Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Мајкл, 12-годишњи дечак са Свете Горе

       

       

      ПУСТИТЕ ДЕЦУ ДА ДОЛАЗЕ К МЕНИ
      И НЕ БРАНИТЕ ИМ ЈЕР ЈЕ ТАКВИХ ЦАРСТВО БОЖИЈЕ Лк.18,16

       

       

       

       

       

      Мајкл Перлеа има 12 година. Рођен је на Криту и живео у Риму све до ове године.Његова мајка Корина је из Пасканије у Румунији, док је његов  отац Димитрије из  Браиле у Румунији. У Риму има сестру Рафаелу и друга два брата Ефраима Николаса и Габриела. Сви су млађи од њега.

      Мајкл би помагао италијанском владици Силуану у светињи када је имао пет година. Чим је први пут угледао  Атонске  монахе ( из скита Часног Претече ) , Данила и Герасима, жеља за Богом је запламтела у њему и он је одлучио да се пресели на Свету Гору.

                                                   mihail-pirlea-avva-damaschin-prodromou-2

    Најтеже му је било да се одвоји од своје браће и сестре.Ово су његове речи:

    „ Да ли ти недостаје мајка?“, питао сам га.

    „Овде ме теши Панагија (Свесвета Богородица) и моја носталгија за њом нестаје“, одговорио је док смо ходали око скита Претече.

    „Шта је са школом?“

    „Тренутно учим грчки седам сати дневно. Затим ћу пратити наставу средње школе.“

    „Зар то није претерано?“

    „Ионако морам да научим грчки.“

    „Ко ти је сачинио одећу?“

    „Отац Атанасије“

    Под тим је мислио на о. Атанасија Продромитиса, што значи да су оци Скита Претече овде његови родитељи и брину о њему.

    „Чија је била  идеја да дођеш у школу на Свету Гору? Твојих родитеља?“

    „Не. То је моја идеја.“

    „Одлучио си сам?“

    „Да. Отац Герасим  ми је испричао о Атониади и ја сам одлучио да дођем на Свету Гору.“

    „Немој се љутити на мене што ти постављам толико много питања, али ја једноставно желим да пишем о теби. Не толико о теби, колико о твом избору. Ти знаш да те ми сви волимо. Одмах ћу ти рећи зашто. Свако открије Бога у неком тренутку и враћа се Њему. Што се брже то деси, то мање грехова имамо.Стога, када видимо како си ти то изабрао са 12 година, наша срца су испуњена радошћу што је неко тако брзо схватио како ствари стоје у животу. Види, ја ћу то написати  а ти ћеш касније то прочитати и упамтити.“

    „Добро. Хоћете ли ићи у Дадфни сутра? Можете ли ме повести до Кареје?“

    „Да. Да ли идеш у Сараи ( Скит св. Андреја ) у школу?“

    „Да.“

    Али следећег дана он није пошао са нама. Ми смо морали да кренемо у седам ујутро а Божанствена Литургија се још није завршила.

    Једно дете је благослов од Бога, али верујуће дете је чудо...Тако сам размишљао осврнувши се на  своје изгубљене године.

     

    7b51ecbcd5874d479723241e8303d528.png

    Са енглеског за Поуке.орг  превела Јасна Глумац




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 21 минута, verum est in beer рече

    Искрено, нема везе са везом. Колико се мени чини, то има тотално други смисао

    Ако Вам није проблем да изложите укратко.

    Цитат

    Није Он никакав прототип и установитељ, Он није дошао да створи монаштво, већ да нас спаси.

    Да ли је Христос живео монашким начином живота (практикујући сва три завета: девственост, послушност и нестицање), или је био ожењен (што је било обавезно у традицији јеврејског народа и вере)? Ко је прототип и установитељ монашког живота, ако не сам Христос?

    Цитат

    Монаштво као монаштво је тек касније настало и због тотално других ствари.

    Ово је до пола тачно. Организовани вид монашког живота јавља се тек у 3-4. веку. Али, монаштво као начин живота постоји у Цркви од самог почетка. И не само у Новозаветној Цркви, већ и у Старозаветној.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, verum est in beer рече

    Да, као дело појединаца. Када би гледали у глобалу, то су били промили.

    Наравно, увек је било, и биће, дело појединаца, јер надилази природни (пали) начин живота. Међу Апостолима беше један Јован Богослов (љубљени Христов ученик).

    Цитат

    И Бог благослови Ноја и синове његове, и рече им: рађајте се и множите се, и напуните земљу " 1Мој 9:1

    Нисам баш разумео шта хоћете овим да кажете?

    Цитат

    Где Христос учи да треба да живимо монашким животом?

    На многим местима. Сам Христос је савршени пример монашког живота. Као што Вам написах у прошлој поруци; Исус је сам испуњавао и практиковао сва три монашка завета. Био је девственик, није имао никакво имање у свом поседу (нестицање) и био је у послушању првенствено свом небеском Оцу, а онда и својим земаљским родитељима. Био је чак послушан и својим мрзитељима јер им је дозволио да ураде то што су урадили. Дакле, сам Христос је један савршени монах који самим својим постојањем постиче своје ученике да Га следе у потпуности. Неки то могу, а неки не. Монаштво није суштина хришћанског живота, већ форма. Али, монаштво је у свести и учењу Цркве одувек било узвишеније од брачног живота. То је факат, који се некоме може свиђати, а некоме не. 

    Христов опис (и позив) монашког живота најбоље је изражен у Матеј 19 :16-30. у коме одрицање од свега земаљског назива савршенством. Но, то је само једно место из Писма које се односи на монашки живот.

    Цитат

    Епископи су се на почетку венчавали, па је тек после под утицајем монаштва то укинуто.

     Да, али не сви. Било је како безбрачних, тако и ожењених Епископа. Да ли сте се запитали зашто је Црква (вођена Духом Светим) то укинула? Да ли сте размишљали који је Апостол највише урадио за Цркву Христову? Па Павле. Павле који је био слободан и везан искључиво за Христа. Епископи са породицама једноставно нису у могућности да се једнако посвете пастви/епархији и породици. Једно од та два мора да страде, немогуће је бити предан обема. Зато је Црква укинула ожењени Епископат и никада га неће ни вратити. Епископ мора сав бити предан својој Епархији. Ту не остаје никаквог простора за породицу. Сви такви бракови би пропали, ако којим случајем све те супруге не би биле матушке Јелисавете (попадија Св. Јована Кронштатског). 

    Цитат

    Био је и световни, тј парохијски или азматски типик, који је опет под утицајем монаштва истиснут и превагнуо је монашки, који се искрено никада и није поштовао и који је опет стран световном животу.

    Ово нема неке везе са овом причом. 

    Цитат

    Монаштво је по мени страно православљу

    Ово болдовано је страно Православљу, односно може се рећи да је таква тврдња једна својеврсна хереза. Ако је монаштво страно Православљу, онда Православља нема. Остаје само протенстантизам. И то без Богочовека, који сам бејаше и јесте монахујући. Притом, само монаштво није ништа друго до практиковање надприродног живота (у овом времену и простору) које долази из Царства Божијег у коме ће сви спашени бити оно што монахујући покушавају да остваре овде. Рећи да је монаштво страно Православљу, једнако је рећи да је лопта коцкаста.

    Цитат

    оно не треба да буде водиља.

    "Ангели су светлост монасима, а светлост, пак, свима људима јесте монашки живот". Рече Црква кроз уста Св. Лествичника.

    Цитат

    Јесте, монаштво је претрпело многе жртве за веру, јесте учинило многе велике ствари и изнедрило многе велике људе, али оно треба да буде тихо и са стране, а не да буде центар православља.

    "Ви сте видело свету; не може се град сакрити кад на гори стоји." (Мт 5. 14)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...