Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Епископ моравички Тихон отворио изложбу „Да се не заборави”

     

    Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, у сали парохијског дома Храма Светог Саве на Врачару, на 21. годишњицу мартовског Погрома Срба 2004. године на Косову и Метохији, свечано је отворена 20. изложба радова студената Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, под називом „Да се не заборави“. Изложба је посвећена успомени на жртве овог страшног догађаја, а овогодишња тема изложбе била је Црква Богородице Одигитрије.

    Последице мартовског насиља ни до данас нису саниране. Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију са својим професорима и студентима активно учествује у обнови, чувању и сведочењу црквено-уметничког блага, пројављујући иконописачку, консерваторску и мозаичку анамнезу, сећајући се косовско-метохијског уметничког блага које је на простору Старе Србије сачувано или је нестало у погрому.

    Свечаном отварању присуствовао је Његово Преосвештенство викарни Епископ моравички г. Тихон, који се том приликом обратио присутнима и рекао:

    „Сви знамо да је историја нашег народа и целе наше Православне Цркве испуњена многим страдањима, како самих хришћана, тако и њихових највернијих споменика. Сваког дана у историји наше Цркве догодио се неки значајан догађај, било да је реч о страдању или мучеништву и на њих се подсећамо у црквеном календару, док свакодневна богослужења садрже стихире и тропаре посвећене светитељима и догађајима који се тог дана прослављају. Када је реч о нашој помесној Цркви, многе догађаје из историје, старије од три стотине година понекад заборавимо. Ипак, неки догађаји остају дубоко урезани у колективно памћење и не можемо их занемарити. Један од таквих је 17. март – дан који нас подсећа на страдање српског народа на Косову и Метохији 2004. године. Управо том датуму Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију посвећује своју изложбу „Да се не заборави“. Већ две деценије, професори и студенти Академије предано раде како би се овај трагичан догађај сачувао од заборава и како би се сећање на жртве преносило будућим генерацијама”, рекао је Владика Тихон у свом обраћању.

    Изложби су присуствовали: директор Академије СПЦ за консервацију и рестаурацију протојереј-ставрофор др Жељко Ђурић; протојереј-ставрофор доц. др Нинослав Качарић; свештенство Архиепископије београдско-карловачке и многобројни посетиоци.

    У уметничком делу програма студенти Академије отпевали су духовне композиције „Царице моја преблагаја“ и „Суза Косова“.

    WWW.SLOVOLJUBVE.COM

    Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, у сали парохијског дома Храма Светог Саве на Врачару, на 21. годишњицу мартовског Погрома Срба...

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments

    Нема коментара за приказ.



    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...