Из штампе је изашла књига на енглеском језику "Nikola Tesla: A Spiritual Portrait" аутора презвитера др Оливера Суботића, управника Мисионарског одељења Архиепископије београдско-карловачке Српске православне цркве. У питању је значајно проширено издање књиге "Тесла: Духовни лик" која је објављена такође на Благовести пре четири године. Енглеско издање објављено је са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија, и садржи његову уводну реч, као и уводну реч блаженопочившег Патријарха Иринеја из првог српског издања. Опширније у наставку.
"Nikola Tesla: A Spiritual Portrait" је монографија одштампана у тзв. coffe table book формату на 420 страна квалитетне штампе у боји. У односу на прво српско издање, које је послужило као основа, енглеско је значајно волуминозније (има пуних 100 страна више) и доноси мноштво нових података, опсервација, критичких осврта и закључака. Ово дело садржи и специјалне текстуалне додатке и мапе рађене посебно за ову прилику, да би страни читаоци могли ближе да се упознају са историјом Срба и наше Цркве, а у вези са Николом Теслом и његовим прецима који су махом били православни свештеници и војници-граничари.
За израду студије "Nikola Tesla: A Spiritual Portrait" коришћено је око 350 примарних извора (који укључују Теслину аутобиографију, чланке, интервјуе, предавања, личну преписку и забележене говоре), више од 120 секундарних извора (претежно новинских чланака из Теслиног времена), преко 80 терцијарних извора (у које спадају и најпознатије светске студије о Тесли, као и изабрани чланци домаћих и страних аутора) и више од 100 одредница допунске литературе. Монографија је урађена уз коришћење харвардског система референцирања и писана је научно-популарним стилом, са циљем да приказ духовног лика једног од највећих светских проналазача свих времена буде утемељен на историјским чињеницама, што веродостојније и без идеализације.
Поред Музеја Николе Тесле, који је аутору дао на располагање своју богату текстуалну и фото архиву за потребе истраживања, значајан допринос садржају књиге дали су Српска академија наука и уметности, Матица српска, Народни музеј Србије, Музеј града Београда и Народни музеј Панчево. Поменуте институције су, за потребе илустровања студије, из својих дигиталних архива уступиле релевантне историјске фотографије и позната уметничка дела у високој резолуцији.
Издавач књиге је Задужбина „Петар Мандић" (teslamandic.org), доброчина установа посвећена неговању успомене на Теслине свештеничке претке, а суиздавачи су Музеј Николе Тесле, Агенција за издаваштво Бернар, Издавачка кућа Прометеј и Фондација Лаза Костић. Покровитељ књиге је београдска компанија Smartberry, која је покрила трошкове превода, коректуре и штампе.
Aутор се и овог пута у потпуности одрекао прихода од продаје књиге у корист Задужбине „Петар Мандић". Предвиђено је да сав приход од књиге буде усмерен у изградњу етно-музејског комплекса посвећеног свештеничким прецима Николе Тесле, који су потицали из фамилија Тесла, Мандић, Калинић и Будисављевић. Комплекс би у свом централном делу имао најсветије знамење хришћанства – Часни Крст.
У току је припрема за штампу другог, проширеног српског издања књиге, чији излазак из штампе се очекује током ове године.
https://www.slovoljubve.com/cir/Newsview.asp?ID=46342
Recommended Comments
Нема коментара за приказ.
Придружите се разговору
Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.