Jump to content

Непризната Македонска православна црква

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 минут, Justin Waters рече

@MKD bez 13

Onako hipotetičko pitanje, mada za tebe je Makedonija, Makedonija, svoja na svom....ali kada ne bi bilo toga i imaš samo 4 izbora šta bi izabrao: 

a) Južna Srbija

b) Istočna Bugarska

C) Zapadna Albanija

D) Sjeverna Grčka

 

B-veliko:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, MKD bez 13 рече

B-veliko:D

Ustvari pobrkao sam strane sviejta B i C, tj treba zapadna Bugarska i istočna Albanija, ali mislio si svakako zapadna Bugarska jel? 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Pontifex Emeritus рече

Бугараши. Ништа Марко и Вукашин, и онолике задужбине и светиње које су им остале од српског средњег века и државе. А шта им је остало од Бугара? Ништа. 

Kad ima je Bugarska najprisnija, ako već neće široku autonomiju pod SPC, onda bi više bili slobodni da su neka malo veća mitrpolija u okviru BPC, nego što traže autokefaliju od Fanara tj od Grka i u Crkvenom smislu se stavljaju kao "Sjeverna Grčka"....to je sve samo nije autokefalija danas. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Pontifex Emeritus 

можда је оф али... да ли си у скорије време или икада разговарао са неким бугарским епископом, историчарем или слично у вези македонског питања?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Понтифекс,

Вероватно су другачије јер су све ствари другачије :) али сам хтео да напишем нешто наивно. Наиме, Софија гледа на Мак као ми на Црну Гору и Република Српска нас - заједно :) Зато решење проблема видим у приближавању Софије и Београда. Овако, док ми на Софију гледамо са висине и док смо тако жестоко раздвојени (као да хрватолико бежимо од њих), решење неће бити трајно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, Pontifex Emeritus рече

Сматрам да је од највећег и суштинског интереса за Србију да Северна Македонија опстане као независна држава. Некаквом приближавању ставова са Бугарском тешко да се можемо надати, јер Бугари и на Ниш гледају као на део свог националног простора.

Што се тиче тога чему и коме нагињу обични Македонци, види се по томе где одлазе њихове звезде популарне културе, и где граде каријере. То је Београд, а не Софија. Тако да не треба превише озбиљно узимати ставове задртих бугараша, који су у Македонији мањина.

Nemorate nas smatrati ozbiljno))))

Makedonci po YU inerciji jos uvek imaju dobre veze sa Srbijom i vole srbe, shto je ok. Osobito oni koji se smatraju potomci Aleksandra Velikog imaju izraziti anti bugarski stav. Jer se sve to kreiralo decenijama.

Al stvari se menjaju. Sad nikome ne smeta vise (izuzev srpsko-ruskog bloka) da se makedonici i bugari zblizavaju.

Zvanicna politika Makedonije je tome dokaz, narod vec ima slobodan dostup k istoriskim izvorima, i bas bivshi socijal komunisti su doneli Dobrosusedski Dogovor. Sto pre par godina je bilo nezamishlivo.

Al kako narodno mnenje se formira polako i sve zavisi od politike koje sprovodi vlast, u nasem slucaju i istoriska istina je takva od Samoila do Ilindena, nevidim nikakvu prepreku da sa bugarima nemamo bratske odnose. 

Stremljene ka NATO i EU taj proces je koji pomalo sve ovo forsira, a narod je pomalo zatecen.

Mi sa bugarima vec radimo na istoriske ucebnike iz kojih nasa deca ce da uce nasu zajednicku istoriju. 

Al za sve treba vreme...pa sad ti vidi dal smo naivni ili ne.

Bugarima ovo je istoriska sansa i vecina to razume i samo oni rusoljubi se tome protive. ima takve i u BPC koji su jos od vremena komunsta u dobre odnose za Moskvom. Vecina bugara samo se raduje na zbivanja koja se desavaju...

Jos jednom...glavno je shto zvanicno Skopje i Sofija imaju istu politiku i ciljeve i sad zapadni svet se tome ne protivi vec insistira. Odozdole narod,  koji to ne shvata ili ne zeli da prihvati, moze da negoduje i toliko. Vecina ce uvek podrzavati svoje vlasti, koje su sami odabrale.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja nikad nisto nisam krio ovde. Vec govorim istinu. Shto se tice Makedonije ja u nista ne odstupam od ideja najvecih makedonaca Delceva, Grueva, Aleksandrova i dr. revolucionera i makedonskih prerodbenika. Ne prihvatam lazi o antickih makedonaca i to je sve. 

I posle sve i ja vidim SMakedoniju kao posebnu drzavu. To resava da nema vise bratskih krvoproljica. Htio bih da Makedonija ima bratske veze najpre sa bugarima, posle i sa vama, pa i sa grcima i albancima. Izgubljene teritorije su izgubljene, narocito mije krivo zbog egejaca. Al  kako je tako je...da se stvari vise ne ponove.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, Pontifex Emeritus рече

Једна проста чињеница квари вам концепт. На Балкану постоје само три града- Истамбул, Атина и Београд. Македонци културолошки могу да гравитирају само једном од та три центра. Шта год ви потписивали са Бугарима, какве год планове ковали, спремали образовне програме, политичку пропаганду, ништа не вреди. Јер Бугарска нема шта да понуди. Софија је тешка провинција. И Македонци ће увек долазити у Београд, а у Софију нико. И на томе вам се ломи цела конструкција. 

Pogledaj 19 vek, gde su makedonci gravitirali. Ja nemam nista protiv Beograda, al Beograd nemoze vise da skriva istinu. Za makedonaca najsvetie je OA i Ilinden sa VMRO, a znate dobro da i OA i Ilinden i VMRO ima preke veze sa Sofijom a ne sa Beogradom.

I jos je problem sa Beogradom shto sedi na dve stolice, al vise voli ona okrenuta prema Rusiji, makedonci bar tu nemaju dileme, zapad bez alternative.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Pontifex Emeritus рече

Једна проста чињеница квари вам концепт. На Балкану постоје само три града- Истамбул, Атина и Београд. Македонци културолошки могу да гравитирају само једном од та три центра. Шта год ви потписивали са Бугарима, какве год планове ковали, спремали образовне програме, политичку пропаганду, ништа не вреди. Јер Бугарска нема шта да понуди. Софија је тешка провинција. И Македонци ће увек долазити у Београд, а у Софију нико. И на томе вам се ломи цела конструкција. 

Уз поштовање, промашујеш брате. Говориш екс катедра :) Ипак, чини ми се, ниси ближе упознат, са терена. 

Што се тиче поста који сам квотовао, хтео бих да изразим став да на Балкану постоје два града: Истамбул и Беч :)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Pontifex Emeritus рече

јер су они привучени Београдом

malo sale,....evo, cak i iz Bugarske i Sofije u Beograd :

WWW.SUPERSPORT.RS

Valeri Božinov je blizu prelaska u redove Partizana, prenosi B92.

:smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Pontifex Emeritus рече

Причај ти шта хоћеш. Све пада у воду пред простом чињеницом да ће обични Македонци увек да гравитирају Београду, а не Софији. Не због тога што воле Србе, него због тога што је Београд метропола, а Софија је забит. И Софије нема, нити ће икад имати потенцијал и квалитет да прерасте у метрополу и стекне неки шири значај. И то вам руши целу конструкцију. Ми, чак и кад ништа не радимо, привлачимо Македонце, јер су они привучени Београдом. А тако ће и остати. 

Aj da vidimo kako ce se sve odvijati. Jos sad dosta makedonaca shkoljuje se u Sofiju neznam dal vise u Beogradu, mada sve to i nije tako vazno, mi ne zelimo da pokvarimo veze za Beogradaom. Sve zavisi dal dal ce te sa nama ili s |Rusijom

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Najsvezie, bugarski Patrijarh kao da je pratio shta smo pisali danas, na pitanje shta preporucuje makedoncima odgovorio: " Da se raduju na nasu potkrepu i da znaju da Bugarija i Makedonija su jedna krv".:)

BGNESAGENCY.COM

Българският патриарх Неофит изпрати специално послание към братска Македония в деня, когато България се прекланя...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam kako ne razumeju ovi nasi makedonci ne_shvata da time sto porucuju da su kao jedna krv, znaci da nema nista da je nekada OA bila autokefalna, sve te teritorije su nekad bile deo 'stare' BC na prostorima OA.... i ako oce MC, onda mora Tomos o autokefaliji... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Pontifex Emeritus рече

А видиш да се братко нада да Македонце преведе у Бугаре. А то што је илинденско Крушево потпуно цинцарско, то нема везе :)) се је то една крв.

bulgaria do Tokija,.... :)))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...