvezdano jato u sazvežđu Bik. U Mesijeovom katalogu nose oznaku M45.

Na nebeskom svodu Plejade - ili u srpskom narodu znane kao Vlašići, se nalaze u blizini Hijada u sazvežđu Bik. To je blistava skupina od 120 zvezda, od kojih se golim okom mogu videti devet najsjajnijih, a astronomi su društvu od sedam mitskih Plejada dodali još i Pleonu i Atlantidu.

 

Od nas su udaljene 440 svetlosnih godina...

 

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B5%D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B5_%28%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE_%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%BE%29

 

800px-Pleiades_large.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ti se u noćno nebo, Bog zna, i ne razumijem! Ali volim da ga posmatram! Posebno za vrijeme toplih avgustovskih noći! Ono kad ima puno "zvijezda padalica"! :)

 

Eto, ovako nesto mozemo i da naucimo... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Eto, ovako nesto mozemo i da naucimo... :)

 

U pravu si! Volim ja gledati dokumentarce na ovu temu! I jedne prilike sam gledala taj jedan dokumentarac gdje je kao (simulacija je u pitanju) neka letjelica prvo izašla iz zemljine atmosfere! Pa kao prolazi pored planeta! A zemlja sve manja i manja :)

Pa izlazi iz Sunčevog sistema! Pa iz naše galaksije! :) Ja se oduševila! tad sam shvatila, ustvari koliko smo mi mali :) fascinantno! :)

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Доживљај постаје прави када се користи телескоп. :) На нашем тржишту може се купити за пар стотина евра простојан телескоп.

 

Телескоп не треба купити у супер маркетима јер је превара гарантована. Постоје посебна места и продавнице.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Доживљјј постаје прави када се користи телескоп
 

Jao znam, imala sam! :) 

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недавно сам се упознао са техником телескопа. За сестрића сам купио један.

 

Уопште није једноставна технологија - када је реч о размерама и квалитету гледања. Са овим телескопом који смо купили видео сам први пут својим очима Јупитер са четири месеца.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недавно сам се упознао са техником телескопа. За сестрића сам купио један.

 

Уопште није једноставна технологија - када је реч о размерама и квалитету гледања. Са овим телескопом који смо купили видео сам први пут својим очима Јупитер са четири месеца.

 

E, `de si kupio taj i posto? Ni u knjizarama se ne isplati kupovina, jer su vrlo skromna uvecanja, a kvalitet mi sumnjiv, obzirom da nije nijedna poznata marka u pitanju.

 

Ja bi uz`o neki sto najmanje kosta, ali da bude brendiran, mozda Gartner, ili koji vec... aj` daj neku preporuku... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недавно сам се упознао са техником телескопа. За сестрића сам купио један.

 

Уопште није једноставна технологија - када је реч о размерама и квалитету гледања. Са овим телескопом који смо купили видео сам први пут својим очима Јупитер са четири месеца.

 

Jaoooooo hoću i ja da vidim Jupiter i njegove mjesece! De kupi i meni jedan :D :D :D

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Betelgezom

 

Koji je na kraju svog životnog puta i završiće kao supernova. Kad, ne zna se tačno, može sutra, može i za milion godina, ali kad se desi biće sjajniji od Meseca na nebu i vidljiv i tokom dana!

 

Nešto ovako:

 

Betelgeuse_supernova.png

 

 

:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Moja reakcija na ovakve simulacije je jednostavno  :229229229:

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...