Jump to content

У чему је суштинска разлика између православља и римокатоличанства ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 595
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Ako hocete ekumenski dijalog nije bas preporucljivo da se razmahujete unijatima, s obzirom da je to jos uvek bolna rana na telu (Pravoslavne) Crkve; a pogotovo posto antiekumenisti u SPC ionako smatraju da je ekumenizam nista drugo do pokusaj unijacenja, mada i neki ekumenisti u SPC dele to misljenje kada je RKC u pitanju (npr. vladika Atanasije koji kaze da postoji vise ekumenizama, a minimum tri: rimopapski ekumenizam - nenasilno unijacenje, Zenevski ekumenizam - sekularnohumanisticki sinkretizam, i pravoslavni ikumenizam - da svi jedno budu). Mene bas briga, ja ionako smatram ekumenski dijalog sa RKC skroz jalovom rabotom (jedini nacin da budu zajedno, u istoj crkvi pravoslavci i rimokatolici jeste da se jedni prekrste u druge), ali samo vam skrecem paznju, da ako vec zelite da "pregovarate", da znate sta se smatra nekorektnim...

Da slažem se da je to bolna tačka, tako bolna da nam braća grkokatolici na tom

našem ekumenizmu vrlo zamjeraju i stalno postavljaju ovo jedno te isto pitanje i pitaju nas :

Zašto pregovarate ("ekumenišete") s našim progoniteljima i ubicama?

Tako da je to i njihova otvorena rana i vrlo bolna tačka, ne samo vaša.

Nikom nije lako, ni njima također.

Svaki od njih će vam reći da ne želi biti pravoslavcem,

da želi biti u zajedništvu sa Rimom i da ih niko na to nije silio.

I da su neprestano bili proganjani tim istim s kojima danas vodimo dijaloge.

A to nam vrlo zamjeraju, nama većinskim zapadnoobrednim katolicima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tako da je to i njihova otvorena rana i vrlo bolna tačka, ne samo vaša.
Ти си један неотесани безобразник, ни теби нећу одговарати више, а и раније си сваку тему толико спемовао да си ми био на игнору...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ти си један неотесани безобразник, ни теби нећу одговарати више, а и раније си сваку тему толико спемовао да си ми био на игнору...

Ma da, likvidacija cijele grkokatoličke Crkve na Ukrajini je bila OK?

http://www.ichistory.org/churchex/church110.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma da, likvidacija cijele grkokatoličke Crkve na Ukrajini je bila OK?

http://www.ichistory.../church110.html

Разлика је у томе што су њих ликвидирали атеисти бољшевици (а не православци!), који су узгред буди речено ликвидирали све религије (ето комуњиштима се прохтело у Србији да оформе МПЦ ради лакше контроле, док им је ради лакше контроле требало да украјинце пребаце у МОСПАТ, а то је само случајна околност); док су православце унијатили и ликвидирали римокатолици, и то не само секуларне власти, већ пре свега црквене, клер...

Једино где су римокатолици прогањани, убијани и прекрштавани је било за време протестантске деформације... Ето, данас је инквизиција озлоглашена, и крсташи, а људи не знају да су све то мала деца према ономе што су радили протестанти, што сопственим људима, а поготово римокатолицима...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Разлика је у томе што су њих ликвидирали бољшевици (а не православци!),

Nije tačno Bogdanoviću, komunisti, boljševici su UGKC likvidirali afdministrativno i personalno (bogoslove, sveštenike, episkope i monaštvo, ženski i muško držali po zatvorima pa i ubijali) potom na to sve su još ti mirjani grkokatolički prevođeni masovno i prislno na pravoslavlje a to ne više boljševicima već Ruskom Pravoslavnom Crkvom, uz dopuštenje boljševika, naravno, o tom postoje dokazi. No, to nije bio ni prvi ni jedini slučaj prevođenja grkokatolika na pravoslavlje, bio je najmasovniji do tada ali nikako ne jedini.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Почео сам мало да читам, пре свега оно што ме највише занима: сакраментално богословље.

Да ли је папа Рацингер учествовао у састављању овог Катехизма?

Чини ми се да јесте. За сада сам изненађен. Позитивно.

Наравно, а то сам већ и писао, сакраментално богословље папе Бенедитка XVI је потпуно православно и мислим да је то сјајна платоформа за дијалог две Цркве. Посевно ако имамо у виду да lex orandi est lex credendi.

Odgovor na ovo što Ti pitaš nalazi se u apostolskoj konstituciji "Fidei depositum" pape Ivana Pavla II. iz 1992. godine kojom je odobrio objavljivanje ovog Katekizma:

http://www.vatican.v...positum_en.html

http://www.katolici....n=r_vidi&id=178

Kako sam već rekao, izradu Katekizma je pokrenula Sinoda biskupa 1985. godine:

"Premnogi su izrazili želju da se sastavi katekizam ili sažetak cjelokupne katoličke nauke koja se odnosi na vjeru i moral, da bude kao polazna točka za katekizme ili priručnike što se priređuju u raznim krajevima. Izlaganje tog nauka mora biti biblijsko i liturgijsko. Treba iznositi siguran nauk, prilagođen suvremenom kršćanskom životu".

(BISKUPSKA SINODA (izvanredno generalno zasjedanje, 1985.) Završni izvještaj, 7. prosinca 1985: Enchiridion Vaticanum, vol. 9.,II,B, a, br. 4: str. 1758, br. 1797.)

Evo jednog citata iz "Fidei Depositum" iz kojega se vidi kako je sastavljan Katekizam:

""Katekizam Katoličke Crkve" plod je veoma široke suradnje: izrađen je u šest godina vrlo zauzeta rada u duhu pozorne otvorenosti i zdušna zalaganja.

Godine 1986. povjerio sam Komisiji dvanaestorice kardinala i biskupa, pod predsjedanjem gospodina kardinala Josepha Ratzingera, zadatak da pripravi nacrt katekizma koji su tražili sinodalni Oci. Uredničko vijeće sedmorice dijecezanskih biskupa, teoloških i katehetskih stručnjaka, pomagao je toj Komisiji u radu.

Komisija, zadužena da daje smjernice i nadzire tijek radova, pažljivo je pratila sve etape izradbe devet susljednih redakcija. Uredničko je vijeće sa svoje strane preuzelo odgovornost da napiše tekst, da u nj unese izmjene koje je tražila Komisija, te da ispita primjedbe brojnih teologa, egzegeta i kateheta, a nadasve biskupa cijeloga svijeta, kako bi tekst bio što bolji. U Vijeću su se s velikom korišću uspoređivala razna mišljenja te je tako tekst postao bogatiji i bili su osigurani njegovo jedinstvo i skladnost.

Nacrt je bio predmetom široke konzultacije svih katoličkih biskupa, njihovih biskupskih Konferencija i Sinoda kao i teoloških i katehetskih učilišta. U cjelini, taj je nacrt naišao na vrlo povoljan prihvat sa strane episkopata. S pravom se može reći da je ovaj Katekizam plod suradnje cijeloga episkopata Katoličke crkve koji je svesrdno prihvatio moj poziv da uzme svoj dio odgovornosti u pothvatu koji se najizravnije tiče crkvenog života. Taj odgovor budi u meni dubok osjećaj radosti, jer stjecaj tolikih glasova doista izražava ono sto možemo nazvati "simfonijom" vjere. Tako izrada ovoga Katekizma odražava kolegijalnu narav episkopata: svjedoči o katoličanstvu Crkve.

Katekizam mora vjerno i organski izložiti nauk Svetoga pisma, Predaje koja živi u Crkvi i autentičnog Učiteljstva, kao i duhovnu baštinu Otaca, Naučitelja, svetaca i svetica Crkve, da tako omogući bolju spoznaju kršćanskog otajstva i osvježi vjeru naroda Božjega. On mora voditi računa o tumačenjima nauka što ih je Duh Sveti nadahnjivao Crkvi tijekom vremena. Nužno je također da pomogne osvijetliti svjetlom vjere nove prilike i probleme kojih u prošlosti još nije bilo. "

Dalje, citat o njegovoj važnosti i vrijednosti, pa i u ekumenskom dijalogu:

""Katekizam Katoličke Crkve", koji sam odobrio 25. lipnja ove godine, a danas snagom apostolske vlasti određujem da se objavi, predstavlja izlaganje vjere Crkve i katoličkog nauka, kako ih nalazimo posvjedočene i osvjetljene u Svetom pismu, apostolskoj Predaji i crkvenom Učiteljstvu. Proglasujem ga sigurnim pravilom za poučavanje vjere i stoga valjanim i zakonitim sredstvom u službi crkvenog zajedništva. [] Ovaj im se Katekizam pruža da služi kao pouzdan i autentičan tekst na koji će se pozivati u naučavanju katoličke nauke, i posebno pri izradi mjesnih katekizama. Pruža se također i svim vjernicima koji žele dublje upoznati neiscrpna bogatstva spasenja (usp. Iv 8,32). Želi poduprijeti ekumenske napore nadahnute svetom željom za jedinstvom svih kršćana, točno pokazujuži sadržaj i skladnu suvislost katoličke vjere. I napokon, "Katekizam Katoličke Crkve" ponuđen je svakom čovjeku koji nas pita za obrazloženje nade koja je u nama (usp. 1 Pt 3,15) i koji želi upoznati ono što vjeruje Katolička Crkva. "
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nije tačno Bogdanoviću, komunisti, boljševici su UGKC likvidirali afdministrativno i personalno (bogoslove, sveštenike, episkope i monaštvo, ženski i muško držali po zatvorima pa i ubijali) potom na to sve su još ti mirjani grkokatolički prevođeni masovno i prislno na pravoslavlje a to ne više boljševicima već Ruskom Pravoslavnom Crkvom, uz blagoslov i svesrdnu pomoć boljševika, naravno, o tom postoje dokazi.
Већ сам ти објаснио, и то је оркестрирано од бољшевика јер су већ контролисали МОСПАТ, па им је тако одговарало (исто као што су у Кини власти одцепиле римокатолике од Ватикана и завели своју контролу, направили своју цркву); међутим, ако ћемо право, сав тај народ је претходно (пре него што су постали "гркокатолици") управо и био православан, па су поунијаћени...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ сам ти објаснио, и то је оркестрирано од бољшевика јер су већ контролисали МОСПАТ, па им је тако одговарало (исто као што су у Кини власти одцепиле римокатолике од Ватикана и завели своју контролу, направили своју цркву); међутим, ако ћемо право, сав тај народ је претходно (пре него што су постали "гркокатолици") управо и био православан, па су поунијаћени...

Besmislica, samo su stupili slobodno i svojom voljom u kanonsko jedinstvo s papom, sve su zadržali što su vjerovali i sve obrede iste. Ti Bogdanoviću ove pamflete produciraš namjerno ili šta? Ko bi prvog tebe molim te nasilno preveo u katoličku Crkvu i priveo u kanonsko jedinstvo s rimskim Papom? Hajd da vidim toga što bi to pokušao a uspio? PIŠEŠ BESMISLICE, sam si toga dokazom da TO NIJE MOGUĆE nasilno nikako ukoliko to sam čovjek ne želi i ne prihvata. Isto i vi možete pokušavati od mene praviti pravoslavca i opravoslavljivati me kako god hoćete ali ništa vam to neće uspjeti ako ja to NEĆU I NE ŽELIM! JASNO! Sve ostalo su tvoje propagandističke izmišljotine na razini huškačkih pamfleta!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја знам да усташтво не спада овде, на овој теми, но Алојзије спада.
Па не знам баш за Алојзија, међутим имају они светог Јозафата Кунцевича који је унијатио, и толико је тлачио и мучио православне, био брутални тиранин и бескрупулозни убица, да су се на крају сељаци дигли на буну, и бесна руља га је и убила. Римокатолици су онда побили вође побуне, а одузели сва имања Православне Цркве и дали "гркокатоличкој", а злог силеџију канонизовали.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па не знам баш за Алојзија, међутим имају они светог Јозафата Кунцевича који је унијатио, и толико је тлачио и мучио православне, био брутални тиранин и бескрупулозни убица, да су се на крају сељаци дигли на буну, и бесна руља га је и убила. Римокатолици су онда побили вође побуне, а одузели сва имања Православне Цркве и дали "гркокатоличкој", а злог силеџију канонизовали.

FALSIFIKOVANA ISTORIJA, hajdemo dalje, šta još imaš u toj vreći svojih laži i izmišljotina? Ili je ta bez dna?

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

FALSIFIKOVANA ISTORIJA, hajdemo dalje, šta još imaš u toj vreći svojih laži i izmišljotina? Ili je ta bez dna?
Хахаха, латин оптужује некога за фалсификовање, лажи, и измишљотине (приде лажући, фалсификујући и измишљајући), та ти је добра... Знам да ти је тешко суочити се с истином, и да истина је болна, али шта ћу када тако је како је.
Besmislica, samo su stupili slobodno i svojom voljom u kanonsko jedinstvo s papom, sve su zadržali što su vjerovali i sve obrede iste. Ti Bogdanoviću ove pamflete produciraš namjerno ili šta? Ko bi prvog tebe molim te nasilno preveo u katoličku Crkvu i priveo u kanonsko jedinstvo s rimskim Papom? Hajd da vidim toga što bi to pokušao a uspio? PIŠEŠ BESMISLICE, sam si toga dokazom da TO NIJE MOGUĆE nasilno nikako ukoliko to sam čovjek ne želi i ne prihvata. Isto i vi možete pokušavati od mene praviti pravoslavca i opravoslavljivati me kako god hoćete ali ništa vam to neće uspjeti ako ja to NEĆU I NE ŽELIM! JASNO! Sve ostalo su tvoje propagandističke izmišljotine na razini huškačkih pamfleta!
Већ сам ти рекао да си неотесани безобразник, и да ти више нећу одговарати, и након ове поруке нећу. Оно што сам написао написао сам због других...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

O sv. Jozafatu Kuncewiczu, nadbiskupu i mučeniku:

http://www.sveci.net...zefat-kuncewicz

http://www.velecasnisudac.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1180&Itemid=1243

- Iako su ljudske informaciju u knjigama i na internetu svakakve,

postoji li neki link na inernetu, gdje se može pročitati krvoločnost ovog čovjeka, "који је унијатио, и толико је тлачио и мучио православне, био брутални тиранин и бескрупулозни убица"?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sramota je takođe Rimokatolike nazivati Katolicima. ccvige

Није срамота. Ако ни због чега другог оно због пристојности која је општеприхваћена у међурелигијском дијалогу, посебно између хришћана, да се други ословљавају званичним називима. И други то поштују према нама.

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

Jasno mi je, da uglavnom osobe muškoga tijela (hardware) više razmišljaju razumom, nego srcem kao osobe ženskoga tijela (software).

No, sve je to ljudsko, ako nije u Duhu Svetom i ako svaki pojedini Isusov učenik ne teži svetosti.

Uzmimo u obzir ova dva stava pojedinaca:

- svi u zajedništvu s Papom su u Crkvi i

- svi u zajedništvu s Papom nisu u Crkvi.

Vjerojatno neki razmišljaju i tako, da su katolici u zajedništvu s Papom kao malo u Crkvi, ali se trebaju odreći nekih 'stvarčica'

(dogme, neki sveci,...).

Ako netko od pravoslavnih misli, da su katolici potpuno u Crkvi, onda bi bilo dobro, da pokušaju objasniti zašto se stoljećima neki pravoslavni drže po strani od takve braće i zbog čega ne možemo biti za istim Oltarom.

Ako netko od pravoslavnih misli, da katolici nisu u Crkvi, onda imaju pravo iznositi svoje tvrdnje,

da se nema što komunicirati s katolicima na ovakav način, kako službeno čini pravoslavni kler.

- No, ako takvi pojedinci nisu u Istini, što onda?

Za one, koji misle, da su katolici samo djelomično u Crkvi, a da je pravoslavlje potpuno u Crkvi,

neka napišu, što sve treba očistiti i izbaciti iz katoličanstva, da bi se katoličanstvo moglo utopiti u pravoslavlje,

te koja pravoslavna komisija bi to trebala i službeno odraditi i odobriti

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...