Jump to content

Медвед

Оцени ову тему


Guest Светлана

Препоручена порука

  • Гости
Guest Светлана

Постављена слика

Grizli

(Ursus arctos horribilis)

Naziv ovog medveda je mrki medved, ali je ljudima poznatiji kao grizli.

Dužina ovih medveda je nešto manja od 2,5 m, a težina se kreće od 550 do 850 kg. Dlaka braon medveda je ili smedje ili tamno braon boje. Imaju jake kandže koje koriste za iskopavanje korena biljaka i za lov na ribu. Čula mirisa, sluha i vida su odlično razvijena. Mrki medved može osetiti miris koji potiče sa udaljenosti od 1,5 km. Žive oko 25 godina.

Grizli je veoma brz. Mogu da trče brzinom od čak 50 km/h. Pored toga, ova vrsta medveda spada u odlične plivače.

Ženke posle sezone parenja na svet donose 2 do 4 mladunca, koji su pri rodjenju teški svega oko pola kilograma.

U septembru i oktobru primerci ove vrste započinju zimski san u svojim pećinama, koji traje sve do aprila i maja. U ovom periodu braon medved se budi samo u slučaju da ga jaka buka uznemiri.

Mrki medvedi su aktivni preko dana. Hrane se bobicama, korenjem biljaka, ribom i manjim sisarima. Posebno vole lososa. Tokom proleća, leta i početka jeseni medvedi se goje da bi nadoknadili izgubljeno tokom zimskog sna. U tim periodima pojedu i do 45 kg hrane dnevno. Odrasli medvedi ove vrste nemaju prirodne neprijatelje, ali mladunce ugrožavaju razne vrste vukova.

Naseljavaju Evropu, Aziju i delove severnoameričkog kontinenta.

http://www.netsrbija.net/carstvo_zivotinja_grizli.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

cemu ovakve teme? mislim,stvarno,ako je pravoslavni forum,koncentrisite se samo na to. ako pokusavate da otvarate forum svastaru,od toga nema nista. ako hocete da budete dobri koncentrisite se na jednu oblast,a ne sad o medvedima ili o automobilima,ili cemu vec. moje misljenje.  0120_angryy

Vise volim da me mrze zbog onog sto jesam,nego da me vole zbog necega sto nisam. Kurt Cobain

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево нешто "православно" о медведу из пера врло озбиљног научника , тј. мене.

Даклем , реч медвед је кованица две словенске речи МЕД и ВЕД.

Мед је као што је свима познато храна , призвод пчелињег радничког покрета.

А вед је старословенска реч и означава знање, Вјед или Вед, (као и Веде у санскриту) .

Према томе дабоме , медвед је онај који зна за мед, у преводу са српског на српски.

На балкану а и код неких других народа има митологија по којој је медвед постао од човека, е сад ту се митови разликују како је и зашто постао од човека , но по једном миту због неког греха је "еволуирао" у животињу.

То су вероватно неки праостатци тотемизма.

Значајно је још и то што медведа у геополитици везују за Русију.

Па и сам председник Русије носи презиме Медведев.

Ех , да ли је то све случајно.

Путин је трасирао пут а Медведев је симбол државе.

Иначе на нашим просторима је било млого више медведа него што их је сад.

Наравно Цигани нису криви због тога, али данас се највише буке диже око цигањских медоња који играју уз музику за неку кинту или пиво или лубеницу исл.

У близини Будимпеште постоји камп за медоње које је држава конфисковала од Цигана , па су сада тамо слободни и живу и уживају колико им срце жели.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

]

??? ????? "???????????" ? ??????? ?? ???? ???? ???????? ???????? , ??. ????.

?????? , ??? ?????? ?? ???????? ??? ????????? ???? ??? ? ???.

.............................................

?? ??? ????? ?????  ?? ?? ?? ??? ????? ????? ??? ?????????? ??????? ??? ?????? ??? ??? ?????? ????, ??????:

??????.

??? ????, ??????, ????? (?????), ????, ???? ?? ???? ?????????????? ??????? ???????? ??? ???? ????, ?????? ?????.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...

Једино што су ме моји научили кад сам на село, да је медвјед плашљива животиња и да ће да бјежи ако те сретне (сем у случају да је мечка са мечићима...е онда си, народски речено, надрљао. У том случају трчи низбрдо, јер медвјед не може да трчи низбрдо, а узбрдо и на дрво је ка метак.) :) То је једино и што желим да знам о њима :)

"Пред безумним не говори, јер неће марити за мудрост беседе твоје" Приче Соломунове 23:9

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • 1 year later...

8b0a081ce24ec2b8a29548d27b858dc7_650x.jphttp://toco.distractify.com/postimage/201503/10/8b0a081ce24ec2b8a29548d27b858dc7_650x.jpg



Russian soldiers feed polar bears from their tank. [1950]

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...