Jump to content

Пољска Православна Црква

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 170
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Dominika Извини ако је питање сувише лично. Јеси ли ти Пољакиња или Српкиња (можда нешто треће :) ). Питам зато што видим да пишеш ћирилицу и одлично пишеш српски, само неке конструкције делују као да ти српски није матерњи а ако није свака част за познавање.

Успут, колико има православних у Пољској?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Dominika Извини ако је питање сувише лично. Јеси ли ти Пољакиња или Српкиња (можда нешто треће :) ). Питам зато што видим да пишеш ћирилицу и одлично пишеш српски, само неке конструкције делују као да ти српски није матерњи а ако није свака част за познавање.

Успут, колико има православних у Пољској?

Хаха ја сам и то и то ;) Значи, отац је мени Србин и мајка Пољакиња ;) Кући користимо и пољски и српски ако отац је у Варшави, али пошто сад доста ретко долази, па и меша српски са пољским, онда и ја заборављам (у Пољској има јако мало Срба, и у ствари се не дружимо, онда не ма са ким да причам). Тако да кад читам иli слушам нешто на српском, већину (90% или више) разумем, само кад ја причам или пишем, види се да то није мој први језик. Значи, кад мислим, то није чисти пољски, исто и кад говорим, неки чују да то није баш чисти пољски акценат, а кад сам била у вртићу, сасвим сам мешала ;)

 

Не зна се тачно колико има православних у Пољској, претпоставља се да 600-700 хиљада

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хаха ја сам и то и то ;) Значи, отац је мени Србин и мајка Пољакиња ;) Кући користимо и пољски и српски ако отац је у Варшави, али пошто сад доста ретко долази, па и меша српски са пољским, онда и ја заборављам (у Пољској има јако мало Срба, и у ствари се не дружимо, онда не ма са ким да причам). Тако да кад читам иli слушам нешто на српском, већину (90% или више) разумем, само кад ја причам или пишем, види се да то није мој први језик. Значи, кад мислим, то није чисти пољски, исто и кад говорим, неки чују да то није баш чисти пољски акценат, а кад сам била у вртићу, сасвим сам мешала ;)

 

Не зна се тачно колико има православних у Пољској, претпоставља се да 600-700 хиљада

 

Kao CG stanovnika :+) 

 

Pretposavljam da je strancima poljski jezik prilično "egzotičan" tj. komplikovan, težak...kako ide srbima i drugim narodima učenje poljskog?

 

Poljakinje su većinom plavuše, ispravi me ako griješim?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kao CG stanovnika :+) 

 

Pretposavljam da je strancima poljski jezik prilično "egzotičan" tj. komplikovan, težak...kako ide srbima i drugim narodima učenje poljskog?

 

Poljakinje su većinom plavuše, ispravi me ako griješim?

Хаха да :) То је баш рекао један од оних пољских свештеника који говори српски. Овде може да се послуша разговор са нјим

https://www.youtube.com/watch?v=Rxgis3bWZ-0

 

Србима лакше пошто то су словенски језици. Осталима јако тешко, пољска граматика је пуна изузетка од изузетка ;) 

 

Мислим да то није већина, него (само) половина

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Кренуо је пољски сајт посвећен црквеном појању: http://muzyka.cerkiew.pl

Има тамо текстова о композиторима, историји. Има такође и нота, видео, и mp3

 

Један минус да постоји само пољска верзија.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно није тако лако да се одговори само у неколико речи.

Све зависи од регије и од образовања људи и њихових доживљаја (мислим на то, да ли знају неке православце, какви су они православни итд.).

1. Тамо, где је већина или пуно православних, људи знају за православље, али увек је тамо нека конфронтација.

Највише име ове конфронтације тамо, где почетком XX века и до првих година после другог светског рата су били пресељени, цркве рушене итд. Католици имају тамо неки осећај да су то урадили њихови преци (наравно, не увек, то је више компликовано), и има доста породица, које раније су биле православне али због ових погрома су мењали вероисповест и срам им је итд. Али у ствари, то није нешто само из XX века: већина пољске и литевеска аристокрације има православно порекло, самог због користи су мењали вероисповест на римокатолицизам (у једно време такође на протестантизам).

2. Руска окупација у XIX веку је уништила доста сопствених традиција Пољске Православне Цркве (раније нисмо имали аутокефалију, али билисмо испод Цариградске Патриаршије, и више контакта било је са јужним Словенима, то је имао утисак на појање, иконе итд. пошто православни у Пољској припадали у ово време Руској Цркви и тада Пољаци католици, и пре свега они који су живили у централном и западном делу Пољске, су почели да имају асосијацију православни=Рус => упадач. Неки тако мисле чак и сада.

3. Примећује се сад два позитивна тренда:

 

а) подсећује се, да Пољска држава на почетку је прихватила источни обред, има све више истраживања и се прича о томе. Раније то је било као табу, против речи Пољак=католик (мисао после кад смо се освобидили од Русије, Аустрије и Немачке у другој деценији XX века кад после 126 година васкрсла пољска држава и тражила неког једног идентитета, пошто Пољаци су били тако дугачко време испод 3 држава, кад у свету се менило доста ствари)

б) људи траже места, цркве где трација је сачувана, плус све више људи воли Балкан и тако упознају Православље а после се подсете 'а, има и код нас тога' (интересантно, има тога више тамо где увек је вило мало православних - центар и запад)

 

4. Што се тиче државе, није лоше; неколико пута годишње има преноса православних Литургија у државној телевизији а државној телевизији регије Подлаше (где има највише православних) има сваке недеље православни програм 'Источник вере'; председник сваке године посећује православни манастир на Светој Гори Грабарци за Преображење Господње; увек је био 2-3 православних у пољском парламенту - сад не ма због тога што људи нису њих изабрали; има православна веронаука (тамо где је мало православне деце, предаје се у цркви, али добијају оцене који после се препише у школи; тамо где има доста такве деце, предаје се у школама); има служба православног свештенстава у војсци.. Са друге стране, годинама је била блокирана изграда нове православне цркве у Варшави, и је био пуно негативних коментара људи. А требало је да постане не само ова црква којој изграда сад почела, али и друга мала у центру.

 

Не знам, да ли сам добро (мислим, у потпуности) одговорила, ако Ти или неко други има питања, ja сам овде  ;)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам, да ли сам добро (мислим, у потпуности) одговорила, ако Ти или неко други има питања, ja сам овде 

Одговорила си одлично  :ok:

 

 

 

плус све више људи воли Балкан

 

Јел има неки посебан разлог? Приметио сам у неким круговима у којим се крећем да Пољаци прилично воле и поштују Србију, и временом сам почео Пољску и Пољаке да гледам са симпатијама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

Јел има неки посебан разлог? Приметио сам у неким круговима у којим се крећем да Пољаци прилично воле и поштују Србију, и временом сам почео Пољску и Пољаке да гледам са симпатијама.

Не знам, у току рата 90. то је било сасвим обрнуто, али већ неколико година... Можда Пољаци су приметили да Срби су доста сличан народ, исто Словени, исто су доста трпили од моћних овоg света.. А са друге стране, генерално Балкан је егзотика која је близу (географичжно али и културално и језици су слични). Почетак овог интересовања је увк прво у музици (трубе и ове ствари), ракији, роштиљу, мало историја а псоле је то све више дубље и дубље... Људи такође виду српских спортиста, исто су били битни за ово филмови Кустурице...

 

Не знам тачан одговор, то је јако интересантан феномен.

Памтим да кад сам била у основј школи имала сам јако тежко. Деца су мене псуле, хтеле да бију итд. После су почели да ме поштују и сад увек то је велика ствар ако кажем да сам Српкиња (никад не кажем пола, пошто то није тако да једна рука је мени српска и друга пољска ;) ) увек кажу нешто позитивно за Србе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Први пут после другог светског рата освештана вода у Варшави за Богојавлење

 

Пре другог светског рата православци у Варшави за Богојављење у литији ишли код реке Висла да освештају воду. После традиција је била прекинута, можда због комуниста; али у току деведесетих није се то вратило (а саборна црква је близу Висле, и моја парохија близу малог језерца).

 

Али сад, због кад већ је почела изградња нове цркве, о којој се може прочитати у овој теми, традиција се вратила, само сад вода је била освештана у језеру "Черњаковскје" које је близу новограђеног храма.

 

Доста људи се и купало у освештаној води (да кажем искрено, не знам да ли је био такав обичај овде раније, доста људи каже да у Пољској само се освештало воду реке или језера али нико није се у јој купао због температуре) 

 

293A5483.jpg

 

293A5485.jpg

 

293A5604.jpg

 

 

Извор слика (има овде њих много више)

 

Извор других слика

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мој коментар:

добро да се обичај вратио (сами сад постала дискусија да ли купање за Богојављење је пољска традиција или смо то узели од Руса, пошто ове године више парохија него обигчно је организовало ово купање; ја мислим да ипак то је традиција широм православног света, само наравно са неким малим разликама.

 

Само нажалост овај догађај је замишљен као пропаганда за две ствари: изграду ове нове цркве (можда то није лоше, само било доста чудних ствари у вези изградњи ове цркве и дозвоља за изградњу, сад то је као главни пројекат Пољске Православне Цркве);

промовисање старог календарa. Још пре неколико година Варшава је ишла већином по новом календару, иstari су пратили само имигранти са Украјина, Беларусије и неколико студената или радника који си дошли из ових istonih делова Пољске, у којима је стари календар.

 

Али има све више и више имигранта (чак у саборној цркви у Варшави већ ретко је проповед на пољском!), и ради неколико капела као парохије, и све оне су на старом календару. После је била чудна одлука да Пољска Црква се врати у стари календар, али само 4 парохије које су биле на новом су изабрале стари, и 3 од њхих су из Варшаве (значи, једна у околини наше престонице) и славе Божић (а моја парохија и више празника) такође по новом календару. Доста људи мисли да то је накако везано за изградњом нове цркве (као цена за ову изградњу; или цена да Руска Црква не изгради овде свог храма).

 

За Богојављење по новом календару (које у Пољској је слободан дан, онда много лакше да се иде у цркву и слави после са фамилијом) нема таквих "догађаја" (бар у Варшави, не знам како то изгледа у другим деловима Пољске). Ја на пример радо бих се окупала у освештаној води на дан Богојављења...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чланак који приказује примере архитектуре пољских православних храмова

 

Да се виде следеће слике, треба да се притисне "Dalej" тамо доле на плавом (логично, зар не ? ;))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

У фебруару прошле године, по благослову митрополита пољског  Саве и патријарха цариградоског Вартоломеја постала је прва пољска парохија у Бриселу (и уопоште прва ван Пољске, не рачунујући парохије у Бразилу).Парохијска слава је Мала Госпојина, иде по новом календару, на Литургији помења грчког митрополита Белгије (пошто Пољска Црква није хтела да се ствара још једна јурисдикција у овој држави) и митрополита Саву, свештеник је из пољске, служба је на црквенословенском, читања и проповеди на пољском. Организира се предавање веронауке за децу на пољском.

 

Прошле недеље парохија се је преселила из једне капеле (која није била њихова) у бившу римокатоличку цркву, тако да сад може да креће пун литургијски живот (раније su биле само Литургије недељом и некада бденије суботом).

 

Прву Литургију у новом месту служио је митрополит Белгије Атенагорас и други свештеници, укључајући наравно пароха.

 

Неколико слика:

12687969_1738390289726813_67287817387902

 

 

12728863_1738389753060200_67477771703354

 

12716170_1738390083060167_76744919012515

 

Извор слика

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...