Jump to content

У чему је суштинска разлика између православља и римокатоличанства ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

- Zašto su 22 istočne crkve u zajedništvu s Papom i jesu li što s time izgubile (Milost, sv. Vjeru,...)?

- Kada i kako se to zajedništvo uspostavljalo?

- Zbog imperijalistickih teznji Vatikana da vlada nad svima, i da sve su izgubile.

- Uglavnom nasiljem, ucenom i iskoriscavanjem, u vremenima kada su istocni hriscani bili u izuzetno teskim situacijama...

No, kao da raskol sam po sebi nije bolan i sve ono što radimo s Kristovim Tijelom.

Zasto onda to radite? Vratite se u Crkvu i bice velika radost!

P.S. Necu vam vise odgovarati, posto vidim da ste izuzetno zlonameran sagovornik, uprkos skrivanju iza slatkorecivosti...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 595
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

+!

- Zbog imperijalistickih teznji Vatikana da vlada nad svima, i da sve su izgubile.

- Uglavnom nasiljem, ucenom i iskoriscavanjem, u vremenima kada su istocni hriscani bili u izuzetno teskim situacijama...

P.S. Necu vam vise odgovarati, posto vidim da ste izuzetno zlonameran sagovornik, uprkos skrivanju iza slatkorecivosti...

- Zar se treba netko tome čuditi, da sam i ja poput ostalih slatkorječivo zlonamjernih latina?

Ništa novo.

Ipak ću nešto napisati, jer i drugi čitaju tekstove na ovom forumu.

Uzmimo u obzir, da Vatikan želi samo moć i da radi protiv Gospodina.

- Zašto je komunikacija pravoslavnih i katolika prisutna od 13. stoljeća, pa sve do naših dana?

- Zar su pravoslavni episkopi toliko duhovno slijepi?

- Zar zapadni kršćani nisu nikad bili u izuzetno teškim situacijama?

Nije važno, jesam li katolik, pravoslavac, ateista, musliman, robot, svemirac,...

Nije važno, jesam li zlonamjeran ili ne, jesam li duhovno ćorav, slabovidan ili potpuno slijep.

Iz pisanih riječi se može donekle zaključiti na koji način razmišljam.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Rekao sam da vama necu vise odgovarati, i necu. Ali reci cu jos ovoliko: nisam se sakrivao iza slatkorecivosti, govorio sam ono sto smatram da je istina, a smatram da sam ipak bio korektan uprkos ostrom jeziku, pa, tako sam npr. gledao da uglavnom pisem latinicom i hrvatskom terminologijom kako bi vama bilo sto razumljivije...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pravoslavni rimski episkop imao bi iste kompetencije kao danas vaseljenski patrijarh. Ne više. Ali uslov je da bude pravoslavan.

Navedite im šta to "da bude pravoslavan" podrazumeva?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

krenemo od tih najmanje spornih, da recimo istupa u ime svih hrišćana na svijetu

kad je potrebno iznijeti neki jedinstven stav,

da ima pravo sazivati vaseljenske koncile - sabore.

da ima pravo arbitrirati u sporovima među Crkvama.

Dalje...

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

Dogma o nezabludivosti Pape je dostupna na ovom linku:

http://www.katolik.h...pastor-aeternus

Također i na ovom linku:

http://zrno.wordpress.com/teoloske-teme/crkveni-dokumenti/dokumenti-prvog-vatikanskog-sabora/pastor-aeternus/

Neka razmišljanja o dotičnoj dogmi:

http://www.katolik.h...pogreivost-pape

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jel plod nepogresivosti voznja u blindiranom auteku?

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једно питање за браћу римокатолике:

да ли се код вас у Цркви овај "Катихизис" (http://www.vatican.v.../ccc/index.htm) и (http://www.hbk.hr/katekizam/) сматра званичним учењем Цркве?

Ово питам како би могли да разговарамо о неким темама, а да не буде произвољно и неутемељено, као и без стереотипа.

Da, u sastavljanju je sudjelovao cijeli episkopat Katoličke Crkve, a ideju je pokrenula sinoda biskupa.

Zato je i sastavljen da se može razlikovati što je službeno učenje Crkve, a što su osobna mišljenja pojedinih teologa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da, u sastavljanju je sudjelovao cijeli episkopat Katoličke Crkve, a ideju je pokrenula sinoda biskupa.

Zato je i sastavljen da se može razlikovati što je službeno učenje Crkve, a što su osobna mišljenja pojedinih teologa.

Почео сам мало да читам, пре свега оно што ме највише занима: сакраментално богословље.

Да ли је папа Рацингер учествовао у састављању овог Катехизма?

Чини ми се да јесте. За сада сам изненађен. Позитивно.

Наравно, а то сам већ и писао, сакраментално богословље папе Бенедитка XVI је потпуно православно и мислим да је то сјајна платоформа за дијалог две Цркве. Посевно ако имамо у виду да lex orandi est lex credendi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

и онда након све расправе, само се сетим да је Алојзије Степинац постао свети човек у католика, одма ми се сруши она слика потенцијалног помирења између истока и запада...

Алојзије Степинац подржавао усташе, но касније када је видео да Павелић полако губи, почео је да осуђује усташки режим.

Ја знам да усташтво не спада овде, на овој теми, но Алојзије спада. То је највећа срамота ваша!!! НАЈВЕЋА!!! И Хрватска, и папина, јер по сваком виду морала он би требао да осуди Степинца због свог деловања, а не да још овај буде беатификован. СРАМОТА!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

и онда након све расправе, само се сетим да је Алојзије Степинац постао свети човек у католика, одма ми се сруши она слика потенцијалног помирења између истока и запада...

Алојзије Степинац подржавао усташе, но касније када је видео да Павелић полако губи, почео је да осуђује усташки режим.

Ја знам да усташтво не спада овде, на овој теми, но Алојзије спада. То је највећа срамота ваша!!! НАЈВЕЋА!!! И Хрватска, и папина, јер по сваком виду морала он би требао да осуди Степинца због свог деловања, а не да још овај буде беатификован. СРАМОТА!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

krenemo od tih najmanje spornih, da recimo istupa u ime svih hrišćana na svijetu

kad je potrebno iznijeti neki jedinstven stav,

da ima pravo sazivati vaseljenske koncile - sabore.

da ima pravo arbitrirati u sporovima među Crkvama.

Dalje...

@Веља

Ovo su pravomoći koje su pape imale u prvom, milenijumu i koje su aktivno bile primjenjivane, aplikovane u praksi. Sve ostalo je potom u domeni kanonskog prava i jurista, crkvenih pravnika. Bude sigurno tamo i nekih daljih ovlasti s tim spojenih ali ja nisam nikakav pravnik ni crkveni ni kanonskog prava a i da jesam nikad ne bih prejudicirao ništa od toga, zavisi to najviše na radu tih opunomoćenih mješovitih katoličko-pravoslavnih komisija.

Evo zanimljivog teksta:

A Catholic View of Orthodoxy

http://www.christend...s/orthodox.html

launch4.jpg

Bishop Kallistos Ware, Fr Sam Philpott SSC, Bishop John Broadhurst SSC,

Fr Beau Brandie SSC, Fr Aidan Nichols OP na slici sasvim desno (Photo: Nick Spurling)

On piše dosta o tome a često je pozivan k tim raznim mješovitim komisijama, tako da sve o čemu piše, ustvari piše imajući neposredan uvid i informacije iz prve ruke, zato je korisno čitati sve to što on piše o tom pravoslavno-katoličkom dijalogu ukoliko nas zanima meritoran katolički stav o svemu tome, piše i na druge razne teme najčešće liturgijske:

http://books.google....NsC&redir_esc=y

Aidan.jpg

John Christopher "Aidan" Nichols OP (born 17 September 1948) is an academic and Catholic priest.

Nichols served as the first John Paul II Memorial Visiting Lecturer at the University of Oxford for 2006 to 2008, the first lectureship of Catholic theology at that university since the Reformation. He is a member of the Order of Preachers (Dominicans) and was formerly the Prior of St Michael and All Angels in Cambridge.

Više o njemu:

http://en.wikipedia....i/Aidan_Nichols

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

'Katekizam Katoličke Crkve' je veoma koristan, a možda bude nekome koristan i 'Zakonik kanonskog prava':

https://92399c20-a-6...&attredirects=0

'Zakonik kanona istočnih Crkava', koji je također odobrio papa Ivan Pavao II nemam, a mislim, da ni tekst još nije dostupan na internetu.

Ja pogledam malo bolje po internetu, pokušam naći na engleskom, vrlo moguće da postoji kao PDF na slovačkom i ukrajinskom, raspitam se kod Slovaka i Ukrajinaca na njihovim sajtovima i forumima, oni će znati i za taj engleski ako postoji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ja se slazem vezano za to da je pravoslavlje ISTINA,evo recimo pogledajmo Svetu Liturgiju kod njih"RKC"SVE JE KAKO DA KAZZEM BEZ MNOGO duhovnosti i sve se svodi na spoljasnje I SAMI STE TO MOGLI DA PRIMETITE AKO STE GLEDALI IZ TOG UGLA! Nego UNESITE malo interesovanja za ovu temu!

PS. imam SKORO 15 godina! XDD .smesko. .smesko. gringrin .smesko. .smesko.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...