Jump to content

Језиви подаци: 92% од контролисаних парцела засејано генетски модификованом сојом!


Препоручена порука

Мало ли је безобразан овај начин коментарисања браће са форума?

Или требамо просто да аминујемо свако твоје словце?

Успут, кад ја причам да ГМО биљке ДОКАЗАНО УТИЧУ на екосистеме у којима расту онда је то теорија завјере,

а кад то напише неко од "просвећених" онда је то научна чињеница. Супер.

ПЛУС, кад сте такви економски експерти: каква је судбина економске цјелине која само троши а ништа не продаје,

односно државе која само увози а ништа не извози? Математика је врло једноставна наука.

Terminoloski sta se podrazumeva pod uvozom i izvozom.Ako je samo fizicki proizvod takva drzava ne postpji . Ali postoje drzave u Evropi koje ne izvoze fizicki proizvod i veoma su bogate a uvoze proizvode od hrane do vode.Monte Karlo , Luksemburg.Radi se o uslugama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма ја просто не знам како је уопште живи свијет преживио све ове миленијуме једући природну храну и живећи здраво.

Бетон, бетон, само бетон...

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма добро људи, што се уједате...

ГМО су опасни по екосистем зато што су отпорнији и могу да потисну обичне биљке. Решење је да се узгајају у контролисаним условима, изоловоано, и онда нема проблема. Нису штетни за људско здравље као што почетни чланак тврди.

Економски, ми имамо одређене ресурсе које покушавамо да употребимо на најбољи начин. Ако мој комшија прави ципеле за 10 динара, а ја за 50 динара, онда се мени исплати да купим ципеле од њега и своје ресурсе употребим ефикасније. То су елементарни закони економије, ево објашњења овде:

Осим тога, с` обзиром на раст популације ми морамо да проналазимо ефикасније начине производње хране. Без тога би садашњи ниво цивилизације био немогућ.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Terminoloski sta se podrazumeva pod uvozom i izvozom.Ako je samo fizicki proizvod takva drzava ne postpji . Ali postoje drzave u Evropi koje ne izvoze fizicki proizvod i veoma su bogate a uvoze proizvode od hrane do vode.Monte Karlo , Luksemburg.Radi se o uslugama.

Што ниси за поређење узео Словачку, Чешку, Пољску, Мађарску?

Да си мало пажљивије читао видио би да сам горе навео туризам као извор прихода,

и првенствено моја идеја јесте да је то најпаметнији начин попуњавања буџета,

међутим на терену у Србији није таква ситуација. И шта ћемо сад?

Из Србије годишње излазе милијарде а улазни капитал је десетоструко мањи. И шта ћемо сад?

Основа за преживљавање свих санкција до сад је била чињеница да смо имали јако село,

а статистика опет говори да се сво становништво слива у мегаполисе а да нам велики агрокомбинати одумиру,

продани су у бесцјење тајкунима или доведени до стечаја. И шта ћемо сад? Увозити све из Кине? Без контроле квалитета?

Није ни чудо да рапидно пропадамо и да је више од пола становништва на ивици сиромаштва.

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свакако Звонко, али ако се испостави (као што се досад врло често дешавало) да читав контигент нпр. дјечијих играчака из Кине садржи канцерогене супстанце,

па све што си легално увезао мораш хитно да повлачиш из продаје и још после да се повлачиш по међународним трговинским судовима?

Гдје је ту уштеда?

То је само недвосмислен пример (јер се случај десио у Америци) а питање је зашто сличан случај није откривен код нас и да ли је ико контролисао робу која се увози. Или требамо одговоре потражити у Тиршовој и на онкологији а број канцерогених обољења код дјеце, аутизма, хиперактивности, АДОД и сличних синдрома тражити и даље у нато бомбардовањима?

То што читав цивилизовани свијет данас форсира што независније економске и еколошке системе је вјероватно такође "параноисање", то што по ЕУ државе непрестано подстичу мале произвођаче и фармере је исто случајност...

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Praistorijski agrar i zaraza

Jedna nemačka farma koja se bavi tzv. organskom poljoprivredom navodno je ubila više ljudi nego nuklearna elektrana Fukušima. U pitanju je najteži talas zaraze bakterijom ešerihija koli u Nemačkoj i Evropi, a do sada su zabeležena 34 smrtna slučaja. Navedena farma se bavi proizvodnjom klica, koje osim što su zabavni, snobovski ili ukusni dodatak salatama, zapravo predstavljaju veliku prehrambenu temu u potkulturi posvećenoj vegetarijanskoj, veganskoj, sirovoj ili navodno zdravoj ishrani.

Veruje se da su izuzetno hranljive, te bogate u enzimima koji potpomažu zdravlje i blagostanje. Međutim, one predstavljaju i veliku muku za sva državna regulatorna tela koja se bave ishranom. Naime, uzgajanje klica za ljudsku ishranu većgodinama prati reputacija nosilaca mnogih štetnih bakterija, poput salmonele ili spomenute ešerihije. Američki i kanadski državni organi za regulaciju hrane izdali su više saopštenja i propisa u vezi s klicama, odnosno njihovom proizvodnjom i bezbednom konzumacijom.

Naravno, klice su u celoj priči najmanje krive, a i njihovi česti bakterijski gosti samo žele da prežive i rasplode se unaokolo kao i svaki drugi živi stvor. Cela stvar je indikativna za fascinaciju po(st)mod(er)nog čoveka tzv. organskom hranom i organskom poljoprivredom. Osim što su u pitanju posebno besmisleni nazivi, u pitanju je lukrativna praksa zasnovana na nizu antinaučnih verovanja, mitova i sujeverja. Termin organsko odnosi se na tvrdnju da je u pitanju hrana koja je proizvedena bez pomoći hemikalija koje je proizveo čovek. Na primer, ne koristi se veštačko đubrivo, većđubrivo organskog porekla. Zbog takvog načina proizvodnje smatra se da je ova hrana zdravija, ukusnija i nadasve „prirodnija“. A i da napada sve te zle kapitalističke gigante u korist malog farmera iliti seljaka. U čemu je zaista problem?

Čovek je sebi utuvio u glavu da ukoliko je nešto stvorio on sam, ono je „neprirodno“ i potencijalno opasno za jelo. Ovakvo uverenje, naravno, nema nikakve veze sa toksikologijom. Kada se zaista razume kako ljudi i (ostale) životinje reaguju na hemikalije, shvata se da ovi mehanizmi nemaju nikakve veze sa tim da li je nešto sintetičko ili prirodno. Ešerihija je sasvim prirodna i sasvim prirodno se nalazi u crevima i fekalijama životinja, koje zagovornici organske poljoprivrede nesebično rasipaju po svojim poljoprivrednim kulturama u iracionalnom strahu od sintetike veštačkog đubriva. Rezultate ove prirodnosti su na katastrofičan način upoznali Nemci željni „organske“ salate.

Organska hrana je ista kao i konvencionalna hrana, samo je uzgajana po određenim standardima koji su u skladu sa određenim filozofskim ili ideološkim pogledima na svet. U slučaju organske poljoprivrede, ovi pogledi na svet su antimoderni, antinaučni i romantičarski. Naime, organska poljoprivreda nije ništa novo, većpoljoprivreda kakvom se čovek bavio hiljadama godina. Drugim rečima, ona je praistorijska poljoprivreda, koja je karakterisala čovečanstvo od Zelene revolucije pre oko 11.000 godina, do naučnog otkrića veštačkih đubriva i njihove masovne upotrebe u 20. veku.

U tom smislu, (anti)moderni pokret organske hrane predstavlja reakciju na tehnološke inovacije koje su hranu učinile dostupnijom, masovnijom i jeftinijom. Moderni čovek, koji svoju hranu kupuje u supermarketu, nema neko naročito sećanje na sve probleme koje su seljaci imali i još uvek imaju kada je rečo uzgajanju hrane. Na sve parazite, zarazne bolesti i pre svega, glad. Zato mu se pod maskom jeftine antikapitalističke retorike i još jeftinijeg antimodernizma i romantičarenja skupo podvaljuje organska hrana.

Ne postoje nikakvi dokazi da su moderni pesticidi ili veštačka đubriva štetni u meri da ih treba izbegavati, a naučni žurnali posvećeni (is)hrani krcati su radovima na ovu temu. Upravo suprotno, opasnosti od bakterijske infekcije usled organskog đubriva statistički su mnogo veće od eventualnih opasnosti zbog ostataka pesticida u hrani. Naime, gotovo svi pesticidi koje unosimo u hrani zapravo su pesticidi koje biljka sama i posve prirodno proizvodi da bi se odbranila od insekata, gljivica ili životinja koje bi da je žvaknu (uključujući tu i nas same). Ne postoji nikakva značajna razlika između molekula koji je stvorila biljka i molekula koji je u laboratoriji stvorio čovek.

Međutim, pošto su organski pesticidi manje efikasni od njihovih modernih kopija, njih treba koristiti i do sedam puta više. Svi oni takođe sadrže mnoge opasne i otrovne supstance, a bakterije su samo neke od njih. Treba biti skeptičan svaki put kada se čuje da je neki proizvod zdrav zato što je „potpuno prirodan“. Jer su i živa, olovo, azbest, otrovne pečurke, otrovne žabe, meduze i njihovi neurotoksini, a pogotovo virusi i bakterije od salmonele do kuge takođe - potpuno prirodni.

Drugim rečima, to što je nešto prirodno ili organsko ne čini supstancu bezopasnom ili zdravom, na isti način na koji nešto što je veštačko ili sintetičko ovu supstancu ne čini opasnom ili nezdravom. Dođavola, u bademu se, sasvim prirodno, nalazi arsenik. Zašto Kinezi piju samo topli čaj? Jer bi u suprotnom popili šolju ešerihije koli, pošto većina lokalnih kineskih seljaka koristi „organske metode poljoprivrede - jer nemaju drugog izbora.

U slučaju Kine i mnogih drugih siromašnih nacija, razlog za organsku poljoprivredu nema veze sa ideologijom, većs nedostatkom resursa za upotrebu moderne poljoprivredne tehnologije. Zapadni čovek, umesto da je ponosan na svoje kese veštačkog đubriva, proizvodi istinski opasna ideološka laprdanja ravna onom stajskom.

Izvor

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па да, кажем, мени никако није јасно како људи нису изумрли до 20 вијека,

и како смо уопште успјели да преживимо без хемијске индустрије.

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Погледај мало детаљније у статистике - највећи прираштај је управо у најпримитивнијим срединама,

и то међу онима који нису ни чули за здравствену заштиту и савремене пољопривредне системе;

у преводу - најмањи прираштај је у развијеним срединама са свим тековинама цивилизације (здравство, пољопривреда, исхрана итд)а што је примитивнија средина то је наталитет већи. Дакле слаба ти је веза прираштаја и хемијске индустрије.

Толико о статистикама.

ПС

на овој доњој табели стоји да је просјечан вијек био 24 године колико видим,

па ме такође занима како то да нигдје није остало записано да је неко у античкој грчкој,

у Византији, у ренесанси итд био "старац" са 24 године, чак напротив, читам кад неко умре у 24-тој

жаљење колега и познаника да је "умро млад". Шта је рећи?

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Organska hrana je ista kao i konvencionalna hrana, samo je uzgajana po određenim standardima koji su u skladu sa određenim filozofskim ili ideološkim pogledima na svet. U slučaju organske poljoprivrede, ovi pogledi na svet su antimoderni, antinaučni i romantičarski. Naime, organska poljoprivreda nije ništa novo, većpoljoprivreda kakvom se čovek bavio hiljadama godina. Drugim rečima, ona je praistorijska poljoprivreda, koja je karakterisala čovečanstvo od Zelene revolucije pre oko 11.000 godina, do naučnog otkrića veštačkih đubriva i njihove masovne upotrebe u 20. veku.

Izvor

Ovaj naucnik bi trebao malo da proputuje evropom (zapadnom) da vidi koliko ovo njegovo trucanje ne bi nikoga zanimalo. Ljudi u bogatim zemljama znaju odlicno sta je "Bio" i koji su standardi da bi neko mogao taj znak da stavi na ambalazu, i kolika je ekonomska dobit od toga. I koliko je zdravije time se hraniti.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма јок брате Жељко, народ у западној европи је параноичан и примитиван па више воли природну храну од гмо.

Догодине на Косову!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па ти онда лепо, Евгениче, престани да користиш све добробити савремене цивилизације и медицине, ако верујеш да ће тако да ти буде боље. Шта друго да ти речем.

А овај популистички аргумент о народу западне Европе који зна шта је здраво не бих ни да коментаришем. Занимљиво је како је западни човек час врхунски узор, а част оличење васколиког зла. Онако по потреби...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma zapadni covek moze biti uzor i za dobro i za zlo, uostalom kao i istocni.

Samo ne valja kada se istocnom coveku predstavlja zapadni onako kakav on nije i kako se ne ponasa. Pa tako imamo situaciju da bogate zemlje promovisu Bio ishranu a sirotinji se nudi GMO. Kao nekada sa hemijskom industrijom tipa Bopal i slicne stvari.

Kao da bi srpski seljaci sada trebali da brinu o opstanku ljudske vrste. I da pomocu GMO povecaju prinose da prehrane covecanstvo. Umesto da brinu o svojoj deci i porodici.

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...