Jump to content

Удружење Атеисти Србије поново протестује због...

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

Веља је нечиј фејкпрофилспамер, трол, вероватно неког или атеисте или артемијевца или неког ко има нешто протви људи на овом форуму. :)

  • Волим 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Веља је нечиј фејкпрофилспамер, трол, вероватно неког или атеисте или артемијевца или неког ко има нешто протви људи на овом форуму. :)

Moj se drug, koji je profi igrač kantera, potpisivao kao JOVO99 neko vreme iz trolovskih pobuda. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aleksandre, Peđa ima možda nešto "kraći fitilj" od mene, ali daleko od toga da je ikakav mrzitelj vernika.

Što se racionalnosti tiče, ja zaista mislim da moraš da žrtvuješ deo racionalnosti da bi bio vernik. Ne svu racionalnost, jer bi to onda značilo da ni po kom drugom životnom pitanju ne možeš da funkcionišeš normalno. Uopšte nije crno-belo, onako kako ja to vidim. Dakle, svesno kažeš, "OK, neke stvari neću da dovodim u pitanje, zadovoljiću se onim što mi je rečeno", što uopšte ne znači da si potpuno iracionalan, zbog toga. Hoću da kažem, nećeš sad zato što si deo racionalnosti žrtvovao radi toga da budeš vernik, reći, "Nema veze što je u šerpi provrila voda, gurnuću svakako ruku unutra, šta me briga." Naravno da postoje nijanse.

Što se FB grupe tiče, to je isto kao da kažeš da svi admini i moderatori na ovom forumu, moraju o svemu da imaju ista mišljenja. Što nije uvek slučaj, a što je značajno za kvalitet diskusije. Ako misliš da vezano za FB grupu, koja ima veliki broj admina, nije bilo međusobnih neslaganja admina i modova, grešiš. Takođe, ako neko misli da postoji osnov za pravni postupak, može i da ga pokrene. Ponavljam, u odeljku "Informacije", jasno stoji da su stavovi UAS na sajtu UAS. Forum je otvoren praktično za sve, i zato i ima oko 3000 članova.

Humor je vrlo često stvar ličnog ukusa. Ja ne sumnjam da su tebe neke od tih karikatura uvredile, ali dopustićeš i da su nekome bile ili smešne, ili ironične, ili sarkastične, zavisno od teme koju su dodirivale. O ukusu, posebno kada je humor u pitanju, izlišno je govoriti. Lično, nemam ništa protiv da stavite ovde ili negde drugde i karikature o ateistima, pa da razgovaramo da li je nekome smešno, i koliko, ili možda nije.

NIsam siguran da Dokinsa poznaješ toliko, da možeš izjavno da kažeš da je slavu stekao na kritici religije, a da je nije ni upoznao. Ne znam ni ja sve o njemu, a da ti pravo kažem, nisam sklon idolizacijama bilo koga, pa ni Dokinsa. Čisto da bih ti dao do znanja da ja uopšte ne penim ako ga neko kritikuje, niti mislim da je nekakav "svetac ateizma". Po mom mišljenju, on super piše, vrlo je razumljiv, i ima sjajne argumente, zasnovane na svom širokom i kvalitetnom obrazovanju, koje mu je donelo i oksfordsku profesuru, na kraju krajeva.

Mao, Staljin i Pol Pot nisu imali ateizam kao izgovor. Njima izgovor nije ni trebao, već su jedan politički pravac i ideologiju prilagodili svojim poremećenim pogledima na stvarnost, i činili zločine. Nisu oni zločine činili u ime ateizma, nego u ime neke hipotetičke, neostvarive ideje komunizma.

Sa poslednjom rečenicom se apsolutno slažem. Obrazovanje, obrazovanje, i ponovo obrazovanje!

To je važno za sve ljude, potpuno nevezano od pitanja (ne)verovanja.

Пеђа нема краћи фитиљ, него је крајње безобразан и неваспитан, посебно када се у нешто не разуме, а хоће да се прави паметан. Не знам какав је у приватном животу и не интересује ме, али је на ФБ групи крајње неваспитан, а о клиповима да и не говоримо. Нема потребе овде о њему да причамо, али ето, када смо се дотакли њега...

ФБ група је препуна увреда и клевета на рачун верника, а то се не санкционише, напротив, подстиче се, и врло често у свему томе учествују админи и модови. Овде се увреде које су драстично нижег интензитета одмах бришу. А и на сваком другом форуму или ФБ групи.

Докинсови аргументи су засновани на Докинсовим предрасудама, а он професуру није зарадио на критици вере. Више пута је овде било речи о Докинсовим аргументима. Ако будеш нашао те теме, где је са много аспеката образложено у чему је све он грешио, видећеш због чега то причам.

Рећи да атеизам нема везе са комунизмом јесте грубо фалсификовање политичког система званог комунизам и свако ко имало зна о томе рећи ће ти колико та тврдња не стоји. Атеизам, и то милитантни антитеизам, је у самом темељу комунизма, без њега комунизам не би постојао. Зарад атеизма су се дешавала масовна убиства и прогони, али не први пут у комунизму, него за време Француске буржоаске револуције. О томе има сјајан чланак др Марка С Марковића, ако хоћеш ископаћу ти га (о злочинима за време ФБР, између осталих о злочинима из мржње према вери).

Али је поента била сасвим другачија. Као што су се злочини дешавали у име вере, тако су се дешавали и у име атеизма, борбе за људска права, слободу, једнакост, братство, збацивање тирана... Не можемо за све те вредности рећи да су лоше саме по себи или да су оне саме криве због тога што су биле злоупотребљене. Као што се неки залажу за укидање религије јер би се тиме зауставили сви сукоби, што је потпуни идиотлук (Мислим чак да је то био Докинс, али нисам сигуран). Изједначавати било какву идеју, идеологију, или економски модел (нпр фашизам) са злочинима који се чине у име те идеје, јесте одраз или зле намере или непознавања те идеологије или идеје.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рећи да атеизам нема везе са комунизмом јесте грубо фалсификовање политичког система званог комунизам и свако ко имало зна о томе рећи ће ти колико та тврдња не стоји. Атеизам, и то милитантни антитеизам, је у самом темељу комунизма, без њега комунизам не би постојао. Зарад атеизма су се дешавала масовна убиства и прогони, али не први пут у комунизму, него за време Француске буржоаске револуције. О томе има сјајан чланак др Марка С Марковића, ако хоћеш ископаћу ти га (о злочинима за време ФБР, између осталих о злочинима из мржње према вери).

Ne bih se baš složio.

Oni su, iz "revolucionarnih razloga" mrzeli establišment tradicionalnih religija, i tek onda "dolazi" tu ateizam, odnosno zbog toga su se izjašnjavali kao ateisti. Ateizam tu tek kasnije u sledu ulazi u priču. Sve ostalo je već tradicionalno podvaljivanje.

I još nešto - ima dosta nas koji misle da je komunizam religija. Ima sve odlike, Bog bi bio Veliki Vođa (za koga npr. u Severnoj Koreji veruju masu gluposti, recimo da se po njegovom rođenju zima transformisala u proleće), ima svoje Sveto pismo (kojekakve crvene knjižice), ima svoje sveštenike (komesare), ima svoju dogmu, ima i svoju inkviziciju (koja je pravila probleme hrišćanima, slala nedovoljno ideološki pogodne u Gulag etc.). Baš ateizam tu... To je bio teokratski apsolutizam kako ja vidim.

A i teorija evolucije je bila zabranjena.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne bih se baš složio.

Oni su, iz "revolucionarnih razloga" mrzeli establišment tradicionalnih religija, i tek onda "dolazi" tu ateizam, odnosno zbog toga su se izjašnjavali kao ateisti. Ateizam tu tek kasnije u sledu ulazi u priču. Sve ostalo je već tradicionalno podvaljivanje.

Они су мрзели религију као такву, не само естаблишмент, управо због тога што је нису познавали. Прва рушења и масовна убиства су била рушења цркава и убиства свештеника и монаха, тако да се не може говорити о томе да је атеизам ту ушао касније. Такође, новине подмлатка комунистичке партије СССР су биле препуне скаредних карикатура са свештеницима у главним улогама и текстовима који објашњавају због чега је религија глупост и због чега је "научни" поглед на свет (њихова верзија науке, јел'те) једини исправан (и дозвољен :) ).

I još nešto - ima dosta nas koji misle da je komunizam religija. Ima sve odlike, Bog bi bio Veliki Vođa (za koga npr. u Severnoj Koreji veruju masu gluposti, recimo da se po njegovom rođenju zima transformisala u proleće), ima svoje Sveto pismo (kojekakve crvene knjižice), ima svoje sveštenike (komesare), ima svoju dogmu, ima i svoju inkviziciju (koja je pravila probleme hrišćanima, slala nedovoljno ideološki pogodne u Gulag etc.). Baš ateizam tu... To je bio teokratski apsolutizam kako ja vidim.

Овако постављено онда се може рећи и да атеизам уопште и не постоји и да никада није ни постојао, јер се свака диктатура манифестује обожавањем према Вођи, то јесте према диктатору. Или би се могло рећи да је и атеизам религија, само негативно постављена религија, пошто има све оно што си горе побројао.

Може се говорити о томе да ду они себе сматрали божанствима на земљи у једном периоду, али и када је власт са једног Стаљина или Хрушчова полако прелазила на президијуме и друге колективне органе, атеизам и борба против религије је остала константа.

A i teorija evolucije je bila zabranjena.

За овај податак не знам, а стварно ми је интересантан. Ако би могао мало више о томе да ми напишеш или ми даш неки податак, био бих ти захвалан.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пеђа нема краћи фитиљ, него је крајње безобразан и неваспитан, посебно када се у нешто не разуме, а хоће да се прави паметан. Не знам какав је у приватном животу и не интересује ме, али је на ФБ групи крајње неваспитан, а о клиповима да и не говоримо. Нема потребе овде о њему да причамо, али ето, када смо се дотакли њега...

ФБ група је препуна увреда и клевета на рачун верника, а то се не санкционише, напротив, подстиче се, и врло често у свему томе учествују админи и модови. Овде се увреде које су драстично нижег интензитета одмах бришу. А и на сваком другом форуму или ФБ групи.

Реално, Пађа је за атеисте исто што и Балотели за талинаску репрезентацију.

Докинсови аргументи су засновани на Докинсовим предрасудама, а он професуру није зарадио на критици вере. Више пута је овде било речи о Докинсовим аргументима. Ако будеш нашао те теме, где је са много аспеката образложено у чему је све он грешио, видећеш због чега то причам.

Давкинс је славу стекао прву промоцијом науке. Радио је исто што и Саган, држао научне документарце о биологији. Међутим мало по мало је прешао на критику религије и слава коју сад поседује је четвртку промоција науке три четвртине критика религије.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Aleksandre, zločini su činjeni u ime ideologije, u okviru koje je (dakle, između ostalog, a ne primarno) postojao i stav da je religija štetna.

Ipak, na prvom mestu, sam komunizam nikada nigde i nije zaživeo.

Potom, komunizam je revolucionarni socijalistički pokret koji se zalaže za staranje besklasnog društva, bez potrebe za sakupljanjem ličnih materijalnih dobara, pa čak i bez potrebe za državom kao takvom. Dakle, idealistički pokret koji zamišlja društvo ustrojeno na zajedničkom vlasništvu proizvodnih sredstava, i takođe ideologija koja teži svojevrsnom uspostavljanju socijalnog reda.

Znači, sve sami ideali, nikada naravno ne postignuti u praksi, i svakako izloženi stravičnim devijacijama od strane ljudi koji su uzurpirali vlast, samim tim srušivši ideju o besklasnom društvu.

Ateizam uopšte nije osnova komunizma, već su to neka sasvim druga društvena i ekonomska shvatanja.

Ateizam je samo i jedino nemanje vere ni u jednog boga, iako se slažem da ima onih koji bi i ateizam da posmatraju kao ideologiju, pa naravno i onih koji smatraju da ako su ateisti treba da se bore za fizičko zatiranje crkava, vernika, ikona, što su budalaštine. S vremena na vreme, i kod nas na forumu ili FB grupi se pojavi neko takav, kao pokazatelj kako ljudi ne umeju da kanališu ni sopstvene misli, ni sopstvenu agresiju. I naravno, kada ih banujemo, onda slede poruke kako smo izdali ateizam :)

Šta ćeš...

Šta više, a verovatno to i sam znaš ili si o tome čitao, još u Srednjem veku su postojale svojevrsne komunističke verske zajednice, da su određene grupacije iz vremena Kromvelovog protektorata bile vernici komunisti, iako je sama doktrina formulisana tek kasnije.

Takođe, znaš sigurno da postoje i grupacije koje sebe opisuju kao hrišćanske socijaliste i hrišćanske komuniste, i oni praktikuju određene komunističke principe, koji su u suprotnosti sa recimo lenjinističkim pristupom.

Hoću da kažem da je vrlo loša predrasuda da su u vreme socijalističkih ili kvazi-komunističkih režima (pošto komunizam zapravo nigde nije ni zaživeo) zločini činjeni u ime ateizma. Ateizam nije deo komunističkih "učenja", iako se zaista tvrdi da je religija štetna. Sve se na kraju svodi na tumačenja onih koji su svakako ideologiju prilagođavali svojim ličnim ciljevima, a napokon, čak ni u Severnoj Koreji religija nije iskorenjena ili zabranjena, premda je sasvim bizaran način na koji ta država kontroliše religioznost svojih građana, dok se sa druge strane kultovi vođa pretvaraju u prave verske kultove.

Čak nije tačna teza ni da iako nisu svi ateisti komunisti, svi komunisti su ateisti. Sve i da zanemarimo postojanje hrišćanskih komunista kao relativno male grupacije, činjenica je da su i mnogi deklarisani komunisti praktikovali verske obrede u vreme socijalizma, a napokon, iako to ima veze i sa politikom, u SFRJ pred raspad je bilo zvanično preko 2 miliona komunista, koji su (i) danas u najvećem broju kakvi-takvi vernici.

Najzad, crkva jeste bila u određenoj meri skrajnuta iz javnosti u vreme SFRJ, ali osim određenog perioda odmah nakon rata, u kasnijem periodu nije bilo proganjanja sveštenika. Ovo pričam iz iskustva članova svoje šire porodice, među kojima je bilo i sveštenika, koji jesu imali loše mišljenje o "crvenima", ali generalno nisu bili proganjani.

Naravno, ne kažem da je nemoguće da je određenih proganjanja bilo, ali mislim da ih je bilo u kratkom periodu odmah nakon rata.

Postoje čak i snimci crkvenih velikodostojnika sa zvaničnih susreta sa čelnicima KPJ iz celog tog perioda.

Dokinsu nisam advokat, ali je jasno da se profesura na Oksfordu ne dobija za kritiku religije. Napokon, ni članstvo u Kraljevskom društvu za nauku (pandan akademije nauka) ne zavisi od toga. Uzgred, predavač na Oksfordu je postao 1970. godine, dok je "Sebični gen", knjigu koja se smatra njegovim stupanjem na scenu kao pobornika ateizma, objavio 1976. godine.

Svoje argumente on zasniva na naučnim podacima, a ne na predrasudama. Kreacionisti zasnivaju "argumente" na predrasudama, da se našalim malo :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam zašto se potencira toliko ateizam kao izvor komunizma: 'komunistički ateizam' je samo želja jednog totalitarnog režima da drži sve pod kontrolom, pa time i Crkvu. Jednostavno, svakoj diktaturi smeta bilo kakvo moguće žarište otpora, pa se trude da ga unište ili bar drže pod kontrolom, bilo to crkva, univerziteti (koliko naučnika je stradalo ili bilo proterano pod komunistima i nacistima) ili bilo šta drugo. Isto je bilo pod nacističkom Nemačkom, gomila sveštenika je završila po gasnim komorama, čak su se nacisti zabavljali jedno vreme idejom da uhapse papu i stvore posebnu 'nemačku hrišćansku crkvu', ili kako se već zvala ta glupost. Ja stvarno tu ne vidim nikakvu posebnu ideologiju, nego samo želju diktatora da sve drži pod čizmom...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre pola godine si se kleo u Dawkinsa.

Глупост, шта сам ја овде рекао што нисам причао пре пола године?

Ош да ти ископам моју дискусију са пеђом у односу Кенет Милер вс Давкинс?

Или када сам бранио Милера од Хариса?

Или када сам рекао да је нормално да ће та екипа да напише нешто што одговара атеистима јер оће да прода што већи тираж а пеђа је кренуо да ми прича како њима великим скептицима не може таква ствар да се ували? Не могу да се сетим да ли сам то рекао за Давкинса или за Хариса.

Не знам што тако причаш безвезе и неке квази оптужбе.... кад свако ко је мало дубље дискутовао самном зна да никад нисам био луд за Давкинсом.....

Е сад шта ви желите да видите наспрам онога шта сам ја причао, мислио и како сте ви мене схватили ... то стварно није мој проблем.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam zašto se potencira toliko ateizam kao izvor komunizma: 'komunistički ateizam' je samo želja jednog totalitarnog režima da drži sve pod kontrolom, pa time i Crkvu. Jednostavno, svakoj diktaturi smeta bilo kakvo moguće žarište otpora, pa se trude da ga unište ili bar drže pod kontrolom, bilo to crkva, univerziteti (koliko naučnika je stradalo ili bilo proterano pod komunistima i nacistima) ili bilo šta drugo. Isto je bilo pod nacističkom Nemačkom, gomila sveštenika je završila po gasnim komorama, čak su se nacisti zabavljali jedno vreme idejom da uhapse papu i stvore posebnu 'nemačku hrišćansku crkvu', ili kako se već zvala ta glupost. Ja stvarno tu ne vidim nikakvu posebnu ideologiju, nego samo želju diktatora da sve drži pod čizmom...

Нормално, први циљ атеизма з комунизму је да се заштити од других религија ... конкуренција. То ми је једини став од оних које сам изнео авокаду за који сам 100 % сигуран.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта кажете на ову изјаву:

Без материјализма нема комунизма, а материјализам је основа атеизма.

Да ли може постојати комунизам без материјализма?

Да ли може постојати атеизам без материјализма?

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...