Jump to content

Манастир Девич обезбеђује косовска полиција

Оцени ову тему


Препоручена порука

Девич обезбеђује косовска полиција

Кфор отишао, косовска полиција преузела обезбеђење манастира Девич код Србице. Манастир је делимично обновљен пошто су га Албанци спалили 2004. године.

Косовска полиција преузела је од Кфора обезбеђивање манастира Девич код Србице.

Manastir-Devic.jpg

Манастир Девич, архивска фотографија

Регионални директор косовске полиције Нехат Тачи потписао је у Косовској Митровици трилатерални споразум са представницима Еулекса и Кфора у вези са обезбеђивањем манастира Девич.

Све стране потписнице споразума су се сложиле да буде обављен пренос овлашћења са Кфора на косовску полицију јер је "полиција показала спремност да преузме одговорност за чување овог манастира".

Манастир Девич, који се налази се у дреничкој шуми, пет километара јужно од Србице, спаљен је током мартовских нереда косовских Албанаца 2004. године и делимично је обновљен.

Саграђен је око 1434. године у част Светог Јоаникија Девичког. Манастир је подигао деспот Ђурађ Бранковић.

_______________________

Извор:http://www.rts.rs/pa...а полиција.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Монахиње живе у страху

Шест монахиња манастира Девич живи у страху јер немају добра искуства са косовском полицијом, која однедавно, уместо Кфора, обезбеђује манастир. Девич, који је током мартовског насиља 2004. године спаљен до темеља, честа је мета крадљиваца.

Манастир Девич у дреничкој шуми од пре неколико дана, уместо Кфора, обезбеђује косовска полиција. Шест монахиња живи у страху јер, немају добра искуства са косовском полицијом, која није пронашла ниједног нападача на манастир или крадљивца манастирске имовине.

У протеклих 13 година, монахиње манастира Девич преживеле су много тога - затварали су их припадници ОВК а биле евакуисане током мартовског насиља 2004. године, када је манастир спаљен до темеља.

Данас, немају мира од лопова и других злонамерника. Са косовском полицијом, са којом не комуницирају, немају позитивна искуства.

"Знамо и раније како је било, јер када имамо проблем ми пријавимо полицији и полиција дође. Чим полиција оде, не прође ни пет минута проблем се наставља", каже игуманија Девича Анастасија.

Владика рашко-призренски Теодосије каже да су сестре врло збуњене и уплашене.

"Манастир још није у потпуности обновљен, тако да четири полицајца сигурно не могу заштити манастир и сестре се, у овом треутку, не могу осећати безбедно", сматра владика Теодосије.

По одласку, Кфора пре неколико дана, монахиње су одлучиле да капије манастира буду стално затворене, па они који желе да посете Девич морају да се најаве телефоном.

Монахиње манастира су почеле градњу зида, да би се, како кажу, осећале што сигурније. На источној страни манастира постоји пролаз без врата, који су контролисали војници Кфора. Њиховим одласком пролаз је остао потпуно необезбеђен.

Последњих година, Кфор је косовској полицији поверио на чување више православних цркава и манастира, и већих безбедносних проблема није било.

Владика рашко-призренски Теодосије, међутим, каже да се све те светиње налазе у другачијем окружењу, па се на њих не може гледати као манастир Девич.

На ризике којима је манастир Девич изложен, владика Теодосије указује и тиме што се у тај део Косова и Метохије, познат као Дреница, не усуђује да дође без пратње Еулекса.

_____________________

Извор: http://www.rts.rs/pa...е у страху.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

isus-sinai и .Bogorodica. чувајте наше монахиње...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...