Историјски музеј Србије и удружење „Чеп за хендикеп” позивају да се 3. децембра придружите обележавању Међународног дана особа са инвалидитетом учешћем у хуманитарној акцији прикупљања чепова са пластичних флаша, чијом ће се рециклажом обезбедити средства за набавку ортопедских помагала за особе са инвалидитетом. Као додатни подстицај овој племенитој акцији хуманитарног, али и еколошког карактера, Историјски музеј Србије ће свакоме ко сутра, 3. децембра, донесе 5 чепова у изложбени простор Музеја на Тргу Николе Пашића, омогућити бесплатан улаз на изложбу „Чекајући сталну поставку”.
На изложби „Чекајући сталну поставку” пред посетиоце су изнети највреднији предмети из збирки Музеја, међу којима се издвајају предмети који су део заоставштине две нововековне српске династије – Карађорђевић и Обреновић. Изложба је конципирана тако да даје увид у поједине целине будуће сталне поставке – у бочним салама представљени су предмети који су припадали родоначелницима и њиховим наследницима из династија Карађорђевић и Обреновић, а у остатку простора, представљени су период преднемањићких и немањићких владара, пад српске средњовековне државе под османску власт, као и период српске Деспотовине.
На изложби су представљене и реконструкције круна, скиптара и одежди српских средњовековних владара и владарки, израђене у циљу освежавања сећања на овај период српске историје. Тако посетиоци имају прилику да виде реконструкције круна цара Душана, царице Јелене, краља Милутина, краљице Симониде, деспота Стефана Лазаревића, деспота Ђурђа Бранковића и краљице Јелене Анжујске.
У претходном периоду, изложба је допуњена бројним новим предметима, међу којима се издвајају оловни печат великог жупана Стефана Немање из друге половине XII века, кристални бокал са грбом Краљевине СХС, новчићи владара из династије Немањић, и реконструкције престола краља Петра I Карађорђевића, скиптара цара Душана, царице Јелене, краља Милутина и краљице Симониде, и одежди деспота Стефана Лазаревића и деспота Ђурђа Бранковића.
Сваке суботе од 13 часова у Музеју се реализује програм „Субота у Историјском музеју”, који представља разноврсни пратећи програм изложбе „Чекајући сталну поставку”. Пратећи програм је намењен свим узрастима и обухвата стручна вођења кроз актуелну изложбу, стручна вођења на посебне теме и креативне радионице за децу, а више информација о програму можете да пронађете на сајту и друштвеним мрежама Музеја.
Извор: Историјски музеј Србије
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.