Jump to content

Зашто свештеника има увек пуно више него ђакона?

Оцени ову тему


Препоручена порука

код мене у Цркви су само три ђакона, и то су једног тек од скора рукоположили ... на ту бројку иде и до 10 свештеника који служе и ротирају се, додуше неки нису директно везани за моју цркву или Храм светог Саве.

гледам и по другим већим парохијским црквама, увек је до два-три ђакона и далеко више свештеника.

зашто је то тако?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја,искрено, немам појма и никада нисам о томе размишљала па ме мало заинтересова тема.Баш ћу са вољом да испратим сваки коментар ако их буде. .smesko.

Господе, буди милостив мени грешној.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa mozda zato jer djakon pomaze svesteniku pri sluzenju liturgije ali on ne moze da sluzi, tako da bilo bi glupo da na 10 djakona ide 3 svestenika...

svestenici su potrebniji:krstenja,vencanja,ispovest,opela,svecenje vode... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Логично је да свештеника буде више, јер они служе, а без ђакона се може. Код мене је пет свештеника и један ђакон, а до пре десет година није био ниједан ђакон.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, капирам на шта мислиш..Ђакони имају осим литургијске и катихетску службу, чак су некада вршили и проповед, а и остале послове- административне и друге.

А можда да се наново уведе служба ђакониса? .smesko.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=malina :)' timestamp='1341935938' post='676752]

Да, капирам на шта мислиш..Ђакони имају осим литургијске и катихетску службу, чак су некада вршили и проповед, а и остале послове- административне и друге.

А можда да се наново уведе служба ђакониса? .smesko.

нисам знао ни да је избачена, само се нико не бави тим службама, далеко више свештеничком очигледно.

колико сам упознат, до скора је само један субђакон (ипођакон) био присутан у СПЦ, сад је јеромонах.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1341936921' post='676765]

нисам знао ни да је избачена, само се нико не бави тим службама, далеко више свештеничком очигледно.

колико сам упознат, до скора је само један субђакон (ипођакон) био присутан у СПЦ, сад је јеромонах.

Управу си, није избачена, али чим је нема онда као и да је избачена.

Са више ђакона, свештеници би обављали своју службу, а народ не би био занемарен, јер би се њима бавили ђакони..

Мислиш на ипођакона Димитрија?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Праштај, нисам пажљиво прочитао Медину поруку!

Моје мишљење да је мање ђакона зато што је свештенички радни век око 35 година, а ђаконски 10 пута краћи.

Можда би ђакони могли да остану у том чину и дуже, али би вероватно умрли од глади заједно са својим породицама које с временом постају бројније. Додуше, ово не важи за јерођаконе којих такође има знатно мање него јеромонаха...

Можда би неки клирик могао да нам каже има ли и других разлога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Праштај, нисам пажљиво прочитао Медину поруку!

Моје мишљење да је мање ђакона зато што је свештенички радни век око 35 година, а ђаконски 10 пута краћи.

Можда би ђакони могли да остану у том чину и дуже, али би вероватно умрли од глади заједно са својим породицама које с временом постају бројније. Додуше, ово не важи за јерођаконе којих такође има знатно мање него јеромонаха...

Можда би неки клирик могао да нам каже има ли и других разлога?

Како мислиш умрли од глади? gringrin Па и породице лаика постају бројније временом, а ништа више прихода од ђакона немају, чак и мање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моје мишљење да је мање ђакона зато што је свештенички радни век око 35 година, а ђаконски 10 пута краћи.

Можда би ђакони могли да остану у том чину и дуже, али би вероватно умрли од глади заједно са својим породицама које с временом постају бројније. Додуше, ово не важи за јерођаконе којих такође има знатно мање него јеромонаха...

то треба да оправда неумерено или неравномерно одвајање средстава за ђаконе или само да покаже ситуацију да су паре мерило чина?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=malina :)' timestamp='1341947190' post='676906]

Како мислиш умрли од глади? gringrin Па и породице лаика постају бројније временом, а ништа више прихода од ђакона немају, чак и мање.

зависи где су, протомајстор је прилично у праву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...