Jump to content

Vatikan za svetsku centralnu banku

Оцени ову тему


Grizzly Adams

Препоручена порука

Vatikan -- Vatikan je predložio da se osnuje svetska centralna banka, institucija sa "globalnim javnim autoritetom" koja će kontrolisati postojeće finansijske institucije.

Po mišljenju Vatikana postojeće finansijske institucije su postale staromodne i često neefikasne u reagovanju na krize.

U dokumentu od 18 strana pod naslovom "Reforme međunarodnih finansijskih i monetarnih sistema u kontekstu globalnog javnog autoriteta", Vatikan navodi ideje koje bi trebalo da budu veoma dobro dočekane od strane "ogorčenih" demonstranata širom sveta, pobunjenih protiv uzroka ekonomske krize, preneo je Rojters.

"Ekonomska i finansijska kriza kroz koju prolazi svet poziva i pojedince i narode da dubinski ispitaju principe, kao i kulturne i moralne vrednosti koje čine temelje društvene koegzistencije", stoji u dokumentu.

Vatikan kritikuje "idolopoklonstvo tržišta", kao i "neoliberalno razmišljanje", za koje navodi da isključivo razmatra tehnička rešenja ekonomskih problema. Pored toga, u tekstu se navodi potreba za "etikom solidarnosti između bogatih i siromašnih zemalja".

"Kriza je razotkrila sebičnost, kolektivnu pohlepu i masovno nagomilavanje dobara. Ukoliko ne budu pronađena rešenja za različite oblike nepravde, negativne posledice na socijalnom, političkom i ekonomskom planu koje iz toga proizađu će stvoriti klimu rastućeg neprijateljstva, pa čak i nasilja, a na kraju će potkopati i same temelje demokratskih institucija, čak i onih koji se sada smatraju najčvršćima", piše u dokumentu.

Vatikan je predložio osnivanje "nadnacionalne institucije", koja bi pokrivala čitav svet i imala "univerzalnu nadležnost" da vodi ekonomsku politiku i donosi odluke.

http://www.b92.net/b...4&nav_id=551959

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja bih tu nešto napisao ali radije ne napišem! Inače sam bio po profesiji bankar, hahahaha! To se ne ne bi svidjelo prvo mojim katolicima a pravoslavcima tek pogotovo, hahahahaha! katanac na usta, mirna Bosna, ravan Srem, hahahaha! Ne vucite me za jezik!

ccvige

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...