Jump to content

Грађење Новог Града – друштвена визија Св. Василија Великог


Препоручена порука

Ствар је у томе што се Василијеве идеје не спроводе путем власти. А његове идеје покушавамо да спровдемо данас само овако

http://www.fondvasilijeveliki.org/index.php/o-nama

Link to comment
Подели на овим сајтовима

То је чињеница. Држава је насиље на свим пољима укључујући и правну, војсну и било коју другу сферу. А не само економску. Ако законе обликујеш на основу одређених идеја а то је увек тако, спроводе се путем присиле, тј. војске и полиције. Закон је наметање. Тако да се и либерализам и капитализам намећу законима, а закони пендреком. Али то је друга тема.

Наравно, у правом капиталистичком друштву би се "пендрек" (тј. сила закона) користио само као одговор на насиље. То је главна разлика са "социјализмима" који користе силу закона и тамо где никаквог насиља није било.

Прави капитализам законом намеће само "принцип ненасиља": http://en.wikipedia.org/wiki/Non-aggression_principle

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ствар је у томе што се Василијеве идеје не спроводе путем власти. А његове идеје покушавамо да спровдемо данас само овако

http://www.fondvasil...ndex.php/o-nama

Оне се само тако могу примјенити, другачије би било све осуђено на неуспјех.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ствар је у томе што се Василијеве идеје не спроводе путем власти. А његове идеје покушавамо да спровдемо данас само овако

http://www.fondvasil...ndex.php/o-nama

А по чему је онда то супротно од Звонкових идеја? Па за то се и либертаријанци залажу. Држава не треба апсолутно да нуди било какву социјалну помоћ ни за здравство ни за школстви ни за било шта друго. Све треба да буде искључиво добровољно и да се спроводи кроз (рецимо) баш такве фондове. Ти си изгледа нешто побркао. Ниједан либертаријанац не би био против председника који би активно оснивао такве фондове, лобирао код богатих да помажу у слично.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Овакав фонд и није у супротности са Звонковим тј. са либертаријанским идејама. А што би и био у супртоности са сваким ко хоће да помогне? Фонд се и не бави било чијим политичким уверењем и опредељењем већ помагањем. Можеш да будеш шта год хоћеш.

Друга ствар су моја лична политичка тј. идејна уверења које се разликују од Звонкових.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

О. Пол је на изузетно добар начин изложио светоотачко делатно човекољубље, које је своје највише домете доживело у делатности светог Василија Великог.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...