Jump to content

Двери - "Да ли је неолиберализам главни кривац?"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Problem je u tome sto americka vlada aktivno-vojno ucestvuje i utice na stvaranje povoljnijih uslova za americke kompanije. Naftne na primer sa ratovima u iraku ili libiji npr. I onda ta trgovina nije vise slobodna. Americka i kineska naftyna kompanija ne posluju u istim uslovima.

То ради само у питању нафтних компанија и то важи само на територији америке не послују по истим правилима. На осталим местима може се рећи да кинеске имају чак можда и повољније услове од америчких.

Наравно то не правда америчко деловање које је скроз у супротности са каптиализмом по питању нафте.

Американци су навикли на јефтину нафту и да буду војна сила нумеро уно. Зато влада фура те мере.

Али опет запамти то само важи у те две индустрије, војној и нафтној.

У софтверској, хардверској, аутомобилској или било којој другој - не важи.

Па тако америчка аутомобилска послује у истим условима као и еврпска, кореанска или јапанска.

Ето например можеш да видиш да јапанске и европске аутокомпаније једу америчке.

америчке које живе ГМ и Форд...и оне јеидно могу да конкуришу европејцима и јапанцима.

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али опет испадају глупи, они сада троше огромне ресурсе (а о људским животима да и не говоримо) да би "заузели" територије богате нафтом. Међутим, оно што ће се десити пре или касније - неки паметан човек ће пронаћи сасвим нов извор енергије, десет пута ефикаснији и чистији од нафте и све ће то бити узалуд. Потпуно беспотребно, чак и из угла оних најсебичнијих нељуди који све то планирају.

Као и увек - кратковиди су и глупи.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али опет испадају глупи, они сада троше огромне ресурсе (а о људским животима да и не говоримо) да би "заузели" територије богате нафтом. Међутим, оно што ће се десити пре или касније - неки паметан човек ће пронаћи сасвим нов извор енергије, десет пута ефикаснији и чистији од нафте и све ће то бити узалуд. Потпуно беспотребно, чак и из угла оних најсебичнијих нељуди који све то планирају.

Као и увек - кратковиди су и глупи.

И већ се иде ка томе, електро мотори , вештачка нафта, хидроген итд.

све више и више иду истраживања ка томе, пшовећава се ефикасност мотора, траже се ефикаснија горива.

Па чак неки французи направише ауто на компресован ваздух! :) Колико ће то да живне не знам али то је екстра варијанта имати за по граду јер га возиш џабе уштеда 100%! :)

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па чак неки французи направише ауто на компресован ваздух! :) Колико ће то да живне не знам али то је екстра варијанта имати за по граду јер га возиш џабе уштеда 100%! :)

Flintstone_Mobile.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Flintstone_Mobile.jpg

хехех, иначе за ауто није зезанција не знам да ли си видео јако занимљив инжинерски пројекат

http://www.youtube.com/watch?v=uVIwropRMME

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

хехех, иначе за ауто није зезанција не знам да ли си видео јако занимљив инжинерски пројекат

http://www.youtube.com/watch?v=uVIwropRMME

Какав бездушан и похлепан капиталиста! Замисли само колико ће радних места уништити овај његов "производ"... Сви они људи који раде на вађењу, преради и дистрибуцији нафте, па читаве фабрике аутомобила и мотора са унутрашњим сагоревањем... Изазваће страшну незапосленост и економску кризу, крај света...

Мисли само на себе и свој профит! То треба под хитно забранити...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Какав бездушан и похлепан капиталиста! Замисли само колико ће радних места уништити овај његов "производ"... Сви они људи који раде на вађењу, преради и дистрибуцији нафте, па читаве фабрике аутомобила и мотора са унутрашњим сагоревањем... Изазваће страшну незапосленост и економску кризу, крај света...

Мисли само на себе и свој профит! То треба под хитно забранити...

јесте срам га било :)))

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ми се овде завитлавамо, али могу да се кладим у 100 марке да може да се пронађе неки политичар или синдикалац који је управо тако протумачио ствари... То су ретардирани људи. :(

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije sve ruzicasto kada se prepusti industrijalcu sve ....

Italijansko istrazivanje smrtnosti zbog industrijskog zagadjenja

Апсолутно се слажем а ас тим екстерналијама се бави економија против које се Звонкови екстремни капиталисти јако боре јер је систем полу-социјалистички. Наравно кејзенијански је сам једа од могућих сценарија који укључује мешани систем и решавање екстерналија.

http://en.wikipedia....iki/Externality

oва два графика демонстрирају предност социјализма у тим случајевима.

640px-Negative_externality.svg.png

640px-Positive_externality.svg.png

Филозофија тог мешаног система је у томе да се социјализам исплати акда се рпрочану да је корист већа од штете. Другим речима социјализам је исплатим само у областима где на основу штете успоравања тржишта имамо корист смањивања загађења нпр.

Проблем либелара је ту што немаш тај концепт минималистичке државе већ имаш неке ствари у привреди у контроли државе.

Могућа решења су набројана на википедији:

There are at least four general types of solutions to the problem of externalities:

  • Criminalization: As with prostitution in some countries[citation needed], drugs[citation needed], commercial fraud[citation needed], and many types of environmental and public health laws.
  • Civil Tort law: For example, class action by smokers, various product liability suits.
  • Government provision: As with lighthouses, education, and national defense.
  • Pigovian taxes or subsidies intended to redress economic injustices or imbalances.

И око свега тога смо се ја и звоне више пута спорили. Наравно он је идље убеђен да је добио дискусију :Р

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, али нису Звонко и остали екстремни либерали за слободно загађивање. Они су само против унапред задатих еколошких прописа и верују да се и еколошки проблеми могу регулисати доследном применом принципа ненасиља. Десни анархисти (анархо-капиталисти) сматрају да би се проблем загађења много ефикасније третирао доследним поштовањем права својине него државним регулацијама. Лично мислим да ту мора да буде интервенција и регулација ту и тамо, нарочито глобално. Локално загађење је мање у државама у којима је привреда либералнија и то је чињеница, али је зато озонски омотач спашен у последњем тренутку регулацијом фреона и то је такође ноторна чињеница. Проблем је што око еколошких проблема често израсту разни политички левичарски, анархистички и остали неолудитски покрети који везе немају ни са екологијом, ни са економијом и на екологију гледају религијски. То не може на добро да изађе, али не може ни често либертаријанско негирање еколошких проблема, јер се не уклапају у савршену слику или су сумњиви самим тим што о њима разглабају левичари.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Младене, Кејнзијанизам има првенствени циљ да "решава" неке сасвим друге ствари, а не еколошке проблеме. Наравно да немам ништа против да се еколошки проблеми решавају законима, то се уклапа у филозофију слободе, тј. да не смеш да угрожаваш друге. Мене само брине могућност злоупотребе таквих ствари. Мислим да си мало погрешно разумео шта је заправо кејнзијанска теорија. Она покушава да реши проблем смањења потрошње и незапослености током рецесија уз помоћ монетарне политике.

Што се саме екологије тиче, ту највећу заслугу опет има капитализам. Јер смањењу загађења највише доприносе нове и ефикасније технологије, само мотор са унутрашњим сагоревањем је од када се појавио унапређен бар 10 пута - и то је аутоматски смањило емисију штетних гасова (примети мотивацију). Социјализам се опет, као и увек, и по том питању показује као велика штеточина - он "замрзава" технологије на ниском и неефикасном нивоу. Упореди само емисију штетних гасова аутомобила из некадашњих социјалистичких земаља са сличним на западу. Исто важи и за индустрију итд. Најзагађеније области на свету су управо у земљама које имају неки облик социјалистичке економије, једном сам био поставио неки линк о томе.

Значи нити су закони који се баве екологијом "социјалистички", нити је социјализам "еколошки". То су две посебне ствари. И опет се капитализам показао бољим од алтернативе.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...