Jump to content

На данашњи дан - из историје...


Милан Б

Препоручена порука

Исправка за недељу 3. фебруар 2013.

 

relig-ort.gif 21. јануар - Преподобни Максим Исповедник; свети мученик Неофит

 

 

Времеплов: У Сарајеву обешен Вељко Чубриловић

                              

На данашњи дан 1915. године у Сарајеву је обешен српски учитељ Вељко Чубриловић, један од атентатора 28. јуна 1914. на аустроугарског престолонаследника надвојводу Франца Фердинанда.

 

1908. - Рођен је српски сликар Предраг-Пеђа Милосављевић, члан Српске академије наука и уметности. Студирао је права у Суботици, а затим био у дипломатској служби у Паризу, Мадриду, Лондону. Међународну репутацију је стекао 1937. на изложби у Паризу на којој је добио "Гран при". Написао је есеје "Између трубе и тишине" и драму "Зопир".

 

1910. - Умро је српски математичар и проналазач Љубомир Клерић, професор механике на Великој школи у Београду, члан Српске краљевске академије, министар просвете и привреде. Изумео је више направа с применом у рударству. Бавио се углавном теоријском механиком, написао је више научних радова и универзитетски уџбеник "Теориска механика".

 

1910 - Руски писац Лав Николајевич Толстој постао је члан Српске краљевске академије.

 

1993. - После првих вишестраначких избора у Савезној Републици Југославији, у Београду је конституисана Савезна скупштина.

 

2004. - Умро је амерички дипломата Ворен Цимерман, последњи амбасадор САД у СФРЈ, од 1989. до 1992. године, када је почео грађански рат у бившој Југославији.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-u-sarajevu-obesen-veljko-cubrilovic_368225.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је понедељак, 4. фебруар, 35. дан 2013. До краја године има 331 дан.

 

 

relig-ort.gif 22. јануар - Свети апостол Тимотеј; преподобномученик Анастасије

 

 

Времеплов: Умро Светозар Милетић

 

 

На данашњи дан 1901. године умро је српски писац, новинар и адвокат Светозар Милетић, вођа Срба у Војводини у борби за национална права у Аустро-Угарској, борац за либералне реформе и непомирљиви противник клерикализма. Био је покретач и водећа личност Уједињене омладине српске, потом оснивач и вођа Српске народне слободоумне странке. Гимназију је похађао у Новом Саду, Модри и Пожуну (садашња Братислава), а Правни факултет у Бечу, где је докторирао 1854. Већ на студијама имао је значајну улогу међу панславистичком омладином. Први пут је за посланика Српског црквеног сабора изабран 1864. а за посланика у Хрватско-славонском и Угарском сабору 1865. Као истакнути српски националиста осуђен је 1870. на годину дана затвора, а 1876. поново је ухапшен и после годину и по дана у истражном затвору осуђен на пет година робије за велеиздају. Мада се посветио политичкој борби, писао је и песме - најзначајнија је "Спасова ноћ", а најпознатија "Већ се српска застава свуда вије јавно". Литерарни рад почео је слободарским стиховима у часопису "Славјанка", чији је био уредник и издавач. Био је први уредник листа "Застава", који је окупљао бројне српске писце и националне раднике тог доба.

 

1889. - Рођен је српски историчар Виктор Новак, професор Загребачког, потом Београдског универзитета, члан Српске академије наука и уметности и оснивач Историјског института САНУ. Дипломирао је на Филозофском факултету у Загребу, а латински и помоћне историјске науке специјализовао је у Ватиканској школи у Риму. На Београдском универзитету од 1924. до 1959. предавао је латинску палеографију, дипломатику и методологију наставе историје. Објавио је велики број расправа и студија из историје југословенских народа и историје књижевности. У капиталном делу "Магнум цримен", објављеном убрзо после Другог светског рата, документовао је злочин геноцида хрватског усташког режима над Србима у "Независној Држави Хрватској". Био је веома активан и у музичком животу као председник Првог београдског певачког друштва и иницијатор оснивања Јужнословенског певачког савеза у Београду и Свесловенског певачког савеза у Прагу. Остала дела: "Антологија југословенске мисли и народног јединства", "Латинска палеографија", "Ватикан и Југославија", "Сцриптура Беневентана", "Евангелиариум Спалатенсе", "Масарик и Југословени", "Из римске књижевности", "Свесловенска мисао", "Два антипода", "Фрањо Рачки", "Валтазар Богишић и Фрањо Рачки", "Никола Вулић, научник и човек".

 

1890. - Рођен је Драгослав Стојановић, српски сликар, карикатуриста и новинар. Био је сарадник листа "Ошишани јеж", аутор је познатог заглавља с јежом који се огледа у огледалу. У међуратном периоду ради у београдском листу "Време" и предаје декоративно сликарство на Уметничкој школи у Београду. Године 1942. након повратка из логора у Нирнбергу, ради у листу Недићеве владе "Ново време". Стрељан је 1945. због плаката "Мајко Србијо помози" који је влада Милана Недића, наручила како би утицала на јавност Србије с циљем збрињавања избеглица из усташке Хрватске, што је окарактерисано као сарадња "на пољу пропаганде са немачким фашистичким окупатором". Окружни суд у Београду 2007. донео је Одлуку о његовој рехабилитацији.

 

1927. - Умро је сердар Јанко Вукотић. Као начелник штаба црногорске Врховне команде, командовао је 1915. Санџачком војском, и вероватно је пресудно утицао на победу у бици код Мојковца. Био је присталица уједињења Срба у једну државу и противио се Николи Петровићу и његовој политици упереној против уједињења Срба.

 

1930. - Рођен је српски писац Борислав Пекић, романсијер са изразитим смислом за суптилно нијансирање, психолошку и друштвену анализу, прожету ироничним односом према свету. Због припадности илегалној организацији "Савез демократске омладине Југославије" после Другог светског рата, провео је неколико година на робији. Један је од оснивача обновљене Демократске странке 1989. године. Дела: романи "Време чуда", "Ходочашће Арсенија Његована", "Успење и суноврат Икара Гулбекијана", "Како упокојити вампира", "Златно руно", "Атлантида", "Нови Јерусалим", "Аргонаути", "Писма из туђине", "Године које су појели скакавци", "Беснило", драме "Како забавити господина Мартина", "На лудом белом камену", сценарио за филм "Дан четрнаести".

 

1945. - Совјетски лидер Стаљин, председник САД Френклин Рузвелт и британски премијер Винстон Черчил отпочели су у дворцу Ливадија, у Јалти на Криму, осмодневне разговоре о уређењу света после Другог светског рата. Постигнута је сагласност о формирању Уједињених нација, разоружању Немачке и њеној подели на окупационе зоне, искорењивању нацизма и извођењу ратних злочинаца пред суд. Споразумели су се и да нова југословенска влада буде састављена на основу споразума Јосипа Броза Тита лидера Партизанског покрета отпора и председника избегличке краљевске владе у Лондону Ивана Шубашића.

 

1946. - Председник владе Србије у Другом светском рату, под окупацијом, генерал Милан Недић је, према званичној верзији Комунистичке партије Југославије, извршио самоубиство током истражног поступка. У међуратном периоду налазио се на месту начелника Генералштаба и министра војске и морнарице, а у време инвазије Немачке командовао је Трећом групом армија. Његова улога се различито тумачи у историографији, од тезе да је био издајник у служби окупатора,до тезе да је у питању трагична фигура - човек који је свесно жртвовао углед преузевши функцију шефа владе у окупираној земљи како би, колико је то могуће, ублажио трагедију српског народа. Несумњиво је да су органи његове владе у најтежим условима збринули оне који су умакли од хрватских усташких злочина у "Независној Држави Хрватској", као и са других окупираних територија, укупно више стотина хиљада људи (око 500.000 одраслих и 86.000 деце). Учествовао је у ослободилачким ратовима које је водила Србија 1912.-1918. и из њих је изашао као веома угледан. Дела: "Српска војска и солунска офанзива", "Српска војска на албанској голготи", "Краљ Александар И ујединитељ".

 

1980. - Умро је српски сликар Стојан Аралица, члан Српске академије наука и уметности, мајстор са изразитим осећањем за боју. После студија у Минхену, Риму и Паризу, пропутовао је Шпанију, северну Африку и Италију и дуго је живео у Паризу, а од 1948. у Београду. Најчешће је сликао пределе и мртву природу, у почетку под утицајем минхенске школе и париске школе Андре Лота, да би потом изградио стил на искуствима постимпресионизма, стварајући слике које одликује наглашено осећање за боју и прозрачна атмосфера. У последњој фази приближио се апстракцији.

 

2003. - Посланици Већа република и Већа грађана Скупштине Савезне Републике Југославије усвојили су Уставну повељу Државне заједнице Србија и Црна Гора, чиме је СРЈ прерасла у знатно лабавију Државну заједницу - која се показала као краткотрајна.

 

2003. - Умро је Стефан Боца, епископ Српске православне цркве, професор богословља и црквени писац. Био је професор Богословије Светог Саве у манастиру Раковица, а потом наставља студије на Колеџу Светог Августина у Кентерберију, где га је затекао избор за епископа далматинског. Подигао је и обновио десетине храмова српске цркве, отворио богословију у манастиру Крка, написао, објавио, односно превео и публиковао низ важних дела, попут "Катихизиса Источне Православне Цркве", "Православна Далмација" Н. Милаша, "Манастир Крупа 1317-1967", "Далматински епископ Симеон Кончаревић и његово доба", "Далматинска Лазарица и православни Косовљани", "Осам векова Студенице". Један је од најзаслужнијих за подизање нове зграде Богословског факултета у Београду. Био је активан и цењен у светским екуменским круговима.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-umro-svetozar-miletic_368055.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јуче је био уторак, 5. фебруар, 36. дан 2013.

 

 

relig-ort.gif 23. Јануар - Свети свештеномученик Климент Анкирски

 

 

Времеплов: Рођен писац Вељко Петровић

 

                              

На данашњи дан 1884. године рођен је српски писац Вељко Петровић, члан Српске академије наука и уметности. Најчешћи мотив његове књижевности је српска Војводина са њеним специфичним амбијентом и људским карактерима. Студије Права је завршио у Пешти. У Првом балканском рату био је ратни дописник, а у Првом светском рату добровољац у српској војсци, потом начелник у Министарству просвете, председник Матице српске у Новом Саду и Српске књижевне задруге у Београду и управник београдског Народног музеја. Прве збирке стихова објавио је 1914. Био је и плодан прозни писац, а писао је и студије о књижевности и сликарству. Дела: збирке песама "Родољубиве песме", "На прагу", "Стихови", збирке приповедака "Буња и други у Раванграду", "Варљиво пролеће", "Померене савести", "Препелица у руци", "Дах живота", "Молох".

 

1814. - У Бечу је објављена "Мала простонародна славеносербска песмарица" Вука Караџића, која је означила почетак упознавања Европе са српском народном поезијом.

 

1876. - Основан је Војногеографски институт у Београду, тада као као Друго (од 1878. године Географско) одељење Главног генералштаба Српске војске. Данас он је научно-техничка установа Геодетске службе Војске Србије.

 

1893. - Умро је глумац Тоша Јовановић, члан Народног казалишта у Загребу и Народног позоришта у Београду, један од највећих српских глумаца 19. века. Као први глумац из Србије гостовао је у Будимпешти.

 

1894. - Рођена је Ксенија Атанасијевић, филозоф, етичар. Студирала је филозофију и класичне језике у родном Београду, Женеви и на париској Сорбони. Докторирала код Бранислава Петронијевића тезом: "Бруново учење о најмањем". Била је активан члан Београдског женског друштва и познати борац за женска права, активан публициста и цењени филозофски писац. Дела: "L`atomisme d`Epicure", "Филозофски фрагменти" I-II, "Христова етика", "Етика праштања".

 

1994. - На сарајевској пијаци Маркале погинуло је 68 људи, а рањено око 200, у експлозији наводно само једне минобацачке гранате. Главни штаб Војске Републике Српске, коју се сарајевски медији одмах оптужили, одбацио је одговорност. Као последица издејствовано је повлачење тешког наоружања око Сарајева. Извештај који је био прослеђен у средиште УН наговештавао је могућност да је трагедија била инсценирана.

 

2009. - Европски парламент усвојио је Резолуцију о Косову, којом се позива на поновно разматрање прелазног споразума УН и Владе Србије "када Еулекс постигне своју пуну оперативну способност". Резолуцијом се позивају чланице ЕУ које нису признале независност Косова да то учине.

 

2009. - Влада Србије донела је одлуку да кућу у којој се налазила издавачка кућа и књижара Геце Кона, својеврсне институције српског књижарства у међуратном периоду, прогласи за споменик културе. Одлука је донета на предлог Министарства културе. Власник је тиме обавезан да очува аутентичан изглед зграде као и намену. Здање изграђено 1928. према пројекту архитекте Радослава Тодоровића, било је власништво браће Матић а 1932. откупио га је Геца Кон.

 

Извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-rodjen-pisac-veljko-petrovic_368486.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је среда, 06. фебруар, 37. дан 2013. До краја године има 329 дана.

 

 

relig-ort.gif 24. јануар - Преподобна Ксенија Римљанка; свети мученик Вавила

 

 

Времеплов: У Србији је основано Друштво Црвеног крста

 

                         

На данашњи дан 1876. године у Србији је основано Друштво Црвеног крста, непуних 13 година после прве Међународне конференције Црвеног крста у Женеви. Акцију је покренуо млади војни лекар Владан Ђорђевић, будући угледни политичар и књижевник. Оснивачки скуп одржан је у свачаној сали београдске општине. За првог председника "Српског друштва Црвеног крста" - како је гласио званични назив, изабран је митрополит Михајло (Јовановић). Први задатак новооснованог друштва био је збрињавање избеглица у време и након Херцеговачког устанка. Два месеца након оснивања Друштво је постало члан Међународног Црвеног крста. Законским одредбама из 1896. Друштво је постало аутономно од државе. Темељи Дома српског Црвеног крста постављени су јуна 1879. у Симиној улици на Дорћолу - где се Друштво налази и данас.

 

1937. - У издању Београдске књижаре и издавачке куће Геца Кон изашао је "Лексикон страних речи и израза" Милана Вујаклије, дело које ће временом доживети мноштво издања, класичан наслов српске лексикографије.

 

1958. - У авионској несрећи на минхенском аеродрому погинула су 23 путника, укључујући осам играча енглеског фудбалског клуба "Манчестер јунајтед" названих "Бејзбијеве бебе", према њиховом менаџеру Мату Бејзбију. Несрећа се догодила при повратку из Београда где је "Манчестер јунајтед" играо меч европског Купа шампиона са "Црвеном звездом".

 

1999. - У замку Рамбује код Париза, почели су преговори на којима је делегацију СРЈ предводио потпредседник владе Србије Ратко Марковић, а косовских Албанаца вођа терористичке тзв. Ослободилачке војске Косова Хашим Тачи.

 

2008. - Умро је Драгутин Дражић, члан САНУ, технолог и физикохемичар. Угледни универзитетски професор посебно се бавио областима физичке хемије и корозије. Био је председник Међународног друштва за електрохемију и потпредседник Уније хемијских друштава Југославије. Као почасни председник предводио је и Српско хемијско друштво. Објавио је пет научних монографија и око 200 научних радова.

 

Извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-u-srbiji-je-osnovano-drustvo-crvenog-krsta_368751.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је четвртак, 07. фебруар, 38. дан 2013. До краја године има 327 дана.

 

 

relig-ort.gif 25. јануар - Свети Григорије Богослов; преподобни Публије

   

 

Времеплов: Умро Вук Караџић

 

                             

На данашњи дан 1864. године Умро је српски језички и правописни реформатор Вук Стефановић Караџић, творац новог правописа и књижевног језика, даровити самоук. Описменио се у родном селу код једног рођака трговца, потом у школи у Лозници и затим у манастиру Троноша. Током Првог српског устанка био је писар код устаничког војводе Ћурчије, затим учитељ у Београду и цариник на Дунаву код Кладова. После пропасти устанка 1813. и одласка у Беч почео је да сакупља народне песме и умотворине и да ради на српском правопису и језику уопште. Убрзо је објавио прву збирку народних песама и "Писменицу" (граматика), а 1818. "Српски рјечник". Писао је и историјска сведочанства (више сећања), бавио се неком врстом етнографије, организовао истраживања широм српских земаља и водио је огромну преписку. Његови односи са књазом Милошем Обреновићем прошли су кроз разне фазе али је са врхом српске цркве посебно Карловачке митрополије био у веома лошим односима. Митрополит Стратимировић, човек ретке учености и културе, сматрао је да је његова језичка реформа примитивна и да одбацује читаву српску језичку и књижевну традицију, а његов превод Новог Завета оцењен је тада као скандалозан (пошто није познавао класичне језике превод је рађен са немачког). Временом је стекао углед међу интелектуалцима Европе, чак и код таквих умова какви су били Гете или Ранке, универзитет у Јени прогласио га је почасним доктором. Његове идеје однеле су одлучујућу превагу 1847. када су изашле "Песме" Бранка Радичевића, писане "Вуковим језиком", а Ђура Даничић је текстом "Рат за српски језик и правопис" доказивао оправданост Вукове реформе. Цела епоха српског романтизма била је под његовим утицајем. Његови посмртни остаци пренети су 1897. из Беча у Србију и налазе се поред Доситеја Обрадовића испред Саборне цркве у Београду. Његово дело сабрано је, у модерним издањима, у чак 39 томова.

 

2008. - Умро је Десимир Тошић, публициста, један од лидера Демократске странке. Рођен је у Белој Паланци недалеко од Пирота. Био је један од студентских првака Демократске странке уочи Другог светског рата (напада на Краљевину Југославију). Након рата живео је као политички емигрант у Француској и Британији. Деценијама је уређивао емигрантски лист "Наша реч" (1948-1990). Вратио се у Србију 1990. и један је од оснивача обновљене Демократске странке. Извесно време био је и народни посланик. Дела: "О људима, есеји, записи, сећања", "Колективизација у Југославији", "Црква, држава, друштво", "Демократска странка 1920-1941".

 

2008. - Умро је Часлав Вељић, дугогодишњи председник Кајакашког савеза Југославије. Члан Председништва Југословенског олимпијског комитета био је у неколико сазива, а од 1978. до 1993. је и генерални секретар ЈОК-а. Био је 20 година члан комисије Европских олимпијских комитета. Један је од најугледнијих кајакашких судија у свету, а као главни судија, стартер или члан жирија радио је на Олимпијским играма у Мексику, Минхену, Монтреалу, Москви, Лос Анђелесу, Сеулу и Барселони.

 

2009. - Умро је Златибор Петровић, члан САНУ, професор Ветеринарског факултета, паразитолог светског угледа. Био је познат по преданом раду у области ветерине и медицинских наука а и по изузетној друштвеној активности. Био је члан Матице српске, Српског лекарског друштва, Друштва паразитолога, Светског удружења ветеринара. Универзитет ветеринарске медицине у Будимпешти доделио му је диплому почасног доктора наука.

 

2010. - Умро је Михајло Марковић, филозоф, академик. Био је председник Југословенског удружења за филозофију, декан и управник Института за филозофију београдског Филозофског факултета, један од организатора Корчуланске летње школе 1960-тих, члан Савета знаменитог филозофског часописа "Праксис". Важио је за једног од утицајнијих српских филозофа марксистичке оријентације.

 

Извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-umro-vuk-karadzic_368991.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је петак, 8. фебруар, 39. дан 2013. До краја године има 328 дана.

 

 

relig-ort.gif 26. јануар - Преподобни Ксенофонт и Марија

 

 

Времеплов: Почеле Олимпијске игре у Сарајеву

 
                               

На данашњи дан 1984. године у Сарајеву отворене су 14. зимске Олимпијске игре - прве у Југославији, на њима су учествовали спортисти из 49 држава.

 

1917. - Започео је дводневни збор устаничких чета у селу Обилић у Пустој Реци у Топлици, на југу данашње централне Србије, на којем је одлучено да се подигне устанак против бугарских окупатора. Одлука за устанак донета је након што су бугарске окупационе власти започеле насилну мобилизацију српских младића. До краја фебруара 1917. створена је велика слободна територија са средиштем у Топлици. Устаничка војска имала је око 12.000 припадника, али је Топлички устанак осуђен на пропаст пошто је изостала очекивана помоћ са Солунског фронта. Бугари су приликом гушења устанка, уз ужасна зверства, убили око 20.000 људи, махом цивила, укључујући мноштво жена и деце.

 

1993. - Решењем Министарства културе Србије обновљен је рад Задужбине краља Петра И Карађорђевића на Опленцу, у Тополи. Задужбину је краљ Петар И основао 1914. али је она после Другог светског рата угашена одузимањем целокупне имовине Карађорђевића. Задужбина обухвата 163 хектара, са винским подрумом, виноградима и парковима, цркву Светог Ђорђа са маузолејом, хотел, болницу и стари Карађорђев град. У међуратном периоду вина из винограда Карађорђевића на Опленцу, имала су изузетан углед у свету.

 

2006. - У Сарајеву су спаљене данска и норвешка застава, током протеста због објављивања увредљивих карикатура пророка Мухамеда у медијима појединих западноевропских земаља.

 

Извор:  http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-pocele-olimpijske-igre-u-sarajevu_369278.html

 

**********************************************************************************************************************************************

 

Времеплов (8. фебруар 2013)

 

Дан полицијског школства Србије.

 

1314. - Умрла Јелена Анжујска, српска краљица, жена краља Уроша I, ктитор манастира Градац ( 1236 - Брњаци, 08. 02. 1314)

 

1921. - У Београду основана прва полицијска школа у Србији, овај датум обележава се као Дан полицијског школства

 

1923. - Рођен Милорад - Бата Михаиловић, сликар (Панчево, 08. 02. 1923 - Париз, 23. 04. 2011)

 

1926. - Рођен Стево Жигон, позоришни, филмски и ТВ глумац и редитељ (Љубљана, 08. 02. 1926 - Београд, 28. 12. 2005)

 

1930. - Рођен Петар Банићевић, позоришни, филмски и ТВ глумац, професор Академије уметности у Новом Саду (Никшић, 08. 02. 1930 - Београд, 04. 09. 2006)

 

1933. - Рођен Брана Црнчевић, књижевник, новинар и публициста (Ковачица, 08. 02. 1933 - Београд, 14. 04. 2011)

 

1938. - Рођена Лидија Пилипенко, балерина и кореограф (Лапово, 08. 02. 1938)

 

1947. - Рођен Љубиша Ристић, позоришни редитељ и политичар (Приштина, 08. 02. 1947)

 

1968. - Умрла Магдалена Мага Магазиновић, балетски педагог, кореограф, књижевник, преводилац, прва жена- новинар и библиотекар у Србији, оснивач школе модерног балета у Београду (Ужице, 14. 10. 1882 - Београд, 08. 02. 1968)

 

1980. - Умро Иван Гошњак, генерал армије, шпански борац, државни секретар за народну одбрану, члан СИВ-а и Председништва ЦК СКЈ (Огулин, 10. 06. 1909 - Београд, 08. 02. 1980)

 

1982. - Умро Јован Веселинов Жарко, председник Извршног већа Србије, председник Народне скупштине Србије, члан Председништва ЦК СКЈ (Кумане, 20. 01. 1906 - Београд, 08. 02. 1982)

 

1984. - Отворене 14. Зимске олимпијске игре у Сарајеву

 

2005. - Умро Мило Влаховић, угоститељ, управник "Српске кафане", идејни творац новогодишње манифестације "Улица отвореног срца" ( - Београд, 08. 02. 2005)

 

2012. - Умро Марко Глушац, филмски монтажер, предавач на Факултету за уметност и дизајн у Београду (Беране, 04. 01. 1969 - Београд, 08. 02. 2012)

 

Извор: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1262386/%D0%92%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2+%288.+%D1%84%D0%B5%D0%B1%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80+2013%29.html

 

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је субота, 09. фебруар, 40. дан 2013. До краја године има 325 дана.

 

relig-ort.gif 27. јануар - Пренос моштију светог Јована Златоуста

                     

 

 

1873. - Рођен је српски историчар Јован Радонић, члан Српске краљевске академије. Гимназију је завршио у Новом Саду, студирао је у Бечу код Јагића и Јиречека. Након доктората 1896. радио је као наставник српске гимназије у Цариграду и у цариградском Руском археолошком институту. Био је и библиотекар Матице српске а од 1905. професор је универзитета у Београду. Од 1937. до 1944. је генерални секретар Српске краљевске академије. У међуратном периоду извесно време је и народни посланик. Дела: "Гроф Ђорђе Бранковић и његово време", превео је и допунио Јиречекову Историју Срба, којој је припојио и Јиречеково дело "Држава и друштво у средњевековној Србији". Приредио је збирку грађе: "Дубровачка акта и повеље".

 

1934. - У Атини су Грчка, Румунија, Турска и Краљевина Југославија потписале Балкански пакт ради очувања територијалног поретка на Балкану, суоченог с ревизионистичком политиком земаља поражених у Првом светском рату, посебно Бугарске и Мађарске, које је подржавала Италија. Пакт се распао под притиском Немачке и практично је растурен пре избијања Другог светског рата.

 

1943. - Почела је "Битка за рањенике" - противнапад партизанских јединица против здружених немачких, италијанских и хрватских снага на Неретви. До 26. фебруара разбијене су италијанске и хрватске снаге у долинама Неретве, Раме и Дрежнице. Почетком марта одбачене су немачке трупе и око 3.500 рањеника пребачено је на леву обалу Неретве.

 

1957. - Умро је мађарски регент адмирал Миклош Хорти де Нађбања, који је од 1920. до 1944. владао са званичном титулом "краљевски регент Мађарске". Мађарску је увео у Други светски рат на страни Немачке и учествовао је у распарчавању Краљевине Југославије. Његове трупе извршиле су неке масовне злочине, највише на југу Бачке у Шајкашкој и у Новом Саду, над српским цивилима. Као адмирал, пред крај Првог светског рата постао је командант аустроугарске флоте и 1918. је угушио побуну морнара у Боки Которској, а 1919. у Мађарској је предводио гушење комунистичке побуне, коју је водио Бела Кун. После другог светског рата уточиште му је пружила Салазарова Португалија, где је и умро. Југославија га је прогласила ратним злочинцем, али никада није изведен на суд.

 

2005. - Умро је српски телевизијски и радијски новинар и водитељ Милован Илић "Минимакс", аутор емисија "Сутра је петак, "Тачно у подне", "Од главе до пете", "Минимаксовизија", "Недеља код Минимакса". Аутор је неколико књига афоризама и песама, као и многобројних колумни у разним листовима.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-umro-dostojevski_369579.html

 

*********************************************************************************************************************************

 

Времеплов (9 фебруар 2013)

 

Дан Другог програма Радио Београда.

 

1849.    - Рођен Павле Јовановић, новинар, покретач "Србобрана", првог српског политичког листа у Хрватској (Земун, 09. 02. 1849 - Загреб, 1897)

 

1883.    - Никола Тесла скицирао свој први патент - асинхрони мотор (мотор са наизменичном струјом)

1943.    - Обешен Светозар-Тоза Марковић, политичар, покретач и уредник листа "Слободна Војводина" (Тарош, 13. 07. 1913 - Нови Сад, 09. 02. 1943)


1945.    - Одиграна прва представа Вршачког народног позоришта "Стерија"

1958.    - Други програм Радио Београда почео да емитује редован програм
Други програм Радио Београда огласио се најпре као експериментални програм и радио је само недељом, да би од 1963. године почело свакодневно емитовање. На његовој таласној дужини зачет је један нови радијски звук. Било је то место за испробавање нових медијских формула, а пре свега живо вођених и контакт - програма. Други програм је усмерен пре свега на популаризацију културно-уметничких вредности. Дух иновације, одважни
документаризам и квалитетан звучни дизајн сталне су карактеристике Другог програма током целе његове историје, без обзира на повремене промене усмерења. Такав канал, константно отворен за нове медијске тековине и другачија, неконвенционална новинарска искуства, одиграо је велику улогу у развоју Радио Београда и радио- дифузног система Србије у целини.
Променом имена у Радио Београд 2 и увођењем нове програмске шеме, септембра 2002. године, овај програм је променио и свој комплетни лик. У пет редакција Београда 2 настаје петнаестосатни програм под геслом "Елитизам за све", чиме овај програм преузима модерно схваћену образовну, а не само информативну функцију.
Радио Београд 2 традиционално додељује награду "Књига године" у области теорије књижевности, филозофије и естетике, која од 2008. године носи име "Никола Милошевић".

1995.    - Умрла Олга Сковран, кореограф, педагог, оснивач и директор ансамбла "Коло" (Панчево, 1908 - Београд, 09. 02. 1995)

 

1997.    - Умро Војин Комадина, композитор (Карловац, 08. 11. 1933 - Београд, 09. 02. 1997)

 

2008.    - Умро Томислав Чоловић, певач (Краљево - Краљево, 09. 02. 2008)


2009.    - Умро Милан Антић, професор и декан Машинског факултета у Београду (17. 03. 1924 - 09. 02. 2009)

 

2010.    - Умро др Светислав Костић, професор и декан Медицинског факултета у Београду, директор Дечије клинике, доајен српске педијатрије (Моклиште, 10. 08. 1928 - 09. 02. 2010)

 

извор: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1263214/%D0%92%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2+%289+%D1%84%D0%B5%D0%B1%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80+2013%29.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је недеља, 10. фебруар 2013. До краја године има 325 дана.

 

 

relig-ort.gif 28. јануар - Преподобни Јефрем Сирин; преподобни Исак Сирин

 

 

Времеплов: Умро Милан Обреновић

 
                             

На данашњи дан 1901. године умро је српски краљ Милан Обреновић. Током његове владавине Србија је стекла међународно признање као независна држава и поново је постала краљевство. Постао је кнез 1868. после убиства кнеза Михаила Обреновића. Под притиском јавног мњења објавио је 1876. рат Турској, који је 1877. неуспешно окончан. Исте године је под утицајем Русије поново заратио с Турском, овог пута успешно, па је Србији 1878. на Берлинском конгресу призната пуна сувереност, као и ослобођење Врањског, Нишког, Пиротског и Топличког округа. Због руске подршке Бугарској и Санстефанског уговора на штету Србије, што је поништено Берлинским конгресом, ослонио се на Аустро-Угарску, с којом је 1881. закључио "Тајну конвенцију". Беч је заузврат гарантовао помоћ за ширење Србије ка југу. Испоставило се да је споразум са Аустријом, иако веома непопуларан, омогућио Србији више деценија свеукупног напретка и стабилности. Уздигао је 1882. Србију на ранг краљевства. Угушио је 1883. Тимочку буну коју су подигли неодговорни ултралевичарски елементи, противећи се реформи Војске, а управо војно устројство које је успоставио краљ Милан дало је сјајне резултате током ратова 1912-18 (по мишљењу Слободана Јовановића). Неуспешно је ратовао против Бугарске 1885. пошто је Бугарска припајањем Источне Румелије нарушила Берлински уговор. Године 1889. абдицирао је у корист малолетног сина Александра, због неслагања са уставом из 1888. Био је мецена у области уметности и у периоду његове владавине изграђено је много и успостављене су институције од огромног значаја за српску културу, попут Српске краљевске академије. Умро је у Бечу 1901. и сахрањен је у манастиру Крушедол.

 

1844. - Рођен је Аврам Ђукић, српски историограф. Био је школовани официр и у интендантској служби доспео је до чина генерала аустријске војске (Аустроугарске). Служио је у Бечу, Задру, Прагу. Историографијом се бавио као љубитељ, али веома савесно. Проучавао је прошлост Срба у тадашњој Угарској, односно данашњој српској Војводини, и то највише велику сеобу, историју шајкаша и српске хусарске регименте, буну 1848. затим устанак Пере Сегединца као и сеобе Срба у Русију, а са много пожртвовања испитивао је животе Срба аустријских официра. Оставио је Матици Српској у рукопису велики рад: "Генерали и пуковници Срби у Аустро-Угарској од год. 1704 до данас". Из тог обимног дела публиковао је једино - "Живот Арона Станисављевића, барона von Wellenstreit". Остали радови: "Кад су се Срби са патријархом Арсенијем III доселили у земље маџарске круне?", "Три писма патријарха Арсенија III Чарнојевића", "Установа и споменици Угарских краљевских шајкаша", "Нешто за историју Царске и краљевске српске хусарске регименте".

 

1878. - Рођен је српски писац Васа Стајић, филозоф, историчар, истакнути српски културни и национални радник. Био је председник Матице српске и издавач више часописа. Студирао је права, а потом филозофију у Будимпешти, Паризу и Лајпцигу, а дипломирао је 1902. у Будимпешти. Предводио је Реформистички српски национални покрет младе војвођанске интелигенције. Издавао је часописе "Нови Србин" и "Просвета". Извесно време био је секретар Матице српске и уредник "Летописа" (1921. и 1936.). Написао је преко 20 књига од којих су најпознатије "Новосадске биографије" и "Великокикиндски диштрикт". Аутор је и преко 100 научно-стручних расправа. После Другог светског рата изабран је за доживотног председника Матице српске. Објавио је више књига архивске грађе из историје Новог Сада као и монографије о Светозару Милетићу и Јовану Јовановићу Змају. Један је од оснивача, 1923. Новосадске подружнице Српског планинарског друшта, која 1924. постаје Планинарско друштво Фрушка гора. Доследно се, читавог живота, залагао за сваковрсну сарадњу Срба и Мађара.

 

1891. - У Капетан Мишином здању у ком је била смештена Велика школа (данас ректорат Универзитета) у Београду, одржана је прва, оснивачка седница Српског геолошког друштва. Духовни творац Друштва је Јован Жујовић, оснивач српске геологије. Српско геолошко друштво једно је од најстаријих научних друштава у Србији.

 

1920. - Рођен је српски глумац Миливоје Мића Томић. У Београду где је рођен, студирао је право а затим на Музичкој академији - Драмски одсек. У првим годинама Београдског драмског позоришта, Атељеа 212 и прве самосталне позоришне групе - Драмска дружина А, остварио је низ запажених улога. У легендарној, првој поставци Бекетовог "Чекајући Годоа", Томић је остварио прву велику улогу. Током више од 50 година Томић је остварио мноштво значајних и упечатљивих улога у позоришту, на филму и телевизији и један је од великана српског театра и филма. Лик чика Јове Змаја у незаборавној серији "Невен" Тимотија Бајфорда запамтиле су генерације. Улоге: "Три", "Непријатељ", "Буђење пацова", "Национална класа", "Мајстори, Мајстори", "Маратонци трче почасни круг", "Салаш у Малом риту". Добитник је многобројних признања, међу којима и награде "Павле Вуисић" за животно дело 1997.

 

1927. - Рођен је Константин Бабић српски композитор и професор на Факултету музичке уметности у Београду, шеф Катедре за музичку теорију. Његов обиман и признат композиторски опус већ деценијама је незаобилазни део српске музичке историје. Дела: "Концертна интрада", "Прелудијум за симфонијски оркестар", "Гудачки квартет", "Бурлеска за виолину и клавир", "Ловачка свита за мешовити хор", "Балада за женски хор", "Дечја симфонија за дечји гудачки оркестар и удараљке".

 

1947. - У Паризу је потписан мировни уговор земаља победница у Другом светском рату и Италије, Мађарске, Румуније, Бугарске и Финске. Југославији је додељен град Задар, полуострво Истра и острва Црес, Лошињ и Ластово, Италији је дат мањи уступак у зони Горице, а Трст и територија око њега добили су специјални статус. Министри спољних послова великих сила утврдили су 1946. у Њујорку статус Слободне територије Трста, која је требало да настане спајањем зоне "А" под окупацијом англоамеричких снага и зоне "Б" под југословенском војном управом. Договорено је да пре тога Савет безбедности УН постави гувернера у договору са италијанском и југословенском владом, што никад није учињено. Криза је завршена 1954. припајањем зоне "А" (град Трст) Италији а зоне "Б" Југославији.

 

1997. - У Мостару је дошло до оружаног сукоба пошто су локални Хрвати отворили ватру на групу Бошњака (муслимана) из источног дела града који су се запутили у посету гробљу у западном, већински хрватском делу подељеног града. Погинуло је најмање једно лице а 39 је рањено.

 

2007. - Умро је српски романиста Слободан Витановић. Као професор Универзитета у Београду, предавао је у својству гостујућег професора француске књижевности и на универзитетима у Бордоу, Марсељу и Паризу. Био је члан Крунског савета принца Александра Карађорђевића и члан Извршног савета и потпредседник Београдског центра Европског друштва културе и потпредседник Алијансе друштва Југославија - Француска.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-umro-milan-obrenovic_299562.html

 

 

 

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је понедељак, 11. фебруар, 42. дан 2013. До краја године има 324 дана.

 

 

relig-ort.gif 29. јануар - Пренос моштију светог Игњатија Богоносца

 

 

Времеплов: Умро сликар Урош Предић

 

                              

1953. - Умро је сликар Урош Предић, члан Српске краљевске академије. Један од највећих српских сликара у историји. Био је изразити академски реалиста. Сликарство је учио у Бечу и Минхену. Велике композиције из класичне митологије које је израдио за дворану горњег дома у згради новог бечког Рајхсрата (скупштине) донеле су му место асистента бечке ликовне Академије. Више од пола века стварао је у родном Орловату (Банат) и у Београду. Портретисао је готово све истакнутије личности политичког и културног живота Србије крајем 19. и у првој половини 20. века. Израдио је и више од хиљаду икона и низ иконостаса. Радио је и историјске композиције - "Босански бегунци", "Косовка девојка". Друга најпознатија дела: "Сироче на мајчином гробу", "Весела браћа".

 

1967. - Умро је српски сликар Мило Милуновић, члан Српске академије наука и уметности, професор Академије ликовних уметности у Београду. Сликарство је учио у Фиренци. После Првог светског рата, у којем је учествовао на бојиштима у Црној Гори, отишао је на студије у Париз у којем је с прекидима остао до 1932. кад је дошао у Београд, где је 1937. постао професор Уметничке академије. Сликао је пределе и мртву природу, композиције, фигуре, портрете, монументалне фреске и мозаике. Његова дела одликује јасноћа композиције. Снажно је утицао на млађе сликарске генерације.

 

1993. - Умрла је српска књижевница Десанка Максимовић, члан Српске академије наука и уметности. Завршила је Филозофски факултет у Београду и била професор у Обреновцу, Дубровнику и Београду. Дела: збирке песама "Песме", "Зелени витез", "Песник и завичај", "Отаџбино, ту сам", "Мирис земље", "Тражим помиловање", "Немам више времена", "Песме из Норвешке", "Летопис Перунових потомака", "Ничија земља", "Слово о љубави", приче "Лудило срца", романи "Отворен прозор", "Не заборавити", дечји роман "Прадевојчица", збирка бајки и прозе у стиху "Орашчићи палчићи", путопис "Снимци из Швајцарске".

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-umro-slikar-uros-predic_369856.html

 

*******************************************************************************************************************************************

 

Времеплов (11. фебруар 2013.)

 

 

1817. - Рођен Јован Суботић, књижевник и политичар, уредник "Летописа Матице српске" (Добринци, 11. 02. 1817 - Земун, 28. 01. 1886)

 

1876. - Рођена Драга Спасић, позоришна глумица и оперска певачица (Ваљево, 11. 02. 1876 - Београд, 29. 07. 1938)

Драга Спасић је учитељску школу завршила у Београду. Члан Народног позоришта у Београду постала је 1896, а већ следеће године прешла је у Српско народно позориште у Новом Саду. Соло певање је усавршавала код професора Филипа Форстена. У Српском народном позоришту носила је најважнији певачки репертоар и стекла уметничку славу, као једна од најомиљенијих певачица и глумица у Војводини. На сцени Опере Народног позоришта у Београду тумачила је главне сопранске партије у "Кавалерији рустикани", "Проданој невести", "Вертеру", "Тоски" и "Боемима", а међу њеним најуспелијим улогама је "Коштана" из истоименог Станковићевог дела, за чије извођење је приликом прославе 25-годишњице рада, од аутора у знак признања добила ловоров венац.

 

1901. - Умро Милан Обреновић, кнез и краљ (Манасија, Влашка, 22. 08. 1854 - Беч, 11. 02. 1901)

 

1903. - Рођен Душан Тимотијевић, новинар и филмски критичар (Београд, 11. 02. 1903 - Београд, 23. 12. 1967)

 

1906. - Установљена сеизмолошка служба у Београду

 

1907. - Рођен Благоје Нешковић, лекар и политичар (Крагујевац, 11. 02. 1907 - Београд, 11. 11. 1984)

 

1920. - Опером "Мадам Батерфлај" отворена Опера Народног позоришта у Београду

 

1935. - Рођен Драган Руменчић, архитекта и карикатуриста (Земун, 11. 02. 1935)

 

1947. - Рођен Иринеј Буловић, епископ бачки (Станишић, 11. 02. 1947)

 

1953. - Умро Урош Предић, сликар, академик (Орловат, 07. 12. 1857 - Београд, 11. 02. 1953)

 

1954. - Рођена Злата Петковић, позоришна, филмска и ТВ глумица (Сврљиг, 11. 02. 1954 - Београд, 03. 12. 2012)

 

1967. - Умро Мило Мулуновић, сликар, професор Академије ликовних уметности у Београду, академик (Цетиње, 06. 08. 1897 - Београд, 11. 02. 1967)

 

1993. - Умрла Десанка Максимовић, књижевница, академик (Рабровица, 16. 05. 1898 - Београд, 11. 02. 1993)

 

1996. - Умрла Неда Деполо, драматург, уредник Драмског програма Радио Београда (Брчко, 01. 04. 1922 - Београд, 11. 02. 1996)

 

1997. - Умрла Ксенија Цицварић, певачица (Подгорица, 1926 - 11. 02. 1997)

 

2002. - Умро Стојан Д. Вујичић, књижевник, историчар књижевности и преводилац (Помаз, 15. 05. 1933 - Рим, 11. 02. 2002)

 

2004. - Почео са радом шпански културни центар - Институт "Сервантес" у Београду

 

2010. - Умро Никола Бугарчић, спортски радник, председник фудбалског клуба "Црвена звезда" (25. 02. 1921 - Београд, 11. 02. 2010)

 

2012. - Умрла Вера Томановић Обрадовић, филмска и ТВ глумица (Призрен, 10. 06.1933 - Београд, 11. 02. 2012)

 

извор: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1263998/%D0%92%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2+%2811.+%D1%84%D0%B5%D0%B1%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80+2013.%29.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је уторак, 12. фебруар, 43. дан 2013. До краја године има 323 дана.  

                          

relig-ort.gif 30. јануар - СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА

 

 

1882. - Рођен је српски сликар Љубомир Ивановић. Значајно једопринео развоју графике и цртежа у српском сликарству, а његови радови с мотивима из Србије и Македоније, поред уметничке имају и изузетну документарну вредност.

 

1942. - Приликом бекства из логора код Ниша у Другом светском рату немачки војници убили су 42 логораша, а 105 је успело да побегне. За одмазду је стрељано 850 људи.

 

1986. - САД су изручиле СФР Југославији ратног злочинца Андрију Артуковића, министра унутрашњих послова усташке владе Независне Државе Хрватске у Другом светском рату. Југословенске власти су Артуковића, који је после рата побегао из земље, оптужиле за ратне злочине почињене над цивилима, међу којима је било највише Срба и Јевреја.

 

2002. - Пред Међународним судом за ратне злочине у Хагу почелоје суђење бившем председнику Србије и СР Југославије Слободану Милошевићу, првом шефу државе којем се судило пред Међународним судом. Милошевић је у мају 1999. оптужен за злочин против човечности, кршење закона и правила рата и геноцид током ратова у Хрватској 1992, Босни 1992-95. и на Косову 1999. Почетак "процеса столећа" пратило је више од хиљаду највећих светских медија.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-uhapsen-solzenjicin_370154.html

 

***********************************************************************************************************************

 

Времеплов (12. фебруар 2013)

 

Позоришна, филмска и ТВ глумица Рахела Ферари умрла је на данашњи дан 1994. године. Данас се обележавају Света три јерарха.

 

На данашњи дан 1994. године умрла је Рахела Ферари (Фрајнд Бела Рахел-Марија Стојковић), позоришна, филмска и ТВ глумица. Рахела Ферари је глуму студирала у Будимпешти. Глумила је у Народном позоришту Дунавске бановине у Новом Саду од 1936 - 1940, у Уметничком позоришту у Београду, 1940. године, а после рата у Српском народном позоришту у Новом Саду. Стални члан Југословенског драмског позоришта постала је 1947. године. Одиграла је преко 160 позоришних, као и више филмских и телевизијских улога различитог жанра. Најзначајније глумачке креације остварила је у позоришним представама: "Јегор Буличов", "Арсеник и старе чипке, "Госпођа министарка", "Ујка Вања", "Ромео и Јулија"... За улогу Сарке у "Ожалошћеној породици", 1964. године, добила је "Стеријину награду". Последњи пут је на сцени свог матичног театра играла Фреду у "Дибоку" а последњу ролу одиграла је на сцени Атељеа 212 у представи "Из живота кишних глиста". За бриљантне креације уверљиво и сочно итерпретираних ликова у делима југословенских и страних писаца награђена је 1986. године,"Добричиним прстеном". Телевизијска публика памтиће је по ролама у драми "Чај у пет" и серији "Грлом у јагоде".

 

1841. - Рођен др Лаза Костић, адвокат, књижевник и новинар, академик (Ковиљ, 12. 02. 1841 - Беч, 09. 12. 1910)

 

1863. - Миша Анастасијевић поклонио српској влади здање за свеучилиште у Београду - данас Капетан- Мишино здање

 

1870. - Умро Никола Чупић, просветни добротвор (Шабац, 1836 - Оран, 12. 02. 1870)

 

1922. - Основан Новосадски шаховски клуб-најстарији у Југославији и на Балкану

 

1936. - Рођен Ђоко Стојичић, књижевник, публициста и дипломата (Медна, 12. 02. 1936)

 

1942. - Бекство затвореника из концентрационог логора на Црвеном крсту у Нишу

 

1961. - Умро Бранко Миљковић, књижевник (Ниш, 29. 01. 1934 - Загреб, 12. 02. 1961)

 

2002. - Почело суђење Слободану Милошевићу пред Међународним кривичним трибуналом за бившу Југославију у Хагу

 

2004. - Умро Душан Трнинић, првак балета Народног позоришта у Београду и кореограф (Дубица, 17. 07. 1928 - Београд, 12. 02. 2004)

 

2009. - Умро Милош Ковачевић, истраживач Центра за истраживање РТС-а (Београд, 23. 05. 1947 - Београд, 12. 02. 2009)

 

2009. - Умро Мирко Буловић, позоришни, филмски и ТВ глумац (Бителић, 21. 09. 1930 - Београд,12. 02. 2009)

 

2010. - Умро Петар Борота, фудбалски голман (Београд, 05. 03. 1952 - Ђенова, 12. 02. 2010)

 

извор: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1264698/%D0%92%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2+%2812.+%D1%84%D0%B5%D0%B1%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80+2013%29.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је среда 13. фебруар 2013. године, 44. дан 2013. До краја године има 322 дана. 

 

relig-ort.gif 31. јануар - Свети бесребреници Кир и Јован

 

Времеплов: Умро Стефан Немања

                               

1199. - У Хиландару је умро Стефан Немања, родоначелник династије Немањића која је владала Србијом двеста година. Велики жупан од 1166. поставио је основе државне самосталности Србије и њене политичке моћи. Повукао се са престола 1196. у корист сина Стефана (касније првог српског краља Стефана Првовенчаног) и замонашио се под именом Симеон у манастиру Студеници. Српска православна црква слави га као Светог Симеона Мироточивог, првог свеца из лозе Немањића.

 

1787. - Умро је дубровачки математичар, физичар, астроном, филозоф и дипломата Руђер Бошковић, оснивач и директор Брерске астрономске опсерваторије код Милана и директор Оптичког института француске морнарице, један од највећих научника свога доба.

 

1831. - Рођен је српски државник и историчар Јован Ристић, вођа десног крила Либералне странке, један од најзначајнијих српских политичара 19. века. Био је намесник малолетном кнезу Милану Обреновићу (1868-72), представник Србије на Берлинском конгресу 1878, председник владе кнежевине и краљевине Србије (између 1873. и 1887) и намесник малолетног краља Александра Обреновића (1889-93). Написао је "Дипломатску историју Србије".

 

1974. - Умро је сликар Петар Лубарда, један од најзначајнијих југословенских ликовних уметника 20. века.

 

1999. - У Београду је сахрањен Пеко Дапчевић, један од првих команданата Народноослободилачке војске Југославије у Другом светском рату. Учесник је и Шпанског грађанског рата (1936-39). После рата био је начелник Генералштаба Југословенске народне армије, државни функционер и дипломата.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-umro-stefan-nemanja_370455.html

 

 

*************************************************************************************************************************************

 

Времеплов (13. фебруар 2013)
 

Сликар, академик Петар Лубарда умро је на данашњи дан 1974. године. Један од највећих српских сликара 20. века, Петар Лубарда студије сликарства почео је у Београду, а наставио у Паризу. У српском модерном сликарству припада му изузетно место. У раним радовима, у којима се осећа утицај класичних мајстора, његове колористички развијене и поетски доживљене визије неба и земље носе изразити драмски карактер. У послератном сликарству свом делу дао је апстрактан облик и асоцијативну садржину. Предмет у слици се деформисао и добио ванвременску ширину. Главна дела су му: Заклано јагње (1940), Коњи (1953), Гуслар (1952), Косовски бој (1953). Члан је Српске академије наука и уметности(Љуботињ, 27. 08. 1907 - Београд, 13. 02. 1974)

1675. - Рођен Игњат Ђурђевић - Ђорђић, књижевник и историчар (Дубровник, 13. 02. 1675 - Дубровник, 21. 01. 1737)

 

1787. - Умро Јосип Руђер Бошковић, математичар, физичар, астроном и филозоф (Дубровник, 18. 05. 1711 - Милано, 13. 02. 1787)

 

1831. - Рођен Јован Ристић, историчар, државник, дипломата и књижевник (Крагујевац, 13. 02. 1831 - Београд, 05. 11. 1899)

 

1916. - Рођен Кирил Свинарски, преводилац, лектор Филолошког факултета у Београду, носилац Ордена Легије части
(Москва, 13. 02. 1916 - Београд, 30. 03. 2004)

 

1933. - Рођен Здравко Шотра, ТВ и филмски редитељ (Столац, 13. 02. 1933)

 

1937. - Рођен Слободан Стојановић, књижевник, драматург и сценариста, уредник ТВ Београд, професор Факултета драмских уметности у Београду (Ђаковица, 13. 02. 1937 - Пожаревац, 04. 01. 2000)

 

1938. - Умро Момчило Настасијевић, књижевник (Горњи Милановац, 06. 10. 1894 - Београд, 13. 02. 1938)

 

1947. - Рођен Богдан Тањевић, кошаркаш и тренер (Пљевља, 13. 02. 1947)

 

1949. - Основан Одбојкашки савез Југославије

 

1955. - Први пут додељена "НИН"-ова награда за роман године

 

2008. - Умро Вук Обрадовић, најмлађи доктор војнополитичких наука и најмлађи генерал ЈНА, оснивач и председник странке Социјалдемократија, потпредседник владе Србије (Конџељ, 11. 04. 1947 - Београд, 13. 02. 2008)

 

2008. - Умро Драган Јуришић Гага, певач "Војвођанског блуз бенда" (1953 - Нови Сад, 13. 02. 2008)

 

извор: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1265214/%D0%92%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2+%2813.+%D1%84%D0%B5%D0%B1%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80+2013%29.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је среда 14. фебруар 2013. године, 45. дан 2013. До краја године има 321 дан.

 

 

relig-ort.gif 1. фебруар - Свети мученик Трифун (Претпразништво Сретења)

 

 

Времеплов: Почео Први српски устанак

 
                              

На данашњи дан 1804. године на скупштини српских старешина у Орашцу код Аранђеловца донета је одлука о подизању устанка против Турака. За вођу је изабран Карађорђе Петровић.

 

869. - Умро је словенски просветитељ познат по монашком имену Кирило, Грк из Солуна рођен као Константин. С братом Методијем оснивач је словенске писмености и књижевности, а сматра се да је Кирило творац обле глагољице. Браћа су на словенски језик превела велики број библијских текстова и црквених рукописа.

 

1835. - На иницијативу драмског писца Јоакима Вујића, уз новчану помоћ кнеза Милоша Обреновића, у Крагујевцу је основано прво позориште у Србији. "Књажевско-сербски театар" приређивао је једном седмично и празничним данима представе за кнеза и његове чиновнике и госте, а на репертоару су били Вујићеви комади или његови преводи страних дела.

 

1997. - Међународна арбитражна комисија донела је одлуку да спорно подручје града Брчко у Босни буде стављено под међународни надзор до марта 1998.

 

1998. - Босански Срби Мирослав Тадић и Милан Симић предали су се добровољно Међународном суду за ратне злочине у Хагу. То су били први оптужени за ратне злочине почињене током ратова на простору бивше СФРЈ 1991-95. који су се добровољно предали Хашком суду.

 

2000. - У настојању да изолује југословенског председника Слободана Милошевића, Европска унија је проширила списак лица, сарадника председника и људи блиских његовом режиму, којима је забрањен улазак у земље ЕУ са 600 на 900 имена.

 

2001. - Скупштина Србије је укинула Закон о јавном информисању на основу којег је режим Слободана Милошевића вршио репресију над слободним и независним медијима у Србији. Од октобра 1998, када је Закон усвојен до септембра 2000. медији су кажњени са више од 30 милиона динара, а једном броју је забрањен рад.

 

2003. - Трибунал у Хагу подигао је оптужницу против лидера Српске радикалне странке (СРС) Војислава Шешеља за злочине против човечности и кршење закона и обичаја рата. Шешељ се добровољно предао том суду 24. фебруара те године.

 

2004. - Председник Србије Борис Тадић обишао је српске енклаве на Косову, а у Приштини је разговарао са шефом УНМИК-а Сореном Јесен-Петерсоном. Он је први српски председник који је посетио Косово од 1999, када су власт у тој покрајини преузеле УН.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-poceo-prvi-srpski-ustanak_370691.html

 

******************************************************************************************************************************

 

Времеплов (14. фебруар 2013)

 

Словенски просветитељ Ћирило умро на данашњи дан 869. године.

 

Словенски просветитељ Ћирило (Константин) Солунски умро је на данашњи дан 869. године. Са старијим братом Методијем саставио је словенску азбуку, глагољицу. Константин је био учитељ филозофије и библиотекар у цариградској цркви Свете Софије, а Методије високи државни чиновник. На молбу моравског кнеза Растислава, византијски цар Михаило Трећи је послао двојицу учених Грка у Растислављеву Моравску, да проповедају хришћанство међу тамошњим Словенима. Они су претходно на словенски језик (највероватније Словена из околине Солуна), превели богослужбене књиге. Тако је настао први словенски књижевни језик. Током боравка у Риму, где су морали да оду како би се оправдали пред папом, због оптужби од стране баварског свештенства, Ћирило умире, а папа је Методија поставио за архиепископа моравског и панонског. После Методијеве смрти, његови ученици су прогнани из Моравске и већина је отишла на југ, међу Србе и Бугаре.

 

1840. - Рођена Милка Гргурова, позоришна глумица (Сомбор, 14. 02. 1840 - Београд, 25. 03. 1924)

 

1858. - Рођен Драгутин Илић, књижевник, син Јове Илића (Београд, 14. 02. 1858 - Београд, 01. 03. 1926)

 

1879. - Рођен Триша Кацлеровић, политичар, новинар и књижевник (Бока, Банат, 14. 02. 1879 - Београд, 31. 03. 1964)

 

1895. - Умро Милорад Поповић - Шапчанин, књижевник (Шабац, 16. 06. 1842 - Београд, 14. 02. 1895)

 

1899. - Рођен Ловро Матачић, диригент, директор Београдске опере и уметнички руководилац Београдске филхармоније, први шеф музичког програма Радио Београда (Сушак, 14. 02. 1899 - Загреб, 04. 01. 1985)

 

1901. - Штампан први број часописа "Српски књижевни гласник"

 

1905. - Умро Божидар Кнежевић, књижевник и филозоф (Уб, 07. 03. 1862 - Београд, 14. 02. 1905)

 

1912. - Рођен Тибор Секељ, књижевник (Спишка Субота, 14. 02. 1912 - Суботица, 21. 09. 1988)

 

1914. - Рођен Борис Крајгер, словеначки револуционар и политичар, потпредседник Савезног извршног већа, народни херој (Градишће, 14. 02. 1914 - Сремска Митровица, 04. 01. 1967)

 

1915. - Умрла Елизабета Рос, британски лекар-добровољац у Србији за време Првог светског рата (Тејн, - Крагујевац, 14. 02. 1915)

 

1929. - Рођен Михаило Викторовић, позоришни, филмски и ТВ глумац (Београд, 14. 02. 1929 - Београд, 26. 09. 1998)

 

1950. - Рођена Јосипа Лисац, хрватска певачица (Загреб, 14. 02. 1950)

 

1997. - Умрла Марија-Маја Чучковић, позоришна и филмска глумица (Дубровник, 1935 - Дубровник, 14. 02. 1997)

 

2010. - Умро Никола М. Симић, спортски новинар (Бјеловар, 1944 - Београд,14. 02. 2010)

 

извор: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/%D0%94%D1%80%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B2%D0%BE/1265924/%D0%92%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2+%2814.+%D1%84%D0%B5%D0%B1%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80+2013%29.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Данас је петак 15. фебруар 2013. године, 46. дан 2013. До краја године има 320 дан.

 

 

relig-ort.gif 2. фебруар - СРЕТЕЊЕ ГОСПОДЊЕ

 

 

Времеплов: Кнежевина Србија усвојила први устав

                              

На данашњи дан 1835. године у Кнежевини Србији усвојен је Сретењски устав, први устав у модерној српској историји. Написао га је секретар кнеза Милоша Обреновића Димитрије Давидовић, по узору на француски и белгијски устав. Користећи негодовање Аустрије и Русије, које нису имале разумевања за либерализам Давидовићевог документа, кнез је у марту укинуо устав.

 

1928. - Из Београда према Загребу полетео је први авион југословенске цивилне авијације "Потез 29-2", једина летелица прве југословенске авио-компаније "Аеропут". Први путници били су директор авио-компаније и пет новинара.

 

1942. - Умро је српски композитор и диригент Станислав Бинички, аутор "Марша на Дрину", директор Београдске опере (1920-25). Године 1899. основао је Београдски војни оркестар, а са Стеваном Мокрањцем Српску музичку школу. Компоновао је прву изведену српску оперу "На уранку" (1903), на текст Бранислава Нушића.

 

1996. - Босанска влада је саопштила да је у рату 1992-95. нестало око 30.000 људи, од којих више од 22.000 цивила и око 2.500 припадника оружаних снага.

 

1997. - Српска опозициона коалиција "Заједно" одржала је последњи, 88. дан протеста пошто је 11. фебруара испуњен њен основни захтев - признавање резултата локалних избора у Србији из новембра 1996.

 

извор: http://www.rtv.rs/sr_ci/drustvo/vremeplov/vremeplov:-knezevina-srbija-usvojila-prvi-ustav_371045.html

Не ваља свашта к срцу примати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...