Jump to content

У чему је суштинска разлика између православља и римокатоличанства ?

Оцени ову тему


Препоручена порука

"У својој беседи Епископ Фотије је посебно истакао да је празник Успења други Васкрс када Црква Христова празнује узношење Пресвете Богородице телом на небо. Овим славним догађајем је потврђена реалност Васкрсења Христовога, као и вера у свеопште Васкрсење из мртвих које ће се догодити на крају историје. Иако се Пресвета Богородица телом вазнела на небо она је остала својом љубављу и заштитом са Црквом и због тога слободно можемо рећи да је Пресвета Богородица духовна Мајка свих хришћана и заштитница Православља."

eparhija - dalmatinska.hr

Дакле,Црква очигледно слави и верује у узношење Мајке Божије телом на небо.

  • Волим 1

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 595
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

+!

2 Kr 2,9-13

A kad prijeđoše, Ilija će Elizeju: "Traži što da ti još učinim prije nego što budem uznesen ispred tebe!"

A Elizej odgovori: "Neka mi u dio padne obilje tvoga duha!"

Ilija odgovori: "Mnogo tražiš: ako me budeš vidio kad budem uznesen ispred tebe, bit će ti tako; ako pak ne budeš vidio, neće ti biti." I dok su tako išli i razgovarali, gle: ognjena kola i ognjeni konji stadoše među njih i Ilija u vihoru uziđe na nebo.

Elizej je gledao i vikao: "Oče moj, oče moj! Kola Izraelova i konjanici njegovi!" I više ga nije vidio.

Uze tada svoje haljine i razdera ih nadvoje.

I podiže Ilijin plašt, koji bijaše pao s njega, te se vrati i zaustavi se na obali Jordana.

Uskrsnuće, uzašašće, uznesenje su različiti pojmovi.

P.s.

Na civilnim forumima znaju se ljudi ponašati kao da će dobiti veliku nagradu,

a tako i na kršćanskim forumima kao da će nas Gospodin zbog toga nagraditi Rajem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Е, хвала ти мнооого што си ми отворио очи! :smile: Ето, сада званично више не верујем у успење.

Ја сам мислио да то теолози макар треба да знају (не мислим на тебе), с бозиром да ћеш сада чути салву напада (и то од многих теолога) против овога и оптуживања за јерес, итд.

Али само једно треба размислити:

ако је православно мерило вере богослужење и Литургија (lex oradni еst lex credendi), онда ће нам богослужбени текстови доказати ово што тврдим, као и иконографија.

Богородица је значајна личност, веома битна у домострију спасења, она је Мајка Сина Божијег, али је Васкрсао једино Христос.

И ево већ другог мишљења:

"У својој беседи Епископ Фотије је посебно истакао да је празник Успења други Васкрс када Црква Христова празнује узношење Пресвете Богородице телом на небо. Овим славним догађајем је потврђена реалност Васкрсења Христовога, као и вера у свеопште Васкрсење из мртвих које ће се догодити на крају историје. Иако се Пресвета Богородица телом вазнела на небо она је остала својом љубављу и заштитом са Црквом и због тога слободно можемо рећи да је Пресвета Богородица духовна Мајка свих хришћана и заштитница Православља."

eparhija - dalmatinska.hr

Дакле,Црква очигледно слави и верује у узношење Мајке Божије телом на небо.

Лепо.

Хоћеш да ја теби сад наведем, не епископе, већ светитеље које су исповедали јерес трансупстанцијације?

Ја сам навео као факат химнографију и иконографију.

Чекам да на то неко да свој противаргумент.

Наравно, можемо и на другој теми.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево, ово је неко урадио сам смислом и православно:

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%93%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%98%D0%B8%D0%BD%D0%B0

Дакле, успење је прослава смрти Богородице, не њеног "телесног узношења".

Дао сам већ линк да је то догма РКЦ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Munificentissimus_Deus

Link to comment
Подели на овим сајтовима

izgleda da je ovo ispravan forum ali neispravna tema, o jeresima transupstancijacije i

asumpcije možete razgovarati i vi sami. Imam ja preča posla. Vidimo se na nekoj drugoj temi.

A i ovu onda možete slobodno preimenovat u

Popis, inventurni spisak jeretičkih učenja katoličkih ili tome slično.

Ja dođem u neki drugi dan kad ne budete imali inventuru ni inventurni dan.

ccvige eheeeej

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам мислио да то теолози макар треба да знају (не мислим на тебе), с бозиром да ћеш сада чути салву напада (и то од многих теолога) против овога и оптуживања за јерес, итд.
Ја нисам теолог по струци, студирам електротехнику, а теолошке литературе читам колико стижем. Ето, превари се човек, упије нешто из окружења итд.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

Uspenje_presvete_Bogorodice_-_Sopocani.jpg

Телесно успење је још један од тешких латинских подвала нашем богослову и црквеном етосу и менталитету.

Ljubljeni!

Ne mogu ti zahvaliti, da si mi otvorio oči, jer to može samo Duh Sveti i preko djelovanja nekoga,

jer ništa ne možemo učiniti bez Njega.

Ja mogu logički razmišljati i iz 'kuta' nevjernika, pravoslavaca,...

- Što se sve časti u pravoslavlju od Bogorodičine tjelesne i materijalne ostavštine?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Било би добро навести сабор било које православне Цркве који је исповедио да је успење прослава смрти Мајке Божије.

Или неки документ којим Црква исповеда да се Мајка Божија није вазнела на небо телом,будући да нас тако поучавају епископи.

Уз сво поштовање прегнућа младих православних теолога да докторатима покажу све оне мањкавости православне теологије које уочавају, свакако да нико не очекује да се православној вери учимо из доктората и семинарских радова који су супротстављени ономе што уче пастири Цркве.Зато мислим да је потребно навести неку саборку одлуку која би се успротивила "погрешном учењу које је обузело наш црквени менталитет".

  • Волим 1

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Gdje su ti dokazi za to da se 325 AD vjerovalo samo u ishođenje od Oca, a ne i od Oca i Sina, pokaži ih? Dokaze ili imaš ili nemaš.

"Исхођење од Оца и од Сина" јесте израз коме не би требало бити места у унутартројичном ондосу божанског постојања. Син и Дух у добијају своје биће од онога Ко се зове Отац и у тој "ипостасној вези" (синтагма која означава посебан начин постојања који апострофира персоналистички приступ тријадологији), Син се "рађа" а Дух Свети "исходи" од једног начела, од Оца, док истовремено,Син и Дух узрокују, кроз ту и такву врсту метафизичко - егзистенцијалне везе, да Отац буде "Онај Који јесте" (вечно постојећи ентитет), и да од пре вечности буде "оно што јесте"...Бог Отац.

Применити термин "исхођење", термин који, како рекох, има искључиво везе са "начином постојања" а не са икономијским послањем Духа преко Сина, увек води ка сумњи о увођењу два начела, два принципа у унутартројични начин постојања којим би се потрла старозаветна и новозаветна Црквена и предањска, од самог Христа откривена и добијена, вера о једном Богу...није македонијевао учење (духоборство) тек тако осуђено на другом Васељенском сабору у Цариграду одржаном 381 године.

Мислим да би се за ознаку икономијског послања Духа, а икономијско послање Духа од Сина (ово "од" се мора схватити као "преко" иначе, како рекох, може доћи до мешања икономије са унутартројичним егзистенцијалним односом Трију Личности Свете Тројице) јесте предањска и јеванђеоска чињеница, требало пронаћи адекватнији појам који би избрисао сваку потенцијалну сумњу у поменуто...мој став.

Non praevalebunt, non praevalebunt portae inferni!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Posto je tema o "У чему је суштинска разлика између православља и римокатоличанства?",

mozemo ovde nastaviti i o pitanju Uzašašća BDM tj. Uspenja presvete Bogorodice, i pokazati da ni ovo verovanje nije suštinska razlika izmedju pravoslavlja i rimokatolicanstva.

Djeva Marija nije ostala u grobu duze od tri dana, jer cetvrti dan je dan kada telo ugleda truhljenja

(videti ono biblijsko - cetvrti je dan kako je (Lazar) u grobu, zaudara). Gospod Bog ne dade da vidi truhljenja, jer Njen Sin nedade ponizanja utrobi koja ga je nosila!

Apostoli otvaraju grob treceg dana (da bi Apostol Toma celivao njene seni), a tela Blazene Djevice Marije nema u grobu!

"Ni grob, ni smrt, ne mogahu da zadrze Bogorodicu,

u molitvama neumornu i u zastupništvu nadu nepromenljivu,

jer Matare Života preseli u život,

Onaj isti koji se i useli u njenu utrobu, vazda djevstenuju."

Kondak, glas 2

Vaskrsavsi Majka Hristova ne umire vise, jer nije proživljena, nije povracena u krug istorijskog postojanja, vec je Vaskrsla i telom uzneta na nebo tj. uvedena u eshatolosko Carstvo Bozije.

Saborna vera sveopšte Crkve je vaskrsenje Djeve Marije! To Sveta Crkva izrazava i molitvom:

"U radjanju sacuvala si djevstvo, u uspenju svet nisi ostavila, Bogorodice.

Presla si u zivot, Mati suštoga Zivota".

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Својим молитвама, благим савјетима, кроткошћу и трпељивошћу Пресвета Богородица је много помагала апостолима. Све до своје смрти живјела је у Јерусалиму. Обилазила је сва она мјеста која су је подсјећала на тренутке земаљског живота њеног Сина. Често се молила Господу Богу да је што прије узме из овог свијета. На то јој се јави Свети Архангел Гаврило и саопшти да ће ускоро уснути. По вољи Божјој, сви апостоли су се сакупили у дому апостола Јована у Јерусалиму и били су присутни када је Пресвета Богородица мирно, без икакве муке предала дух свој Господу Христу, који је сишао са небеса у пратњи анђела. Апостоли су сахранили Богородицу у Гетсиманском врту, у гробу њених родитеља Јоакима и Ане. Трећег дана по погребењу тијела Богоматере, док су свети Апостоли били окупљени на вечери, угледаше на ваздуху васкрслу Богородицу, окружену мноштвом анђела. Она им рече: "Радујте се, јер сам са вама у све дане!" Апостоли на то ускликнуше: "Пресвета Богородице, помози нам!" Од тога дана увјерише се свети Апостоли и усменим Предањем научише цијелу цркву да је пречиста мати Божја васкрснула од Сина и Бога свога, и са тијелом узнесена на небо. На тај начин, сам Христос испуњава заповијест да синови треба да поштују родитеље своје. Он није дозволио да иструли тијело Његове умрле Мајке, него га је оживио и спојио са Богородичином бесмртном душом. Тако је Богородичин гроб, као и Христов, остао празан после његовог Васкрсења и узнесења на небо. У то се увјерио и свети апостол Тома, који је закаснио на погреб Мајке Божје. Овом празнику претходи двонедељни пост.

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

+!

Ljubljeni!

Ne mogu ti zahvaliti, da si mi otvorio oči, jer to može samo Duh Sveti i preko djelovanja nekoga,

jer ništa ne možemo učiniti bez Njega.

Ja mogu logički razmišljati i iz 'kuta' nevjernika, pravoslavaca,...

- Što se sve časti u pravoslavlju od Bogorodičine tjelesne i materijalne ostavštine?

Постоје разноразне реликвије, ако на то мислиш:

појас, хитони, капице, ово оно...

Не желим да глумим православног Лутера, али аутентичност свих тих реликвија је дискутабилна са историјске тачке гледишта. Оно што није дискутабилно је вера хришћана, која се чак и на таквим стварима појављује.

Било би добро навести сабор било које православне Цркве који је исповедио да је успење прослава смрти Мајке Божије.

Или неки документ којим Црква исповеда да се Мајка Божија није вазнела на небо телом,будући да нас тако поучавају епископи.

Уз сво поштовање прегнућа младих православних теолога да докторатима покажу све оне мањкавости православне теологије које уочавају, свакако да нико не очекује да се православној вери учимо из доктората и семинарских радова који су супротстављени ономе што уче пастири Цркве.Зато мислим да је потребно навести неку саборку одлуку која би се успротивила "погрешном учењу које је обузело наш црквени менталитет".

Исто:

1. Да се покаже документ сабора који исповеда да је Успење телесено узношење. (ја сам ти навео сабор РКЦ, а ти ми наведи који православни је у питању)

2. Или документ који потврђује да се вазнела (исто).

Чекам документе и потврде :)

(наравно, нема их и нећеш их наћи)

Али, ја сам навео иконографију!

Зашто то упорно избегаваш да коментаришеш?

Ваљда је и икона неки исповед вере...или?

Својим молитвама, благим савјетима, кроткошћу и трпељивошћу Пресвета Богородица је много помагала апостолима. Све до своје смрти живјела је у Јерусалиму. Обилазила је сва она мјеста која су је подсјећала на тренутке земаљског живота њеног Сина. Често се молила Господу Богу да је што прије узме из овог свијета. На то јој се јави Свети Архангел Гаврило и саопшти да ће ускоро уснути. По вољи Божјој, сви апостоли су се сакупили у дому апостола Јована у Јерусалиму и били су присутни када је Пресвета Богородица мирно, без икакве муке предала дух свој Господу Христу, који је сишао са небеса у пратњи анђела. Апостоли су сахранили Богородицу у Гетсиманском врту, у гробу њених родитеља Јоакима и Ане. Трећег дана по погребењу тијела Богоматере, док су свети Апостоли били окупљени на вечери, угледаше на ваздуху васкрслу Богородицу, окружену мноштвом анђела. Она им рече: "Радујте се, јер сам са вама у све дане!" Апостоли на то ускликнуше: "Пресвета Богородице, помози нам!" Од тога дана увјерише се свети Апостоли и усменим Предањем научише цијелу цркву да је пречиста мати Божја васкрснула од Сина и Бога свога, и са тијелом узнесена на небо. На тај начин, сам Христос испуњава заповијест да синови треба да поштују родитеље своје. Он није дозволио да иструли тијело Његове умрле Мајке, него га је оживио и спојио са Богородичином бесмртном душом. Тако је Богородичин гроб, као и Христов, остао празан после његовог Васкрсења и узнесења на небо. У то се увјерио и свети апостол Тома, који је закаснио на погреб Мајке Божје. Овом празнику претходи двонедељни пост.

Пролог владике Николаја није саборски документ, нити саборска одлука.

Дакле, изволи наведи саборски документ и потврду.

Postoje je tema o "У чему је суштинска разлика између православља и римокатоличанства?",

mozemo ovde nastaviti i o pitanju Uzašašća BDM tj. Uspenja presvete Bogorodice, i pokazati da ni ovo verovanje nije suštinska razlika izmedju pravoslavlja i rimokatolicanstva.

Djeva Marija nije ostala u grobu duze od tri dana, jer cetvrti dan je dan kada telo ugleda truhljenja

(videti ono biblijsko - cetvrti je dan kako je (Lazar) u grobu, zaudara). Gospod Bog ne dade da vidi truhljenja, jer Njen Sin nedade ponizanja utrobi koja ga je nosila!

Apostoli otvaraju grob treceg dana (da bi Apostol Toma celivao njene seni), a tela Blazene Djevice Marije nema u grobu!

"Ni grob, ni smrt, ne mogahu da zadrze Bogorodicu,

u molitvama neumornu i u zastupništvu nadu nepromenljivu,

jer Matare Života preseli u život,

Onaj isti koji se i useli u njenu utrobu, vazda djevstenuju."

Kondak, glas 2

Vaskrsavsi Majka Hristova ne umire vise, jer nije proživljena, nije povracena u krug istorijskog postojanja, vec je Vaskrsla i telom uzneta na nebo tj. uvedena u eshatolosko Carstvo Bozije.

Saborna vera sveopšte Crkve je vaskrsenje Djeve Marije! To Sveta Crkva izrazava i molitvom:

"U radjanju sacuvala si djevstvo, u uspenju svet nisi ostavila, Bogorodice.

Presla si u zivot, Mati suštoga Zivota".

Јел и ово из Пролога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 Kr 2,9-13

A kad prijeđoše, Ilija će Elizeju: "Traži što da ti još učinim prije nego što budem uznesen ispred tebe!"

A Elizej odgovori: "Neka mi u dio padne obilje tvoga duha!"

Ilija odgovori: "Mnogo tražiš: ako me budeš vidio kad budem uznesen ispred tebe, bit će ti tako; ako pak ne budeš vidio, neće ti biti." I dok su tako išli i razgovarali, gle: ognjena kola i ognjeni konji stadoše među njih i Ilija u vihoru uziđe na nebo.

Elizej je gledao i vikao: "Oče moj, oče moj! Kola Izraelova i konjanici njegovi!" I više ga nije vidio.

Uze tada svoje haljine i razdera ih nadvoje.

I podiže Ilijin plašt, koji bijaše pao s njega, te se vrati i zaustavi se na obali Jordana.

Pa nismo valjda sola scriptura protestantski fundamentalisti.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да би се за ознаку икономијског послања Духа, а икономијско послање Духа од Сина (ово "од" се мора схватити као "преко" иначе, како рекох, може доћи до мешања икономије са унутартројичним егзистенцијалним односом Трију Личности Свете Тројице) јесте предањска и јеванђеоска чињеница, требало пронаћи адекватнији појам који би избрисао сваку потенцијалну сумњу у поменуто...мој став.

Da, s ovim se slažem, tačno tako. Ili naći adekvatniji izraz, formulaciju ili što je po meni bolje, odstraniti oboje, i Ex Patrem i Filioque, vratiti na Prvo-Nikejsko Credo iz 325 AD bez ikakvih pneumatoloških fusnota, uložaka, dodataka i odrednica a potom sve ostalo riješiti katehezom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

- Što se sve časti u pravoslavlju od Bogorodičine tjelesne i materijalne ostavštine?

Brate, dozvoli mi da se nadovezem na tvoje pitanje.

Da li je i ovo jedna "од тешких латинских подвала":

veoma postovani praznik u Pravoslavlju, i iskljucivo vezan za istocnu pravoslavnu crkvu,

Pokrov Presvete Bogorodice?

Uspomena na taj dogadjaj je dodatni argument u istinitost telesnog uzašašća Blažene Djeve Marije,

jer se pridruzila molitvenom bdeniju kojem je prisustvovalo mnostvo naroda i skinuvsi svoj veo uznela ga je i držala nad crkvenim sabranjem.

  • Волим 1

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...