Jump to content

Саблазни и лоши примери који терају од цркве?... Разочарани свештеници, теолози, народ - КАКО ПОМОЋИ?


Guest - . . .-

Препоручена порука

ПОМАЖЕ БОГ.

Мислим да је "тема" исправна.

У покушају одговора, али и питања, почео бих са неким цитатима из Новог Завета.

Цитати су питања за свештенослужитеље,монахе,свештена лица и "недодирљиве" епископе.

Делове Новог завета цитирам латиничним писмом, немам тренутно ћирилични текст.

Цитат први:

26 I kad jeđahu, uze Isus hleb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: Uzmite, jedite; ovo je telo moje.

Lk. 24:30, 1 Kor. 10:4, 1 Kor. 10:16, 1 Kor. 11:2.

Цитат други:

27 I uze čašu i davši hvalu dade im govoreći: Pijte iz nje svi;

28 Jer je ovo krv moja novog zaveta koja će se proliti za mnoge radi otpuštenja greha.

2 Moj. 24:8, 3 Moj. 17:11, Jer. 31:31, Mk. 14:24, Lk. 22:20, Rim. 5:15, Jev. 9:14, Jev.

Цитат трећи:

46 I svaki dan behu jednako jednodušno u crkvi, i lomljahu hleb po kućama, i primahu hranu s radošću i u prostoti srca,

<a href="">Lk. 24:53, Dela 20:7

.......................................................................................................................................................................

У нашим црквама слика следећа:

У Олтару сви свештено служитељи

1. од епископа примају преломљен хлеб као тело ХРИСТОВО,

2. По три пута отпијају само вину као Крв Христову.

3. После свега тога, нама верујућем и крштеном народу,

даје се помешано вино са парчићима хлеба да га кусамо златном кашичицом коју свештеник на крају пред свима нама олиже језиком.

.......................................................................................................................................................

Питање у чему је ствар јер Христос и Апостоли су нам другачије пренели.

...........................................................................................................................................................

Ову слику у нашим Црквама, Христови Апостоли, нису нам пренели у наслеђе.

Схватам да су неке промене извршене на Васељенским саборима.

............................................................................................................................................................

Поштована свештена лица,

проговорите о овоме народу у Црквама,

одговорите на овом форуму.

....................................................................................................................................................

Мени грешном не замерите на смелости да питам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 355
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Кад се и критика банализовала, значи да смо дотјерали цара до дувара.

Јел се варам ил овде стварно неко мисли да тјело Христово може да замрља крв Његову?

И ово око квантитета је фула, али фула која је тако болесно сједињена са модерним човјеком.

Што се тиче лизања кашичице, штаћеш увијек је било и биће слаткораних попова. .smesko.

  • Волим 1

Без изворне очигледности Ничег нема самобитности ни слободе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе, ови подаци су од пре 10 година а можда и више... у селу нема више од 500 житеља са све иностранцима. Многи су се одселили у град и углавном су стари људи у селу. Има и младих мало али од њих морам да признам да Црква слабе вајде. Но добро, имам децу са веронауке која су предобра.

Користио сам званичне податке: http://media.popis2011.stat.rs/2011/prvi_rezultati.pdf (стр. 50) Очито су напумпани...

Што се тиче поменутог, желео сам само да дочарам форумашима о каквој се парохији ради. Засметале су ми приче и придике о некаквим трудовима које треба свештеник да приложи како би побољшао ствари. У конкретном случају у питању је цеђење суве дреновине - 500 житеља, еј!?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да мало оживимо тему... Још пре него што сам уписао ПБФ скинуо сам овај текст... немам URL, јер сам га снимио на HDD, али текст је воме занимљив (сећам се да је био на сајту OCA, тражио сам био трећу Хопкову књигу, јер нигде није могла да се нађе). Има веома заниљмивих идеја, наравно из америчке перспективе. Колико је од тога примењиво код нас - то је ствар о којој може да се расправља. Али, свакако има нешто што би могло да оживи ствари:

Parish Development - Volume III, 2004

Twenty “Somethings” to Do with the Parish Family

Written by By Lori Kochan

1) Pray and Worship Together

After Sunday Liturgy or on Feast Days, plan a get-together with the parishioners to have a brunch. Everyone should bring a covered dish to share. Rejoice in the Resurrection or the Feast.

2) Puzzle Day

Bring your favorite puzzle for all ages, a puzzle that can be done in a short period of time, up to an hour. Then serve pizza or snacks. Afterward you can donate the puzzles to your area children’s hospital or a nursing home.

3) Movie Day

Periodically pick a Sunday and have a movie for all ages to enjoy. Serve a light lunch, and have everyone bring snacks. Popcorn, too.

4) Movie Night

Choose an evening to have a movie for a specific age. (Young elementary-school children can bring their sleeping bags and pillows to lie on during the movie.) You can decorate and have snacks that fit the movie theme. For instance, with the movie “Finding Nemo,” hang streamers with fish dangling from them; give everyone a goldfish to take home; serve snacks with fish in them – Jell-o with gummy fish or Goldfish crackers.

5) “Take a Hike” Sunday

Find local parks or a state park and make plans to meet and hike on different paths each Sunday. This is a great activity for the fall season after Liturgy. Pick a different park each time to vary the hike. Post a schedule of lunch menus/hikes/meeting place/time so that parishioners may plan ahead to bring appropriate food items and clothing to church. This is the favorite activity at our church.

6) Parish Picnic

Have a picnic on your church grounds or at an area swimming/picnic facility. Provide games for all ages.

7) Family Festivals

In the fall, winter, spring, or summer, have a special day for families to get together. In the fall, for example, meet at a corn maze. Decorate pumpkins, bob for apples, have hayrides, build bonfires and make “s’mores” (toasted marshmallows and squares of chocolate “smushed” together between two graham crackers).

8) Help out at an area homeless shelter or soup kitchen

Plan ahead with the facility to know which day would be best for some of the parishioners to come and help serve lunch or dinner to the people. Ask if desserts can be donated or whether other food items are appreciated.

9) Pizza Night

Meet at an area pizza house or other restaurant and enjoy each other’s company. Go Chinese. Go Mexican. Have fun!

10) Game Day

After Sunday Liturgy, have lunch together and then have everyone bring their favorite game or a deck of cards. Play the game and then switch players and play another game.

11) Hats, Gloves, and Scarves

Collect these items for donation to an area shelter. Have parishioners present them to the shelter. (This is a good project for some of the parish women who like to crochet or knit items.)

12) Christmas Caroling to Parish Shut-Ins

Pick a day around the Nativity Feast to celebrate with the parish’s shut-ins by caroling. Travel from house to house or nursing home. (This is best done with the choir director or someone with some musical ability to get the singing started.) Present each parishioner with a small gift of stationery, puzzles, candy (sugar-free), books, a craft item, and a festal icon print.

13) Blanket Day

All parishioners bring a blanket to the Liturgy to be donated to an area shelter. Take a picture of the parish to send along with the donated blankets. This will not only help keep the people in need warm, but will also warm the hearts of the parishioners to know that they helped someone in need.

14) Craft Day

Have adult parishioners prepare materials for craft items that the children and young adults can make together. These can be kept by the children or donated to a church event.

15) Parish Camping

Plan a weekend or week to go camping with your family or other parish families. This can be an annual event that includes games, canoeing, biking, hiking, swimming, campfires, worship, eating, and more. Vary the sites.

16) Parish Family Bowling Day

Meet at a local bowling alley and have a tournament with goofy prizes for most strikes or spares, lowest scores, highest scores, youngest player, oldest player, and so on.

17) Park or Museum Day

Visit an amusement park, baseball park, playground, museum. Choose a day and travel together to the park or museum. Enjoy each other’s company.

18) Visit a Monastery

Visit a nearby monastery. (Pre-arrange with the monastery.) Travel for a day or for a weekend pilgrimage.

19) Learn How to Make Prosfora

Make prosfora with your parish priest. He can explain the significance of the ingredients and how they are prepared. He can then invite the preparers to attend the Service of Preparation (Proskomedia) just before the Divine Liturgy to see how the prosfora are used.

20) Visit a Sister Parish for Vespers

Have a Parish Exchange for Vespers. Invite another parish to join you for the service, and then visit them on another weekend. The host parish can serve a light dinner or dessert following the service so that the people can get to know one another.

Lori Kochan is a member of St. Nicholas Orthodox Church, Mogadore, OH. She is very involved in FOCA Junior activities throughout the Ohio District and is the director of St. Vladimir’s Camp and Retreat Center, Farmingdale, OH. Lori serves in the OCA Department of Christian Witness and Service.

Один монах вошёл в склеп к покойникам и крикнул: "Христос воскресе!" А они ему все хором: "Воистину воскресе!"
--- / -.. --- -- .. -. . --..-- / -- .. ... . .-. . .-. .
http://www.srdjanantic.blogspot.com/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

како бисте неког отерали од цркве? лоши примери и сведочење...

дакле, колекција на једном месту smiley.gif

прво им дајте ово да се упишке од смејања ;)
http://www.svetistef...g/prvi_deo.html

а онда озбиљан део :ani_biggrin:
моралишите им како су грешни и не уклапају се у вашу представу о светости и Богу, будите нехумани према њима, негирајте полност и телесност, кад вас питају нешто онда им реците да то тако треба или се ваља или то се одувек тако радило, човек не треба да размишља својом главом него духовник/исповедник треба да размишља уместо њих, терајте их да иду у цркву и на молитву, претите им паклом, кажите им да ће им ближњи страдати због њихових греха, поготово деца ће наследити све њихове грехе, ако се роди дете искривљено или болесно згазите им на срце и реците им да је то због њих, ако једу онда им реците да мање једу, ако им се спава не дајте им да спавају јер је време молитви, женама кажите да су грешне јер имају менструални период и да тад не могу да се причесте јер су "осуђене од Бога" и да су криве за избацивање Адама и Еве из Едемског врта, поистоветите Врт са Рајем, кажите им да је светитељство недостижно, кажите им да је Бог поткупљив златним новчићима добрих дела и да се тиме "удостоје" светог причешћа, кажите им да анђео чувар бежи од њих кад греше и тиме их научите да је грех већи од љубави, кажите им да сви они који нису у Цркви нема им спаса, сем тога што су ограничена места за седење, а тек за стајање, кажите им да ће бити предосадно у Рају и да ће се само певати Слава теби Господе по цео "дан", иако дана и ноћи нема, као ни времена, понижавајте их кад погреше, кажите им да су гори од животиње и дајте животињи неку људску особину иако је нема, ...

ух, све у једном даху, ајде ви додајте нешто уврнуто smiley.gif

пс. пошто знам да има доста људи са недостатком или одсуством смисла за хумор - ово је иронија и сарказам на свеколику будалаштину коју празни ђаво кроз неуке и злобне људе у и ван Цркве.

ппс. тема је инспирисана лепотом женског ума ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

нудите им религују уместо Живот......

ај мало мање постмодернистичких загонетки, све треба да буде за почетнике сажвакано :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1345497943' post='696457]

ај мало мање постмодернистичких загонетки, све треба да буде за почетнике сажвакано :)

није ми то било намера, хтео сам само да дам свој скромни прилог теми, али ако се у тај став не види поента, онда ја сам промашио тему....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

није ми то било намера, хтео сам само да дам свој скромни прилог теми, али ако се у тај став не види поента, онда ја сам промашио тему....

само напред, ал те молим да буде разумљиво и детету које не зна ни шта је појам религије ни Живота :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Већ смо говорили о овом чувеном "подсетнику за исповест" (у женском роду). Реално, ко ће од оваквих ствари одустати од вере и Цркве? Па једино они који у веру нису ни ушли. Наравно, не видим разлог да црквени сајтови постављају овакве ствари као што су ови подсетници који прелазе у црни хумор.

Верујем да људи који направе црквене интернет сајтове полазе од претпоставке да је добро поставити било шта и то је то.

Иначе, морам да истакнем овај бисер, најјачи је

Једем више него што је потребно, нарочито у гостима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne mogu se oterati ljudi iz Crkve, niti se moze ubiti vera u ljudima

наравно да не greengrin greengrin greengrin

зато имамо троје људи само на форуму који мало не знају мало знају јел су верници или не, сигурно су они криви што нико нема да им објасни здраво шта јесте а шта није ;)

да не улазимо у то колико има људи који појма иначе немају шта је вера а камоли Црква :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...